|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: كم نوساني فرابورس در دو جبهه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


كم نوساني فرابورس در دو جبهه
آيفكس به رشد 5/ 8 واحدي بسنده كرد

نويسنده: مينا افروزي

دنياي اقتصاد : معاملات هفته جاري فرابورس ايران با هدايت نمودار شاخص كل سهام در مسيري كم نوسان آغاز شد. به دنبال افت قيمت بيش از نيمي از سهام بازارهاي اول و دوم، شاخص كل به رشد حدود 4/ 0 واحد درصدي بسنده كرد. در بازار بدهي نيز با وجود رشد حجم دادو ستدها، روند نرخ ها وضعيت كم نوساني را تجربه مي كند. ديروز حدود 809 ميليون برگه بهادار به ارزش بيش از 418 ميليارد تومان در بازارهاي چندگانه فرابورس دست به دست شد كه بخش عمده آن در بازار اوراق با درآمد ثابت به گردش درآمد. از طرفي روند بهبود قيمت در اكثر اوراق تسهيلات مسكن ادامه يافت.

معاملات هفته گذشته فرابورس ايران در حالي پايان يافت كه شاخص كل افت هفتگي بيش از 4/ 2 درصدي را تجربه كرد و بازدهي آن از ابتداي زمستان به كمتر از 8 درصد كاهش پيدا كرد. با اين حال چشم انداز مثبتي از معاملات سهام در فرابورس هفته جاري وجود داشت. رونمايي از سازوكار مالي بين ايران و اروپا در پنج شنبه هفته اي كه گذشت مهم ترين عاملي بود كه به سبب آن اميد به بهبود معاملات سهام شركت هاي صادراتي و در نتيجه صعود شاخص كل افزايش پيدا كرد. از سويي نيز رشد قيمت كاموديتي در بازار جهاني و تصميم فدرال رزرو مبني بر توقف افزايش نرخ بهره كه انتظار مي رود روند قيمت بازارهاي جهاني را دستخوش تغييرات مثبتي كند، از ديگر عواملي بود كه انتظارات مثبتي را از هفته جاري شكل داد. در پي اين تقويت انتظارات، شاخص كل سهام ابتداي معاملات روز شنبه را با صعود 17 واحدي آغاز كرد و سطوح 1949 واحد را نيز تجربه كرد. با اين وجود با افزايش تمايل سهامداران براي عرضه سهام، آيفكس نيز با عقب نشيني نسبي، در نهايت در سطح 1940 واحدي متوقف شد.

نماد معاملاتي شركت سهامي ذوب آهن اصفهان، روز گذشته بيشترين اثر كاهنده را بر شاخص كل وارد كرد. نماد «ذوب» به تازگي اطلاعيه اي در سامانه كدال قرار داده است كه در آن از واگذاري املاك مازاد به شركت گاز ملي خبر داد. املاك مزبور كه نسبتي معادل با 25/ 2 درصد از كل دارايي ها در سال مالي قبلي و همچنين 5/ 4 درصد از درآمد فروش را در مدت مشابه داراست، جهت تسويه بدهي به شركت گاز ملي منطقه اي واگذار مي شود. نماد عنوان شده كه معاملات هفته گذشته را با فشار فروش به پايان رسانده بود، ديروز نيز كاهش چشمگير قيمت را رقم زد و در پايان معاملات نزديك به 7 ميليارد تومان در انتظار فروش «ذوب» به صف كشيده شد. از اين رو نماد معاملاتي شركت سهامي ذوب آهن اصفهان به تنهايي منجر به كاهش بيش از 6 واحدي شاخص كل فرابورس ايران شد. نمادهاي «ميدكو» و «سمگا» نيز در مجموع با اثر منفي بيش از سه واحدي، عقبگرد هرچه بيشتر نماگر بازار را به دنبال داشتند. در مقابل افزايش تقاضا در سهام پتروشيمي «مارون» و «زاگرس» و همچنين سنگ آهن گهرزمين، در مجموع اثر مثبت بيش از 12 واحدي را از جانب آنها به آيفكس وارد كرد كه از ورود اين نماگر به محدوده منفي در پايان معاملات ديروز، جلوگيري كردند.

  نگاهي به اوراق «تسه» و «اخزا»

طي هفته اي كه سپري شد، داد و ستدهاي اوراق تسهيلات مسكن با افزايش روز افزون حجم و ارزش معاملات همراه بود. به دنبال تصميماتي كه در حوزه افزايش توان تسهيلات دهي مسكن و همچنين سقف وام مسكن اتخاذ شده بود، ميزان تقاضا در بازار مرتبط نيز افزايش يافت. سه تصميم مهمي كه بانك مسكن براي رسيدن به اين اهداف در نظر داشت، افزايش سرمايه تا سقف پنج هزار ميليارد تومان، انتشار اوراق رهني و عرضه آنها در بازار سرمايه و همچنين در اختيار گرفتن يك ميليارد دلار از منابع ريالي صندوق توسعه ملي بود. رحيم اناركي، مديرعامل بانك مسكن با بيان اينكه به دليل مشكل در بحث يارانه مسكن مهر، افزايش سرمايه بانك مسكن هنوز ثبت نشده است، خواستار تسريع در زمينه ثبت اين افزايش سرمايه شد. او همچنين ادامه داد كه در حال حاضر نسبت تسهيلات به سپرده ها پس از كسر سپرده قانوني 2/ 195درصد است و مطالبات از دولت را بيش از 21 هزار ميليارد تومان اعلام كرد كه بخش قابل توجهي از اين رقم مربوط به تسهيلات مسكن مهر است. اناركي از در دستور كار بودن انتشار بيش از سه هزار ميليارد تومان اوراق رهني نيز خبر داد و گفت هنوز بانك مركزي در اين رابطه همراهي نكرده است. در ادامه او يادآور شد كه بيش از 30 درصد از پرتفوي بانك مسكن با رقمي بيش از 30 هزار ميليارد تومان قابليت انتشار اوراق رهني و جذب منابع بيشتر را دارد.  در معاملات روز گذشته نيز بالغ بر 115 هزار برگه تسهيلات مسكن به ارزش بيش از 5/ 6 ميليارد تومان دست به دست شد. روز گذشته، دامنه قيمت اين اوراق از پنج هزار و 900 تومان تا نزديكي پنج هزار و 300 تومان تعيين شد كه نسبت به محدوده قيمتي چهارشنبه هفته گذشته، ارتقا يافته بود.

در بازار اوراق با درآمد ثابت نيز ديروز، نزديك به 2 ميليون ورقه به ارزش بيش از 161 ميليارد تومان دست به دست شد. در اين ميان اسناد خزانه اسلامي با حجم معاملات بيش از 970 هزار ورقه اي، ارزش معاملات نزديك به 78 ميليارد توماني را رقم زد. در طول هفته گذشته به دنبال افزايش تقاضاي اوراق خزانه اسلامي، متوسط نرخ بهره موثر روندي نزولي را در پيش گرفت و در سطح 45/ 21 درصدي تثبيت شد. در حال حاضر به نظر مي رسد تداوم ترديدها در بازار سهام كه عمدتا به ريسك هاي سيستماتيك پيرامون اين بازار بازمي گردد سبب حركت نسبي نقدينگي به بازار بدهي شده است. جايي كه شاهد رشد محسوس حجم و ارزش معاملات هستيم. با اين حال نرخ بازدهي با ثبات نسبي، در همان سطوح قبلي قرار گرفته است. به اين ترتيب با شروع معاملات هفته جاري ميانگين نرخ سود موثر با رشد تنها 04/ 0 واحد درصدي، سطح 49/ 21 درصدي را به خود اختصاص داد.

  همگام با بازيگران

روز گذشته، معاملات سهام در حالي پايان يافت كه مالكيت غالب نمادها به نفع سهامداران حقيقي تغيير يافت. طي اين تغيير مالكيت صورت گرفته، بيش از 27 ميليون سهم به ارزش افزون بر چهار ميليارد تومان از جانب سهامداران حقوقي به سوي معامله گران حقيقي جابه جا شد. نمادي كه به عنوان هدف اصلي خريداران حقيقي شناخته شد، نماد بيمه اتكايي ايرانيان بود. بيش از 41 ميليون سهم «اتكاي» به ارزش نزديك به هشت ميليارد تومان از پرتفوي سهامداران عمده به سبد سهامداران خرد جابه جا شد. به اين ترتيب عامل اصلي صدرنشيني صنعت بيمه در ميان صنايع تحت حمايت سهامداران حقيقي شد. پتروشيمي زاگرس نيز به عنوان انتخاب دوم سهامداران حقيقي معرفي شد كه تغيير مالكيت صورت گرفته در «زاگرس» بيش از يك ميليارد تومان محاسبه شد. تك سهم گروه محصولات كاغذي، «چكاپا» نيز با خروج بيش از يك ميليارد تومان سهم از سبد حقوقي ها و انتقال آن به پرتفوي سهامداران خرد، سومين ترجيح معامله گران حقيقي بازار نام گرفت. رصد صنايع نيز، حاكي از خالص خريد مثبت در صنعت محصولات پتروشيمي و نيز پالايشي بود.

كم نوساني فرابورس در دو جبهه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي تونل و فضاهاي زيرزميني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 801)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است