|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: ركوردشكني پيشنهادهاي افزايش سرمايه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


بي واسطه با شركت ها 
ركوردشكني پيشنهادهاي افزايش سرمايه
آخرين تحولات شركت ها بررسي شد

نويسنده: عليرضا توكلي

 دنياي اقتصاد : اولين مرحله از فرآيند افزايش سرمايه، پيشنهاد هيات مديره است كه پس از اظهارنظر مطلوب يا مشروط حسابرس، به سازمان بورس براي صدور مجوز ارسال مي شود. در هفته گذشته 19 پيشنهاد افزايش سرمايه از هيات مديره شركت ها در كدال منتشر شد كه با توجه به ماه ها و هفته هاي قبل، ركورد جالب توجهي بود. به نظر مي رسد با توجه به دو معافيتي كه براي افزايش سرمايه تا پايان سال در نظر گرفته شده است و در هفته هاي پيش به آن اشاره شد، اين شلوغي قابل توجيه باشد. در اين گزارش به وضعيت هفتگي افزايش سرمايه ها از مرحله صدور مجوز توسط سازمان بورس تا ثبت آن با تاكيد بر وضعيت معاملات حق تقدم آنها پرداخته مي شود. حرف «ح» پس از نمادهاي بورسي به معني «حق تقدم» و حرف «ج» به معني «سهام جايزه» است.

اتكام ح: «بيمه اتكايي امين» در مجمع سالانه خود 30 تومان براي هر سهم تقسيم سود داشت و در مجمع فوق العاده پس از آن، تصميم به افزايش سرمايه 20 درصدي از مطالبات و آورده نقدي گرفت تا سهامداران بتوانند در صورت تمايل از 30 تومان سود تقسيم شده، 20 تومان را به سهام تبديل كنند. در واقع اتكام بخشي از سود سالانه را كه حاصل از سود سپرده هاي بانكي بود و نه ناشي از عمليات بيمه اي، به سرمايه تبديل مي كند تا بتواند بر توان اتكايي خود در شرايط تحريم بيفزايد. مهلت پذيره نويسي اين افزايش سرمايه تا 17 فروردين 98 بوده و قاعدتا سرمايه جديد تا مجمع سال آينده به ثبت خواهد رسيد. دپارس ح: «پارس دارو» سرمايه خود را از 21 ميليارد تومان به 5/ 52 ميليارد تومان معادل 150درصد از محل مطالبات و آورده نقدي افزايش داد تا ساختار مالي خود را اصلاح كند و البته دقيق تر آنكه نيمي از مطالبات سهامداران بابت سود مجامع گذشته را تسويه كند. حق تقدم دپارس شنبه هفته گذشته در حدود 500 تومان كشف قيمت شد كه حدود 150 تومان (با درنظر گرفتن صد تومان واريزي) كمتر از قيمت سهم بود و اين تفاوت قيمت تا پايان هفته به 200 تومان رسيد. توجيه اين تفاوت آن است كه دپارس با سرمايه قديم به مجمع سالانه آتي خواهد رفت و به سهام جديد سود تعلق نخواهد گرفت. مهلت پذيره نويسي تا 8 فروردين سال آينده است.

ددام ج: شركت داروسازي «زاگرس فارمد پارس» كه تا چند سال پيش «داملران رازك» نام داشت، يكي از زيرمجموعه هاي «سرمايه گذاري دارويي تامين» (تيپيكو) است كه عمدتا در زمينه توليد داروهاي دامي فعال است. با شديد شدن رقابت در زمينه داروهاي دامي و واردات بي رويه، ددام زيان هاي سنگيني را تجربه كرد. قانون بودجه سال 1397 فرصت خروج از شمول ماده 141 قانون تجارت را براي ددام فراهم كرد تا در مجمع 15 بهمن افزايش سرمايه حدود 766 درصدي از محل تجديد ارزيابي دارايي ها را تصويب كرده و سرمايه خود را از حدود 10 ميليارد تومان به بيش از 92 ميليارد تومان برساند. البته اين افزايش سرمايه شرط كفايت سرمايه براي حضور در بورس را هم فراهم مي كند. از حدود 81 ميليارد تومان تجديد ارزيابي كمتر از 30 ميليارد تومان آن ناشي از تجديد ارزيابي زمين است كه در سال هاي بعد هزينه استهلاكي را متوجه شركت نخواهد كرد اما براي بقيه آن شركت بايد استهلاكي حدود 4 ميليارد تومان در سال هاي آينده هزينه كند كه البته در صورت سودده شدن عمليات شركت به راحتي قابل پوشش خواهد بود. همچنين «زاگرس فارمد پارس» تلاش دارد با توليد داروهاي انساني و مكمل ها از تمركز صرف بر داروهاي دامي خارج شود. ددام با سرمايه جديد به مجمع سالانه آتي خواهد رفت.وتوصا ج: «سرمايه گذاري توسعه صنعتي ايران» در مجمع فوق العاده اي كه روز 14 بهمن و بلافاصله پس از مجمع سالانه برگزار شد، تصويب كرد سرمايه اش را از 190 ميليارد تومان به 265 ميليارد تومان (حدود 39 درصد) از محل سود انباشته برساند. وتوصا كه در سال هاي اخير و پس از واگذاري بخش عمده اي از سهام آن به بخش خصوصي يكي از بازيگران فعال بازار سهام شده است، از نظر تعداد سهامدار هم يكي از پرشمارهاست. افزايش سرمايه از محل سود انباشته به نظر مديران شركت از تضييع حق سهامداران حقيقي وتوصا كه بسياري از آنها از چند دهه قبل سهامدار هستند و دسترسي به نشاني آنها وجود ندارد، جلوگيري مي كند.

سازمان بورس هفته گذشته سه مجوز افزايش سرمايه صادر كرد، «سيمان سفيد ني ريز» (سنير) 200 درصد از محل مطالبات و آورده نقدي، «معدني و صنعتي چادرملو» (كچاد) حدود 31 درصد از مطالبات و آورده نقدي و شركت بازار پايه اي «كارخانجات كابل سازي ايران» (بايكا) حدود 1235 درصد از تجديد ارزيابي دارايي ها.«داروسازي جابرابن حيان» (دجابر) روز سه شنبه 23 بهمن را براي تشكيل جلسه هيات مديره و تصويب افزايش سرمايه تعيين كرد. «قند لرستان» سه شنبه 23 بهمن، «آهنگري تراكتورسازي ايران» چهارشنبه 24 بهمن، «آتيه داده پرداز» (اپرداز) روز سه شنبه 23بهمن، «شركت اقتصادي و خودكفايي آزادگان» (خودكفا) روز پنج شنبه 25بهمن، «فولاد مباركه اصفهان» (فولاد) روز شنبه 27بهمن، «نوسازي و ساختمان تهران» (ثنوسا) روز شنبه 27بهمن، «پتروشيمي مارون» (مارون) روز يكشنبه 28بهمن و «صنعتي جام دارو» (فجام) روز دوشنبه 29 بهمن را براي تشكيل مجمع فوق العاده و تصويب افزايش سرمايه در مجمع فوق العاده تعيين كرده اند.

با وجود صدور مجوز افزايش سرمايه براي «شهد ايران» (319 درصد از تجديد ارزيابي)، «سرمايه گذاري اعتلا البرز» (حدود 11 درصد از مطالبات و آورده نقدي)، «سرمايه گذاري دارويي تامين» (25 درصد از محل سود انباشته)، «سرمايه گذاري صنايع پتروشيمي» (35 درصد از مطالبات و آورده نقدي) ، «شاهد» (حدود 23 درصد از مطالبات و آورده نقدي و 25 درصد از سود انباشته) و «سيمان خزر» (حدود 86 درصد از مطالبات و آورده نقدي و حدود 30 درصد از سود انباشته) هنوز زماني براي مجمع فوق العاده تعيين نشده است. «سيمان غرب» (سغرب) افزايش سرمايه حدود 66 درصدي و «كاشي پارس» (كپارس) افزايش سرمايه حدود 35 درصد از مطالبات و حدود 8 درصد از اندوخته را در مجمع فوق العاده تصويب كرده اند ولي هنوز اعلاميه پذيره نويسي را در كدال منتشر نكرده اند.«سرمايه گذاري گروه صنعتي رنا» (ورنا) ثبت افزايش سرمايه حدود 22 درصدي از سود انباشته و 10 درصدي از مطالبات و آورده نقدي را انجام داد تا بتواند مجمع سالانه خود را (البته با تاخير) برگزار كند. «سبحان دارو» (دسبحان) هم افزايش سرمايه حدود 77 درصدي از مطالبات و آورده نقدي را به ثبت رساند. «آهن و فولاد ارفع» (ارفع) در اطلاعيه اي اعلام كرد كه 5636 ريال براي هر حق تقدم استفاده نشده از بانك سپه قابل دريافت است. پذيره نويسي اوليه حق تقدم «آ س پ» در حالي با قيمت پاياني 142 ريال به پايان رسيد كه قيمت سهم در مرز 100 تومان بود و پذيره نويسي اوليه «مهندسي نصير ماشين» (خنصير) هم كه در بيشتر روزها با قيمت منفي معامله شد، به پايان رسيد.

ركوردشكني پيشنهادهاي افزايش سرمايه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 30 بارآثار ديگري از " عليرضا توكلي"

  «دنياي بورس» گزارش مي دهد: مجامع كم حاشيه بانك ها
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 3/6/97
مشاهده متن    
  هفته كم فروغ مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 27/5/97
مشاهده متن    
  هفته پرحاشيه مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 20/5/97
مشاهده متن    
  هفته جامانده هاي مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 13/5/97
مشاهده متن    
  «دنياي بورس» گزارش مي دهد: جاي خالي بانك ها در اوج مجامع
عليرضا توكلي، دنياي اقتصاد 30/4/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله هوش مصنوعي و داده كاوي
شماره 3 (پياپي 703)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است