|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: تصويب بسته حمايتي خودروسازان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


تصويب بسته حمايتي خودروسازان
در ستاد اقتصاد مقاومتي صورت گرفت


دنياي اقتصاد : روز گذشته معاون امور صنايع وزارت صمت از تصويب بسته ساماندهي بازار خودرو در ستاد اقتصاد مقاومتي كشور خبر داد. هرچند همزمان با تصويب طرح ساماندهي بازار خودرو، مجلس نيز طرحي به نام ساماندهي صنعت خودرو را دنبال مي كند؛ اما اين دو طرح مسيري كاملا متفاوت از يكديگر دارند؛ به طوري كه آنچه در ستاد اقتصاد مقاومتي مورد تصويب قرار گرفته به نوعي حمايت همه جانبه از صنعت خودرو است، حال آنكه در طرح مجلس كه پيش از اين نيز از آن به نام طرح ساماندهي بازار خودرو ياد مي شد خصوصي سازي كامل خودروسازي هاي كشور دنبال مي شود.

در هر صورت دولت براي ادامه روند توليد خودرو در كشور مشغول برنامه ريزي است، چراكه ايجاد هر گونه خللي در وضعيت خودروسازان كه منجر به افت توليد شود تبعاتي را براي واحدهاي توليدي و همچنين دولت در پي خواهد داشت. آنچه مشخص است دولت خواستار استفاده از هر ابزاري براي تداوم توليد خودرو است؛ چراكه خودروسازان از يك سال پيش براي تامين نقدينگي در اين شركت ها اقدام به پيش فروش يك ميليون خودرو در كشور كرده اند. حال با توجه به اوج گيري تحريم ها اين شركت ها از يكسو با افت توليد مواجه شده اند و از سوي ديگر قادر به انجام تعهدات خود در پيش فروش ها نيستند، همين مساله هم اكنون منجر به اوج گيري اعتراضات مردمي شده و مجموعه وزارت صنعت را واداشته كه از هر مسيري حداقل خطوط توليدي خودروسازان را سرپا نگه دارد. در همين راستا روز گذشته فرشاد مقيمي معاون امور صنايع وزارت صمت در گفت وگويي درخصوص تمهيدات اين وزارتخانه براي كمك به خودروسازان به منظور عبور از بحران تحريم ها عنوان كرده كه با هدف حمايت از خودروسازان براي عبور از شرايط بحراني موجود، بسته ساماندهي بازار خودرو به تصويب ستاد اقتصاد مقاومتي كشور به رياست آقاي جهانگيري معاون اول رئيس جمهور رسيده است.وي در ادامه تاكيد كرده كه اين بسته داراي چند سرفصل و محور اصلي است كه از آن جمله مي توان به تامين سرمايه در گردش خودروسازان در بخش ارزي و ريالي با هدف بازگشت به سقف توليد قبلي و واگذاري دارايي هاي غير مولد خودروسازان تا سقف هزار ميليارد تومان و همچنين داخلي سازي قطعات و كاهش 30 درصدي وابستگي ارزي خودروسازان به خارج از كشور اشاره كرد. اظهارات مقيمي در شرايطي است كه خبر ارائه تسهيلات 12 هزار ميلياردي به خودروسازان براي اولين بار در همايش قطعه سازان عنوان شد.

اين خبر در حالي در همايش مذكور از سوي يكي از مديران انجمن صنايع همگن قطعه سازي مطرح شد كه مسوولان دولتي تا مدت ها در مورد آن اظهار نظر نكردند و ترجيح دادند سكوت اختيار كنند. ارائه تسهيلات به خودروسازان هميشه با اما و اگرهاي زيادي مطرح بوده حال آنكه در شرايط كنوني موافقت بانك مركزي براي ارائه چنين تسهيلاتي كمي سخت به نظر مي رسد. اما عباس تابش، رئيس سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليد كنندگان نيز بالاخره با گذشت مدت زماني خبر ارائه تسهيلات به خودروسازان را تاييد اما مبلغ آن را 15 هزار ميليارد عنوان كرد. وي همچنين عنوان كرده بود كه از مبلغ 15 هزارميليارد تومان تسهيلات بانك مركزي 11 هزار ميليارد تومان به صنعت قطعه تخصيص مي يابد. به اين ترتيب آخرين خبر نيز در اين زمينه مربوط به فرشاد مقيمي است كه هفته گذشته عنوان كرد بخشي از تسهيلات تا آخر هفته به زنجيره خودروسازي كشور تزريق خواهد شد حال آنكه توليد كنندگان مي گويند هنوز پولي به آنها داده نشده است. اما يكي ديگر از سرفصل هاي بسته طرح ساماندهي بازار خودرو كه در ستاد اقتصاد مقاومتي كشور به تصويب رسيده واگذاري دارايي هاي غير مولد خودروسازان تا سقف هزار ميليارد تومان است. آنچه مشخص است با زيان انباشته 11 هزار ميلياردي خودروسازان و در كنار آن عدم بهره وري در توليد، چاله هاي مالي توليد كنندگان با افزايش قيمت و ارائه تسهيلات پر نخواهد شد؛ بنابراين در بسته يادشده فروش اموال و دارايي هاي غيرمولد خودروسازان نيز پيش بيني شده است. پيش از اين در يك برنامه تلويزيوني هاشم يكه زارع، مديرعامل شركت ايران خودرو و همچنين محمدرضا سروش مديرعامل پيشين سايپا در يك برنامه تلويزيوني از فروش اموال مازاد اين شركت ها براي تامين نقدينگي موردنياز ياد كرده بودند؛ به طوري كه يكه زارع با بيان اينكه ايران خودرو در سال 93 هزار و 600 ميليارد تومان اموال مازاد خود را فروخت، تاكيد كرده بود كه هم اكنون بيش از 200 تا 300 ميليارد تومان ملك در ايران خودرو براي فروش وجود دارد. وي همچنين عنوان كرده بود كه در پي آن هستيم تا شركت هاي قطعه ساز را با شرايط خوب به بخش خصوصي واگذار كنيم. در كنار اظهارات يكه زارع اخباري نيز مبني بر فروش برخي از زمين هاي اين شركت طي چند روز گذشته شنيده شده است. اما سايپا نيز در كنار شركت رقيب خود مشغول زمينه چي براي فروش اموال مازاد جهت تامين نقدينگي مورد نظر خود است؛ به طوري كه محمدرضا سروش مديرعامل پيشين ايران خودرو نيز در همان برنامه تلويزيوني عنوان كرده بود كه سايپا بالغ بر هزار ميليارد تومان املاك مازاد دارد كه تا پايان امسال بخشي از آن و بخشي از شركت هاي مازاد را به بخش خصوصي واگذار خواهد كرد. اما آخرين تصميماتي كه در ستاد اقتصاد مقاومتي براي مقاومت خودروسازان در مقابل سختي هاي تحريم گرفته شده است داخلي سازي قطعات و كاهش 30 درصدي وابستگي ارزي خودروسازان به خارج از كشور است، هرچند به نظر مي رسد كه داخلي سازي و كاهش 30 درصدي وابستگي ارزي توليد كنندگان كشور آن هم در شرايط كنوني سخت باشد، اما غيرممكن نيست.پيش از فراگيري تحريم هاي هسته اي و در شرايطي كه توليد از مرز يك ميليون و 600 هزار دستگاه گذشت شايد بهترين فرصت براي داخلي سازي قطعات كليدي بود، حال آنكه طعم شيرين فروش بدون دردسر، فكر داخلي سازي را از ذهن دست اندركاران زنجيره خودروسازي كشور دور كرده بود.

تصويب بسته حمايتي خودروسازان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Nursing Practice Today
شماره 23
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است