|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 11 (نفت و پتروشيمي) > متن
 
 


خبرانتقال حساب هاي نفتي ونزوئلا به روسيه

ايسنا : شركت نفتي دولتي PDVSA ونزوئلا از مشتريان جوينت ونچرهاي خود خواست پول خريد نفت را در حسابي كه اخيرا در گازپروم بانك روسيه افتتاح شده است، واريز كنند. حاميان خوان گوآيدو، رئيس جمهور خودخوانده و رهبر اپوزيسيون ونزوئلا اخيرا اعلام كرده اند حسابي در آمريكا ايجاد خواهد شد كه پول فروش نفت ونزوئلا را دريافت مي كند. آمريكا و ده ها كشور گوآيدو را به عنوان رهبر قانوني ونزوئلا به رسميت شناخته اند؛ در حالي كه نيكولاس مادورو، گوآيدو را بازيچه آمريكا خوانده كه به دنبال كودتا در اين كشور است.

منابع آگاه به رويترز اظهار كرده اند: شركت PDVSA شركاي خارجي را كه در جوينت ونچرهاي توليد نفت در منطقه «اورينوكو بلت» حضور دارند تحت فشار قرار داده تا رسما درباره ادامه همكاري در اين پروژه ها تصميم بگيرند. اين جوينت ونچرها شامل اكوئينور نروژ، شورون آمريكا و توتال فرانسه هستند. حتي پس از دور اول تحريم ها عليه شركت PDVSA در سال 2017، جوينت ونچرهاي اين شركت قادر بودند حساب هاي خود در آمريكا و اروپا را براي دريافت پول حاصل از فروش نفت حفظ كنند. آنها همچنين از بانك هاي واسطه در آمريكا و اروپا براي انتقال پول به حساب هاي شركت PDVSA در چين استفاده مي كردند. اما شركت PDVSA چند هفته پيش رسما به مشتريانش درباره دستورالعمل هاي بانكي جديد اطلاع داد و انتقال حساب هاي جوينت ونچرهاي خود را كه مي توانند به صورت جداگانه نفت صادر كنند، آغاز كرد. اين تصميم در بحبوحه تنش با برخي از شركاي اين شركت روي داد كه پس از اعلام تحريم هاي جديد آمريكا در ژانويه، كاركنانشان را از ونزوئلا خارج كرده اند. تحريم ها به شركت هاي آمريكايي كه در ونزوئلا فعاليت مي كنند از جمله شورون و شركت هاي خدمات انرژي هاليبرتون، بيكرهيوز و شلومبرگر مهلت داده تا فعاليت هايشان در اين كشور آمريكاي جنوبي را متوقف كنند. هدف از تحريم ها، محروم كردن دولت ونزوئلا از درآمدهاي نفتي است و اين تحريم ها باعث سرگرداني نفتكش هاي حامل نفت ونزوئلا به دليل ابهامات پيرامون مسائل مالي شده است. همچنين توليد نفت را براي ونزوئلا كه قادر نيست مواد رقيق كننده وارد كند، دشوار كرده است.

  سفر مرموز نفتكش سعودي به ونزوئلا

در اين ميان اما يك نفتكش سعودي در حال پيمودن اقيانوس آتلانتيك به مقصد ونزوئلا براي تحويل يا دريافت يك محموله است كه اتفاق نادري بين دو كشور عضو اوپك محسوب مي شود.اطلاعات رهگيري «اس اند پي گلوبال پلاتس» نشان مي دهد نفتكش عبقيق كه متعلق به شركت دولتي نفتكش بحري است، 20 ژانويه بندر ينبوع در درياي سرخ را ترك كرده و پس از توقف به مدت يك روز در يكي از بنادر اسپانيا در 30 ژانويه، به سوي ونزوئلا رهسپار شده است. اين كشتي مقصد خود را پايانه نفتي خوزه ونزوئلا اعلام كرده و انتظار مي رود 11 فوريه به مقصدش برسد كه تقريبا بيش از دو هفته پس از اعلام تحريم هاي آمريكا عليه شركت نفتي دولتي PDVSA ونزوئلا خواهد بود. مقامات شركت بحري، وزارت نفت عربستان سعودي و شركت PDVSA در اين باره اظهارنظر نكرده اند.

نفتكش هاي شركت بحري از سوي شركت آرامكوي سعودي براي حمل نفت و محصولات نفتي مورد استفاده قرار مي گيرد. طبق اطلاعات پلاتس، در دو سال اخير، هيچ نفتكش سعودي به ونزوئلا سفر نكرده است. بر اساس گزارش پلاتس، اين نفتكش ممكن است حامل نفت سبك عربستان براي خوزه باشد. ونزوئلا معمولا نفت فوق سنگين خود را با نفت سبك تر يا نفتا تركيب مي كند تا گريد قابل صادرات را توليد كند؛ اما واردات 120 هزار بشكه در روز مواد رقيق كننده از آمريكا با وضع تحريم ها عليه شركت PDVSA، متوقف شده است و صادرات ميعانات عربستان مي تواند اين شكاف را پر كند.همچنين ممكن است عبقيق به دنبال بارگيري يك محموله نفت از ونزوئلا براي صادرات به منطقه ديگري باشد. برخي از منابع بازار گفته اند اين نفتكش ممكن است به پايانه خوزه برود تا نفت ونزوئلا را بارگيري كرده و به پالايشگاه هاي آسيايي تحويل دهد. شركت «ريلاينس اينداستريز» هند پيش از اين از نفتكش هاي بحري براي حمل نفت ونزوئلا به پالايشگاه هاي خود در غرب هند استفاده كرده است. اين شركت هندي يكي از خريداران مهم نفت ونزوئلا است و انتظار مي رود وارداتش از اين كشور با تحريم هاي آمريكا و توقف واردات پالايشگاه هاي آمريكايي، افزايش پيدا كند. احتمال سوم اين است كه مقصد نفتكش از سوي خدمه به اشتباه وارد شده باشد.

سبقت قيمت نفت خاورميانه از برنت

تسنيم : قيمت نفت هاي شاخص خاورميانه(دبي و DME عمان) به بالاتر از نفت خام برنت رسيده اند چون تحريم هاي آمريكا بر ونزوئلا و ايران به همراه كاهش توليد اوپك، عرضه نفت ترش متوسط و سنگين را محدود كرده است.

به گزارش رويترز، نفت خام ترش كه اساسا در خاورميانه، كانادا و آمريكاي لاتين توليد مي شود سولفور بالايي دارد، معمولا ارزان‎تر از برنت، شاخص نفت سولفور پايين در حوزه آتلانتيك است.ولي قيمت شاخص نفت خام دبي و DME عمان براي ماه آوريل در بازار آسيا از ابتداي فوريه بالاتر از نفت برنت قرار گرفت.تيلاك داشي، تحليلگر مركز مشاوره نفت و گاز ميوس استنسيل گفت: « اعمال تحريم هاي بيش از حد انتظار آمريكا بر صادرات نفت خام ونزوئلا، كاهش اخير توليد عربستان و عدم اطمينان در مورد معافيت ها از تحريم هاي ايران، همه باعث گران شدن نفت خام ترش نسبت به شاخص هاي شيرين مثل برنت شده است.» تحريم هاي آمريكا و ونزوئلا ناگهان صادرات نفت خام اين كشور به آمريكا را در ماه گذشته متوقف كرد و تقاضا براي نفت خام ترش متوسط و سنگين را از مناطق ديگر بالا برد. پالايشگاه هاي آمريكا به دنبال نفت بيشتري از خاورميانه هستند كه تقاضا براي اين بشكه ها را بالا برده است آن هم در زماني كه دو پالايشگاه جديد در چين و مالزي پالايش آزمايشي خود را شروع كرده اند و تقاضاي نفت در آسيا هم افزايش يافته است. در همين حين، پالايشگاه هاي سراسر جهان در حال پالايش نفت خام متوسط و سنگين بيشتري هستند تا سود بيشتري از توليد فرآورده هاي ميان تقطير چون گازوئيل به دست آورند.

4 فاز جديد پارس جنوبي آماده افتتاح شد

فارس : با راه اندازي چهار فاز جديد پارس جنوبي، ايران از قطر در برداشت روزانه گاز در اين ميدان مشترك سبقت گرفت.

 چهار فاز جديد 13، 22، 23 و 24 پارس جنوبي آماده بهره برداري رسمي شدند و پيش بيني مي شود، در روزهاي آينده اين چهار فاز گازي توسط رياست جمهوري به صورت رسمي افتتاح شود. طرح توسعه فازهاي 13، 22 تا 24 پارس جنوبي از ظرفيت توليد روزانه 113 ميليون مترمكعب گاز غني، 100 ميليون مترمكعب گاز متان، 150 هزار بشكه ميعانات گازي، 800 تن گوگرد گرانول، سالانه 2 ميليون و 100 هزار تن گازمايع و 2 ميليون تن اتان به عنوان خوراك اصلي صنايع پتروشيمي برخوردار است. در شرايط فعلي ظرفيت توليد گاز غني ايران از ميدان گازي مشترك پارس جنوبي روزانه 600 ميليون مترمكعب در روز است كه با احتساب بهره برداري از اين چهار فاز جديد اين ظرفيت از مرز 700 ميليون مترمكعب در روز عبور مي كند. اين گزارش حاكي است، علاوه بر اين هم اكنون ظرفيت توليد روزانه گاز شيرين در منطقه پارس جنوبي حدود 570 ميليون مترمكعب است كه با بهره برداري از اين فازهاي جديد اين ظرفيت نيز به حدود 670 ميليون مترمكعب در روز مي رسد، ضمن آنكه ظرفيت توليد ميعانات گازي از 810 هزار بشكه فعلي به 960 هزار بشكه در روز خواهد رسيد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 11 (نفت و پتروشيمي)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
پژوهش نامه نظم و امنيت انتظامي
متن مطالب شماره 1 (پياپي 45)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است