|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: هدف علوم پزشكي اهواز؛ ورود نيروهاي تربيت شده به بازار كار
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 18 (استان ها) > متن
 
 


گزارش 
هدف علوم پزشكي اهواز؛ ورود نيروهاي تربيت شده به بازار كار


نويسنده: محمد علاف پور

دنياي اقتصاد - اهواز : رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز خواستار جذب دانشجويان تربيت شده از سوي اين دانشگاه در بازار كار براي كاهش نرخ بيكاري شد.

ايرج نظري اظهار كرد: در گذشته شايد هزار دانشجو در كل دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور استان مشغول تحصيل بودند ولي اكنون فقط دانشگاه اهواز 7500 دانشجو دارد؛ رشته هاي آموزشي در گذشته محدود و شايد انگشت شمار بود، ولي اكنون در تمام زمينه هاي آموزش پزشكي رشته هاي مختلفي در گروه پايه، تكميلي و فوق تخصصي داريم.وي افزود: توسعه نامتوازن در بسياري از بخش هاي كشور منجر به افزايش نرخ بيكاري فارغ التحصيلان دانشگاهي شده ولي در گروه پزشكي نيروهايي تربيت نمي شوند كه بازار كار نداشته باشند؛ قطعا بر اساس برنامه ريزي گروه هاي مورد نياز بازار كار خود را شناسايي و بعد از آموزش و پرورش آنها را به بازار كار اجتماع وارد مي كنيم.رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز با اشاره به افزايش سطح اطلاعات و آگاهي هاي مردم در زمينه بهداشت و كاهش مرگ و ميرها افزود: در حيطه بهداشت در كل كشور شبكه بهداشت يكي از بهترين كارهاي انجام شده در نظام سلامت بود كه مورد تاييد سازمان بهداشت جهاني قرار گرفته و كشورهاي بسياري آن را به عنوان الگو قبول دارند.

وي اضافه كرد: همان طور كه در معدود كردن بيماري هاي واگيردار موفق بوديم، اكنون نيز در زمينه بيماري هاي غيرواگيردار بايد تلاش بيشتري داشته باشيم، هرچند كه به همكاري دوجانبه مردم هم نياز داريم. رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز گفت: در گذشته بيشتر پزشكان مراكز درماني كشور هندي، بنگلادشي و خارجي بودند، ولي امروزه خوشبختانه توانستيم با تربيت كادر پزشكي بسياري از مشكلات گذشته را كاهش دهيم؛ با توسعه وضعيت اجتماعي قطعا نيازمندي هاي گروه پزشكي هم افزايش پيدا كرده اما با توزيع مناسب و استفاده بهينه قطعا در اين گروه مشكلي نداريم. نظري با اشاره به كم توجهي به خوزستان در ايام بعد از جنگ تصريح كرد: در بخش هاي پژوهشي و توليد علم فعاليت هاي خوبي صورت گرفته و سالانه حدود يك هزار مقاله در نمايه ها و ژورنال ها چاپ و منتشر مي كنيم؛ همواره توصيه كرديم كه هدف از توليد مقاله توسعه علم و استفاده بهينه از روش هاي دستيابي به راهكارهاي رفع مشكلات باشد.

وي با اعلام خبر پيگيري براي راه اندازي پارك علم و فناوري دانشگاه اظهار كرد: فعاليت شركت هاي دانش بنيان كه نيروي محركه توليد ثروت، علم و كار است، در گروه هاي مختلف نهادينه شده و در آينده بسياري از مشكلات ما را حل خواهند كرد؛ قطعا هزينه هاي تامين تجهيزات پزشكي با توليد داخلي بسيار كاهش پيدا مي كند.رئيس دانشگاه علوم پزشكي اهواز ادامه داد: پيش از اين هيچ گونه داروي توليد داخل نداشتيم ولي امروزه داروهاي بسياري به صورت ملي توليد و ضمن برخورداري از استاندارد قابل قبول از مشكلات قبلي هم رنج نمي برند. نظري با اشاره به توليد برنامه هاي آموزشي براي تغذيه سالم خانوارها انتقاد كرد: در زمينه غذا كه يكي از مسائل اصلي سلامت در سفره خانواده ها محسوب مي شود، هرچند براي توليد مشكلي نداريم ولي در محتوا شاهد گرايش مردم به سمت مصرف غذاهاي غيرمفيد هستيم؛ روزانه سفره هايي در جامعه پهن مي شود كه مناسب تغذيه نيستند و باعث آسيب هاي جدي مي شوند كه عوارض آن در آينده ملموس خواهد بود.

 توسعه اورژانس بيمارستان ها

همچنين قائم مقام معاونت درمان دانشگاه علوم پزشكي اهواز از توسعه اورژانس بيمارستان هاي دانشگاه هاي علوم پزشكي خوزستان در دولت تدبير و اميد خبر داد.خجسته حسيني نژاد با بيان اينكه تعداد بيمارستان هاي وابسته به دانشگاه علوم پزشكي اهواز از 23 بيمارستان در سال 57 به 59 بيمارستان در سال جاري رسيده است، گفت: در همين بازه زماني تعداد آزمايشگاه ها از 23 به 266، تخت فعال از چهار هزار و 147 به هفت هزار و 532، مراكز پرتونگاري از 42 به 157، مراكز توانبخشي از صفر به 439، مطب پزشكان عمومي از 93 به يك هزار و 37، مطب پزشكان متخصص از 88 به يك هزار و 121، مطب دندانپزشكي از صفر به 430 و تعداد پايگاه هاي اورژانس از چهار به 164 رسيده است.وي اظهار كرد: طي چند سال اخير در دولت تدبير و اميد شاهد طرح تفاهم پنج گانه بوديم كه توسعه اورژانس ها در هفت مركز انديمشك و اهواز در همين راستا بود؛ علاوه بر اين مركز تشخيص و غربالگري در پنج مركز توسعه يافت كه برخي از اين مراكز در اهواز و مسجدسليمان آماده بهره برداري هستند.

 اقدامات كاهش بيماري هاي غيرواگير

معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي اهواز نيز گفت: با كاهش ميزان چربي، قند و نمك در محصولات توليدي غذا و دارو نسبت به كاهش بيماري هاي غيرواگير نتايج خوبي به دست آمده است.حسين برزگر با اشاره به آزمايشگاه قلب معاونت غذا و دارو  كه سلامت محصولات را تاييد مي كند، اظهار كرد: تعداد آزمايشگاه هاي كنترل سلامت از يك در سال 57 به 16 در سال گذشته و تعداد داروخانه ها از 93 در سال 57 به 634 در سال گذشته رسيده است.وي افزود: تعداد مديريت هاي تخصصي حوزه غذا و دارو از 2 در سال 57 به پنج در سال گذشته و تعداد شركت هاي توزيع كننده دارو از 6 در سال 57 به 43 در سال گذشته رسيده است.

برزگر اظهار كرد: تعداد نمونه كالاي سلامت نمونه برداري شده از سطح عرضه از صفر در سال 57 به سه هزار و 780 در سال گذشته و همچنين ميزان درج نشانگر رنگي سلامت از صفر در سال 57 به 100 درصد در سال گذشته افزايش يافته است.معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز با تاكيد بر اينكه حفاظت از سلامت مردم خط قرمز اين معاونت است، گفت: در زمينه غذا شماره تلفن 32232353، در زمينه دارو 32232346 تا 52 و همچنين 1490 براي دريافت شكايات يا اطلاعات اين حوزه ها در نظر گرفته شده است. وي اظهار كرد: با كاهش ميزان چربي، قند و نمك در محصولات توليدي غذا و دارو نسبت به كاهش بيماري هاي غيرواگير اقدام و موفقيت هاي خوبي نيز به دست آمده است. برزگر ادامه داد: طي چند سال اخير 46 هزار نفر مراجعه كننده به اين معاونت داشتيم كه 15 ميليارد تومان مساعدت مالي براي بيماري هاي صعب العلاج به آنها اهدا شد؛ بيش از هشت هزار مراجعه كننده متعلق به سال جاري بود كه بيش از سه ميليارد تومان كمك مالي براي آنها انجام شد. معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشكي جندي شاپور اهواز تصريح كرد: سالم سازي فرآورده هاي كالاي سلامت، افزايش مراكز توليدكننده كالاي سلامت در استان، تاسيس نخستين مركز تهيه نمونه هاي كنترلي براي پايش اعتبار آزمون هاي مواد غذايي و دارويي و همچنين راه اندازي بخش اندازه گيري باقيمانده سموم دفع آفات نباتي در محصولات كشاورزي از اقدامات اين معاونت هستند.

هدف علوم پزشكي اهواز؛ ورود نيروهاي تربيت شده به بازار كار


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 18 (استان ها)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از " محمد علاف پور"

  مراعات محيط زيست در توليد نفت / مشعل بدون دود در منطقه نفتي بنگستان راه اندازي شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  مديرعامل شركت برق منطقه اي خوزستان خبر داد : خوزستان رتبه اول در صرفه جويي برق
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  برنامه اشتغال زايي براي خوزستان / سرپرست وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي مطرح كرد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 19/6/97
مشاهده متن    
  راه اندازي چرخه توليد در بندر امام خميني (ره) / با حضور وزير راه ۱۰ طرح در منطقه ويژه اقتصادي امام خميني (ره) افتتاح شد
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 17/6/97
مشاهده متن    
  ارتقاي كيفيت حمل و نقل ريلي جنوب نيازمند سرمايه گذاري سنگين
محمد علاف پور، دنياي اقتصاد 14/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه تصميم گيري و تحقيق در عمليات
متن مطالب شماره 1 (پياپي 401)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است