|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: رويكرد مساله محور، راهبردي راهگشا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 19 (نيرو) > متن
 
 


رويكرد مساله محور، راهبردي راهگشا


برگرفته از: گروه مپنا

در دنياي امروز صنعت برق، شركت هاي موفق، اولويت هاي خود را تنها صرف زمان و هزينه براي توسعه فناوري نمي كنند، بلكه سهم بيشتر بازار به شركتي تعلق مي گيرد كه «مسئله محور» باشد. مسئله محور بودن رويكردي هوشمندانه است كه در آن، راهبردهاي شركت، بر اساس توسعه نامتوازن فناوري چيده نمي شود، بلكه نيازهاي بازار و دغدغه هاي جامعه هدف را نيز در نظر مي گيرد و تلاش مي كند چالش هاي اين جامعه را برطرف سازد. به عبارت ديگر، شركتي موفق تر و به ويژه از نگاه مشتريان كارآمد تر است كه توانايي ?حل مسئله? داشته باشد.

25 سال پيش، مپنا به عنوان شركتي براي مديريت پروژه هاي نيروگاهي ايران، آغاز به كار كرد. وظيفه اوليه شركت، مديريت پروژه و تامين تجهيزات نيروگاهي از شركت هاي بين المللي بود؛ با اين حال، در سير تكامل و تطور، گروه مپنا نه تنها امروز خود به فناوري دست يافته (اولين شركت بومي در منطقه خاورميانه، غرب آسيا و قاره آفريقا كه توانايي ساخت تجهيزات كليدي نيروگاهي نظير انواع توربين هاي گاز و بخار و بادي، قطعات داغ توربين، سيستم هاي برق و كنترل نيروگاهي، ژنراتور و بويلر را دارد)، بلكه تلاش كرده است همگام با رقباي بين المللي، پارادايم جديدي رقم بزند و آن تغيير رويكرد خود از فناوري محور بودن به توسعه محوري است.

نگاه مسئله محور به گروه مپنا كمك كرده است كه در سال هاي اخير توسعه فناوري هاي خود را به صورت هدفمندانه و هوشمندانه و بر اساس نيازهاي بازار داخلي و منطقه اي پيش ببرد. تامين سريع و ايمن برق، افزايش توان توليد و راندمان نيروگاه هاي حرارتي و صرفه جويي در مصرف سوخت از جمله مسئله هاي جدي حوزه نيروگاهي است كه گروه مپنا براي حل آنها دست به اقداماتي عملي زده است. برخي از اين اقدامات عبارتند از:

توسعه فناوري هاي در اختيار (MGT-70 & 40)

آنچه گروه مپنا را به جايگاه فعلي اش در صنعت نيرو، هم در داخل كشور و هم در بازار منطقه اي رسانده، تلاش براي بالا رفتن در زنجيره صنعت نيروگاهي بوده است. يكي از حلقه هاي مياني اين مسير، تلاش براي توسعه فناوري هاي موجود به منظور تبديل آن به سكويي براي مراحل بعدي توسعه فناوري و توليد محصولات پيشرفته تر بوده است. توربين MGT-70 نمادي از حركت مپنا در اين راستا است. يكي از پلتفرم هاي اصلي توربين گازي در مپنا، توربين V94.2 است. توربين هايي در كلاس E كه بيشترين ميزان استفاده را در نيروگاه هاي ايران دارد. ظرفيت توربين MGT-70 در شرايط استاندارد 185 مگاوات است كه نسبت به ظرفيت نسخه اوليه، 28 مگاوات افزايش يافته است. در نتيجه طراحي جديد، راندمان اين ماشين نيز در سيكل ساده با افزايش 2درصدي، به 36.4 درصد افزايش يافته است. اجراي اين طرح در طول تعميرات دوره اي دو سال آتي كشور مي تواند بيش از 1300 مگاوات ظرفيت جديد توليد برق ايجاد كند و منجر به صرفه جويي مقادير بسيار عظيم در منابع سوخت كشور شود.

توربين MGT-40 يكي ديگر از محصولات مپنا است كه با رويكرد حل مساله طراحي شده و اخيرا وارد فاز بهره برداري شده است. اين توربين كه در دامنه توربين هاي مقياس كوچك قرار مي گيرد، راهكاري مناسب جهت رفع سريع نيازهاي برق است و توان بالايي در زمينه قابليت هاي توليد جزيره اي و خارج از شبكه براي غلبه بر كمبود برق و يا جبران افت ولتاژ شبكه دارد. از مزايايي MGT-40 قابليت سريع زمان ساخت، نصب و راه اندازي است. عمليات احداث يك واحد نيروگاهي متكي به توربين MGT-40، از زمان تحويل زمين تا زمان وارد شدن برق آن به شبكه برق در كمتر از 6 ماه و در فضايي به ابعاد حدود 50 در 60 متر صورت مي گيرد. توربين MGT40 علاوه بر آنكه محصول قابل اطميناني براي صنعت برق كشور است، به دليل رعايت استانداردها و الزامات صنايع نفت و گاز، يكي از گزينه هاي مطلوب اين صنايع جهت برآورده شدن نيازمندي هاي برق و تامين توان مكانيكي و و تجهيزات جانبي از قبيل توليد بخار نيز به شمار مي رود.

نيروگاه موبايل

يكي ديگر از انواع نيروگاه هاي مقياس كوچك كه در زمان كمتري نصب و داخل مدار مي شوند، نيروگاه هاي موبايل است. ويژگي منحصر به فرد اين نيروگاه ها جابجايي سريع است. در اين مدل نيروگاهي، كليه تجهيزات مورد نياز براي توليد انرژي برق، پيش از ارسال به سايت نيروگاه، روي تريلر نصب و به اماكن مورد نظر ارسال مي شوند تا در مدت زمان كوتاهي قابليت و آمادگي توليد برق داشته باشند.

پروژه نيروگاه موبايل براي رفع نياز يك منطقه به انرژي الكتريكي در مدت زمان بسيار كوتاه طراحي و توليد شده است. نيروگاه سيار مپنا با ظرفيت 25 مگاوات، قادر است برق مصرفي ساكنان شهري با جمعيت نزديك به يكصد هزار نفر را به شكل پايدار تامين كند. از ديگر كاربردهاي نيروگاه سيار مي توان به توليد برق پراكنده و صنعتي، تامين برق پايه شبكه، مديريت پيك، تامين برق اضطراري، افزايش پايداري شبكه و پشتيباني از شبكه اشاره كرد.

انرژي هاي تجديدپذير

منابع فسيلي، علي رغم فراواني آنها در ايران، پايان پذير هستند و روزي به اتمام خواهند رسيد. سالهاست كه درباره ضرورت بكارگيري از انرژي هاي تجديدپذير كشور صحبت شده است. با اين حال، نيروگاه هاي انرژي تجديدپذير در ايران تناسبي با پتانسيل موجود ندارند و سهم انرژي هاي تجديدپذير از كل سبد انرژي مصرف ايران ناچيز است. گروه مپنا با درك پتانسيل اين منبع، بيش از يك دهه است كه اقدام به انتقال فناوري و بومي سازي آن به ويژه در حوزه انرژي بادي كرده است. مپنا اولين سازنده نيروگاه هاي مقياس مگاوات در ايران بوده است و نيروگاه هايي با مجموع توان بيش از صدمگاوات را در منطقه كهك استان قزوين و آقكند ميانه در استان آذربايجان شرقي احداث كرده است.

انتقال فناوري هاي پيشرفته از جمله توربين كلاس F

توربين هاي كلاس F از جمله توربين هاي پيشرفته مورد استفاده در دهه اخير در نيروگاه هاي سراسر دنيا هستند كه توسط شركت هاي مطرح اين صنعت طراحي و توليد شده اند. مزيت عمده اين توربين ها، توان توليد بالا (307 مگاوات) و راندمان بالاتر نسبت به كلاس هاي پايين تر است. با آنكه تلاش براي بهبود اين راندمان در مقياس هاي كوچك (حول و حوش يك تا دو درصد) صورت مي گيرد، ضرب همين ارقام كوچك در مقياس بسيار بزرگ مصرف سوخت، در نهايت امر منجر به صرفه جويي ميزان قابل ملاحظه اي از سوخت خواهد شد. از جمله برنامه هاي راهبردي گروه مپنا، اقدام براي انتقال فناوري اين كلاس از توربين به كشور است.

مسئوليت گروه مپنا در كسوت «دستگاه حل مساله» نه فقط در صنعت برق، بلكه در حوزه هاي ديگر كسب و كار خود نيز خود را مسئول دانسته و اجراي اين رويكرد را در دستور كار خود دارد. به اين ترتيب، شناسايي مساله و ارائه راه حل مناسب براي آن، از جمله راهبردهايي است كه گروه مپنا در طول حيات نزديك به ربع قرن خود دنبال نموده و فعاليت خود را در آينده نيز با اتكاء به اين رويكرد استراتژيك تعريف و اجرا خواهد كرد.

رويكرد مساله محور، راهبردي راهگشا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 19 (نيرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهبري و مديريت آموزشي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 1301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است