|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/13: صفر تا صد كانال مالي اروپا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4552
پنج شنبه 2 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4538 13/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


صفر تا صد كانال مالي اروپا
ابزار پشتيباني از تجارت با ايران «INSTEX» رونمايي شد


معرفي ابزار تداوم تجارت با اروپا

دنياي اقتصاد : روز جمعه وزراي خارجه سه كشور انگلستان، فرانسه و آلمان از راه اندازي كانال مالي براي پشتيباني تجارت با ايران موسوم به «اينستكس» خبر دادند. اين كانال مالي در مرحله اول تجارت ايران با سه كشور يادشده را پشتيباني خواهد كرد. در صورت تداوم همكاري در مراحل بعدي ساير كشورها نيز به اين سازوكار مالي خواهند پيوست. اين سازوكار مالي يك مكانيزم تسويه و پرداخت خواهد بود؛ به اين معنا كه ايران مي تواند در قالب اين كانال مالي نفت و كالاي غيرنفتي به يك كشور اروپايي بفروشد و با انتقال پول تنها در خاك اروپا، تعهدات خود از قبيل خريد كالا و خدمات از ساير كشورهاي اروپايي را تسويه كند. اينستكس در مرحله نخست كالاهاي بشردوستانه و غير تحريمي را براساس ضوابطي از جمله تحريم هاي اروپا و سازمان ملل، استانداردهاي FATF و رويه هاي اختصاصي اين كانال مالي پوشش خواهد داد. با توجه به اخبار منتشرشده به نظر مي رسد ايران بايد در روزهاي آتي يك نهاد مالي يا يك شركت را به عنوان طرف ايراني اين سازوكار معرفي كند. اگرچه تاكنون جزئيات اجرايي اين كانال مالي تشريح نشده است، «دنياي اقتصاد» در اين گزارش براساس بيانيه منتشرشده و برخي از منابع خبري به بررسي صفر تا صد كانال مالي اروپا براي تداوم تجارت با ايران پرداخته است.

يكي از وعده هاي اروپا پس از خروج يك جانبه ترامپ از برجام راه اندازي سازوكاري براي مصون كردن تجارت بين ايران و اروپا از قدرت تحريمي دلار آمريكا بود. وعده اي كه البته عملي شدن آن حدود 9 ماه زمان برد و در روز پاياني هفته گذشته وزراي امور خارجه سه كشور اروپايي آلمان، فرانسه و انگلستان به صورت رسمي از آغاز به كار اين سازوكار مالي خبر دادند. بر اين اساس سه كشور اروپايي انگليس، فرانسه و آلمان كه از امضاكنندگان توافق هسته اي با ايران هستند، مسووليت اين سازوكار موسوم به INSTEX (ساز و كار حمايت از روابط تجاري) را به عهده خواهند داشت؛ به اين گونه كه پاريس ميزبان اين ساز وكار مالي است، آلمان مديريتش را بر عهده دارد و انگليس مسوول حسابرسي آن خواهد بود. بر مبناي اخبار منتشر شده يك ديپلمات ارشد از هر سه كشور انگليس، آلمان و فرانسه عضو هيات نظارت بر اين سازوكار مالي خواهند بود. «ميگوئل برگر»، معاون اقتصادي وزير خارجه فرانسه، «سايمون مك دونالد» دبير اجرايي وزارت خارجه انگلستان و «ماري گوردومونتانه» سفير پيشين فرانسه در چين، اعضاي هيات نظارت بر فعاليت اين كانال مالي خواهند بود. «پر فيشر» بانكدار باسابقه آلماني نيز به مدت شش ماه مديريت اين سازوكار مالي را برعهده خواهد داشت. «دنياي اقتصاد» در اين گزارش به مهم ترين سوالات احتمالي در پي معرفي اين سازوكار مالي پاسخ مي دهد.

منظور از INSTEX چيست؟

«ساز و كار حمايت از روابط تجاري» كه پيش تر با نام SPV (ابزار خاص منظور)در كشور مطرح شده بود، در واقع يك كانال مالي است كه امكان تجارت ايران و اروپا را در عين تحريم هاي آمريكا فراهم مي آورد. به واسطه سلطه دلار آمريكا در حلقه مالي مرسوم دنيا چنين ابزارهايي با ايجاد حلقه هاي مالي جديد، از شدت اثر تحريم هاي آمريكا بر روابط تجاري ايران و اروپا خواهد كاست. بر مبناي اين ساز و كار ايران مي تواند به يك شركت اروپايي نفت يا كالا بفروشد و اعتبار لازم براي خريد كالا و خدمات از يك شركت اروپايي ديگر را تامين كند. پول اين مبادلات نيز در خاك اروپا و بين اين دو شركت مبادله خواهد شد. براي استفاده از اين سازوكار يك شعبه از اين كانال مالي در ايران و يك شعبه به ميزباني پاريس در اروپا راه اندازي خواهد شد.

INSTEX چگونه كار مي كند؟

اين سازوكار در واقع يك مكانيزم تسويه و پرداخت است. از طريق اين مكانيزم تعهدات شركت هاي دريافت كننده نفت و كالا از ايران در يك حساب نگهداري مي شود و ايران مي تواند از اين حساب و بدون نياز به جابه جايي مستقيم پول براي خريد كالا و خدمات از ساير شركت هاي اروپايي استفاده كند. در واقع هدف اين مكانيزم اين است كه بدون انجام نقل و انتقال مستقيم بين ايران و شركت هاي اروپايي، به خصوص شركت هاي كوچك تر اروپايي، امكان تجارت بين ايران و اروپا را فراهم آورد. بر مبناي اعلام مقامات اروپايي مديريت اين مكانيزم براي مدت بيش از 6 ماه، بر عهده «پر فيشر»، بانكدار و تاجر 69 ساله آلماني خواهد بود. اين بانكدار آلماني سابقه بيش از 30 سال بانكداري در كشورهاي مختلف اروپايي از جمله آلمان، مجارستان، هلند و سابقه مدير عاملي در چهارمين بانك بزرگ آلمان يعني «كامرز بنك» و بانك بلغارستاني «پرو كرديت» را بر عهده داشته است.

آيا ابزار معرفي شده با SPV متفاوت است؟

پس از اعلاميه اتحاديه اروپا، اين فرضيه در بين برخي از كارشناسان ايجاد شده بود كه ابزار معرفي شده يعني «اينستكس» متفاوت از ابزار خاص منظور يا SPV است، اما اينستكس در واقع يك ابزار خاص منظور است (يا SPV) كه به طور ويژه براي تجارت با ايران فراهم شده است. در واقع هدف اين ابزار ايجاد يك كانال براي محافظت تجارت ايران و اروپا از تحريم هاي آمريكا است نه جبران خسارت تحريمي شركت هاي اروپايي بابت تجارت با ايران؛ چرا كه از همان ابتدا مسوولان اروپايي شركت ها و بانك هاي اروپايي را در تجارت با ايران آزاد گذاشته بودند.

اين ابزار تا چه حد تجارت ايران و اروپا را تسهيل خواهد كرد؟

بر مبناي اعلام مقامات اروپايي ساز و كار راه اندازي شده در مرحله نخست تنها كالاهاي بشردوستانه يعني غذا و دارو را در بر مي گيرد. اما در مراحل بعدي امكان مبادله تمام كالاها و خدماتي كه در دسته تحريم هاي آمريكا يا تحريم هاي اتحاديه اروپا قرار نمي گيرند با ايران فراهم خواهد شد. البته ايران در اين سازوكار نمي تواند به طور مستقيم به درآمد حاصل از صادرات كالاي خود دسترسي داشته باشد اما مي تواند از سوئيفت اروپايي براي تسويه و پرداخت تعهدات خود در قبال خريد كالا و خدمات مجاز استفاده كند.

چرا اروپا نتوانست يك بانك را به عنوان كانال حمايت از تجارت ايران معرفي كند؟

با وجود اينكه پيش از اين معرفي يك بانك اروپايي به عنوان حلقه ارتباط مالي ايران و اروپا مطرح شده بود اما اروپا به دلايل متعددي نتوانست يك بانك را به عنوان حامي مالي تجارت ايران و اروپا معرفي كند؛ نخست اينكه نقش آوري يك بانك به عنوان تسهيل كننده اين كانال مالي تهديد بسته شدن مسير تجارت با آمريكا و كنارگذاشتن از حلقه مالي دلار را براي اين بانك به همراه خواهد داشت. همچنين حضور كارمندان آمريكايي در اين بانك ها مي تواند منجر به مجازات اين كاركنان از سوي سيستم حقوقي آمريكا شود. افزون بر اين كارمندان غيرآمريكايي چنين بانكي در صورت همكاري با ايران ممكن است از سفر به آمريكا و ديدار با بستگان خود در اين كشور منع مي شدند. بنابراين مجاب كردن بانك ها به همكاري با ايران به واسطه ريسك هاي مالي و غيرمالي كاري در عمل ناممكن بود. افزون بر اين در صورت همكاري با ايران اين احتمال وجود خواهد داشت كه وزارت خزانه داري آمريكا و كميسيون ابزار مشتق در اين كشور (SEC) امكان تامين مالي از آمريكا را از بانك همكار با ايران سلب كند.

ابزار خاص منظور معرفي شده از سوي اروپا با چه كساني سروكار خواهد داشت؟

بانك ها و شركت هاي اروپايي از يكسو و طرف ايراني در سوي ديگر كساني هستند كه با اين سازوكار سر و كار خواهند داشت. بر مبناي اعلام مقامات اروپايي مكانيزم معرفي شده در ابتدا تنها سه كشور سهامدار يعني فرانسه، آلمان و انگلستان را در برخواهد گرفت. در مرحله دوم ساير كشورهاي اروپايي نيز به اين مكانيزم خواهند پيوست. در مرحله پاياني نيز امكان تداوم تجارت با ايران از طريق اين مكانيزم براي تمامي كشورهاي دنيا فراهم خواهد شد. مي توان انتظار داشت طرف حساب ايراني اينستكس، بانك مركزي ايران باشد. موضوعي كه به نظر مي رسد در مذاكرات پيشين مورد توافق طرفين بوده است. با وجود اين شنيده مي شود در صورتي كه طرف اروپايي مشكلي با نمايندگي بانك مركزي به عنوان طرف ايراني داشته باشد، ايراني ها آماده ايجاد و معرفي يك شركت زير مجموعه سياست گذار پولي را به عنوان مجري سمت ايراني اين ساز و كار مالي دارند.

«اينستكس» تحت چه ضوابطي اجرايي خواهد شد؟

تجارت با ايران از طريق ساز و كار معرفي شده، تنها تحت ضوابط و چارچوب هاي مشخص شده در قالب «تحريم هاي سازمان ملل»، «تحريم هاي اتحاديه اروپا» و استانداردهاي «اف اي تي اف» امكان پذير خواهد بود، هر چند ممكن است اين كانال ويژه مالي ضوابط مخصوص به خود براي تداوم تجارت با ايران را نيز به طور جداگانه مشخص كند.

ساز و كار معرفي شده از سوي مقامات اروپايي چه مبادلات تجاري بين ايران و اروپا را پوشش خواهد داد؟

بر مبناي اعلام مقامات اروپايي ساز و كار اينستكس در گام نخست تنها بر مبادله كالاهاي بشر دوستانه، يعني غذا و دارو و كالاهايي غير تحريمي، يعني كالاهايي كه نه از سوي اتحاديه اروپا و نه از سوي آمريكا در شمول موارد نقض تحريم قرار نگرفته است، را شامل خواهد شد.

اينستكس چگونه تامين مالي خواهد شد؟

در حال حاضر درآمد حاصل از فروش نفت، درآمد مربوط به صادرات كالاي غير نفتي، خط اعتباري و انتقال از كشور ثالث به عنوان منابع تامين مالي اين ساز و كار مالي معرفي شده است. سازوكاري كه در مرحله نخست لااقل هزينه مبادله اقلام حقوق بشري يعني غذا و دارو را فراهم خواهد كرد.

صفر تا صد كانال مالي اروپا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4538 به تاريخ 13/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 39 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه سالمند شناسي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 10)، پاييز 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است