|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: هياهو در تاريكي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


هياهو در تاريكي
تحليلي بر جنجال هاي كم سابقه ليگ برتر


دنياي اقتصاد : مسابقات نيم فصل دوم ليگ هجدهم فوتبال زودتر از آنچه انتظار مي رفت رو به آشوب و آشفتگي گذاشت. به نظر مي رسد اين بار، در فصلي كه تعداد مدعيان بيش از هر زمان ديگري افزايش پيدا كرده، رقابت براي كسب عنوان قهرماني به بالاترين حد ممكن رسيده است. پرسپوليس قهرمان دو دوره اخير ليگ است و عزمش را براي هت تريك در كسب اين افتخار جزم كرده، سپاهان و استقلال بعد از چند سال ركود و ناكامي براي بازگشت به روزهاي اوج دست به هر كاري مي زنند، تراكتورسازي شايد پرهزينه ترين تيم تاريخ فوتبال ايران را بسته و البته پاي مدعي چشم نواز و غيرمنتظره اي مثل پديده مشهد هم در ميان است. مساله تراكم مدعيان در كنار جذابيت هاي فني اش، حاشيه هاي فراوان و كم سابقه اي را هم به دنبال آورده است؛ آنقدر كه به نظر مي رسد با يك فصل عجيب و غريب، پرتنش و جنجالي مواجهيم و بايد دست دعا به آسمان برداريم كه ليگ هجدهم به «سلامت» به پايان برسد. در نيم فصل اول آن قدر اعتراض به داوري زياد بود كه همين يك هفته پيش كميته داوران نشست هم انديشي با مربيان ليگ برتري برگزار كرد، اما فقط چند روز بعد از آن جلسه پر از ملاطفت و مهرباني، ناگهان در هفته هفدهم با موج جديدي از جنجال ها مواجه شديم؛ آنچه ناظران بي طرف را از آينده ليگ برتر مي هراساند.

باز هم پرسپوليس و غائله اهواز

دومين سفر اين فصل پرسپوليس به اهواز هم پر از ماجراهاي عجيب و غريب و باورنكردني از كار در آمد. مرتبه قبلي روز 18مرداد پرسپوليس در چارچوب مسابقات هفته سوم به اهواز رفت تا با استقلال خوزستان مصاف بدهد. آن روز در فضاي كم سابقه سنگباران ورزشگاه غدير و در روزي كه بازيكنان پرسپوليس حتي براي انجام كارهاي فني و تركيبي هم نمي توانستند به خط طولي زمين نزديك شوند، بازي به تساوي انجاميد و قرمزها دو امتياز حياتي از دست دادند. آن روز تعدادي سر و دست شكست، چند بيانيه منتشر شد و موضوع مثل هميشه بدون نتيجه موثر به پايان رسيد. يكشنبه اين هفته اما پرسپوليس براي دومين بار راهي اهواز شد تا اين مرتبه با فولاد مصاف بدهد.

اين بار البته خبري از سنگ پراني نبود، اما يك سلسله اتفاقات مشكوك باعث شد اين مسابقه به يك جنجال بسيار بزرگ خبري در طول تعطيلات بهمن ماه تبديل شود. اگر قرار باشد وقايع را به طور تيتروار مرور كنيم، اهم اتفاقات اهواز به اين شرح است: پرسپوليس و فولاد قرار بود روز 21 بهمن به مصاف هم بروند، روز 20 بهمن در جلسه هماهنگي به دلايل نامشخص پيشنهاد شد اين بازي 24 ساعت به تاخير بيفتد اما پرسپوليسي ها به دليل فشردگي برنامه قبول نكردند، روز بازي بعد از حضور كاروان سرخ ها در استاديوم، بازيكنان اين تيم در اتوبوس حبس شدند و براي دقايق طولاني به آنها اجازه داده نشد پياده شوند. شايان مصلح در صفحه مجازي اش مدعي شده در آن لحظات شائبه هاي مختلفي مطرح شده، هرچند تا لحظه تنظيم اين مطلب هيچ منبعي به اين ادعا واكنش نشان نداده است. در همان لحظات تماسي از داخل استاديوم با عليرضا بيرانوند برقرار مي شود و به گلر پرسپوليس مي گويند احتمال لغو بازي زياد است.

به هرحال بازيكنان پياده مي شوند، اما مشكل بعدي اين است كه رختكن برق ندارد! بازيكنان در تاريكي لباس عوض مي كنند و بازي با 15 دقيقه تاخير شروع مي شود، در نهايت هم كرمانشاهي داور مسابقه با اعلام يك پنالتي بسيار مشكوك به سود فولاد و پايان دادن بازي 30 ثانيه زودتر از زمان مقرر، روي اين آتش نفت مي پاشد. پرسپوليسي ها پس از مسابقه گلوله آتش هستند. برانكو خويشتنداري مي كند، اما جلال حسيني به عنوان كاپيتان جمله اي به زبان مي آورد كه مثل بمب فضاي مجازي را مي تركاند: «به هر حال پرسپوليس تيمي مردمي است و دستور داده اند كه نابود شود.» باشگاه بيانيه مي دهد، مديرعامل مصاحبه مي كند و تشنج براي 24 ساعت ادامه مي يابد. اين وسط فيلم 27 ثانيه اي از رختكن خاموش پرسپوليس هم حسابي دست به دست مي شود. ديروز اما مديران فولاد هم به عنوان برنده بازي بيانيه دادند و مدعي شدند شرايط ملتهب برگزاري مسابقه براي هر دو تيم يكسان بوده است؛ اما آيا اين پايان هياهو است؟ مطلقا اين طور فكر نكنيد.

اعمال فشار، كسب امتياز

آفت بسيار مهم مسابقات اين فصل كه از مدتها پيش حس مي شود و شايد زنگ خطر را براي اهالي انديشمند اين حوزه به صدا درآورده، اعمال فشار براي كسب امتياز است. از هفته هاي مياني نيم فصل اول برخي مربيان و مديران باشگاه ها به طور مكرر از تضييع حقوق تيمشان سخن گفتند و فضايي به وجود آوردند كه انگار يك برنامه ريزي خاص براي صدمه زدن به آنها وجود دارد. يك نمونه مهم در اين مورد باشگاه سپاهان است. امير قلعه نويي به عنوان سرمربي اين تيم تا به حال به دفعات از قرباني شدن سپاهان در بحث اشتباهات داوري سخن گفته و اين قدر اين رويه را ادامه داد كه نهايتا برنامه «نود» تصميم به بررسي تفصيلي سود و زيان تيم ها از اشتباهات داوري گرفت، اما نهايتا مشخص شد سپاهان در زمره سودبرندگان بوده است! اين البته باعث نشد مسوولان باشگاه اصفهاني به روند مزبور خاتمه بدهند؛ چه اينكه امير قلعه نويي در نشست خبري پيش از بازي همين هفته برابر سپيدرود حضور نيافت و نماينده او يك بيانيه كوتاه و طعنه آميز در مورد ظلم به سپاهان قرائت كرد.

حتي گزارشگر بومي بازي سپاهان و سپيدرود هم بار ديگر از تعدد اشتباهات داوري به زيان تيم اصفهاني سخن گفت تا روشن شود باشگاه ها با بهره گيري از همه ابزار مشروع و غيرمشروع شان رودرروي هم قرار گرفته اند. پرسپوليس هم امسال از اين فرمول استفاده كرد و قبل از بازي با سپاهان فضاي ذهن داور را به هم ريخت. حالا هم نوبت به تراكتوري ها رسيده كه به خاطر پنالتي گرفته نشده شان در بازي با نساجي قائمشهر بيانيه بدهند. به نظر مي رسد جرج ليكنز تازه ترين معترض به داوري ها در ليگ ايران است و البته فراموش نكنيم رضا مهاجري، سرمربي ماشين سازي هم به تازگي تلويحا ادعايي در مورد حمايت فدراسيون از تيم هاي اصفهاني مطرح كرده بود! حالا انصاف بدهيد كه در اين فضاي به شدت پرفشار و ملتهب، قطار ليگ ايران چطور قرار است به سمت ايستگاه هاي پاياني برود؟ وقتي در فاصله 13 هفته به پايان مسابقات اين همه سوءتفاهم وجود دارد، در روزهاي پاياني و سرنوشت ساز ليگ با چه فضايي مواجه خواهيم بود؟

ترفند شكست خورده فدراسيون

قرار بود از ابتداي نيم فصل دوم مسابقات ليگ برتر شاهد استفاده از سيستم كمك داور ويدئويي در ايران باشيم، اما شرايط براي وقوع اين مهم مهيا نشد. نهايتا فدراسيون تصميم گرفت با گماردن دو داور كنار دروازه، كمي از حجم اشتباهات بكاهد. قطعا اين موضوع براي فدراسيوني كه حتي دستمزد داوران اصلي اش را هم به زحمت مي پردازد، چندان مطلوب نبود. آنها اما تصميم گرفتند اين كار را انجام بدهند، بلكه حجم اشتباهات كاهش بيابد. با اين وجود با گذشت دو هفته از اجراي اين سيستم مي بينيم كه تير فدراسيون به سنگ خورده است. وقتي به اذعان عمده كارشناسان داوري خطاي پنالتي اعلام شده به سود فولاد در يك قدمي داور كنار دروازه اشتباه بوده و او هيچ كمكي به قاضي اصلي نكرده، روشن مي شود به جاي اين هزينه هاي فرعي بهتر است هزينه اصلي براي راه اندازي هر چه سريع تر پروژه VAR انجام شود.

هياهو در تاريكي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم غذايي و تغذيه
متن مطالب شماره 3 (پياپي 9802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است