|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: سنتي ها يا مدرن ها؛ كدام برنده بازي خدمات سفر خواهند بود؟
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت گردشگري 
سنتي ها يا مدرن ها؛ كدام برنده بازي خدمات سفر خواهند بود؟


نويسنده: دكتر محمدحسين جبل عاملي

گردشگري صنعت گردشگري پس از صنايع نفت و خودروسازي به سومين صنعت درآمدزاي جهان تبديل شده است و اين آمار به صورت روزانه در حال افزايش است.

گردشگري به عنوان يك خدمت لوكس، سطح درگيري بالايي را براي مخاطب دارد؛ ميزان هزينه كرد بالا، ريسك بالا و عدم تضمين كيفيت، اتفاقات احتمالي گردشگري را به يكي از صنايع خدماتي با حساسيت بالا تبديل مي كند. اين ميزان رشد و حساسيت رقابت را در اين صنعت بسيار سخت و پررونق مي كند. اين رونق باعث آن شده كه اين صنعت علاوه بر بازيگردانان سنتي خود كه آژانس هاي مسافرتي هستند، بازيگردانان جديدي نيز پيدا كند كه با دنياي ديجيتال و ابزارهاي نوين وارد اين صنعت شده اند. حاشيه هاي ايجادشده اين روزها بر سر نرخ هاي بليت بين سازمان هواپيمايي و بعضي سايت هاي آنلاين، بستن بسياري از سايت هاي فروش بليت به بهانه نداشتن مجوز صدور بليت هاي هواپيمايي و بسياري ديگر از حاشيه ها و رقابت ها بين اين دو گروه خدمت دهندگان اين رقابت را هر روز داغ تر مي كند؛ اما سوالي كه در ذهن ايجاد مي شود اين است كه برنده نبرد بين اين دو رقيب سنتي و مدرن كدام خواهد بود؟ براي پاسخ به اين سوال مي توان هزينه كردهاي اصلي صنعت گردشگري را كه توسط آژانس هاي مسافرتي صورت مي گيرد به 5 گروه تقسيم كرد و رقابت اين دو رقيب را در اين موضوع مورد بررسي قرار داد.

خدمات حمل و نقل

گروه اول، خدمات حمل و نقل شامل بليت هاي قطار و هواپيما است كه زيرساخت اصلي حمل و نقل هاي گردشگري محسوب مي شود. صدور بليت سال ها توسط آژانس هاي مسافرتي صورت مي پذيرفت و حتي خود ايرلاين ها نيز به صورت مستقيم اقدام به فروش بليت نمي كردند، اما به مرور زمان با ايجاد امكان فروش اينترنتي، اين موضوع تغيير جدي كرد و خود ايرلاين ها هم رغبت بيشتري براي فروش مستقيم بليت هاي شناور پيدا كرده اند. جالب است بدانيد كه آمارهاي خريد اينترنتي بليت هواپيما روز به روز در حال رشد است. در بعضي از كشورهاي پيشرفته جهان، آمار خريد اينترنتي بليت هواپيما به 75 درصد مي رسد؛ يعني از هر 4 مسافر، 3 نفر از آنها از طريق اينترنت و به صورت آنلاين بليت هواپيمايشان را مي خرند. اما آمار جهاني چيزي حدود 50 درصد خريد اينترنتي بليت هواپيما در ميان مسافران را نشان مي دهد كه هر سال اين آمار بيشتر هم مي شود.

همه اين آمارهاي رو به رشد، نشان مي دهد سفر و گردشگري هم در عصر ارتباطات از قافله خريد هاي اينترنتي عقب نمانده و افراد زيادي هستند كه با استفاده از اينترنت و خصوصا خريد اينترنتي بليت هواپيما، سفري آسان و كم دردسر را انتخاب مي كنند. در اين قسمت موضوع بسيار مهمي كه مطرح مي شود اين است كه حجم زيادي از ترافيك هوايي متعلق به پروازهاي چارتري است. پروازهاي چارتري تنها در اختيار آژانس ها قرار مي گيرد و سرويس هاي فروش اينترنتي در ايجاد آن نقش جدي ندارند و بعضا فروشنده مازاد ظرفيت آن هستند. البته تعدادي از مازاد اين بليت ها در ايام اخير به اين سايت ها اضافه شده و اين به آن معناست كه باز هم در اين بازي هر دو طرف سود مي برند. به علت ارائه شدن بسياري از خدمات در اين حوزه به صورت آنلاين بالطبع هزينه هاي تجهيز جا و نيروي انساني نسبت به آژانس ها كمتر است و همين مي تواند به آنها اجازه بازي بيشتري با قيمت بدهد. اما شايد در اين بخش رقابت به علت پايين بودن سود فروش بليت هاي هواپيما و نيازمندي به فروش تيراژ بالا براي سوددهي بزرگ، ورود خود خطوط هواپيمايي به فروش آنلاين و مستقيم، بليت هاي چارتري و تعدد عرضه كنندگان محصول بتوان گفت اين قسمت رقابت برنده جدي ندارد و هردو رقيب در شرايطي نزديكي نسبت به هم به سر مي برند.

طراحي تور

موضوع بعدي طراحي سفر يا طراحي تورهاست. اين كار به عنوان يك كار تخصصي نيازمند دانش زيادي درباره مقاصد، وضعيت هتل ها، پروازها و برنامه ريزي است كه اين موضوع بعد از آن با انتخاب صحيح اقتصادي منجر به فرآيند پيش خريد گروهي يا چارتر مي شود. چارتري بليت و هتل ها محل سوددهي اصلي بسياري از آژانس هاي بزرگ است. اين كار نيازمند سرمايه زيادي است و اگر انتخاب نادرستي صورت گيرد ريسك بسيار بالايي را مي تواند براي آژانس داشته باشد. اين پكيج هاي هتل و بليت به اطلاعات سفر و ترانسفرها به عنوان تور به صورت مستقيم يا توسط آژانس هاي ديگر فروخته مي شود. انجام و برگزاري اين تورها نيز عملياتي كاملا تخصصي است كه نيازمند تجربه، مجوز و اقدامات فيزيكي خواهد بود. اين كار اغلب تنها توسط آژانس ها صورت مي پذيرد و اين بازار در اصل در اختيار آژانس هاي بزرگ و توانمند مسافري است و در اصل در اين قسمت از رقابت، سايت هاي آنلاين نقش جدي ندارند و شايد بتوان گفت برنده اين قسمت، آژانس هاي مسافرتي هستند.

در ادامه اين بخش موضوع فروش تورها مطرح مي شود. در فروش تورها سود اصلي براي برگزاركننده تور يا چارتركننده اصلي هتل و پرواز است كه با هر نوع فروشي سود خود را دريافت مي كند، اين برگزاركننده ها بايد آژانس هاي مسافرتي داراي مجوز بند ب (مجوز مربوط به برگزاري و فروش تورهاي سياحتي) باشند و سود اصلي در اين قسمت به آژانس ها تعلق مي گيرد. سود دوم اين قسمت نيز مربوط به كميسيون فروش تور معروف به هزينه كانتر است كه تور ايجادشده توسط يك آژانس توسط آژانس هاي ديگر به فروش مي رسد. اين قسمت به علت نيازمندي هاي حقوقي و امضاي قراردادي اگرچه به صورت آنلاين اطلاع رساني، معرفي و بازاريابي مي شود اما مجوز انجام و فروش آن با آژانس ها است و برنده اين قسمت نيز به نظر مي رسد آژانس هاي مسافرتي هستند. با اين همه سرويس هاي آنلاين تبليغ و اطلاع رساني يا معرفان تور به عنوان مجموعه هاي اينترنتي در اين درآمد داراي سهم خواهند بود، اين هزينه كرد تبليغات پيش تر نصيب روزنامه ها و نشريات مي شد و امروز به سرويس هاي اينترنتي مي رسد و تاثيري در روال كسب و كار آژانس ها نداشته است.

خدمات ويزا

ارائه خدمات ويزا توسط آژانس هاي مسافرتي صورت مي پذيرد. اين كار نيز كار تخصصي با ترفندهاي خاص خود است. مسووليت انجام اين كار بسيار بالا است و معمولا نيازمند حضور فيزيكي است و چه از لحاظ ميزان اعتماد و چه از لحاظ حساسيت شرايط خاص خود را دارد. اين قسمت هم كمتر توسط خدمات دهندگان آنلاين صورت مي پذيرد و برنده اصلي در اين بخش نيز شايد آژانس ها باشند.

خدمات خارج از پكيج

خدمت آخر، رزرو مستقل هتل، قطارهاي مسافربري، بليت هاي تفريحي، بليت نمايشگاه ها و ساير خدمات مكمل براي مسافران است كه در دوران هاي قبل به صورت موردي و به ندرت توسط آژانس ها صورت مي پذيرفت و امروزه توسط سايت هاي آنلاين به صورت مفصل براي هتل هاي داخلي و خارجي و موردي براي ساير امكانات صورت مي پذيرد. اين خدمات نيازمند مجوز خاصي نيست؛ چون واسطه گري فروش محسوب مي شود، امكان آن براي سرويس هاي آنلاين چه از لحاظ راحتي مسافران و چه از لحاظ دسترسي فروش به مراتب راحت تر است و شايد بتوان گفت اين قسمتي است كه برنده اصلي آن سايت هاي آنلاين هستند.

در مجموع مي توان گفت با گسترش جمعيت و بازار، هردو گروه در اين بازي برنده هستند و هردو مي توانند كسب و كار پر رونقي داشته باشند. اما دو واقعيت آينده اين بازار را تعريف مي كند؛ واقعيت اول، گسترش ميل افراد به انتخاب هاي دقيق در فضاي يك سفر است كه آنها را به سمت خريد شخصي و مجزاي بليت هواپيما، هتل و ساير امكانات هدايت مي كند. اين روندي است كه در فرهنگ آمريكايي رو به رشد است و قسمتي از جامعه مخاطبان ايراني نيز به اين سمت مي روند. موضوع بعدي حساسيت و ريسك دار بودن انتخاب درست براي تنظيم يك تور مسافرتي است كه بسياري از افراد در دنيا بيشتر در كشورهاي اروپايي و آسيايي هنوز حاضر به پذيرش آن نيستند و آن را به متخصصان امر يعني آژانس هاي مسافرتي واگذار مي كنند؛ موضوعي كه خود، ضامن حفظ اين صنعت خواهد بود.


*مدرس دانشگاه و پژوهشگر اقتصادسنتي ها يا مدرن ها؛ كدام برنده بازي خدمات سفر خواهند بود؟


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از "دكتر محمدحسين جبل عاملي"

  گردشگري هنري؛ يك تير و چند نشان
دكتر محمدحسين جبل عاملي*، دنياي اقتصاد 16/3/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Journal of Nutrition and Food Security
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است