|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: اثر 5 ابرروند جهاني بر گردشگري گروه رسانه اي بلومبرگ در گزارشي بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


اثر 5 ابرروند جهاني بر گردشگري گروه رسانه اي بلومبرگ در گزارشي بررسي كردجهان در حال تغيير و تحول است و از سويي ميزان، گستره و پيچيدگي اين «تغييرات» مشابه با هيچ يك از تجربه هاي پيشين بشر نيست كه مي تواند آنچه به عنوان هنجار شناخته مي شود را به لرزه درآورد. اين نيروهاي همگرا يا «ابرروندها» فرصت هاي عظيمي را براي آن دسته افراد كه آنها را به درستي شناسايي كنند و استراتژي هاي خود را بر اساس آنها هماهنگ سازند، فراهم مي كند. در اين ميان گردشگري يكي از بخش هايي است كه با سرعت هرچه تمام تر در حال رشد است؛ به طوري كه 10 درصد از توليد ناخالص داخلي در سال 2017 را به خود اختصاص داده است. در ادامه اين رشد پيش بيني مي شود كه تا سال 2030، بيش از 8/ 1 ميليارد سفر بين المللي انجام شود كه اين امر نيازمند به كارگيري نوآوري هاي استراتژيك در اين بخش است. رهبران نيز بايد چشم اندازي هوشمندانه را در برابر تقاضاي مشتريان، انقلاب در اطلاعات و افزايش ريسك هاي تجاري درنظر داشته باشند. به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، گروه رسانه اي بلومبرگ اقدام به انتشار گزارشي كرده كه درآن به بررسي تاثيرات ابرروندهاي در حال ظهور در سبك زندگي افراد و پيامدهاي آنها بر صنعت مسافرت و گردشگري پرداخته است.

شفاف سازي واقعيت

براساس گزارش مذكور، جهان امروز بر پايه تجارب، انگيزه ها و تصميمات شخصي بنا شده است. همانطور كه افراد، جوامع و كسب و كارها به طور روزافزون درمورد روش هايي كه فناوري مي تواند با ماهيت انسان تطبيق يابد درحال كسب تجربه است، اكنون ايده ها و اعتقادات جديدي درحال بروز در مورد چگونگي زندگي در عصر فناوري و اينترنت هستند. امروز تجربه هاي آنلاين و آفلاين نظير خريد، معاشرت و استفاده از رسانه ها در حال ادغام با يكديگر هستند. باتوجه به تجربه ها در زمينه گردشگري، اين بخش توانايي آن را دارد تا ماجراجويي هاي منحصر به فرد، بامعنا، بدون اصطكاك را طراحي و ايجاد كند كه به طور مستقيم به ارزش هاي تحولات ياد شده مرتبط است. از اين رو بايد درنظر داشت پيشنهاد تجربه هاي منحصر به فرد و متصل ديگر تنها مختص به طبقه متمول نيست. بخش انبوه گردشگران و مسافران نيز اكنون به دنبال طرح هاي جديد براي تعيين مقصد خود هستند.

درحالي كه صنعت گردشگري افزايش رقابت پذيري را تجربه مي كند، ارائه خدمات بر اساس سن، سليقه و نوع آن مي تواند وجه تمايز مهمي در اين زمينه باشد. از سوي ديگر مشتريان به دنبال يك مدل كه مناسب همه باشد نيستند، آنها به دنبال دسترسي به تجربه هاي ويژه و غيرمعمول هستند تا درحالي كه افراد را از يكديگر دور مي كند، موجب نزديكي بيشتر ميان آنها نيز شود. اگرچه فناوري و اينترنت رشد روزافزوني را در اين صنعت تجربه مي كنند اما اين موضوع نبايد باعث شود تا علاقه گردشگران به تجربه هاي آفلاين مانند آشنايي با آداب و رسوم فرهنگ هاي ديگر فراموش شود. شركت هاي گردشگري بايد خود بخشي از راه حل باشند و از اين رو آن دسته از شركت هايي كه در برابر اين تحولات در روند ها مقاومت كنند، ممكن است با چالش هاي عديده اي روبه رو شوند. اكنون مقصد هايي نظير نيويورك، لندن، سئول و توكيو از برنامه هاي كاربردي مثل «ديتور» استفاده مي كنند كه گردشگران مي توانند با مراجعه به آنها شناخت خوبي از محله هاي مختلف اين شهرها و سبك زندگي را كسب كنند.

بازسازي سبك زندگي

طبق گزارش بلومبرگ، اقتصاد هاي آزاد كه بر اساس آن افراد به انجام مشاغل كوتاه مدت با سازمان ها روي مي آورند، در حال تغيير روابط كنوني هستند؛ به گونه اي كه ساختار صنايع را دچار دگرگوني مي كنند و انتظاراتي جديد را از مشاغل و سبك زندگي ايجاد خواهند كرد. رشد اقتصادهاي فن محور مانند اقتصاد بر پايه مشاغل آزاد و كوتاه مدت به دگرگون ساختن روش هاي زندگي و فرهنگ در جوامع ادامه مي دهند.  دو ويژگي استقلال و ارتباطات اجتماعي در حال رشد هستند. اين موضوع به وضوح در از ميان رفتن مرز هاي سنتي ميان زمان كار و فراغت قابل مشاهده است. در حالي كه روند هاي جديد اقتصادي و سبك زندگي بيش از پيش در حال بروز هستند، بخش مسافرتي و گردشگري مي تواند فرصت ها و انتظارات جديدي را پيش روي خود ببيند.

اما با توجه به اين واقعيت كه سبك هاي زندگي افراد هر روز در حال حركت به سوي استقلال فردي بيشتر و نيز از ميان رفتن مرزهاي سنتي زمان كار و فراغت است، افراد تلاش مي كنند سفر را بيش از پيش در زندگي روزانه خود ادغام كنند، از اين رو بهتر است روش هايي از گردشگري در اختيار افراد قرار بگيرد كه ضمن توانايي متصل بودن آنها به فضاي وب، شامل فعاليت هاي روزانه متداول نيز شود.  همچنين بايد فرصتي براي افراد فراهم شود تا بتوانند ضمن آشنايي با فرهنگ هاي مختلف از اقليت هايي كه به عقايد آنها نيز علاقه دارند، حمايت كنند. به كارگيري روش ارائه ابزارهاي اشتراكي مي تواند موجب گسترش بازارهاي جديدي شود كه در غير اين صورت به منابع عظيمي نيازمند بودند. اين رويكرد مي تواند موجب درآمدزايي بالايي براي صنعت گردشگري شود. اكنون برخي از كشورها به دنبال كشف و جذب كارگران با استعداد خارجي هستند؛ به نحوي كه آنها بتوانند با كار در مناطق مختلف اين كشور تجربه سفر و آشنايي با فرهنگ ها و مردم مختلف را نيز داشته باشند.

انقلاب اطلاعات

در همين حال، شبكه اتصال اينترنتي ميان وسايل نقليه و ابزارهاي زندگي موسوم به IOT و نيز يادگيري از ماشين ها، توانايي هاي بي سابقه اي را ايجاد مي كند تا بتوان درك و پيش بيني مناسب تري از نتايج دراختيار داشت و اين روند جديد مي تواند به نقطه اتصال برنامه هاي تجاري و استراتژي هاي مربوطه بدل شود. اين فناوري ها فرصت هاي عظيمي را براي بخش مسافرت و گردشگري ايجاد خواهد كرد تا بتواند يك سرويس خدماتي يكپارچه و متصل را فراهم سازد. البته نكته حياتي در اين زمينه آن است كه اعتمادسازي و مسووليت پذيري از پيش شرط ها در اين زمينه از گردشگري به شمار مي رود. جمع آوري اطلاعات از طريق ابزارهاي هوشمند، موجبات افزايش قدرت مشتريان را براي دسترسي ساده تر به اطلاعات فراهم مي كند اما اين امر همچنين مي تواند در مواردي كه به امنيت مشتريان مربوط مي شود نيز نگران كننده باشد. استفاده از شبكه هاي اينترنتي و ثبت اطلاعات به دست آمده از آن در تجربه هاي افراد مي تواند به محل ايجاد برتري در رقابت و تلاش براي ارتقاي اين تجربه ها بدل شود.

از سويي اطلاعات طبقه بندي نشده مي تواند موجبات غافلگيري و خشنودي افراد را فراهم سازد. براي مثال مي توان به برنامه هاي ترجمه صداي افراد اشاره كرد كه قادر است موانع ارتباطاتي ميان گردشگران و افراد محلي را از ميان بردارد. در اين تغيير روند نيز فرصت هاي جديدي براي صنعت گردشگري وجود خواهد داشت اما فعالان اين بخش نيز بايد به درك عميقي از يك ديدگاه برسند تا آينده خود را با توجه به اين تحولات هماهنگ كنند. شفافيت سازي در ارتباطات مي تواند نگراني هايي را كه از نحوه استفاده از فناوري و اطلاعات ايجاد خواهد شد، از بين ببرد؛ براي مثال برخي از شركت ها ممكن است اين موضوع را درنظر بگيرند تا يك ارتباط شفاف را ميان شخصي سازي و حريم خصوصي با جمع آوري اطلاعات ايجاد كنند.  در برخي از شهرها اكنون از سيستم هاي گردشگري جديدي براي بهبود تجربه افراد استفاده مي شود؛ براي مثال در آمستردام، مراكز اطلاعاتي عظيمي وجود دارد كه زمان انتظار را براي جاذبه هاي گردشگري خطاب به افراد اعلام مي كند.

بازتوزيع قدرت

دهه هاي آتي را مي توان با آغاز تغيير در ديناميك قدرت پيش بيني كرد كه نتيجه آن ظهور مراكز جديدي از اثرگذاري است. تغيير ژئوپوليتيكي به سوي جنوب و شرق، رشد طبقه متوسط در آسيا و افزايش شهرگرايي، تاثيرات دراماتيكي بر بازارهاي جهاني خواهند گذاشت. اين انقلاب قدرت بخش مسافرت و گردشگري را وادار مي كند تا خود را با تقاضاهاي بخش غالب جامعه تطبيق دهد و نيز اين صنعت را متقاعد سازد تا به آثار اين تغييرات در جهان به هم متصل امروز پاسخ مناسب دهد. نمود علني تحول در ديناميك قدرت به سوي شرق، جنوب و شهرها را مي توان در نفوذ آنها بر مقصدها تا 10 سال آينده مشاهده كرد. انتظار مي رود تا سفرهاي جنوب به جنوب باتوجه به افزايش سفرهاي خروجي از آفريقا، خاورميانه وآسيا رشد چشم گيري داشته باشند. سازمان ها بايد از اكنون برنامه ريزي كنند تا در زمان مناسب در بازارهاي جديدي كه درپي اين روند جديد ايجاد خواهد شد حضور فعال داشته باشند.

نسل جديد مسافران به ويژه مسافران چيني، انتظارات جديدي از شخصي سازي، كيفيت و خدمات درجه يك دارد.  از سوي ديگر شركت ها مي توانند با حسابرسي كردن از اختيارات خود و انتشار آن براي مردم در زمان مناسب، پاداش خوبي كسب كنند.  شهر دبي براي جذب گردشگران هندي، از شاهرخ خان، بازيگر مطرح باليوودي به عنوان پلي ميان اين شهر و هندي ها استفاده كرده و كمپين «#ميهمان_من_باش» را نيز راه اندازي كرده است. هدف از اين اقدام دعوت از طرفداران شاهرخ خان براي سفر به دبي و نيز تغيير ديد آنها به اين شهر به عنوان يك مقصد تجاري است. اين هشتگ تا اندازه اي در شبكه هاي مجازي در سرتاسر جهان بازديد كننده داشت كه دومين كمپين نيز توسط كبيرخان، كارگردان مطرح باليوودي به همراه شاهرخ خان در سال 2018 راه اندازي شد.

تعريف جديد از مصرف

در روزهايي كه دسترسي به منابع و سلامت كره زمين به طور فزاينده اي در معرض تهديدات گوناگون قرار دارد، نياز به آن احساس مي شود تا ميان اولويت هاي كوتاه و بلندمدت توازن ايجاد شود. از سوي ديگر، مدت زمان مدل هاي كنوني تجاري زير سوال رفته اند؛ به گونه اي كه اكنون بخش عمده اي از بررسي ها و فشارها بر دوش بخش خصوصي است. در اين شرايط مدل هاي تجاري قابل تحمل مي توانند به هسته اصلي استراتژي تقويت رشد براي صنعت مسافرت و گردشگري بدل شوند. روشي كه مي تواند به ايمن سازي مقصد ها، ارتقاي سلامت جامعه و تجربه مشتريان منجر شود. اجرايي ساختن تلاش هاي ملموس درجهت ارتقاي فضاي مورد نظر فرصت هاي كليدي را فراهم مي آورد تا ريسك هاي تجاري كاهش يابد و وفاداري مشتريان تضمين شود.  از سوي ديگر استفاده از منابع توسط گردشگران مي تواند از بهره مندي ساكنان يك منطقه پيشي بگيرد كه همين امر ممكن است به بروز تنش هايي منجر شود. بر اين اساس بايد براي سناريوهاي متفاوتي كه ممكن است رخ دهد، آماده بود.

اثر 5 ابرروند جهاني بر گردشگري گروه رسانه اي بلومبرگ در گزارشي بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 9 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فقه و حقوق اسلامي
متن مطالب شماره 17، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است