|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/10: كارنامه جهاني سينماي ايران در 40 سال
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4536 10/11/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


كارنامه جهاني سينماي ايران در 40 سال
كدام فيلم ها در سال هاي بعد از انقلاب جوايز معتبر بين المللي گرفتند؟


سينماي ايران از بعد از انقلاب رويكردي جشنواره اي به خود گرفت. سينماي مولفان از سينماي هنرپيشه ها جلو زد و بسياري از كارگردانان فيلم جاي سلبريتي هاي سينما را گرفتند. از اوايل دهه شصت به اين سو سينما به عنوان هنر و رسانه مطرح بود و جنبه بازار-صنعت آن چندان مورد توجه نبود. شكل گيري جشنواره فيلم فجر در آن زمان و پس از آن ورود فيلم هاي ايراني به جشنواره هاي معتبر جهاني، جوايز قابل توجهي را براي سينماي ايران به ارمغان آورد. البته پيش از اين و در واقع پيش از انقلاب نيز دست سينماي ايران به جايزه جشنواره هاي معتبر جهاني رسيده بود؛ اما تنها يك بار و آن هم زماني كه فيلم سينمايي «باغ سنگي» اثر پرويز كيمياوي خرس نقره اي برلين را گرفت. باقي هرچه داريم، از دهه شصت به اين سو داريم. كارنامه ايران در به دست آوردن جوايز معتبر جهان پر و پيمان است و در سال هاي مختلف، افتخارات متعددي را كسب كرده است.

دهه 60

خبرگزاري برنامه در گزارشي كه در اين باره منتشر كرده، نوشته است: عباس كيارستمي سينماگر فقيد سينماي ايران در سال 1368 با ساخت فيلم سينمايي «كلوز آپ» توانست برنده جايزه ويژه منتقدان از جشنواره فيلم مونترآل باشد. «كلوزآپ» در عرصه جهاني مورد توجه منتقدان بسياري قرار گرفت؛ به گونه اي كه طي سال هاي اخير نيز اين فيلم در ليست بهترين آثار سينماي آسيا و جهان از سوي نشريات مختلف قرار گرفته است. نشريه سايت اندساوند اين فيلم را جزو 50 فيلم برتر تاريخ سينما دانست و همچنين «كلوزآپ» در بين 10 فيلم برتر تاريخ سينماي آسيا از سوي جشنواره فيلم بوسان نيز قرار گرفت. در سال 68 محسن مخملباف با فيلم «بايسيكل ران» برنده جايزه بهترين فيلم جشنواره ريمني ايتاليا شد.

دهه 70

كيارستمي همچنين در سال 1370 با ساخت فيلم سينمايي «زندگي و ديگر هيچ» برنده جايزه بهترين فيلم نوعي نگاه جشنواره فيلم كن شد و خود را به عنوان فيلمسازي بزرگ و آينده دار به جهان معرفي كرد. در سال 71 مسعود كيميايي با فيلم «دندان مار» جايزه ويژه جشنواره مونترال را به دست آورد. در سال 72 جايزه بزرگ جشنواره سه قاره نانت فرانسه به فيلم «آب، باد، خاك» ساخته امير نادري رسيد. سال 1373 فيلم سينمايي «بادكنك سفيد» به نويسندگي عباس كيارستمي شروعي فوق العاده براي جعفر پناهي در عرصه بين الملل بود. او با ساخت اين فيلم توانست جايزه دوربين طلايي جشنواره فيلم كن را دريافت كند و به جمع جوايز سينماي ايران جايزه معتبر ديگري افزوده شد. ديگر جايزه معتبري كه سينماي ايران در آن سال ها توانست از آن خود كند، جايزه طلايي جشنواره فيلم توكيو بود كه سال 1375 به فيلم سينمايي «مسافر جنوب» اثر پرويز شهبازي تعلق گرفت. سال 1376 را مي توان يكي از پربارترين سال هاي سينماي ايران دانست.

در اين سال سينماي ايران توانست معتبرترين جايزه تاريخ خود را به دست آورد. عباس كيارستمي با فيلم «طعم گيلاس» جايزه بزرگ نخل طلاي كن را از آن خود كرد و در همين سال فيلم سينمايي «بچه هاي آسمان» به كارگرداني مجيد مجيدي توانست جوايز بسياري را در جشنواره هاي مختلف از آن خود كند و حتي براي اولين بار سينماي ايران با «بچه هاي آسمان» نامزد كسب جايزه بهترين فيلم زبان خارجي اسكار شد. يكي از معتبرترين جوايزي كه «بچه هاي آسمان» به دست آورد جايزه بهترين فيلم جشنواره فيلم مونترآل بود. در همين سال پلنگ طلايي لوكارنو هم به فيلم «آيينه» جعفر پناهي رسيد. در اين سال ناصر تقوايي هم با فيلم «ناخدا خورشيد» برنده پلنگ برنزي لوكارنو شد. مجيد مجيدي سال بعد با فيلم «رنگ خدا» توانست جايزه بهترين فيلم جشنواره مونترآل را بار ديگر دريافت كند. در همين سال «سكوت» محسن مخملباف نيز جايزه معتبري كسب كرد و توانست مدال طلا از طرف پارلمان ايتاليا از جشنواره فيلم ونيز را كسب كند. عباس كيارستمي كه آن سال ها با هر فيلم جوايز متعددي را براي سينماي ايران به دست مي آورد با فيلم بعدي اش «باد ما را خواهد برد» در سال 1378 توانست برنده جايزه بزرگ هيات داوران و فيپرشي جشنواره فيلم ونيز باشد.

در همين سال فيلم سينمايي «تخته سياه» به كارگرداني سميرا مخملباف توانست جايزه ويژه هيات داوران جشنواره فيلم كن را از آن خود كند و در همين دوره از جشنواره فيلم كن جايزه دوربين طلايي به فيلم سينمايي «زماني براي مستي اسب ها» اثر بهمن قبادي رسيد. سال 1379 جعفر پناهي با فيلم سينمايي «دايره» موفق به كسب جايزه شير طلايي جشنواره فيلم ونيز شد و سينماي ايران براي اولين بار اين جايزه را از آن خود كرد. در همين سال مجيد مجيدي با فيلم سينمايي «باران» براي سومين بار جايزه بهترين فيلم جشنواره فيلم مونترآل را دريافت كرد و در كسب اين جايزه ركورددار شد.

دهه 80

فيلم سينمايي «پنج عصر» براي دومين بار جايزه ويژه هيات داوران جشنواره فيلم كن را براي سميرا مخملباف و سينماي ايران در سال 1380 به ارمغان آورد. سال 1382 نيز ايران جايزه ويژه هيات داوران جشنواره فيلم كن را دريافت كرد و اين بار جعفر پناهي با فيلم «طلاي سرخ» برنده اين جايزه شد.جعفر پناهي با فيلم بعدي اش «آفسايد» در سال 1384 توانست جايزه ويژه هيات داوران جشنواره فيلم برلين را نيز از آن خود و سينماي ايران كند. در سال 1386 هنر بازيگري در سينماي ايران توانست معتبرترين جايزه خود را تا آن سال از آن خود كند و آن جايزه بهترين بازيگر نقش اول مرد در جشنواره فيلم برلين بود كه به رضا ناجي براي فيلم سينمايي «آواز گنجشك ها» به كارگرداني مجيد مجيدي رسيد. سال 1387 فيلمساز جواني از ايران در عرصه بين الملل معرفي شد و اصغر فرهادي با فيلم «درباره الي» توانست جايزه خرس نقره اي بهترين كارگرداني جشنواره فيلم برلين را از آن خود كند.  اصغر فرهادي با فيلم بعدي اش توانست جوايز بسياري را در عرصه بين الملل دريافت كند و از اين جهت در بين كارگردانان  سينماي ايران ركورددار شد. فيلم سينمايي «جدايي نادر از سيمين» در سال 1389 موفق به كسب جوايز متعددي از جمله خرس طلاي جشنواره فيلم برلين و بهترين فيلم زبان خارجي جشن گلدن گلوب شد. ايران در اين سال توانست براي اولين بار جايزه اسكار بهترين فيلم زبان خارجي را از آن خود كند و همچنين «جدايي نادر از سيمين» در اين آكادمي نامزد دريافت بهترين فيلم نامه غيراقتباسي نيز بود.

دهه 90

جعفر پناهي در سال 1390 با فيلم «پرده» موفق به دريافت جايزه خرس نقره اي بهترين فيلم نامه جشنواره فيلم برلين شد و اين جايزه را به جمع جوايز كسب شده از سوي سينماي ايران اضافه كرد. سال بعد «ماهي و گربه» شهرام مكري در بخش افق نو براي مضمون نوآورانه توانست جايزه بهترين فيلم جشنواره ونيز را از آن خود كند. رخشان بني اعتماد در سال 1392 با فيلم سينمايي «قصه ها» موفق به كسب جايزه بهترين فيلم نامه جشنواره فيلم ونيز شد.  جعفر پناهي در سال 1394 براي دومين بار با فيلم سينمايي «تاكسي» جايزه خرس طلاي جشنواره فيلم برلين را براي سينماي ايران به دست آورد. فيلم سينمايي «فروشنده» چهارمين فيلم اصغر فرهادي بود در عرصه بين الملل موفقيت هاي بسياري كسب كرد و اين فيلم براي دومين بارجايزه بهترين فيلم زبان خارجي را از آكادمي اسكار براي سينماي ايران به ارمغان آورد.همچنين «فروشنده» كه اولين نمايشش را در جشنواره فيلم كن تجربه كرد موفق به كسب جايزه بهترين فيلمنامه اين جشنواره نيز شد و از طرفي شهاب حسيني براي بازي در آن جايزه بهترين بازيگر مرد را دريافت كرد.

سال 1396 نيز سينماي ايران در عرصه بين الملل درخشان ظاهر شد. فيلم سينمايي «لرد» به كارگرداني محمد رسول اف جايزه بهترين فيلم بخش نوعي نگاه جشنواره فيلم كن را از آن خود كرد و در همين سال فيلم سينمايي «بدون تاريخ، بدون امضا» به كارگرداني وحيد جليلوند موفق به كسب جايزه بهترين كارگرداني در بخش افق نو جشنواره فيلم ونيز شد. همچنين نويد محمدزاده نيز براي بازي در اين فيلم جايزه بهترين بازيگر مرد اين بخش از جشنواره را از آن خود كرد. امسال هم سينماي ايران در عرصه بين الملل توانسته جوايزي كسب كند كه مي توان معتبرترين جايزه را جايزه بهترين فيلمنامه جشنواره فيلم كن دانست كه جعفر پناهي براي فيلم «سه رخ» آن را به دست آورد.

كارنامه جهاني سينماي ايران در 40 سال


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4536 به تاريخ 10/11/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت لوله
متن مطالب شماره 105، بهمن 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است