|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: پايانه تبريز؛ بزرگ ترين ترمينال كشور
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


پايانه تبريز؛ بزرگ ترين ترمينال كشور
جابه جايي سالانه 4 ميليون مسافر از ترمينال تبريز

نويسنده: رعنا نيك رفتار

دنياي اقتصاد - تبريز : جابه جايي مسافران بين شهري توسط وسايل نقليه مختلفي همچون هواپيما، قطار، اتوبوس و خودروهاي سواري صورت مي گيرد كه در اين ميان مسافرت با اتوبوس، به واسطه ارزان و ايمن بودن در قياس با ديگر وسايل نقليه مسافرتي، از اقبال عمومي بيشتري برخوردار است.

پايانه هاي مسافربري برون شهري يكي از نقاطي است كه معمولا در معرض ديد افراد زيادي قرار مي گيرد و علاوه بر خدمات دهي به مسافران، از لحاظ زيبايي و تميزي نيز مورد توجه مسافران است. در روزگاري نه چندان دور، پايانه هاي مسافربري شهرهايي مثل تهران، شيراز و مشهد به لحاظ زيبايي و برخورداري از امكانات مختلف، مورد توجه مسافران قرار مي گرفت و اين در حالي بود كه ترمينال جديد تبريز واقع در حاشيه اتوبان شهيدكسايي، از زيبايي بصري چندان جالبي برخوردار نبود و امكاناتي در حد يك ترمينال مجهز نداشت. اكنون اما پس از چند سال، طرح تكميل ترمينال جديد تبريز به پايان رسيده و پايانه مركزي تبريز به بزرگ ترين و زيباترين ترمينال كشور تبديل شده كه هم از لحاظ بصري و هم از لحاظ برخورداري از امكانات در رديف بهترين ها قرار دارد.

 نمايي شبيه استاديوم هاي اروپايي

نماي بيروني ساختمان ترمينال مركزي تبريز چنان جذاب و زيبا طراحي شده كه هر بيننده اي را در نگاه اول به ياد استاديوم ها و بناهاي مدرن اروپايي مي اندازد. ساختماني كه امكانات و نماي داخلي آن نيز در حد و اندازه هاي يك مجتمع تجاري شيك است و فضاهاي بسيار مناسبي حتي براي برپايي نمايشگاه عكس دارد.اين پايانه در مساحتي بالغ بر 112 هزار مترمربع زيربنا احداث شده و داراي 34 غرفه براي شركت هاي مسافربري است و امكانات ويژه اي همچون واحدهاي تجاري و خدماتي، جايگاه سوخت رساني، خوابگاه رانندگان، توقفگاه و تعميرگاه اتوبوس ها دارد. علاوه بر پايانه مركزي تبريز، اين شهر داراي يك پايانه ديگر در ميدان آذربايجان است كه بيشتر خدمات دهي اين پايانه، به مسافران شهرستان هاي مرند، جلفا، شبستر، صوفيان و ديگر شهرستان هاي اين منطقه از آذربايجان شرقي است.وجود چنين امكانات بسيار خوب در پايانه مركزي تبريز اما موجب شده تا از ابتداي سال جاري تا پايان آذر، نزديك به 3 ميليون مسافر از اين پايانه به قصد عزيمت به شهرهاي ديگر خارج شوند كه پيش بيني مي شود اين ميزان تا پايان سال به 4ميليون مسافر برسد. در اين بين بيشترين مسافرت بين شهري از تبريز، به مقصد تهران بوده و در ميان شهرستان هاي استان نيز، اهر بيشتر آمار را از اين نظر به خود اختصاص داده است.

 پايانه مركزي تبريز، بزرگ ترين پايانه

درخصوص امكانات و خدمات دهي سازمان پايانه هاي مسافربري تبريز، حسين عادلي سعدآباد مديرعامل اين سازمان با اشاره به اينكه وظيفه اصلي سازمان پايانه هاي مسافربري ارائه خدمات به مسافران ورودي و خروجي است، گفت: خوشبختانه پايانه مسافربري مركزي تبريز با تلاش هاي شهردار و اعضاي شوراي تبريز، تبديل به يكي از بهترين و بزرگ ترين پايانه هاي مسافربري كشور شده و فضاي مناسبي براي ارائه خدمات به مسافران فراهم شده است. بيش از 120 نفر در دو مجموعه پايانه مركزي و شمال غرب آماده خدمات رساني به مسافران هستند و 600 دستگاه اتوبوس با عمر مفيد 10سال و 300 دستگاه سواري در ناوگان بين شهري با مبدا تبريز تردد مي كنند.

 احداث ترمينال شرق و جنوب

وي با بيان اينكه تعداد پايانه هاي مسافربري تبريز در آينده اي نه چندان دور به چهار پايانه افزايش مي يابد، اظهار كرد: فعلا دو پايانه مركزي و شمال غرب (ميدان آذربايجان) فعال است و البته قرار است در آينده دو پايانه ديگر نيز به مجموعه ترمينال هاي مسافربري اضافه شود. طبق مطالعات صورت گرفته، ترمينال شرق در سه راهي اهر احداث مي شود كه مطالعات آن انجام شده و پيش بيني مي شود پس از ساخت و بهره برداري، حجم قابل توجهي از مسافران از اين پايانه استفاده كنند چراكه بيشترين مسافرت هاي خارج از استان به مقصد تهران و بيشترين مسافرت هاي شهرستان به مقصد اهر انجام مي شود. البته براي احداث اين پايانه، رقمي نزديك به 50 ميليارد تومان برآورد شده است. همچنين ترمينال جنوب نيز در مرحله مطالعه قرار دارد و اگر مشكلي از بابت محل وجود نداشته باشد، اين ترمينال نيز در ميدان راه آهن تبريز احداث مي شود.

 خروج سه ميليون مسافر طي 9 ماه

عادلي در ادامه به ميزان خروج مسافر از تبريز از ابتداي سال تا پايان آذر اشاره كرد و افزود: بر اساس آماري كه تهيه كرده ايم، در اين 9ماه نزديك به سه ميليون مسافر از تبريز عازم شهرهاي ديگر شده اند و با توجه به در پيش بودن تعطيلات ماه بهمن و عيد نوروز، پيش بيني مي كنيم اين ميزان مسافر خروجي افزايش قابل توجهي داشته باشد و تا چهار ميليون نفر در سال برسد. البته در كنار كميت، ما به كيفيت خدمات ارائه شده نيز توجه بيشتري داريم و تلاش مجموعه پايانه هاي مسافربري تبريز اين است كه وظيفه سنگين خدمات دهي مطلوب به مسافران را به بهترين نحو ممكن انجام دهد. امسال در مناسبت هايي همچون 28 صفر و ايام محرم، بيشترين حجم خدمات دهي را داشته ايم و به طور مثال در همايش بزرگ اربعين حسيني نزديك به 600 دستگاه اتوبوس براي حمل و نقل زائران اختصاص يافته بود.وي درخصوص خدمات دهي پايانه هاي مسافربري تبريز به مسافران در فصل سرما و به خصوص در بارش هاي اخير، اظهار كرد: سازمان پايانه هاي مسافربري وظيفه اش خدمات رساني به مسافر تا هنگام ترك ترمينال است اما با اين حال آماده ارائه خدمات به مسافران در فصل سرما هستيم و از اين رو در طبقه زيرزمين مركز، دو محل جداگانه براي اسكان و استراحت آقايان و خانم ها ايجاد كرده ايم و اخيرا نيز 20 مسافري كه به خاطر بارش برف در راه مانده بودند، در اين محل ها اسكان داده شدند.

 امكانات مطلوب ساختمان جديد

مديرعامل سازمان پايانه هاي مسافربري شهرداري تبريز با اشاره به اينكه ساختمان جديد اين سازمان داراي امكانات مناسبي براي استفاده شركت ها و مسافران است، گفت: ساختمان جديد سازمان 12 هزار مترمربع مساحت دارد كه هشت هزار مترمربع آن به سالن انتظار اختصاص دارد كه فضاي بسيار مناسبي براي انتظار مسافران است. همچنين 34 واحد تجاري خدماتي به زودي به بهره برداري مي رسد و 34 شركت خدمات مسافرتي شامل 28 شركت داخلي، چهار شركت بين المللي و دو شركت سواري بين شهري در اين مركز دفتر دارند. پاركينگ سواري به مساحت 14 هزار و 400 متر، توقفگاه و خوابگاه 20 تخته رانندگان به همراه جايگاه سوخت رساني و دفتر تاكسيراني در اختيار رانندگان قرار دارد و اخيرا دفتر تاكسيراني نيز با اعتبار 20 ميليون تومان گازرساني شد تا بيش از 300 نفر از رانندگان تاكسي ها از سرماي تبريز در امان باشند و بتوانند به صورت شبانه روزي خدمات رساني كنند. همچنين يكي از برنامه هاي آتي ما، ايجاد مركز معاينه فني در داخل محوطه ترمينال مركزي است كه با راه اندازي آن، اتوبوس ها و خودروهاي بين شهري به مراكز معاينه فني داخل شهر مراجعه نخواهند كرد.وي ادامه داد: درآمد پيش بيني شده شهرداري تبريز از محل سازمان پايانه هاي مسافربري تا به اينجاي سال به ميزان 80 درصد محقق شده و اميدواريم كه تا پايان سال به 100 درصد درآمد پيش بيني شده دست يابيم.

پايانه تبريز؛ بزرگ ترين ترمينال كشور


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " رعنا نيك رفتار"

  اتصال هوايي و زميني ارس به تركيه
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  تثبيت سطح درياچه اروميه / مديركل حفاظت محيط زيست آذربايجان شرقي اعلام كرد
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  تاكيد بر گسترش مبادلات آذربايجان شرقي و ارزروم تركيه در ديدار استانداران مطرح شد
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  افتتاح و كلنگ زني ۳۲۰۰ طرح / به ارزش ۱۸۰۰ ميليارد تومان در آذربايجان شرقي صورت گرفت
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  خريد ۵۱۶ هزار تن گندم از كشاورزان آذربايجان شرقي
رعنا نيك رفتار، دنياي اقتصاد 4/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات رفتار سازماني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 29)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است