|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: آغاز كم رمق هفته نيمه تعطيل بازار سهام
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جنب پل حافظ 
آغاز كم رمق هفته نيمه تعطيل بازار سهام


نويسنده: همايون دارابي

دنياي اقتصاد : بورس اوراق بهادار تهران روز يكشنبه معاملاتي ضعيف و با حجم كم را به نمايش گذاشت. بازار سهام روز يكشنبه با توجه به تعطيلي روز دوشنبه شاهد حضور كمرنگ معامله گران بود كه اين مساله موجب شد تا بازار با شرايط ضعيف و به دور از نوسان قابل توجه مواجه و شاخص كل با افت 67واحدي روبه رو شود. شاخص كل هموزن اما با رشد 3/ 0 درصدي روز يكشنبه را به پايان رساند.

در بازار روز يكشنبه مهم ترين تحول به سخنان رئيس سازمان بورس باز مي گشت كه از تغيير شرايط معاملاتي در بازار پايه خبر داد كه همين مساله به ريزش گسترده سهام شركت هاي بازار پايه منجر شد. روز يكشنبه رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: ما در حال بررسي ساز و كار جديدي براي بازار پايه هستيم و مذاكره و بررسي در اين زمينه تا حدودي پيش رفته و اميدواريم كه به زودي به نتايج قابل قبولي برسيم. رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار در پاسخ به اينكه آيا اين شايعه كه قرار است هفته اي يك بار در بازار پايه معامله انجام شود؟ درست است، گفت: خير اصلا مشخص نيست؛ اين موضوع شامل جزئياتي است كه به موقع اطلاع رساني مي شود. در نهايت هر تغييري در اين بازار انجام شود به نفع سهامداران خواهد بود.در بازار سهام زمان قطعي عرضه اوليه سهام كشت و دامداري فكا و فروشگاه هاي زنجيره اي افق كوروش مشخص شد. به اين ترتيب، مقرر شده 20 درصد از سهام شركت كشت و دامداري فكا معادل 60 ميليون سهم در روز چهارشنبه 24 بهمن در بازار دوم معاملات فرابورس عرضه اوليه شود.در اين واگذاري كه از سوي كارگزاري صبا تامين انجام مي شود، محدوده قيمت هر سهم «زفكا» بين 820 تا 830 تومان بوده و هر فرد حقيقي و حقوقي قادر به خريد حداكثر 600 سهم خواهد بود. صندوق سرمايه گذاري اختصاصي بازارگرداني صبا گستر نفت و گاز تامين متعهد خريد و سقف تعهد خريد 50 درصد سهام قابل عرضه است.

همچنين عرضه اوليه 5 درصد از سهام شركت فروشگاه هاي زنجيره اي افق كوروش معادل 50 ميليون سهم در روز شنبه 27 بهمن تعيين شده است.براين اساس، محدوده قيمت هر سهم «افق» بين 1600 تا 1695 تومان بوده و هر فرد حقيقي و حقوقي قادر به خريد حداكثر 200 سهم خواهد بود. در اين واگذاري كه از سوي كارگزاري بانك ملت انجام مي شود، متعهد عرضه شركت مديريت صنعت خرده فروشي كوروش و متعهد خريد شركت سرمايه گذاري توسعه صنايع گلرنگ است.در گروه تجهيزات مديرعامل گروه صنعتي مپنا وابسته به وزارت نيرو گفت كه ماشين آلات و تجهيزات ساخت اين گروه به كشورهاي مختلف جهان صادر مي شود.

به گزارش «ايرنا» عباس علي آبادي افزود: اكنون كشورهاي اندونزي، عمان، پاكستان، عراق، سوريه، روسيه و كشورهاي اروپايي و آفريقايي از وارد كنندگان محصولات گروه صنعتي مپنا هستند. وي بيان كرد: صنعت برق ايران آمادگي دارد تا با كشورهاي مختلف همكاري فني و مهندسي داشته باشد. سالانه 8 هزار مگاوات ظرفيت توليد برق داريم كه مازاد بر نياز كشور است. مديرعامل گروه صنعتي مپنا گفت: حداكثر نياز داخل كشور بين سه تا چهار هزار مگاوات است و مي توان مابقي آن را به خارج از كشور صادر كرد. علي آبادي همچنين در جريان بازديد وزير برق عراق از كارخانه هاي مپنا با اشاره به اينكه 3500 مگاوات در عراق قرارداد داشتيم كه 1500 مگاوات آن نصب و در حال توليد برق است، گفت: 2000 مگاوات باقي مانده نيز در حال نصب است.

در گروه دارويي عضو اتاق بازرگاني تهران بعد از اعلام راه اندازي اينستكس به از سرگيري پروژه بزرگ ترين سرمايه گذاري در بخش دارو اشاره كرد و گفت: شركت نوو نورديسك سرمايه گذاري مستقيمي در شهرك هلدينگ بورسي آغاز كرده است. علي شريعتي درخصوص راه اندازي سازو كار مالي اروپا اينستكس از در روزهاي گذشته و ميزان اثرگذاري آن بر اقتصاد ايران به «ايلنا» گفت: راه اندازي اين سازو كار كمك زيادي مي تواند به زندگي عادي مردم كند. بعد از اعلام اين سازوكار پروژه بزرگ ترين سرمايه گذاري در بخش دارو در 40 سال اخير دوباره راه اندازي شد. شركت دانماركي نوو نورديسك كه يكي از غول هاي دنيا در داروسازي است و 50 درصد بازار داروهاي ديابت جهان را در اختيار دارد سرمايه گذاري مستقيمي در شهرك بركت آغاز كرده كه تا 90 درصد نيز پيشرفت فيزيكي داشته و پيش بيني ها بر اين بود كه در ايام دهه فجر افتتاح شود.

در گروه ساختماني، شركت ساختمان و عمران فارس از فروش پروژه مجتمع دلگشا شيراز به مبلغ 650 ميليارد ريال خبر داد. براساس اعلام خريدار شخص حقيقي بوده و 55ميليارد تومان به صورت نقدي و مابقي به صورت تهاتر تسويه خواهد شد. بهاي تمام شده پروژه مذكور 530 ميليارد ريال است و 120 ميليارد ريال سود شناسايي خواهد كرد كه معادل 120 ريال به ازاي هر سهم خواهد بود. در گروه كاني غير فلزي بازار شاهد عرضه بلوك 34درصدي نسوز پارس خواهد بود. اين بلوك به وكالت از سهامدار حقيقي شركت و در تاريخ بيستم اسفند ماه و به قيمت هر سهم 7هزار و 500ريال صورت خواهد گرفت.

در گروه تصفيه نفت، وزير نفت از افتتاح فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس در اسفندماه خبر داد. بيژن زنگنه گفت: اواخر بهمن ماه يا اوايل اسفندماه امسال، چهار پالايشگاه پارس جنوبي با ظرفيت 110 ميليون مترمكعب با حضور رئيس جمهوري افتتاح مي شود. فاز سوم پالايشگاه ستاره خليج فارس هم اسفندماه امسال با حضور رئيس جمهوري افتتاح خواهد شد.در گروه خودرويي آمار منتشر شده از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد گروه خودروسازي سايپا از آغاز امسال تا پايان دي ماه، 352هزار و 837 دستگاه انواع خودرو توليد كرده كه در مقايسه با پارسال 35 درصد كاهش يافته است.

در بازار روز يكشنبه شركت تهران دارو برنامه افزايش 50درصدي سرمايه را اعلام كرد. «دتهران» درصدد است تا سرمايه فعلي را از محل سود انباشته از 4 به 6 ميليارد تومان برساند. تامين مالي اين شركت دارويي كوچك با هدف جلوگيري از خروج نقدينگي به واسطه تقسيم سود بين سهامداران كه موجب كاهش ميزان خريد مواد اوليه و در نتيجه كاهش توليد و فروش و منافع سهامداران خواهد شد، اعمال مي شود.در گروه مخابراتي، كارخانجات مخابراتي ايران برنامه افزايش سرمايه 161درصدي از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها را اعلام كرد. گزارش توجيهي هيات مديره به منظور پيشنهاد افزايش سرمايه از مبلغ يك هزار و 401 ميليارد و 750 ميليون ريال به مبلغ 3 هزار و 655 ميليارد و 295 ميليون و 368 هزار و 421 ريال از محل مازاد تجديد ارزيابي دارايي ها به منظور اصلاح ساختار مالي و خروج از شموليت مفاد ماده 141 لايحه اصلاح قسمتي از قانون تجارت در تاريخ 15 بهمن 97 به تصويب هيات مديره رسيده و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانوني ارسال شده است.

در گروه غذايي، بهپاك هم افزايش سرمايه 56درصدي از انباشته دارد. گزارش توجيهي هيات مديره به منظور پيشنهاد افزايش سرمايه از مبلغ 320ميليارد ريال به مبلغ 500 ميليارد ريال از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختار مالي، كاهش نياز شركت به دريافت تسهيلات از بانك و در نتيجه كاهش هزينه مالي و استفاده از معافيت مالياتي ناشي از افزايش سرمايه از محل سود انباشته سال 1397 برابر مصوبه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي به شماره 58841 مورخ 26 تير ماه 1397تهيه شده است.در گروه غذايي، سهامدار عمده جديد گلوگوزان برنامه خريد سهام از سهامداران زير 2ميليون سهم را اعلام كرد.درمجموع بازار روز يكشنبه بازاري متعادل اما كم حجم و با شاخص منفي بود كه در آن ارزش معاملات (با احتساب معاملات بلوكي و اوراق مشاركت) در بورس به 408ميليارد تومان و در فرابورس به 234 ميليارد تومان بالغ شد.

آغاز كم رمق هفته نيمه تعطيل بازار سهام


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 23 بارآثار ديگري از " همايون دارابي"

  بازگشت سهام به مدار صعود
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  خودنمايي تقاضا در روز منفي بورس
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  جهش ۲ درصدي شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  فرصت سازي بورس براي اقتصاد / بازدهي سهام از ۶۱ درصد فراتر رفت
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  اهرم فولادي رشد شاخص سهام
همايون دارابي، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مهندسي فناوري اطلاعات مكاني
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است