|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: عقب نشيني يك كانالي شاخص سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
عقب نشيني يك كانالي شاخص سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران نخستين روز كاري هفته را با افت شديد قيمت ها و كاهش شاخص كل آغاز كرد. بر اين اساس نماگر اصلي بازار با كاهش 27/ 0درصدي، مجدد به محدوده كمتر از سطح 160هزار واحدي نزول كرد.

بررسي شرايط كنوني بازار سهام نشان از نزديكي پايان سال و كمبود نقدينگي دارد. به طوري كه در بازار ديروز اكثر نمادها با عرضه هاي سنگين مواجه شدند. در اين ميان شركت هاي كوچك نيز كه در روزهاي قبل رفتار متفاوت قيمتي داشته و رشد نرخ را تجربه كرده بودند، نيز درگير عرضه ها شده و در نهايت كل بازار با روند منفي مواجه شد. آنچه در بازار ديروز بيش از پيش تعجب آور بود، عدم تاثير بازار جهاني، قيمت هاي نفت و فلزات در كل بازار بود. به طوري كه به رغم افزايش قيمت هاي جهاني نفت و فلزات در روز جمعه، نمادهاي وابسته ديروز با كاهش قيمت همراه شدند. به اين ترتيب در نهايت شاخص كل با افت 439واحدي به رقم 159 هزار و 855 واحد رسيد.در همين راستا شاخص كل هم وزن نيز روز گذشته كاهش 44 واحدي را تجربه كرد و عدد 29 هزار و 790 واحد را به نمايش گذاشت.

در بازار ديروز در گروه تامين سرمايه ها، عرضه سهام لوتوس پارسيان به خرابي سيستم معاملات و تاخير در معاملات اين نماد منجر شد. در همين حال براساس اخبار اعلام شده، روز دوشنبه جلسه معارفه تامين سرمايه نوين برگزار خواهد شد. بر اين اساس فردا 15بهمن جلسه معارفه اين شركت براي آماده سازي جهت عرضه سهام در بازار سهام انجام خواهد شد. در اين راستا شركت تامين سرمايه نوين در گزارش عملكرد و صورت هاي مالي مربوط به دوره 9ماه نخست سال جاري، توانست بيش از 320ميليارد تومان درآمد عملياتي شناسايي كند. به اين ترتيب سود عملياتي شركت با كسر هزينه ها به 310ميليارد تومان رسيده است. در همين راستا سود خالص «تنوين» نيز براي دوره 9ماه نخست سال به 278ميليارد تومان رسيده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل، رشد 16درصدي را تجربه كرده است. به همين ترتيب «تنوين» تا پايان آذرماه سال جاري، مبلغ 397ريال سود به ازاي هر سهم محقق كرده كه اين ارقام با توجه به سرمايه 700ميليارد توماني شركت درنظر گرفته شده است. در گروه كاني غيرفلزي ديروز مرجان كار زمان تشكيل جلسه هيات مديره براي افزايش سرمايه 75 درصدي را اعلام كرد. بر اين اساس به استناد مصوبه مجمع فوق العاده 11 ارديبهشت، جلسه هيات مديره «كمرجان» به منظور تصميم گيري درخصوص افزايش سرمايه از 4 به 7 ميليارد تومان از محل مطالبات سهامداران و آورده نقدي روز شنبه 27 بهمن برگزار خواهد شد. بنا براين گزارش هلدينگ مديريت سرمايه گذاري اميد با 4/ 61 درصد در تركيب سهامداري اين شركت فرابورسي حضور دارد. در گروه فلزي نيز فولاد مباركه زمان مجمع فوق العاده براي تصميم گيري درخصوص افزايش سرمايه 73 درصدي را اعلام كرد؛ بر اين اساس «فولاد» ساعت 9 روز چهارشنبه 24 بهمن در شركت تعاوني مصرف كاركنان شركت به مجمع مي رود تا سرمايه فعلي را از 5/ 7 به 13 هزار ميليارد تومان از محل سود انباشته برساند. اين تامين مالي 5/ 5 هزار ميليارد توماني با 4 هدف بازيافت مخارج سرمايه اي طرح هاي در دست اجرا، بازيافت مخارج سرمايه اي مشاركت در افزايش سرمايه شركت هاي فرعي و وابسته، بازيافت مخارج سرمايه اي تملك سرمايه گذاري هاي بلند مدت و اصلاح ساختار مالي صورت مي گيرد.  در همين حال خبر ديگر در مورد فولاد مباركه آنكه پروژه كنسانتره سازي فولاد سنگان به عنوان بزرگ ترين پروژه كنسانتره سازي شرق كشور با پيشرفت 85 درصدي، در سال آينده به بهره برداري مي رسد. محسن ميرمحمدي، مدير عامل فولاد سنگان وابسته به فولاد مباركه در جلسه بازديد استاندار خراسان رضوي گفت: نگراني ما از اين است كه روزي پروژه هاي موجود در منطقه به بهره برداري برسد و در زمينه زيرساخت ها پيشرفتي حاصل نشده باشد و امكان بهره برداري از منطقه سلب شود. به گفته وي شركت فولاد سنگان پس از بهره برداري تا به الان (4 ميليون تن گندله) به چرخه توليد فولاد در كشور تزريق كرده است. در گروه پتروشيمي، مديرعامل پتروشيمي بندر امام از آمادگي براي ورود به بورس خبر داد و گفت: اين رويداد به زودي انجام خواهد شد. حميدرضا رستمي گفت: براي ورود به بورس بسيار مصمم هستيم و هماهنگي لازم جهت انجام الزامات بورس با جديت و هماهنگي هلدينگ خليج فارس در حال پيگيري است. در واقع مكاتباتي را با بورس براي پذيرش انجام و منتظر اعلام نهايي هستيم. بنا براين گزارش پتروشيمي بندرامام يكي از زيرمجموعه هاي هلدينگ پتروشيمي خليج فارس و داراي چهار شركت تابعه توليدي فرآورش، بسپاران، كيميا و كارون است.

همچنين در اين گروه شاهد انتقال نماد شركت پتروشيمي خراسان از فرابورس ايران به بورس خواهيم بود. بر اين اساس براي اولين بار پس از پذيرش و درج نام شركت در فهرست شركت هاي پذيرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران بخش محصولات شيميايي، نماد «خراسان» به عنوان پانصد و بيست و هفتمين شركت پذيرفته شده در فهرست نرخ هاي بازار دوم با توجه به انتقال سهام شركت مذكور از فرابورس ايران به شركت بورس اوراق بهادار تهران آماده انجام معامله خواهد بود. نماد مزبور از روز سه شنبه 16بهمن در بورس تهران بازگشايي مي شود.

در گروه شوينده ها، پاكسان شاهد انتشار گزارش توجيهي هيات مديره به منظور پيشنهاد افزايش سرمايه بود. بر اين اساس قرار است سرمايه «شپاكسا» از مبلغ 54ميليارد تومان به مبلغ 108ميليارد تومان از محل سود انباشته صورت گيرد. اين افزايش سرمايه 100درصدي به منظور استفاده از معافيت قانوني جهت كاهش ماليات عملكرد ( استفاده از معافيت مصوبه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي مورخ 16 تيرماه 1397 درخصوص معافيت مالياتي حاصل از افزايش سرمايه از محل سود انباشته) و همچنين اصلاح ساختار مالي كه در روز گذشته (13بهمن) به تصويب هيات مديره رسيده، جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني ارسال شده است. در گروه خودرويي نيز بابايي، نماينده ويژه مديرعامل سايپا از تحويل خودروهاي درخواستي مشتريان طرح به چند روش خبر داد و گفت: قيمت سهام سايپا و پارس خودرو به زودي با افزايش توليدات مشمول رشد سهام خواهد شد.  وي ادامه داد: با برنامه ريزي كامل براي رفع مشكلات مشتريان طرح اتو خدمت، خودرو هاي درخواستي مشتريان با چند روش تحويل و مابقي در فواصل مختلف با توجه به برنامه توليد، اولويت بندي و تخصيص داده خواهد شد. تلاش مي كنيم تا مشكلات آنها را بررسي و مرتفع كنيم.در ميان ديگر اخبار مهم روز گذشته بانك مركزي با صدور مجوز برگزاري دو مجمع عادي به طور فوق العاده بانك گردشگري، شرايطي را براي تصويب صورت هاي مالي منتهي به آذر و اسفند سال گذشته تعيين كرد. در حالي بانك گردشگري از 31 تير سال جاري با توقف نماد روبه رو است كه سرانجام روز پنج شنبه 18 بهمن شاهد برگزاري مجامع خود در مجموعه فرهنگي ورزشي تلاش خواهد بود.در مجموع بازار ديروز بازاري منفي بود كه ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به 404ميليارد تومان و در فرابورس به 418ميليارد تومان رسيد.

عقب نشيني يك كانالي شاخص سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 22 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه آمايش جغرافيايي فضا
متن مطالب شماره 31، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است