|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: صرف واگذاري مهم نيست
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 24 (ورزش) > متن
 
 


صرف واگذاري مهم نيست
واكاوي يك تجربه ناكام درخصوصي سازي فوتبال ايران

نويسنده: مهدي حاجي وند

 در پي ابلاغ بندهاي مختلف اصل 44 قانون اساسي در سال‏هاي 84 و 85، به سازمان خصوصي سازي، رفته‏رفته فهرستي از شركت هاي قابل واگذاري در برنامه خصوصي‏سازي دولت‏هاي مختلف گنجانده شد كه در اين ميان نام باشگاه ورزشي راه‏آهن در كنار باشگاه‏هاي استقلال و پرسپوليس نيز به عنوان تنها باشگاه‏هاي ورزشي تحت مالكيت و مديريت دولت وجود داشت.

اگرچه براي سال هاي متمادي نام اين باشگاه ها تنها در ليست واگذاري ها تكرار مي شد، اما سرانجام هيات واگذاري(به عنوان مرجع رسمي و قانوني تصميم گيري در مورد واگذاري شركت هاي دولتي در كشور) در سوم ارديبهشت سال 90 با عرضه 100 درصد سهام باشگاه راه آهن از طريق فرابورس به عنوان آغازگر واگذاري باشگاه هاي فوتبال در كشور موافقت كرد؛ مصوبه اي كه به سازمان خصوصي سازي اجازه مي داد تا موسسه فرهنگي- ورزشي راه آهن را به عنوان صف شكن خصوصي سازي فوتبال در ايران به بخش خصوصي واگذار كند. در پي اين مصوبه نيز آگهي واگذاري سهام اين باشگاه اعلان رسمي شد تا 100 درصد سهام موسسه فرهنگي- ورزشي راه آهن(پس از كسر 5 درصد سهام ترجيحي) به ارزش كل پايه 59 ميليارد و 180 ميليون و 359 هزار و 316 ريال به وكالت از سوي شركت مادرتخصصي راه آهن جمهوري اسلامي ايران (به عنوان مالك 100 درصد سهام اين موسسه) در مزايده 18 ارديبهشت سال 90 با رفتن به روي ميز مزايده از بدنه دولت جدا شود؛ اما اين عرضه به دليل بررسي مسائل حقوقي از جمله نحوه واگذاري از طريق فرابورس انجام نشد.

بر اين اساس، اساسنامه باشگاه راه آهن به صورت موسسه فرهنگي- ورزشي بود كه براي عرضه و واگذاري از طريق فرابورس بايد به شركت سهامي تبديل شود و به همين دليل بود كه اوراق بهادار باشگاه راه آهن نمي توانست در فرابورس مورد معامله قرار گيرد. به اين منظور تصويب اصلاح اساسنامه موسسه فرهنگي- ورزشي راه آهن در جلسه 7 خرداد سال 90 هيات واگذاري، به عنوان راه حل نهايي حل مشكل واگذاري سهام اين باشگاه در فرابورس مطرح شد و با تغيير شخصيت حقوقي موسسه به شركت سهامي در مجمع فوق العاده اين باشگاه و نيز اصلاح اساسنامه در اداره ثبت شركت ها، سهامي بودن باشگاه راه آهن به ثبت رسيد. پس از اين اتفاق نيز آگهي واگذاري 100 درصد سهام شركت فرهنگي- ورزشي راه آهن منتشر شد كه البته به دليل نبود خريدار، آغاز خصوصي سازي باشگاه هاي فوتبال ايراني ناكام ماند و اين موضوع در حالي اتفاق مي افتاد كه باشگاه راه آهن در رقابت هاي دهمين دوره ليگ برتر فوتبال كشور كه در همان سال برگزار مي شد، فانوس به دست بود و برگه زيان دهي چند ميليارد توماني را نيز در جيب داشت.

با وجود اين، در 11 تير سال 90 اعضاي هيات واگذاري تصميم دوباره اي گرفتند كه براساس آن قرار شد 100 درصد سهام شركت فرهنگي- ورزشي راه آهن اين بار در 19 تير آن سال واگذار شود. در آگهي جديد سازمان خصوصي سازي(به عنوان تنها متولي واگذاري سهام شركت هاي دولتي در كشور) ارزش پايه هر سهم اين باشگاه از 59 ميليون و 180 هزار و 359 ريال به 41 ميليون و 500 هزار ريال؛ ارزش كل پايه سهام قابل واگذاري از 59 ميليارد و 180 ميليون و 359 هزار و 316 ريال به 41 ميليارد و 500 ميليون ريال(با كاهش 8/  1 ميليارد توماني) و مبلغ سپرده شركت در اين مزايده هم از يك ميليارد و 775 ميليون و 410 هزار و 780 ريال به يك ميليارد و 345 ميليون ريال كاهش يافت. همچنين شرايط آسان تري براي جذب خريدار درنظر گرفته شد؛ از جمله اينكه حداقل درصد پيش پرداخت نقدي از 20 درصد به 15 درصد كاهش و مدت زمان پرداخت اقساط از 3 به 5 سال افزايش داده شد تا خريداران اين باشگاه پس از خريد اين ميزان سهام، حداكثر 20 روز كاري نسبت به پرداخت ثمن نقدي معامله اقدام كنند.

سرانجام در 19 تيرماه سال 90، با عرضه 100 درصد سهام باشگاه فرهنگي- ورزشي راه آهن در فرابورس به ارزش 41 ميليارد و 500 ميليون ريال، نخستين باشگاه ورزشي در بازار سرمايه كشور واگذار شد. عرضه اي كه براي آن تنها يك خريدار حضور داشت و بدون رقابت توانست 100 درصد سهام اين شركت را خريداري كند تا باشگاه فرهنگي- ورزشي راه آهن زير پرچم بخش خصوصي در يازدهمين دوره ليگ برتر حضور يابد؛ حضوري كه مديريت بخش خصوصي نيز تاثيري در حركت اين باشگاه غيردولتي نداشت و راه آهن عنواني بهتر از يازدهم در جدول يازدهمين دوره اين رقابت ها پيدا نكرد. البته در سال 91 مالكان اين باشگاه، امتياز راه آهن را به يك شركت هواپيمايي فروختند و پس از آن نيز حاشيه هايي براي اين باشگاه پيش آمد تا توپ خصوصي سازي فوتبال اين بار در باند فرودگاه سرگردان باشد؛ سرگرداني اي كه متاسفانه تاكنون با سقوط تيم فوتبال راه آهن به ليگ دسته يك و دو، و اين اواخر نيز كنار گذاشته شدن از مسابقات ليگ دسته دوم همراه بوده است.

بر اين اساس بايد گفت صرف واگذاري باشگاه ها نمي تواند براي آنها راهگشا باشد. مرور اين مسير كه شرح آن رفت از آن جهت حائز اهميت بود كه استقلال و پرسپوليس هم در اول راه گام برمي داند و اتفاقا براي آنها هم فرابورس مسير مناسبي در نظرگرفته شده است. بي شك استقبال از آنها به واسطه هوادارانشان واهميت برند به مراتب بيشتر از راه آهن هم خواهد بود و شايد واگذاري با شرايط بهتر هم انجام شود اما پرسش بزرگ اين است كه بعد از آن چه؟ بايد زيرساخت هاي درآمدزايي آنها از جمله موضوعات مرتبط با حق پخش تلويزيوني، تبليغات دور زمين، بليت فروشي، حق كپي رايت و... فراهم شده و باشگاه هاي ورزشي پس از خصوصي سازي به حال خود رها نشوند؛ در غير اين صورت واگذاري ساير باشگاه ها از جمله استقلال و پرسپوليس نيز سرانجامي جز حركت قطار خصوصي سازي فوتبال در مسير «راه آهن» را پيش رو نخواهد داشت. اتفاقي كه تبعات آن براي ورزش ايران به اندازه نابودي راه آهن بي هوادار نخواهد بود و لطمات جبران ناپذيري به افكار عمومي و علاقه مندان اين دوباشگاه وارد خواهد شد.


*مدرس دانشگاه - نويسنده كتاب «خصوصي سازي فوتبال»صرف واگذاري مهم نيست


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 24 (ورزش)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " مهدي حاجي وند"

  بي اعتنايي بازار سهام به خروج آمريكا از برجام
مهدي حاجي وند، جام جم 8/3/97
مشاهده متن    
  اثر تك نرخي شدن ارز بر بازار سهام
مهدي حاجي وند*، جام جم 23/2/97
مشاهده متن    
  بازار سرمايه تحت تاثير كم آبي
مهدي حاجي وند، جام جم 16/2/97
مشاهده متن    
  نگاهي به آينده بازار سهام
مهدي حاجي وند، جام جم 9/2/97
مشاهده متن    
  منتظر بورس ارزي باشيم؟
مهدي حاجي وند، جام جم 3/2/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهشنامه ادبيات تعليمي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است