|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه شرق97/11/7: وزارت رفاه و تابعيت فرزندان مادر ايراني
magiran.com  > روزنامه شرق >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 3385
شنبه 18 اسفند 1397


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID2387
magiran.com > روزنامه شرق > شماره 3353 7/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
      


حرف اول 
وزارت رفاه و تابعيت فرزندان مادر ايراني


نويسنده: فاطمه اشرفي (fashrafi@hamiorg.org)

كميسارياي عالي سازمان ملل در امور پناهندگان در نوامبر 2014 مصادف با آبان 1394 از برنامه اقدام جهاني براي رفع بي تابعيتي در جهان پرده برداري كرد تا به سه هدف عمده خود تا سال 2024 نائل شود. اهدافي نظير حل كامل مشكل بي تابعيت ها در جهان، اقدام براي پيشگيري از ايجاد و گسترش شرايط بي تابعيتي و نيز ايجاد مكانيسمي براي شناسايي و حمايت از جمعيت هاي بي تابعيت. همچنين براي دسترسي به اهداف برشمرده 10 حوزه كاري - اجرائي تعريف شد و آژانس هاي سازمان ملل، نهادهاي غيردولتي و جمعيت هدف هر كدام بنا بر ظرفيت ها و توانايي هاي خود براي تشويق و درگيركردن دولت هاي محلي براي پيوستن به برنامه اقدام جهاني براي رفع بي تابعيتي بسيج شدند تا دولت ها را كه خود به نوعي عامل ايجاد و توليد بي تابعيتي هستند، وارد گود عمل رفع بي تابعيتي كنند. يكي از فعاليت هاي جدي در زمره 10 الگوي اجرائي تعريف شده، برنامه اقدام جهاني براي حذف عوامل تبعيض آميز در قوانين كشورهاي هدف بود. قوانيني كه به دليل اعمال تبعيض در انتقال يكسان تابعيت از زنان و مردان به فرزندان خود به عاملي براي بي تابعيتي فرزندان حاصل از مادراني شده است كه پدران خارجي آنها به هر دليل علاقه اي به انتقال تابعيت به فرزندانشان ندارند. موضوعي كه در ماده 9 كنوانسيون منع هرگونه تبعيض عليه زنان نيز به آن اشاره و تاكيد شده است.موضوع «بي تابعيتي» و «كودكان بي تابعيت» حاصل از مادران ايراني ناشي از قوانين مدني و نيز شرايط سياسي - اجتماعي ناشي از بروز جنگ و درگيري هاي مزمن در كشورهاي منطقه و عوارض ناشي از ادامه ناامني ها و ضعف ساختار اقتصادي و اجتماعي در كشورهاي همسايه به خصوص افغانستان بوده است. حضور بيش از چهار ميليون پناهنده و مهاجر افغان و عراقي در ايران براي قريب به چهار دهه و اسكان 97درصدي اين جمعيت در مناطق شهري و روستايي كشور و تعاملات گسترده اجتماعي با جامعه ميزبان در كنار طولاني بودن مرزهاي شرقي و غربي و فقدان كنترل هاي مناسب مرزي براي ورود و خروج اتباع خارجي در كنار فقر فزاينده خانواده هاي ساكن در روستاها و مناطق محروم مرزي و نيز حاشيه شهرهاي بزرگ را مي توان از جمله عواملي دانست كه وصلت گسترده و بي قاعده زنان و دختران ايراني با اتباع خارجي را رقم زد. ...وصلت هاي شرعي كه غالبا در شرايط استيصال اقتصادي و اجتماعي خانواده ها و در فقر مطلق آگاهي و شناخت حقوقي مترتب بر ازدواج زنان ايراني با مردان خارجي رقم خورده است. 

علاوه بر اينكه عوامل ديگري مانند فراواني بازماندگي از تحصيل دختران، خروج زودهنگام از نظام آموزشي به دليل فقر و برخي خرده فرهنگ هاي سنتي در ازدواج زودهنگام دختربچه ها در مناطق محروم و استان هاي مرزي، فقدان هرگونه برنامه حمايت اجتماعي از زنان سرپرست خانوار يا بدسرپرست و نيز نبود هرگونه برنامه ريزي براي تعيين تكليف خانواده هاي بي شناسنامه ناشي از جابه جايي هاي منطقه اي از ديگر شاخص هاي غالب ازدواج هاي دوتابعيتي ميان زنان ايراني و مردان خارجي است. اين دست ازدواج ها حداقل در نواحي و مناطق مرزي كه در بسياري اوقات با اجبار همراهي با همسر و خانواده همسر در داخل افغانستان روبه رو بوده است، شرايط و عوارض نگران كننده تري را براي زنان ايراني كه هيچ اميد و حمايت داخلي و خارجي ندارند، به همراه داشته است. باروري هاي زياد و اجباري، تحمل خشونت هاي خانگي و مورد سوءاستفاده قرارگرفتن از جمله شكايت هايي بوده كه به وفور از سوي زنان ايراني اعلام شده است. (گزارش تحقيق ميداني از وضعيت زنان ايراني در هرات، تابستان 1386)

روند رو به رشد فقر اقتصادي خانواده هاي دهك هاي پايين ساكن در مناطق مرزي را مي توان يكي از جدي ترين دلايل قبول خانواده ها براي ازدواج دخترانشان با مردان خارجي هم زبان و هم مذهب دانست. نمونه اي كه براساس شواهد و قرائن موجود از سال 1386 تا 1396 چند برابر شده است. لايحه اعطاي تابعيت به فرزندان حاصل از مادر ايراني و پدر خارجي كه از سال 1395 هم زمان با روند جهاني براي رفع بي تابعيتي در دستور كار معاونت رفاه وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي قرار گرفت، همچنان كه در جاي خود مي تواند به برگ برنده اي براي تحقق حقوق حداكثري زنان ايراني براي كاهش تبعيض هاي قانوني موجود تبديل شود و براي تعيين تكليف چندصد هزار كودك حاصل از ازدواج هاي دوتابعيتي محل اثر شود اما در شرايطي به مجلس تحويل داده شده كه اولا پيوست اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و سياسي مترتب بر اعطاي بي شرط وشروط تابعيت ايراني بر ازدواج هاي دوتابعيتي اعم از قانوني و غيرقانوني، شرعي و غيرشرعي و خواسته يا اجباري را ندارد. ثانيا مطالعه و تحقيق كيفي لازم از وضعيت زندگي گروه هاي هدف اين لايحه را ندارد. (جز فراخوان پيامكي معاونت رفاه وزارت تعاون و خوداظهاري تلفني زناني كه به ازدواج مردان خارجي درآمده اند كه البته هنوز دسترسي عمومي به تمام نتايج حاصل از اين تحقيق تلفني فراهم نشده است). ثالثا فاقد چشم انداز تعريف شده نظارتي و حمايتي براي زنان و دختراني است كه صرفا براي بهره برداري از ارزش افزوده هاي قانوني و حمايتي ايجادشده در لايحه اعطاي تابعيت، در معرض ازدواج هاي ناخواسته و اجباري با اتباع خارجي قرار گرفته اند و خواهند گرفت. مي توان با اعمال تغييرات مناسب در لايحه اعطاي تابعيت به فرزندان مادر ايراني هم «عزت»، «كرامت» و «شرافت» زن ايراني را حفظ كرد، هم چارچوب هاي حقوقي و قانوني كشور را ارج نهاد، هم حقوق شهروندي كودكانشان را تضمين كرد و بيش از هر چيز خللي در منافع و مصالح ملي كشور ايجاد نكرد.


*مديرعامل انجمن حامي (حمايت از زنان و كودكان پناهنده)وزارت رفاه و تابعيت فرزندان مادر ايراني


 روزنامه شرق، شماره 3353 به تاريخ 7/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 36 بار
    آثار ديگري از " فاطمه اشرفي"

  مهاجران غير قانوني
فاطمه اشرفي*، اعتماد 14/5/97
مشاهده متن    
  بحران انساني و آوارگان مسلمان روهينگيا
فاطمه اشرفي *، شرق 23/7/96
مشاهده متن    
  فرصت هاي آموزش كودكان پناهنده و مهاجر در ايران
فاطمه اشرفي *، اعتماد 10/7/96
مشاهده متن    
  به بهانه روز بين المللي سوادآموزي و كودكان بازمانده از تحصيل
فاطمه اشرفي *، شرق 19/6/96
مشاهده متن    
  با مهر مي مانيم
فاطمه اشرفي *، شرق 14/6/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مطالعات حقوقي
متن مطالب شماره 4 (پياپي 1004)، زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است