|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: آلارم اينستكس به آمريكا
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


تحليل 
آلارم اينستكس به آمريكا
لوبلاگ با اشاره به ثبت سازوكار مالي تجارت با ايران تحليل كرد


دنياي اقتصاد : سايت تحليلي«لوبلاگ» با اشاره به ثبت ساز وكار مالي تجارت اروپا با ايران موسوم به «اينستكس» نوشت كه ابزار تحريم براي آمريكا در صورت استفاده بيش از حد، كارآيي خود را از دست خواهد داد. لوبلاگ مي نويسد شايد «اينستكس» نتواند نيروي تحريمي آمريكا را به چالش بكشد؛ اما مي تواند آغاز مسيري ناهموار، براي نفوذ واشنگتن در عرصه بين المللي باشد.

معرفي سازوكار مالي اروپا براي ادامه تجارت دارو وغذا را مي توان نخستين گام شركاي واشنگتن در جهت مصون ماندن از صدمات تحريمي آمريكا دانست كه درپي آن اين روند مي تواند آغاز مسيري باشد كه چالش هاي بسيار جدي تري براي نفوذ واشنگتن در عرصه بين المللي ايجاد كند. از سوي ديگر اگرچه اين ابزار مالي براي تجارت با ايران جامعيت ندارد، اما حفظ ارتباط با اروپا در زمينه دريافت كالاهاي اساسي براي ايران بسيار كليدي است و البته اين كالاها تاثير مستقيمي بر سلامت و سطح كيفي زندگي مردم مي گذارند. به گزارش گروه اقتصاد بين الملل روزنامه «دنياي اقتصاد»، سه كشور اروپايي آلمان، فرانسه و بريتانيا در راستاي تلاش هاي چند ماه اخير خود براي حفظ توافق هسته اي با ايران سازوكار مالي ويژه تجارت با ايران را موسوم به «ابزار حمايت از مبادلات تجاري (INSTEX)» به ثبت رسانده اند. اين سازوكار درجهت دور زدن تحريم هاي بانكي آمريكا عليه ايران است و به تهران اين اجازه را مي دهد تا كالاهاي اروپايي را از طريق تراكنش هايي دريافت كند كه مستقل از سيستم هاي مالي بين المللي عمل مي كند و به دلار وابسته نخواهد بود. رهبران اروپايي اينستكس را به عنوان نشانه اي تفسير كرده اند كه حاكي از ادامه علاقه مندي آنها به ماندن در برجام است. جرمي هانت، وزيرخارجه بريتانيا پس از اعلام ثبت اين ابزار مالي، آن را يك گواه عملي و شفاف از تعهد قاطع به برجام دانسته است. فدريكا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا نيز با انتشار بيانيه اي ضمن استقبال از اين ابزار مالي تاكيد كرد كه اين اقدام براي عاملان اقتصادي چارچوب هاي ضروري درجهت تجارت با ايران را فراهم ساخته است.

اگرچه آنچه اروپايي ها روز پنج شنبه از آن رونمايي كردند مشابه با تعريفي نبوده است كه سال گذشته در مورد ايجاد SPV به كار بردند. در آن زمان ابزار ويژه مالي اروپا يا همان SPV به عنوان يك مكانيزم بسيار گسترده تر ترسيم شده بود كه به ايران اين اجازه را مي داد تا به فروش نفت و گاز خود به اروپايي ها با كمترين اختلال در فروش ادامه دهد؛ اما شركت هاي بزرگ و چند مليتي حتي در مورد احتمال مواجه شدن با تحريم هاي آمريكا نيز نگران بودند و از اين رو مناسبات تجاري خود با تهران را متوقف ساختند و بعيد است كه هر سطح از تضمين از سوي دولت هاي اروپايي براي متقاعد كردن اين شركت ها به ازسرگيري تجارت با ايران و پذيرفتن ريسك خروج از بازار مالي آمريكا كارساز واقع شود.

اما به نظر مي رسد كه اينستكس سازوكار محتاطانه تري است و به طور عمده از سوي شركت هاي كوچك اروپايي كه كمترين ميزان آسيب پذيري در برابر تحريم هاي واشنگتن را دارند- حداقل در كوتاه مدت- مورد استفاده قرار بگيرد تا كالاهاي بشردوستانه مانند دارو و غذا را به ايران صادر كنند. البته تحريم هاي آمريكا به طور مستقيم اين موارد را شامل نمي شود. به اين ترتيب اينستكس با تمركز بر تجارت اين اقلام موجب ممانعت از هرگونه تقابل با واشنگتن خواهد شد. اما سيستم بانكي به طور كلي از تراكنش هاي مالي براي خريد ايران جلوگيري مي كند و از اين رو اين ابزار مالي مي تواند نقش مهمي را در كاهش رنج مردم ايران در اثر تحريم ها ايفا كند. براي مثال صادرات دارو و غذاهاي اروپايي به ايران سالانه بالغ بر 800 ميليون يورو است؛ درحالي كه چين تنها 200 ميليون يورو از اين اقلام را به ايران صادر مي كند. از اين رو حفظ ارتباط با اروپا در اين زمينه براي ايران بسيار كليدي است و البته اين كالاها تاثير مستقيمي بر سلامت و سطح كيفي زندگي مردم مي گذارند. بنابراين نقش SPV تلاش براي حفظ سطح منطقي از تجارت و از بين بردن آثار منفي تحريم هاي ثانويه آمريكا در اين بخش از تجارت است.

اين هفته بار ديگر آژانس بين المللي انرژي اتمي(IAEA) بر ادامه پايبندي ايران به تعهدات خود در برجام تاكيد كرد. اما از آنجا كه آمريكا در سال گذشته با ازسرگيري تحريم ها عليه تهران برجام را نقض كرد، رهبران ايران هشدار داده اند كه آنها تنها در صورتي در برجام باقي مي مانند كه برجام منافع اقتصادي وعده داده شده را براي ايران محقق سازد. اعمال مجدد تحريم ها تحقق اين خواسته را غيرممكن كرده است؛ اما بازهم ايراني ها به اين ارزيابي رسيدند كه با ماندن در برجام به منافع بيشتري دست خواهند يافت. آيا ابزار مالي اروپا براي راضي نگه داشتن ايران كافي خواهد بود؟ عباس عراقچي، معاون وزيرخارجه ايران با استقبال از اين اقدام اروپا آن را نخستين گام در جهت اجراي تعهداتي دانست كه اروپايي ها بايد در قبال ايران اجرايي كنند.

اما واكنش آمريكا به اينستكس بسيار بي سروصدا بوده است. مايك پمپئو، وزير خارجه آمريكا از ايده تشكيل SPV انتقاد كرد؛ اما اين در مراحل ابتدايي مطرح شدن آن بود. آخرين واكنش وزارت خارجه آن بوده است كه «به دقت SPV را دنبال مي كند تا اطلاعات تكميلي بيشتري را در مورد اين مكانيزم مالي دريافت كند و البته تاكيد كرد كه انتظار ندارد اين مكانيزم تاثيري بر كمپين فشار حداكثري داشته باشد.»  مي توان گفت تا زماني كه اينستكس بر آن متمركز باشد كه مردم ايران بتوانند به كالاهاي اساسي دسترسي داشته باشند، اين ابزار مالي حتي قادر است ادعاهاي دولت ترامپ را مبني بر اينكه هدف از تحريم ها تنبيه مردم ايران نيست، تقويت كند.

اينستكس در واشنگتن به ويژه ميان مخالفان جمهوري اسلامي مورد استقبال قرار نگرفته است. مارك دوبوويتز، مدير بنياد ضدايراني «دفاع از دموكراسي» در پيامي توييتري تاكيد كرد كه دولت ترامپ بايد اين كانال مالي را خنثي كند و نبايد فريب نام تجارت بشردوستانه را خورد. اما نكته ديگر آن است چيزي كه آمريكا را قادر ساخته است تا بازوي مالي و تحريمي خود را با كارآيي بالا مورد استفاده قرار دهد سلطه آمريكا بر بازارهاي مالي، جذابيت آن براي سرمايه گذاري و قدرت دلار است. موضوع ديگر نفوذ سياسي واشنگتن ميان متحدان خود بوده است كه آنها را براي همراهي با تحريم ها قانع مي كند. اين همان روندي است كه تحريم هايي را عليه ايران ايجاد كرد كه در نهايت به توافق هسته اي منتهي شد.

از اين رو نگراني روز افزون كنوني در آمريكا آن است كه واشنگتن در شرايطي قرار دارد كه حرف آن خريداري ميان متحدانش ندارد و نيز پاي بازيگران ديگري مانند روسيه، چين و البته اتحاديه اروپا به ميان آمده است كه با سياست آمريكا براي نابود ساختن برجام مخالف هستند و در عين حال تلاش مي كنند تا با راه اندازي سازوكار مالي آن را حفظ كنند. ريسكي كه جايگاه آمريكا را تهديد مي كند آن است كه در طول زمان اين روند موجب تنزل توانايي آمريكا در استفاده از تحريم ها مانند گذشته خواهد شد.  سياست خارجي آمريكا به طور فزاينده اي به ابزار تحريم ها وابسته شده است تا به اين وسيله بتواند جايگزيني براي تقابل نظامي ايجاد شود. اما اين ابزار در صورت استفاده بيش از حد كارآيي خود را از دست خواهد داد و حتي متحدان واشنگتن نيز تلاش مي كنند تا خود را از صدماتي كه تحريم ها ممكن است براي آنها ايجاد كند، مصون نگه دارند. به نظر نمي رسد اينستكس تا اندازه اي جامع باشد كه بتواند نيروي تحريمي آمريكا را به چالش بكشد؛ اما مي تواند آغاز مسيري باشد كه چالش هاي بسيار جدي تري براي نفوذ واشنگتن در عرصه بين المللي ايجاد كند.

آلارم اينستكس به آمريكا


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است