|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: با موضوع انتقاد از مديران چگونه بايد برخورد كرد؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


براي مديران تازه كار 
با موضوع انتقاد از مديران چگونه بايد برخورد كرد؟
براي صد ساله شدن بايد نخست متولد شد (بخش صد و چهل و پنجم)

نويسنده: سيدحسين علوي لنگرودي (alavitarjomeh@gmail.com)
برگرفته از: HRM

 اگر شما مدير يك مجموعه كاري هستيد، بايد براي جلب اعتماد تيم خود نهايت تلاش و دقت را داشته باشيد و سعي كنيد تا احترام افراد را جلب كنيد و بهترين راه جلب احترام چيزي نيست مگر احترام گذاشتن به آنها. يكي از نمودهاي اين احترام گذاشتن، داشتن گوش شنوا نسبت به انتقادات و نشان دادن واكنش هاي درست و معقول در قبال آنها است. در ادامه به چند توصيه و تكنيك كاربردي براي برخورد با انتقادها اشاره خواهد شد:

? اجازه دهيد از شما به صورت عمومي انتقاد شود: همه نومديران بايد بدانند كه از قانون «انتقاد كردن به صورت خصوصي» مستثني هستند و بايد اجازه دهند تا كاركنان در ملاعام از آنها انتقاد كنند. ميشل پلاسو مدير عامل گيلت گروپ در مصاحبه اي با روزنامه نيويورك تايمز در مورد مزاياي انتقاد از روسا در ملاعام گفته است: «من هميشه سعي مي كنم اولين كسي باشم كه به صورت عمومي مورد انتقاد قرار مي گيرد و كسي هم كه از من انتقاد مي كند كسي نيست جز خودم. من خيلي رو راست به همه اعلام مي كنم در چه زمينه اي عملكرد درخشاني نداشته و مرتكب اشتباه شده ام و به كمك تمام كاركنان نيازمند هستم. تداوم اين رويكرد موجب شده تا هم بستر مناسبي براي انتقاد از من در شركت تحت رهبري ام ايجاد شود و هم الگويي براي كاركنان باشد كه به راحتي از ديگران انتقاد كرده و از سوي ديگران مورد انتقاد قرار بگيرند. همه اينها يعني اعتمادآفريني»

? شما شروع كننده فرآيند طرح انتقاد باشيد: شما به عنوان مدير مي توانيد و بايد شروع كننده و آغازگر فرآيند انتقاد در تيم كاري خود باشيد و بهترين روش براي عملي ساختن اين است كه با طرح سوالات باز و تشريحي توسط مدير، امكان اظهارنظر در مورد عملكرد او و نقاط ضعف او فراهم آيد. مثلا مي توان پرسيد «آيا كاري بوده كه من مي توانستم انجام دهم و انجام نداده باشم؟» يا «كاري هست كه من حتما بايد آن را متوقف كنم؟» طرح چنين سوالاتي مي تواند زبان كاركنان را براي انتقاد از مديران و نقد عملكرد آنها باز كند كه سود آن بيش از هر كس نصيب مديران خواهد شد.

? از افرادتان بخواهيد از حاشيه امن خود خارج شوند: گاهي اوقات در واكنش به پرسش انتقادطلبانه مديران حالتي تدافعي و تعارفي پيش مي آيد كه عكس العمل اوليه آنها اين است كه «همه چيز روبه راه است و مشكلي وجود ندارد» يا «نه مشكلي نيست، خيلي ممنون كه پرسيديد»، اما شما نبايد به اين پاسخ كليشه اي و عجولانه اكتفا كنيد، بلكه بهتر است با كمي مكث و تكرار سوالات خود كاركنان را به طرح عقايد و ارائه توضيحات بيشتر تشويق كنيد. استفاده از تكنيك شش ثانيه مكث در اين جا مي تواند بسيار مفيد باشد. كافي است تا شش بشماريد و هم زمان با در نظر گرفتن زبان بدن افراد دريابيد در ذهن ايشان چه مي گذرد، آيا چيزي در ذهن آنها هست كه بخواهند مطرح كنند و به محض دريافت كوچك ترين سيگنال از طرف مقابل بايد آن را به فرصتي براي شنيدن ناگفتني ها و بيان انتقادات تبديل كنيد.

? با نيت فهميدن به صحبت هاي افراد گوش كنيد نه با نيت پاسخ دادن به آنها: حتي اگر مديران پذيرفته باشند كه بايد به انتقادهاي كاركنان گوش فرا دهند، باز هم توجه داشته باشند كه حتما بايد پاسخ هاي خود به انتقادهاي مطرح شده را نيز مديريت كنند. مديران نبايد پاسخ به انتقادهايي كه متوجه آنها است را با انتقاد از كاركنان و متوجه كردن تقصير به آنها آغاز كنند. بهترين واكنش يك مدير در برابر انتقاد مطرح شده توسط هر كدام از كارمندان اين است كه آنچه مطرح شده را تكرار كند تا نشان دهد آن را فهميده و درك كرده است. بدترين واكنش برخي مديران در اين مرحله عبارت است از تلاش براي دفاع از عملكرد خود و فرافكني، اتخاذ اين رويكرد باعث مي شود مديران به چشم كارمندان، افرادي غيرمنطقي و ترسو به نظر برسند.

? از كساني كه نسبت به عملكردتان نقد دارند، تقدير كنيد: اگر مديري بخواهد نهايت استفاده را از جو انتقادكردن و انتقادپذيري سازماني ببرد لازم است كه از انتقادكنندگان و انتقادپذيران قدرداني كند و از اين طريق، تمام كاركنان را ترغيب كند تا با انتقادهاي سازنده از مديران و ساير كاركنان به بهبود عملكرد آنها كمك كنند. البته گاهي اوقات شما به عنوان مدير ممكن است با انتقادي كه از شما مي شود موافق نباشيد و آن را غيرمنصفانه بدانيد، اما در چنين شرايطي نيز مديران بايد به جاي تقابل و موضع گيري منفي در قبال يك انتقاد غيرمنصفانه، بكوشند تا ضمن همراهي با فرد انتقادكننده در بخش هاي خاصي از انتقادش نسبت به شفاف سازي و تشريح دلايل اتخاذ تصميمي خاص يا نشان دادن واكنش به خصوص اقدام كنند و از اين طريق اوضاع را مديريت كنند.

به هر حال استراتژي و واكنش اصلي مديران در برابر انتقاد كارمندان به عملكردشان چه به جا و درست باشد و چه نابجا و غيرمنصفانه بايد مبتني بر منطق و عقلانيت و همراه با تقدير و ستايش از فرد يا افراد انتقادكننده باشد، نه بر اساس تقابل و توجيه.

 از اينكه از شما انتقاد نمي شود بترسيد

راستي هر چند وقت يك بار، كساني كه به طور مستقيم به شما گزارش مي دهند، از شما انتقاد مي كنند؟ آنها چند وقت به چند وقت از شما تعريف و تمجيد مي كنند؟ اگر پاسخ هاي شما به اين دو سوال به گونه اي باشد كه انتقاد كارمندان از شما به ندرت و تعريف و تمجيد آنها به وفور اتفاق بيفتد، بايد به شدت نگران شويد و در روش هاي مديريتي خود تجديدنظر كنيد چرا كه شما به طور پيوسته در حال درجا زدن و سقوط هستيد و خودتان خبر نداريد. اين، هنر يك مدير است كه كارمندان خود را برانگيخته كند تا از او انتقاد كرده و به كامل تر شدن او كمك كنند.

  انتقاد را به پديده اي طبيعي و عادي در سازمان تبديل كنيد

اينكه مديري به كاركنان خود اجازه دهد تا با خيال راحت و در امنيت كامل از او انتقاد كنند به تنهايي كافي نيست بلكه بايد انتقاد كاركنان از مدير را به پديده اي طبيعي و عادي در سازمان خود تبديل كنند. تبديل انتقاد به موضوعي رايج در سازمان موجب ايجاد و افزايش حس اعتماد و امنيت بين كاركنان مي شود و بهترين پيشنهادها و ايده ها، حتي آنهايي كه كاملا مخالف با نظر مديران هستند را به درون سازمان سرازير مي سازد.

با موضوع انتقاد از مديران چگونه بايد برخورد كرد؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بارآثار ديگري از " سيدحسين علوي لنگرودي"

  چگونه مديري نوگرا و نوآور باشيد / براي صد ساله شدن بايد نخست متولد شد
سيدحسين علوي لنگرودي، دنياي اقتصاد 7/3/96
مشاهده متن    
  وفادار بودن به منافع شركت سابق
سيدحسين علوي لنگرودي، دنياي اقتصاد 21/1/96
مشاهده متن    
  تاثير مديريت زمان بر بهره وري
سيدحسين علوي لنگرودي، دنياي اقتصاد 27/11/94
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه قبسات
متن مطالب شماره 91، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است