|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: سه گانه ترديد در بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


سه گانه ترديد در بورس تهران
انتظارات مثبت از بازار سهام چگونه فرو نشست؟

نويسنده: مينا افروزي

 دنياي اقتصاد : معاملات بورس تهران در يكشنبه هفته جاري در فضايي محافظه كارانه دنبال شد و شاخص كل در اين روز عقبگردي ناچيز را به نمايش گذاشت. تنزل قابل ملاحظه ارزش معاملات خرد را مي توان يكي از مهم ترين نشانه هاي اين فضاي احتياطي برشمرد. در عين حال، سرنوشت نامعلوم مذاكرات تجاري چين و آمريكا در آستانه اتمام ضرب الاجل دولت ترامپ، موجي از نگراني را در بازار جهاني به وجود آورد و قيمت ها را تحت فشار گذاشت كه تبعات آن در ترديد معامله گران بورسي طي دادوستدهاي ديروز انعكاس پيدا كرد. همچنين تداوم نگراني هاي سياسي تاثيرگذار بر اقتصاد كلان كشور و در نهايت نيمه تعطيل بودن هفته جاري، عواملي بودند كه ترديد بيشتر سهامداران را نسبت به روند كوتاه مدت قيمت سهام برانگيختند.

 نگاه بازار جهاني به مذاكرات تجاري

قيمت جهاني مواد خام در هفته گذشته شاهد موج صعودي نسبتا قدرتمندي بود. رشد قابل توجه بهاي نفت، فلزات و همچنين صعود نسبي قيمت برخي محصولات پتروشيمي در بازارهاي آسياي شرق سهام وابسته در بورس تهران را به تحرك واداشت و طي آخرين روزهاي كاري هفته قبل شاهد استقبال سهامداران خرد از سهام وابسته بوديم كه در اين ميان، سهام گروه فلزات رنگين اعم از مس، روي و سرب جالب توجه بود. در اين برهه زماني، اظهار نظر ترامپ نسبت به مذاكرات با چين خوشبينانه بود و معتقد بود كه به زودي به توافق تجاري دست خواهند يافت. امري كه راه فلزات جهاني را در مسير افزايش قيمت هموارتر كرد. طي سه جلسه معاملات پاياني هفته گذشته كه بازار جهاني و بازار سهام به صورت همزمان در حال كار بودند، افزايش قيمت فلزات پايه، نقدينگي بيشتري را به سوي سهام گروه فلزات سرازير كرد. به طوري كه طي اين مدت، بيشترين خريد صورت گرفته از جانب سهامداران حقيقي در گروه فلزات رقم خورد. با اين حال، مذاكرات تجاري واشنگتن در هفته گذشته نتيجه خاصي را در پي نداشت و به همين دليل ادامه گفت وگوها به پايان هفته پيش رو موكول شد. دو طرف در تلاش هستند پيش از مهلت سه ماهه تعيين شده كه يكم مارس به سر مي رسد، به توافق دوجانبه اي دست پيدا كنند. در غير اين صورت تعرفه هاي آمريكا بر واردات 200 ميليارد دلاري از چين از 10 درصد، به 25 درصد افزايش خواهد يافت. امري كه بار ديگر بازارهاي جهاني را دستخوش تغييراتي منفي خواهد كرد. از اين رو، با بي نتيجه ماندن مذاكرات در پي نزديك شدن به موعد در نظر گرفته شده، به همراهي ارتقاي شاخص دلار به بيشترين سطح سالانه خود، بازارهاي جهاني با روندي منفي به كار خود پايان دادند.

 بورس هفتگي در سه قاب

معاملات روز يكشنبه مطابق پيش بيني اغلب فعالان بازار پي گرفته شد. در هفته هاي ماقبل بازار بر خلاف انتظار بسياري از كارشناسان و معامله گران عمل مي كرد اما در اين هفته شاهد انطباق حركت بازار با پيش بيني ها دست كم طي معاملات روز يكشنبه هستيم. در نظرسنجي هفتگي سايت تحليلي «دنياي بورس» و چشم انداز حركت آن طي روزهاي آتي نظرات متفاوتي وجود داشت كه اكثريت آنها انتظار كم نوسان شاخص را داشتند. به طور مشخص 75 درصد از كارشناسان شركت كننده در نظرسنجي براي شاخص كل طي هفته پيش رو روند كم نوساني را پيش بيني كرده اند. به اعتقاد اين گروه از فعالان بازار در هفته هاي نيمه تعطيل به طور عمومي مشاركت در بازار كاهش مي يابد كه افت ارزش معاملات و نوسان كم دامنه قيمت سهام را موجب مي شود. كارشناسان بازار ضمن توجه به اثرات رونمايي از كانال مالي اروپا و ايران، اجراي مشروط آن را عامل بازدارنده اي در جهت رشد تقاضاي سهام عنوان كردند. از اين رو تا زماني كه سيطره ابهام بر عوامل كلان اثرگذار بر اقتصاد سايه انداخته باشد، سهام بنگاه هاي كوچك تر در معرض توجه سهامداران باقي خواهد ماند. جالب توجه است كه 53 درصد از سهامداران نيز متفق با اكثر كارشناسان راي به نوسان اندك شاخص سهام دادند و فضاي نيمه تعطيل هفته جاري را عامل كاهش ارزش معاملات و تغييرات ناچيز قيمت ها خواندند.

از سوي ديگر، از ميان كارشناسان و معامله گراني كه در اين نظرسنجي شركت داشتند، 25 درصد از كارشناسان مسير حركت شاخص كل سهام را صعودي پيشبيني كردند. اين دسته از تحليلگران خوشبين نسبت به وضعيت بورس، بهبود قيمت ها در بازارهاي جهاني را از جمله دلايل اصلي حمايت از سهام شركت هاي كالايي اعلام كردند. از نگاه اين گروه از فعالان بازار، رشد تدريجي نرخ دلار در سامانه نيما به بازگشت توجهات به سوي سهام صادرات محور خواهد انجاميد. كارشناسان اثر اين دو عامل بنيادي را در كنار رونمايي از بسته تجاري اروپا، به عنوان نشانه اي از كمتر شدن نگراني سياسي - حداقل در كوتاه مدت، را مثبت ارزيابي كرده اند. همچنين 26 درصد از معامله گران شركت كننده در نظرسنجي مزبور با اين دسته از كارشناسان اتفاق نظر داشتند و معتقد بودند كه موج ناشي از افزايش قيمت دلار و كالاهاي جهاني، در روزهاي آتي نيز ادامه خواهد داشت كه قيمت سهام را دستخوش تغييرات مثبتي خواهد كرد. در نهايت، پنج درصد از كارشناسان و 21 درصد از معامله گران چشم اندازي نزولي را براي شاخص كل سهام متصور شدند. تحليلگران عوامل سياسي و افزايش نگراني ها را عامل اصلي فشار بر قيمت سهام معرفي كردند. از سويي، معامله گران با توجه به اين بستر نامطمئن بازار، تمايل بيشتري به كسب سود در كوتاه مدت پيدا مي كنند. از اين رو، افزايش تقاضا در هر سهمي هرآن ممكن است با كوچك ترين عامل تهديدكننده متوقف و روندي نزولي را در پيش بگيرد.

 نگاهي به روند بازار

بازار سهام، معاملات ماه جاري را در حالي آغاز كرد كه روندي صعودي براي شاخص كل آن پيش بيني شده بود. با اين حال، پس از گذشت سه هفته، به رغم انتظارات مثبتي كه از داد و ستد سهام وجود داشت، شاخص اصلي بازار به حركت منفي و كم نوسان خود ادامه داد. امري كه خود عامل كاهش انگيزه و مشاركت و در نتيجه افت ارزش معاملات شد. معاملات يكشنبه هفته جاري نيز با قرار گرفتن اين روز بين تعطيلات رسمي، در فضايي منفعل و كم نوسان سپري شد.سهام گروه پتروشيمي در اين روز، با آنكه مقصد اصلي نقدينگي بود، رشد اندك شاخص را تجربه كرد. امري كه در نتيجه سبقت عرضه از تقاضا، به محض رشد قيمت در شمار زيادي از سهام پتروشيمي رقم خورد. صنعت فلزات اساسي نيز كه طي آخرين روز معاملاتي هفته پيش تحت تاثير افزايش قيمت هاي جهاني از استقبال فعالان بازار برخوردار شدند، دچار افت تقريبا دسته جمعي قيمت شدند. نگراني ها در رابطه با اوج گيري دوباره جنگ تجاري كه افت مجدد قيمت هاي جهاني فلزات را در پي داشت به توقف حركت قيمت وابستگان بورسي انجاميد. در اين ميان، ابهام در مورد تصميمات ترامپ و تداوم نگراني ها از ركود اقتصاد جهاني به افت قيمت سهام گروه فلزات دامن زد.

الگوي مشابهي در معاملات گروه فرآورده هاي نفتي و همچنين بانك ها نيز تكرار شد كه مهر تاييدي بر افق ديد كوتاه مدت بسياري از اهالي بازار و ترديد آنها نسبت به گروه خاصي از سهام بود. از اين رو، در ميان نمادهايي كه تاثير شگرف فزاينده اي بر شاخص كل سهام داشتند، تنها سهم پتروشيمي پارس ديده مي شد كه حدود 32 واحد به شاخص افزوده بود. در حالي كه سهام گروه مپنا، رتبه نخست فهرست نمادهاي موثر بر شاخص را با حمايت 56 واحدي به خود اختصاص داد. در مقابل، اثرات منفي ناشي از مازاد عرضه در سهام توسعه معادن و فلزات، فولاد مباركه اصفهان و نيز پالايش نفت اصفهان در مجموع بالغ بر 114 واحد شاخص كل را تحت فشار قرار داد.با اين حال، سهام شركت هاي كوچك تر بازار با فراغ خاطر بيشتري معامله شدند. متوسط قيمت در سهام سيماني روندي تماما افزايشي را در طول روز طي كرد كه حتي در اين ميان تعدادي از نمادهاي سيماني در سقف قيمت روزانه خريد و فروش شدند. بيشترين رشد شاخص روزانه نيز به ترتيب به صنعت زغال سنگ، محصولات كاغذي و همچنين محصولات چوبي اختصاص يافت كه از جمله صنايع تك سهمي بورس ياد مي شوند.

 همگام با بازيگران بازار

معاملات دومين روز هفته جاري بازار سهام با تغيير مالكيت بخش عمده سهام به نفع معامله گران حقوقي خاتمه يافت. طي اين فرآيند، نزديك به 86 ميليون سهم به ارزش بيش از 41 ميليارد تومان از پرتفوي سهامداران حقيقي به سبد سهام حقوقي ها جابه جا شد. سهم كربن ايران كه براي چهارمين روز كاري متوالي نزديك به سقف قيمت معاملات روزانه داد و ستد شد، بيشترين توجه سهامداران عمده را به خود جلب كرد كه در راستاي آن بيشترين خريد اين دسته از سهامداران نيز در نماد «شكربن» اتفاق افتاد كه بيش از 17 ميليارد تومان محاسبه شد. نمادهاي معاملاتي «وبلمت» و «لوتوس» نيز همچنان كه در معاملات روز چهارشنبه جزو اولويت هاي معامله گران حقوقي بودند، روز يكشنبه نيز در معرض توجه آنها قرار گرفتند. دو نماد مزبور در مجموع خالص خريد حدود هفت ميليارد توماني سهامداران حقوقي را در اختيار گرفتند. در ميان صنايع نيز، بيشترين حمايت صورت گرفته از جانب حقوقي ها در صنعت بانك ها رقم خورد. در ادامه بيشترين خريد بازيگران عمده در صنايع فلزات اساسي، محصولات پالايشي و همچنين پتروشيمي صورت گرفت. در آن سوي بازار، ترجيح نخست سهامداران حقيقي براي دومين روز كاري پي در پي متوجه نماد «هاي وب» شد. سهام «رتكو» و همچنين «وخاور» انتخاب هاي بعدي اين دسته از معامله گران را تشكيل دادند. در نهايت تغيير مالكيت صورت گرفته در سه نماد بورسي ياد شده كمتر از چهار ميليارد تومان برآورد شد. مرور صنايع نيز حاكي از آن بود كه متوسط خريد سهامداران حقيقي تنها در پنج صنعت مثبت بود. با توجه به تك سهمي بودن «هاي وب»، بيشترين خريد سهامداران خرد در صنعت اطلاعات و ارتباطات رقم خورد. صنايع مواد دارويي و همچنين خودرو ساخت قطعات نيز جزو پنج صنعتي بودند كه تحت حمايت فعالان حقيقي بازار معاملات خود را به سرانجام رساندند.

سه گانه ترديد در بورس تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي باروري و ناباروري
شماره 3 (پياپي 51)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است