|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: مواجهه سوم با دارايي هاي پايتخت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


مواجهه سوم با دارايي هاي پايتخت
فضاهاي شهري از خودتحريمي شهرداري خارج مي شود؟


منشا «وضعيت هشدار» در برج ميلاد، نمايشگاه شهر آفتاب، درياچه چيتگر و پارك پرديسان

دنياي اقتصاد : بررسي و آسيب شناسي وضعيت كنوني «برج ميلاد»، «نمايشگاه شهر آفتاب»، «درياچه چيتگر» و «پارك پرديسان»، به عنوان چهار دارايي ارزشمند پايتخت در حوزه گردشگري، تفريحي و خدماتي نشان مي دهد اگرچه مشكلات بهره برداري و نگهداري اين فضاهاي شهري در ظاهر متفاوت است اما منشا تمامي آنها به آفت شركت داري مديريت شهري پايتخت از دو مسير نادرست بازمي گردد. كارشناسان شهري راهكار عملي براي بازگشت از بيراهه مديريت دارايي هاي پايتخت را استفاده از مواجهه سوم به شكل استفاده از ظرفيت بخش خصوصي معرفي مي كنند.

زيرپوست «شكاف»ها در برج ميلاد

طي هفته هاي اخير خبري با عنوان شنيده شدن صداهاي عجيب از برج ميلاد در فضاي مجازي منتشر شد. صداهاي عجيبي كه اگرچه از سوي مديران اين برج تكذيب شد اما برخي كارشناسان و مديران سابق برج آن را ناشي از ايجاد شكاف و ترك هايي در بخشي از ديوارهاي پاركينگ برج دانستند.

مقايسه وضعيت گذشته و كنوني نگهداري و پايش برج ميلاد به عنوان يك سازه منحصر به فرد در كشور نشان مي دهد همزمان با آغاز پروژه ساخت سازه بتني برج ميلاد طي مراحل مختلف تا پايان عمليات ساختماني، با استفاده از سيستم هاي كنترلي دقيق و آنلاين، حركت و رفتارهاي لرزه اي اين سازه مورد بررسي و آناليز قرار مي گرفت اما برخي تغييرات به وجود آمده در وضعيت كنترل و نگهداري برج امكان تعيين دقيق وضعيت كنوني آن را از بين برده است. به گفته عباس زركوب و صنايع پسند از مديران سابق برج ميلاد بررسي ها نشان مي دهد تغيير در نحوه بهره برداري طرح كلي برج ميلاد و جابه جايي در محل استقرار پاركينگ از جهت پايداري اشكالي را به سازه برج ميلاد وارد نمي كند. با اين حال با توجه به اطلاعات موجود از وضعيت فونداسيون و پي سازه بتني برج ميلاد و همچنين جانمايي پاركينگ طبقاتي و گود رهاشده مربوط به فاز 2 برج ميلاد چند نتيجه مشخص درخصوص وضعيت پايداري برج و ساير سازه هاي موجود در اطراف آن قابل استخراج است.

در تحليل وضعيت ترك هاي ايجاد شده در طبقات منفي پاركينگ برج ميلاد، با توجه به استقلال سازه بتني برج و پاركينگ، اين اطمينان وجود دارد كه ترك در سازه پاركينگ خدشه اي به سازه برج وارد نخواهد كرد. سازه بتني برج ميلاد با خاكبرداري تپه گيشا جانمايي شده است. نكته مهم آن است كه عمده وزن برج از خاك برداشته شده از منطقه تفاوت چنداني ندارد بنابراين خاك از وزن برج تحت فشار نيست. مطابق با آخرين برآوردها مقاومت خاك معادل 5كيلوگرم بر سانتي متر مربع بود كه نشان مي دهد وزن وارد شده ناشي از برج كمتر از اين ميزان است. علاوه بر اين احتمال وجود آب زيرزميني در محدوده سازه بتني برج ميلاد و كاهش مقاومت پي برج نيز قابل رد است. بررسي ها در زمان ساخت سازه بتني برج ميلاد نشان مي دهد تا عمق 100 متري سازه برج، آب زيرزميني وجود ندارد بنابراين پي برج روي آب قرار ندارد اما آبي كه در گودال هاي اطراف برج مشاهده مي شود زهاب هاي سطحي ناشي از بارندگي است كه به مرور جذب مي شود. در حال حاضر يكي از مسائلي كه درخصوص نشت آب ممكن است نگراني هايي را ايجاد كند مربوط به آبنماي جانبي ساخته شده در محوطه برج ميلاد است. از آن جاكه در زمان ساخت اين آبنما، مسائل فني به جهت مسدود كردن روزنه هاي نشت آب رعايت نشده ممكن است زهاب هاي سطحي را در لايه هاي خاك اطراف برج ايجاد كند كه به مرور جذب مي شود و امكان ايجاد مشكل در پايداري برج را ندارد.

دومين نكته آن است كه هر چند خاكبرداري انجام شده براي ساخت پاركينگ طبقاتي در محدوده ممنوعه انجام نشده اما ترك ايجاد شده در ديواره هاي پاركينگ به نظر مي رسد به دليل عجله اي كه در زمان استقرار سيستم هاي پيش تنيده(پيش ساخته) در سازه پاركينگ وجود داشت ايجاد شده است اما مي توان گفت اين ترك ها ربطي به سازه اصلي برج ميلاد ندارد و آسيبي را متوجه آن نخواهد كرد. به تعبير ديگر اين ترك ها پايداري برج را زيرسوال نخواهد برد و از اين طريق برج در معرض واژگون شدن نيست.

سومين نكته درخصوص گودال مربوط به اجراي فاز دوم برج ميلاد است كه در فاصله چندصدمتري نسبت به سازه بتني برج ايجاد شده است. يكي از مشكلات مهم درخصوص اين گودال ناپايداري مربوط به ديواره هاي گودال است كه چند سال است رها شده. اگرچه از ديدگاه مهندسي مسير درست آن است كه فاصله ميان خاكبرداري و شروع عمليات ساخت وساز اندك باشد تا به اصطلاح خاك هوازده نشود اما متاسفانه اين موضوع در مورد گود كنار برج ميلاد رعايت نشده است. از اين جهت ممكن است مشكلاتي به جهت پايداري ديواره هاي گود ايجاد كند. البته اين موضوع به معناي ايجاد مشكل در پايداري سازه بتني برج ميلاد نيست.

در اين خصوص رضا ميرصادقي از مديران ارشد برج ميلاد در سال هاي گذشته با اشاره به دو بازديد اخير از وضعيت كنوني برج ميلاد معتقد است: مطابق با مطالعات انجام شده پايدارسازي ديواره هاي گود جانبي برج ميلاد كه در سال 91 انجام شده حداكثر تا سه سال ضمانت داشته، هر چند تا پايان سال 95 مانيتورينگ انجام شده اما از آن سال به دلايلي بررسي هاي دوره اي متوقف شده است. به طوري كه در شهريور سال گذشته آثار شكاف هاي نامحسوسي در زير پاركينگ منفي سه مركز همايش ها مشاهده و در پي آن گزارشي به شهردار وقت ارائه شد. با وجود آنكه با پيگيري شهردار وقت، بودجه اي جهت پايدارسازي و مانيتورينگ گود جانبي و پاركينگ برج اختصاص پيدا كرد اما اين عمليات انجام نشد. به گفته وي اخيرا درخصوص اين مشكل با شوراي شهر نامه نگاري هاي متعددي انجام شده چراكه عدم بررسي و مانيتورينگ مي تواند مشكل فعلي را به يك بحران به معني نشست و تخريب مركز همايش ها تبديل كند. به اين ترتيب مي توان گفت هر چند در وضعيت اوليه پيش بيني هاي كامل براي ايجاد امنيت سازه برج انجام شده اما در صورتي كه سيستم هاي پايش و نگهداري آن به روز نباشد اطمينان اوليه براي دور از خطر بودن سازه برج نيز از بين خواهد رفت.

نمايشگاهي كه نمايشگاه نشد

نمايشگاه شهر آفتاب يكي از پروژه هاي بزرگ و پرهزينه اي است كه در اواخر دوره گذشته مديريت شهري با هدف انتقال كامل محل برگزاري نمايشگاه هاي مختلف از درون محدوده پايتخت به خارج از شهر به بهره برداري رسيد. اما با گذشت سال ها از بهره برداري اين نمايشگاه نه تنها اين هدف محقق نشده بلكه بررسي وضعيت دخل و خرج اين نمايشگاه در كتاب بودجه اي پايتخت نشان مي دهد بار بودجه اي جديدي از محل نگهداري و مديريت اين نمايشگاه بر دوش مديريت شهري گذاشته شده است.

وعده هاي محقق نشده براي درياچه

ماه ها قبل از افتتاح و بهره برداري از درياچه چيتگر(شهداي خليج فارس)، هدف از احداث آن تبديل شدن غرب پايتخت به جذاب ترين نقطه گردشگري عنوان شد. نقطه اي كه نه تنها شهروندان پايتخت، بلكه به صورت فراشهري بتواند جذب گردشگر داشته باشد. بررسي وضعيت گردشگري در محدوده اين درياچه نشان مي دهد: طي سال هاي گذشته بهره برداري از آن به ساده ترين شكل ممكن انجام شده و حتي برخي پروژه هاي مكمل همچون ايجاد سه جزيره ويژه تفريحات آبي درون درياچه پيگيري نشده است.

قفل و زنجير بزرگ ترين پارك تهران

پارك پرديسان نيز به عنوان يكي از بزرگ ترين پارك هاي شهر تهران، با مشكلات متعددي در بهره برداري همچون حجم زيادي از فضاهاي غيرقابل استفاده و ايجاد موانع جديد پيش روي استفاده كنندگان مواجه است. درب هاي پارك پرديسان -يكي از بزرگ ترين پارك هاي شهر تهران- در ميانه مسير پياده روي شهروندان، با تصميم جديد مالكان پارك، در روزهاي تعطيل بسته مي شود. اجراي اين تصميم ضدگردشگري، از هفته گذشته آغاز شد و حتي در تعدادي از همين روزهاي تعطيل اخير ادامه پيدا كرد و اكنون باعث تعجب و سرگرداني گردشگران در پارك شده است.

پارك پرديسان، جزو بزرگ ترين پارك هاي شهر تهران است كه ساكنان غرب پايتخت در طول روز و به خصوص ايام تعطيل از اين مجموعه براي گذران اوقات فراغت، پياده روي، ورزش ، تفريح و بازي كودكان و همچنين پيك نيك خانوادگي بهره مي برند. براي درك بزرگي پارك پرديسان، همين بس كه مساحت پارك تقريبا حدود نصف پهنه شهرك غرب است. «پرديسان» البته با پارك هاي قديمي و بزرگ شهر، دو «تفاوت طبيعي عمده» دارد و آن، «فضاي باز عريض و بكر» در داخل پارك و همچنين «مسير 8كيلومتري بيضي شكل» در اطراف اين فضا است كه كل مجموعه پارك را به همراه باغ وحش در بخش ديگري از پارك تشكيل مي دهد.

فضاي باز رها شده در پارك پرديسان همان طور كه «ظرفيت بالقوه» اين پارك براي توسعه فضاهاي گردشگري و تفريحي محسوب مي شود، در حال حاضر به دليل متروك بودن آن و نگهداري نادرست و بهره برداري غيرحرفه اي از فضا، يكي از پررنگ ترين «نقاط ضعف» پرديسان نيز به شمار مي رود. در كنار اين نقطه ضعف بزرگ پارك پرديسان، به مسير پياده روي نيز دو ايراد جدي زيست محيطي و فني وارد است. ايراد اول به تردد آزاد خودروها با سرعت تهديدكننده سلامت گردشگران و افرادي كه براي پياده روي، اين مجموعه از شهر را انتخاب كرده اند مربوط مي شود و ايراد دوم نيز سطح پردست انداز، ناصاف و مملو از چاله ناشي از فرسودگي آسفالت قديمي و كهنه مسير پياده روي است.

از هفته گذشته در كنار مصائب گردشگري در پارك پرديسان، يك اقدام ضدپياده روي -و كاملا خلاف جهت سخنراني هاي مقامات دولتي و شهري تهران درباره «ضرورت تغيير سبك زندگي و حركت در پايتخت»- در ميانه پارك اتفاق افتاده است كه تقريبا «استفاده متعارف و هميشگي پايتخت نشين ها براي اشكال مختلف گردشگري و پارك گردي» در اين مجموعه را غيرممكن كرده است. در هاي آهنين در دو قسمت از مسير پياده روي در پارك پرديسان كه به دور ساختمان متعلق  به يك سازمان دولتي كشيده شده است، با تصميم جديد و بدون اطلاع رساني عمومي در سطح پارك، در روزهاي تعطيل، قفل و زنجير مي شود.

با بسته شدن اين در ها، عملا طول مسير پياده روي و ورزش براي شهروندان پايتخت، منقطع و مسدود مي شود.

نرده هاي آهنين و اين در ها در اوايل دهه 90 و بعد از مطرح شدن فروش بخشي از پارك پرديسان توسط دولت وقت به يك شركت ساختماني در بخشي از پارك نصب شد. حصاركشي در پارك پرديسان در آن زمان براي جداسازي محدوده ساختمان سازمان محيط زيست از ديگر بخش هاي پارك انجام شد و البته در همان زمان، در روزهايي در ها قفل مي شد اما بعد از واكنش عمومي به اين رفتار نامناسب، تاكنون، درها حتي در ساعت اوليه صبح كه شهروندان براي ورزش صبحگاهي وارد پارك مي شوند، باز بوده است.

با اين حال، به دليل استقرار يك سازمان دولتي در وسط پارك پرديسان، كاربري اصلي پارك از گذشته تاكنون همواره تحت تاثير قرار گرفته است.

پرديسان يك پارك شهري است و در شكل متعارف، بايد به عنوان دارايي سبز شهر (عرصه عمومي)، در خدمت شهروندان باشد. اما اين عرصه فعلا مالكيت دولتي دارد و شكل نامناسب و مملو از ايراد بهره برداري، مديريت و نگهداري پارك پرديسان، سبب شده عملا شهروندان در اولويت دوم نسبت به كارمندان محيط زيست قرار بگيرند. در حال حاضر پرسنل اين سازمان دولتي اجازه تردد آزاد با خودروهاي خود در پارك را دارند. در اين ميان شهرداري تهران سال گذشته با امضاي يك تفاهمنامه با سازمان محيط زيست وعده داد نظام مديريت و بهره برداري از پارك پرديسان را به نفع «شهروندان گردشگر پارك پرديسان» متحول كند. اما وضع موجود پارك نشان مي دهد شهرداري تاكنون، در تغيير چهره و امكانات ناقص پارك به نفع شهر و شهروندان ناموفق بوده است.

تنها اقدام مثبت طي اين يك سال استقرار 24 ساعته نگهبانان تامين كننده امنيت پارك براي مردم بوده است. در حاليكه مشكل روشنايي، آسفالت مسير پياده روي، رانندگي پرخطر با خودرو در پارك و اين اواخر قفل و زنجير درب هاي آهنين در بخشي از مسير پياده روي، «عمل متضاد دولت و شهرداري نسبت به سخنراني هاي جذاب مسوولان دولتي و شهري درباره محيط زيست مطلوب و شهر انسان محور» را نشان مي دهد. حداقل اقدام شهرداري تهران در راستاي مسووليتي كه با امضاي تفاهمنامه با سازمان محيط زيست براي خود تعريف كرد، مي توانست افزايش تراكم درختان در پهنه پارك و رسيدگي به معابر مخصوص پياده روي باشد.

اما در شرايطي كه شهردار تهران در برنامه اصلي خود براي اداره پايتخت، «دل كندن تهراني ها از خودرو و ميدان دادن به حركت هاي پياده در معابر عمومي شهر» را به عنوان نياز فوري تهران به اين نوع تغيير سبك اعلام كرده و حتي در بخشي از اين برنامه، تغيير كاربري برخي خيابان هاي شهر با هدف عرصه دادن به عابران پياده را پيش بيني كرده است، فعلا از رسيدگي به اوضاع پارك پرديسان، ناتوان مانده است.

پارك پرديسان عرصه اي است كه اگر دولت و شهرداري در واقعيت مايل به رفع اشكالات و نواقص آن باشند، با كمترين هزينه و سريع ترين زمان ممكن، مي توانند آن نياز فوري تهران (تغيير سبك زندگي در شهر) را از اين طريق تامين كنند. چسبندگي دولت و شهرداري به املاك دولتي و شهري، اماكن عمومي پركاربرد در پايتخت همچون پارك پرديسان، درياچه چيتگر و برج ميلاد را از «مديريت بهينه و حرفه اي امور بهره برداري و نگهداري» محروم كرده است. پيامد چنين وضعيتي تضعيف و نارسايي خدمات و تجهيزات شهري براي شهروندان بوده است.

بررسي مجموعه مشكلات دارايي هاي ارزشمند پايتخت مشخص مي كند اگرچه مشكلات آنها در ظاهر متفاوت از يكديگر است اما تمامي آنها يك سرمنشا مشترك دارند به طوري كه طي سال هاي گذشته آفت شركت داري در مديريت شهري پايتخت به دو شكل نادرست سبب شده تا مديريت فضاهاي شهري در يك بي راهه قرار گيرد. اول آنكه مديريت شهري با حفظ مالكيت دارايي هاي پايتخت، بحث مديريت و بهره برداري آنها را نيز در اختيار گرفته است و در شكل ديگر از ابتدا، مالكيت و بهره برداري پروژه هاي شهري را به طور كامل واگذار كرده است و بودجه اداره شهر را از ارزش افزوده و عوايد بلندمدت آن محروم كرده است. به اين ترتيب شهرداري بدون آنكه از ظرفيت بخش خصوصي به نفع منافع شهر استفاده كند، به يك خودتحريمي در استفاده از ظرفيت هاي ساير بخش ها و تحميل هزينه هاي سربار به بودجه اداره شهر ناشي از بهره برداري پرهزينه پروژه هاي شهري دچار شده است. تحميل هزينه هاي اضافه ناشي از حفظ بهره برداري پروژه هاي شهري تاجايي پيش رفته است كه بودجه سالانه براي شركت ها و سازمان هاي شهرداري تقريبا با بودجه اداره شهر برابري مي كند و همين موضوع دارايي هاي پايتخت به لحاظ وضعيت بهره برداري را در وضعيت هشدار قرار داده است. هرچند مديران شهري اخيرا به دنبال كاهش هزينه هاي اداره شهر از محل برون سپاري برخي از ماموريت هاي شهرداري هستند اما طي يك سال گذشته هنوز اتفاق عملي در اين حوزه رخ نداده است.

كارشناسان شهري معتقدند با توجه به وضعيت هشدار فعلي، زمان مواجهه با دارايي هاي شهر از نوع سوم و كنار گذاشتن دو شيوه نادرست فعلي است. در قالب روش سوم، كارشناسان پيشنهاد مي دهند مديريت شهري در عين حفظ مالكيت پروژه ها و فضاهاي شهري، حق بهره برداري و نگهداري از آنها را به بخش خصوصي كارآمد و واجدصلاحيت در يك پروسه شفاف و رقابتي واگذار كند. اين شيوه مواجهه با دارايي هاي شهر دو منفعت پايدار را نصيب شهر خواهد كرد. نخست آنكه شهروندان از حداكثر امكانات چنين فضاهايي استفاده خواهند كرد و دوم آنكه هزينه اي كه به بودجه اداره شهر بابت حفظ بهره برداري اين فضاها تحميل شده از بين مي رود و عوايد حاصل از آن به شهر مي رسد.

حجت ميرزايي از صاحب نظران ارشد حوزه شهري معتقد است: واگذاري مديريت نگهداري و بهره برداري از فضاهاي شهري از يك سو عملكرد مديريت شهري را بهبود مي بخشد و از سوي ديگر هزينه ها را كاهش مي دهد. وي با اشاره به تجربه ساير شهرهاي توسعه يافته در واگذاري امور بهره برداري دارايي هاي شهري به بخش خصوصي، عنوان كرد: تحقيقات اخير انجام شده درخصوص دو شهر اصفهان و تهران نشان مي دهد در اين دو شهر امكان واگذاري تمامي امور خدمات شهري به بخش خصوصي به جز آتش نشاني وجود دارد به شرط آنكه واگذاري ها به صورت شفاف و براساس ارزش واقعي فضاها انجام شود و منجر به بهبود كيفيت خدمات رساني شود. به گفته وي در صورت استفاده از اين مسير، شهرداري مي تواند در حوزه عملياتي و اجرايي حجم كار خود را كاهش دهد و در ازاي آن نظارت و كنترل بر فعاليت بخش خصوصي را افزايش دهد. به گزارش «دنياي اقتصاد» طي يك سال اخير، اتاق بازرگاني تهران به عنوان مهم ترين پارلمان بخش خصوصي، به دو شكل مختلف براي پذيرش بخشي از پروژه هاي شهري اعلام آمادگي كرده است اما تاكنون از سوي مديريت شهري در اين خصوص حركتي انجام نشده است.

سرمشق «ايفل» براي «ميلاد»

با كامل شدن برج ايفل در 1889، اين برج نه تنها بلندترين سازه زمان خود، بلكه به يك اثر نوآورانه-فناورانه تبديل شد. گرچه در زمان ساخت با انتقادهايي روبه رو بود، اما امروزه به يك اثر هنري بسيار زيبا ، سمبل پاريس و ميراث جهاني تبديل شده است. دولت فرانسه به الكساندر گوستاو ايفل ماموريت داد براي اولين نمايشگاه جهاني كه در پاريس به مناسبت آغاز انقلاب فرانسه برگزار مي شد، سازه اي را طراحي كند و بسازد. پس از گذشت 130 سال از عمر اين برج، ايفل وضعيتي مشابه يا بهتر از روز اول خود دارد. اين بناي تاريخي كه 365 روز سال باز است، با جذب سالانه 7 ميليون گردشگر، پربازديدترين ساختمان در جهان محسوب مي شود. با چنين مقياس گسترده بهره برداري، بدون داشتن سيستم نگهداري و تعمير مناسب، شايد تاكنون ايفل دوام نمي آورد.

 اين وظيفه خطير را «شركت گرداننده برج ايفل»(SETE) عهده دار است. در 2005، با تصميم مديران شهري پاريس، مقرر شد «شركت گرداننده برج ايفل» براي مديريت بهينه بهره برداري، تعمير و نگهداري برج تاسيس شود. با توجه به ضرورت بازديد، كنترل، تعمير و نگهداري مداوم برجي با اين خصوصيات، وظيفه اين شركت اطمينان از سلامت و عملكرد درست ايفل است. تيم فني اين برج بايد اطمينان حاصل كنند ساختمان با سلامت كامل 365 روز سال به روي بازديدگنندگان باز است، آن هم تحت شرايط امنيتي بهينه. به اين دليل 59 عضو تيم فني برج ايفل براي عمليات نگهداري، كنترل و سازمان دهي نياز به برنامه نرم افزاري-مديريتي دارند. براي اين كار، شركت مذكور از نرم افزار «مديريت نگهداري يارانه محوركارل مستر»، توليد شركت نرم افزاري كارل، استفاده مي كند. ويژگي هاي اين نرم افزار به گونه اي است كه امكان مديريت نگهداري به روش پيشگيرانه و پيشگويانه را فراهم مي سازد. در واقع مهم ترين ويژگي اين نرم افزار نسبت عمليات تعميري و پيشگيرانه آن است. در نهايت در سپتامبر 2017 متوليان اين بودجه 300 ميليون يورويي را به منظور اجراي طرح 15 ساله نوسازي آغاز كردند. آنه يانيك، مدير اجرايي شركت گرداننده برج ايفل درباره اين طرح مي گويد: «با اين اقدام، مسوولان شهر مي خواهند اهداف آرمان گرايانه خود را براي جذب توريست به رخ بكشند.»

مواجهه سوم با دارايي هاي پايتخت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم اعصاب كاسپين
شماره 17
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است