|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


رويداد13 هزار خودرو دپويي در آستانه ترخيص

خانه ملت : مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات گفت: در حال حاضر وزارت صنعت، معدن و تجارت هيچ برنامه اي براي آزاد شدن واردات خودرو در سال 98 ندارد.

سيد مهدي نيازي در پاسخ به اينكه آيا وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه اي براي ثبت سفارش جديد براي واردات خودرو دارد، گفت: وزارت صمت در سال جاري، ثبت سفارش جديدي براي خودرو ندارد و تنها خودروهاي موجود در گمرك كه ثبت سفارش آنها در سال گذشته و اوايل سال 97 انجام شده ترخيص خواهد شد.

مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات افزود: پس از آن كه واردات خودرو ممنوع شد و خودروهاي وارداتي چند ماه در گمرك بلاتكليف ماندند هيات دولت در مصوبه 16 دي ماه مقرر كرد؛ ثبت سفارش خودروهايي كه داخل گمرك هستند و تا 16 مرداد قبض انبار گمركي دارند، احيا شود تا اين خودروها از گمرك ترخيص شوند. وي با بيان اينكه وزارت صنعت، معدن و تجارت ثبت سفارش جديدي براي واردات خودرو نخواهد داشت، خاطرنشان كرد: خودروهاي موجود در گمرك تعيين تكليف مي شوند؛ برخي از اين خودروها پرونده قضايي دارند كه - در مصوبه اي كه سران سه قوا به ما مي دهند - سير مراحل تجاري از مراحل قضايي جدا خواهد شد؛ بنابراين خودروهاي داخل گمرك ترخيص مي شوند سپس قوه قضائيه به پرونده آنها رسيدگي كرده و با متخلفان برخورد مي كند.

نيازي خاطرنشان كرد: از آنجا كه مردم براي واردات اين خودروها هزينه كردند دولت تصميم گرفت زمينه ترخيص خودروها را فراهم كند. مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات در پاسخ به اين سوال كه آيا وزارت صمت برنامه اي براي ثبت سفارش خودرو در سال 98 دارد، توضيح داد: در حال حاضر هيچ برنامه اي براي آزاد شدن واردات خودرو وجود ندارد. نيازي با بيان اينكه حدود 13 هزار خودرو در گمرك وجود دارد، يادآور شد: با مصوبه هيات وزيران عمده اين خودروها ترخيص مي شود. دستورالعمل لازم براي ترخيص اين خودروها آماده است و به زودي ابلاغ مي شود و فرآيند ترخيص اين خودروها احتمالا در هفته جاري آغاز مي شود.

وي درباره برخي گلايه هاي بخش خصوصي مبني بر محدوديت اعمال شده از سوي وزارت صمت براي ثبت سفارش گفت: به علت شرايط ارزي كشور و تقاضاي بسيار براي واردات كالا، هماهنگي هايي ميان دستگاه هاي اجرايي و بانك مركزي به منظور اولويت بندي براي ثبت سفارش ها صورت مي گيرد. اين اولويت ها براساس منابع ارزي موجود به بانك مركزي معرفي و بر اين مبنا بانك مركزي تخصيص ارز را تامين مي كند. مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات ادامه داد: اتفاق ويژه اي رخ نداده، تنها اولويت بندي ها در ثبت سفارش ها دقيق تر شده است. در سال جاري واردات يك هزار و 390 رديف تعرفه ممنوع شد و 800 رديف از تعرفه ارز 4 هزار و 200 توماني برخوردار هستند. ساير تعرفه ها ارز حاصل از صادرات را بايد تامين كنند كه با توجه به شرايط ارز حاصل از صادرات اولويت بندي ميان دستگاه ها انجام و به بانك معرفي مي شود. شرايط مانند سال گذشته نيست در حال حاضر حجم تقاضا براي واردات بسيار است كه بايد متناسب با شرايط كشور اولويت بندي شوند.

طرح ماليات بر خودروهاي معوق

تسنيم : براساس سازوكاري كه در دست اجراست، وزارت امور اقتصادي و دارايي به ماجراي تحويل خودروهاي معوق خودروسازان ورود كرده و از كساني كه با هدف فروش و كسب درآمد، در فروش اينترنتي خودروسازان شركت كرده اند، ماليات مي گيرد.

با توافق به عمل آمده ميان وزارت صنعت و خودروسازان قرار شده خريداراني كه زمان تحويل خودروهاي آنها اول شهريورماه تا 30دي ماه است خودروهاي خود را با قيمت قبل دريافت كنند. يك مقام مسوول در سازمان امور مالياتي در همين ارتباط گفته است: اجراي ماده4 آيين نامه اجرايي قانون حمايت از حقوق مصرف كنندگان در تحويل خودروهاي ثبت نامي به مردم با قيمت هاي گذشته باعث مي شود خريداران به دليل تفاوت قيمت خودروهاي ثبت نامي و بازار آزاد سود قابل توجهي را كسب كنند.وي افزود: در اين ميان كساني هستند كه بيش از يك خودرو ثبت نام كرده و به نوعي مصرف كننده نهايي خودرو نيستند و با هدف كسب سود و درآمد در طرح هاي فروش اينترنتي شركت كرده اند.

اين مقام مسوول در سازمان امور مالياتي با  اشاره به توافق هاي اوليه ميان وزارتخانه امور اقتصادي و دارايي و صنعت، معدن و تجارت گفت: مطابق اين توافق فهرست، مشخصات و كدملي خريداراني كه در طرح هاي پيش فروش شهريور تا دي ماه خودروسازان شركت كرده اند، از سوي وزارت صمت در اختيار وزارت امور اقتصادي و دارايي قرار مي گيرد تا براساس آن خريداراني كه بيش از يك دستگاه خودرو خريداري كرده اند مشمول پرداخت ماليات از محل كسب درآمد از اين محل خواهند شد.وي تصريح كرد: نابساماني ماه هاي اخير بازار خودرو باعث شده تا عده اي سودجو روي اين موج سوار شده و براي كسب سود و درآمدهاي كاذب به خريد و فروش خودرو روي آورند. اين اقدام در نگاه نخست يك ناهنجاري اقتصادي به شمار مي آيد كه بايد براي آن چاره اي انديشيده شود، اما تا آن زمان، سازمان امور مالياتي به اين حوزه ورود كرده و از فعالان آن ماليات دريافت خواهد كرد. البته ديگر اطلاعات مالي اين افراد نيز بررسي مي شود تا در صورت انجام اقدامات مشابه، ملزم به پرداخت ماليات شوند.

خودروسازان زمان تحويل را اعلام كنند

تسنيم : معاون امور صنايع وزارت صمت درباره لزوم اعلام زمان تحويل خودروهاي معوق توسط خودروسازان به مشتريان گفت: اين مساله جزو تكاليف خودروسازان بوده و شركت هاي خودروساز بايد با در نظر گرفتن راهكارهاي عبور از تحريم ها، زمان توليد خودروهاي معوق را به اعلام كنند.

فرشاد مقيمي ضمن تاكيد بر زمان بر بودن تحويل خودروهاي معوق به دليل نياز به دور زدن تحريم ها گفت: در هر صورت، شرايط تحريم وجود دارد؛ ولي آنچه در شرايط كنوني از اهميت ويژه اي برخوردار است اين است كه مكانيزم هايي را براي دور زدن تحريم ها با هدف واردات قطعات مورد نياز خودروسازان به منظور حفظ و ادامه چرخه توليد با جديت دنبال مي كنيم.مقيمي افزود: اگر دشمنان ما به تحريم هاي هوشمندانه اشاره مي كنند، ما نيز راهكارهاي هوشمندانه براي مقابله با اين تحريم ها داريم و هدف اصلي ما حفظ توليد و بازگشت خودروسازان به سطح توليد گذشته است. وي درباره حفظ حقوق مشتري گفت: نمايندگاني ازسوي سازمان حمايت در خودروسازي ها مستقر شده اند تا مشتري مداري به طور كامل در شركت هاي خودروسازي رعايت شود و با رعايت ضوابط و قواعد و قانون مدني و با حفظ چارچوب ها و رضايت نسبي مشتريان، خودروها تحويل داده شود.

رويداد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي آموزش و تحصيل
شماره 2
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است