|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/14: سري جديد فيلم هاي برگزيده تماشاگران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4539 14/11/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


سري جديد فيلم هاي برگزيده تماشاگران
نخستين فهرست آراي مردمي سي و هفتمين جشنواره فجر منتشر شد


دنياي اقتصاد : شكل و شمايل فيلم هاي خوب در جشنواره فيلم فجر امسال دارد از آب و گل درمي آيد. آرام آرام هم فهرست نامزدهاي احتمالي سيمرغ در بخش هاي مختلف در حال الك شدن است و برترين هاي جشنواره كمابيش معلوم و مشخص شده اند.

از سوي ديگر جوان هاي كمتر شناخته شده در مقابل چهره هاي آشنا و پرتجربه چنان كه انتظار مي رفت موفق بوده اند و استعدادهاي تازه اي در سينماي ايران پديدار شده است. فيلمنامه فيلم «قصر شيرين» كه اولين تجربه نويسندگي دو سينماگر جوان يعني محسن قرايي و محمد داوودي است، تا اينجاي كار، از موفق ترين فيلمنامه هاي جشنواره بوده است. وضعيت معمولا اين طور است كه از روز پنجم، ششم جشنواره ديگر حساب كار دست مخاطبان جدي سينما مي آيد. انتظارها از داوران اوج مي گيرد و رقابت ها جدي تر مي شود. تا امروز همه فيلم هاي جشنواره روي پرده رفته اند و آراي مردمي هم نظم و نسق خودش را پيدا كرده و به صورت رسمي در سايت جشنواره اعلام عمومي شده است.  

فيلم هاي قسم، بنفشه آفريقايي، بيست و سه نفر، متري شيش ونيم، ماجراي نيمروز (رد خون)، قصر شيرين، جاندار، شبي كه ماه كامل شد، سرخپوست و تختي بيشتر از بقيه فيلم ها نظر مردم را به خود جلب كرده اند. فعلا حاشيه پررنگي در اين روزها پيش نيامده است. تنها اينكه گاهي در نشست هاي خبري فيلم ها در پرديس سينمايي ملت كه سينماي نويسندگان و فعالان رسانه ها است، بحث ها بر سر منابع مالي پروژه ها جنجال ساز مي شود. نكته ديگر هم آنكه در سومين روز از جشنواره در پرديس سينمايي ملت، تصويربرداران را كه قرار است از نشست هاي خبري فيلم بگيرند، به سالن هاي نمايش فيلم راه ندادند. اين اتفاق اعتراض تصويربرداران و بعضي از رسانه ها را در پي داشت. اما سواي اين رويدادها، استقبال مردمي از برخي فيلم ها هم اوج گرفته است. سانس هاي فوق العاده بيشتر شده و صف هاي بلند دوستداران سينما جلو در سالن ها طولاني تر شده است. امروز هم فيلم هايي را كه در دو روز اخير بيشتر مورد توجه بوده اند معرفي مي كنيم.

قصر شيرين

رضا ميركريمي همچنان در مسير كارگرداني موفق است و تجربه هاي تازه به سينماي ايران معرفي مي كند. كارگرداني پيشرو و تجربه گراي او در فيلم «قصر شيرين» فيلمنامه كم نقص آن را به خوبي جلو دوربين برده است. در اين فيلم حامد بهداد تنها بازيگر شناخته شده و معروف است و بقيه بازيگران چندان شناخته شده نيستند. اين فيلم در ياسوج فيلمبرداري شده و محيطي كوهستاني و سرد را نمايش مي دهد. نقش دو كودك فيلم به خوبي از آب درآمده است. قصه قصرشيرين درباره مردي است كه پس از مرگ همسرش به خانه برمي گردد و در حالي كه پيش تر از او جدا شده حالا مي خواهد زندگي به جا مانده از او را از نو بنا كند. فيلمبرداري و تدوين فيلم سال گذشته به پايان رسيده بود. بازي حامد بهداد در اين فيلم كنترل شده و قابل توجه است. او براي بازي در اين فيلم يكي از نامزدهاي جدي سيمرغ نقش اول خواهد بود.

 
شبي كه ماه كامل شد

فيلم نرگس آبيار كه به تهيه كنندگي محمدحسين قاسمي ساخته شده هم از فيلم هاي محبوب اين دوره از جشنواره بوده است. البته چنان كه به نظر مي رسد اين فيلم كمتر از دو فيلم قبلي او موفق بوده است با اين حال همچنان مخاطبان پر و پاقرصي وجود دارند كه به ديدن موفق ترين كارگردان زن اين سال ها مي روند. در فيلم آبيار الناز شاكردوست، هوتن شكيبا و فرشته صدرعرفايي بازي كرده اند. فيلم او روايتي عاشقانه در دل يك موقعيت خشونت آميز است.  اين فيلم روايت واقعي از ازدواج عبدالحميد ريگي برادر عبدالمالك ريگي سركرده گروه جندالله با فائزه منصوري است كه پس از ازدواج به پاكستان فرار مي كنند و طي ماجراهايي برادر فائزه، شهاب منصوري به دست عبدالمالك به قتل مي رسد و... در اين فيلم الناز شاكردوست راهي را در بازيگري ادامه داده است كه با فيلم خفه گي جيراني آغاز كرده بود

 
قسم

دومين فيلم محسن تنابنده برعكس فيلم اولش محبوب بوده است. تنابنده قبلا فيلم گينس را با بازي خودش و رضا عطاران ساخته بود كه البته چندان كه انتظار مي رفت موفق نبود. اما گويا فيلم جديدش نظرها را جلب كرده و به سانس فوق العاده هم رسيده است. فيلمنامه قسم را هم خود تنابنده نوشته و جليل شعباني و الهام غفوري آن را تهيه كرده اند. الهام غفوري تهيه كننده سريال پايتخت هم بود. در فيلم قفس مهناز افشار، سعيد آقاخاني، حسن پورشيرازي و مهران احمدي بازي كرده اند. هنوز درباره قصه فيلم اطلاعات چنداني گفته نشده اما خود سازندگان درباره اش نوشته‎ اند: «به جان نياز قصاص بخواي بچه رو مي گيرم طلاقت مي دم. جون يه دونه دخترمونو قسم خوردم كه بدوني اين كارو مي كنم...» اگرچه كليت فيلم محبوب بوده اما طبق نظراتي كه شنيده مي شود بازيگران فيلم چندان كه از آنها انتظار مي رفته موفق نبوده اند.

 
جان دار

بازي خوب ديگري از فاطمه معتمدآريا اين بار روبه روي دوربين كارگرداني مشترك حسين اميري دوماري و پدرام اميري. البته معتمدآريا امسال در جشنواره تقدير شد و طبق هنجارهاي جشنواره، كمي بعيد است كه سيمرغ هم به او تعلق بگيرد. اما اگر اين مناسبات كارساز نشود، به احتمال زياد او از جدي ترين گزينه هاي سيمرغ بازيگري امسال است. اين فيلم را كامران مجيدي تهيه كرده است. نام كارگردانان و تهيه كننده كار چندان شناخته شده نيست و همين موضوع مخاطبان را مشتاق ديدن فيلم مي كند تا ببينند چه نگاه و رويكرد تازه اي وارد سينماي ايران شده است. منتقداني گفته اند كه فيلمنامه كار چندان محكمي نيست اما كارگرداني قابل قبول است. دو فيلمساز با ضرباهنگ و تسلط خوبي در كارگرداني فيلم را آغاز مي كنند و قدرت مسلط خود را در كارگرداني به رخ مي كشند، اما اين تسلط در كارگرداني تا پايان كار همراه فيلم نيست.

 
بنفشه آفريقايي

نظرها درباره فيلم مونا زند حقيقي متفاوت است. برخي از اين فيلم تعريف و تمجيد مي كنند و برخي ديگر مي گويند بد بود. با اين حال حتي آنها كه فيلم را دوست نداشتند مي گويند ايده اصلي فيلمنامه خوب بود و بازي ها درخشان. بنابراين اختلاف نظرها عمدتا درباره كارگرداني و... است. در اين فيلم سعيد آقاخاني، فاطمه معتمدآريا و رضا بابك بازي كرده اند. فيلمنامه را حميدرضا بابابيگي نوشته و عليرضا شجاع نوري هم پروژه را تهيه كرده است. درباره قصه فيلم خود سازندگان آن نوشته اند: «شكوه به همراه همسر دومش رضا تصميم مي گيرند تا فريدون همسر سابقش را كه توسط فرزندانشان به خانه سالمندان سپرده شده است به خانه خود بياورند. اين تصميم اتفاقات جديدي را در زندگي هر سه نفر رقم مي زند.» دوستداران فيلم از ايده و شيوه قاب بندي فيلم و طراحي صحنه آن بسيار تعريف كرده اند. امسال احتمالا در بخش نامزدهاي بهترين بازيگري فجر ليست هاي بلندبالايي را ببينيم.

 
طلا

جديدترين ساخته پرويز شهبازي يك فيلم پربازيگر به تهيه كنندگي رامبد جوان و محمد شايسته است. نگار جواهريان، هومن سيدي، طناز طباطبايي، هدي زين العابدين، احترام برومند و مهرداد صديقيان بازيگران فيلم هستند. البته امسال فيلم هايي كه تيم بازيگران پر وپيماني دارند، چندان موفق نبوده اند. فيلم طلا البته كم و بيش محبوب بوده و مردم و منتقدان به عنوان فيلمي قابل توجه از آن ياد كرده اند. شهبازي فيلمسازي است كه اگرچه خيلي كم كار است اما معمولا فيلم هاي متوسط به بالايي را ساخته است. داستان اين فيلم سينمايي، درباره چند جوان است كه در تلاش براي آغاز يك كار هستند. پرويز شهبازي پيش از اين فيلم «عيار 14» را ساخته است كه البته آن فيلم هم چندان موفقيتي نداشت. او امسال فيلم ديگري هم در جشنواره داشت. فيلمنامه فيلم «سال دوم دانشكده من» كه رسول صدرعاملي كارگردانش بود و البته نتوانست نظرهاي مثبت را جلب كند، از شهبازي است.

سري جديد فيلم هاي برگزيده تماشاگران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4539 به تاريخ 14/11/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 27 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نقد كتاب علوم انساني
متن مطالب شماره 5، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است