|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: معاملات هفتگي پليمرها ركورد دو سال اخير را جابه جا كرد: تغيير به نفع توليد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


معاملات هفتگي پليمرها ركورد دو سال اخير را جابه جا كرد: تغيير به نفع توليد
صنايع تكميلي پتروشيمي فضاي تنفسي جديدي يافته اند

نويسنده: محمدحسين بابالو (mhbabaloo@hotmail.com)

دنياي اقتصاد : افزايش محسوس حجم معامله پليمرها در بورس كالا در هفته گذشته به معني تغيير فاز جدي اين بازار بوده است كه مي تواند بسياري از معادلات در بازار محصولات پتروشيمي را به هم بزند. بالابودن نسبي حجم عرضه ها و روند افزايشي آن در كنار رشد قيمت هاي پايه آن هم كمتر از حد انتظار به معني ايجاد بسترهاي مهمي براي رشد حجم معاملات بود كه مي تواند محرك اصلي براي حمايت از توليد در صنايع تكميلي قلمداد شود اگرچه معادلات اين بازار را پيچيده تر كرده است.

  تناقض جذاب شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد و نرخ هاي پايه

در هفته گذشته شاهد رشد قيمت هاي پايه در بورس كالا بوديم كه البته دليل اصلي اين رشد نرخ را مي توان در افزايش قيمت دلار نيمايي جست وجو كرد كه يك تكانه افزايشي مهم براي اين بازار بود. البته قيمت هاي جهاني هم نسبتا مايل به رشد بودند كه در كل يك ليست افزايشي براي قيمت هاي پايه را رقم زد. هرچند بازار به شدت انتظار داشت تا قيمت هاي پايه رشد بيشتري را تجربه كند آن هم در شرايطي كه رفتار معاملاتي معامله گران در دو هفته گذشته نيز نشان مي داد كه گويي بر اين افزايش نرخ شرط بندي كرده اند تا از نوسان قيمت ها كسب سود كنند. گويي بازيگر اصلي بازار و دقيق تر سيستم تعيين كننده قيمت هاي پايه نيز اين بازي را درك كرده و تغيير رفتار را شناخته بود تا جايي كه يك بازي جديد را آغاز كرد. اين تغيير رويكرد را مي توان تنها مخابره كرد و اظهارنظر در مورد تاييد يا رد آن را بهتر است به عهده فعالان بازار گذاشت. در گذشته نيز يادآور شده بوديم كه در تعيين قيمت هاي پايه بهتر است مقداري عدم قطعيت را در محاسبات دخيل كرد يعني محاسبات ما تنها بستر اصلي براي كشف نرخ هاي پايه است و تا زماني كه اين نرخ به صورت رسمي اعلام نشده بهتر است از پيشداوري در اين خصوص خودداري كنيم. زماني كه مي پذيريم به جاي مكانيزم بازار، قيمت ها از سوي يك نهاد مشخص اعلام شود و البته همان نهاد مسوول تنظيم بازار هم باشد بايد پذيرفت كه نه اجازه خواهد داد دستش رو شود و نه اجازه مي دهد كه بازار از اين مسير به سمت تغيير فاز قيمت ها متمايل شود. در هر حال عدم رشد قيمت ها براي بسياري از فعالان بازار و مخصوصا براي واحدهاي توليدي واقعي يك مزيت بزرگ به شمار مي رود و از حجم توليد در صنايع تكميلي حمايت خواهد كرد. اين در حالي است كه پيش بيني پذيري در بازار خود يك اصل مهم و جذاب به شمار مي رود ولي شناخت بازار در سال هاي اخير مخصوصا از سال 93 تاكنون نشان داده كه ذات پيش بيني پذير بودن بازار اگر نگوييم نشدني است ولي با اما و اگرهاي خاص خود همراه بوده و است. اما به نظر مي رسد كه اين بازار حتي به رغم تمام اما و اگرهاي موجود و به كمك ابزارهاي مالي و شاخص ها و شيوه هاي تحليلي جديد پيش بيني پذيرتر شده است. يكي از اين ابزارهاي جذاب و قدرتمند همين تعريف «شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد» است كه در بزنگاه هاي قيمتي اهميت آن بيش از پيش جلوه گر خواهد شد.

به عنوان يك نمونه مشخص در هفته گذشته كه قيمت هاي پايه در بورس كالا افزايشي بوده انتظار داريم كه شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد هم صعودي شود ولي در كل اين اتفاق خودنمايي نكرد. با توجه به افزايش عرضه در بازار شاهد بوديم كه رقابت براي خريد در هفته گذشته كاهش داشت تا جايي كه حتي اثر رشد قيمت هاي پايه را نيز براي كل بازار خنثي كرد و حتي شاهد كاهش نرخ براي كليت بازار پليمرها بوديم. شايد توجه به برخي معاملات گروه هاي كالايي همچون پلي پروپيلن هاي نساجي يا سنگين بادي همين موارد را نشان دهد. در هفته گذشته شاخص قيمت پليمرهاي دنياي اقتصاد به 8 هزار و 847 تومان رسيد كه 2/ 2 درصد به نسبت هفته قبل از آن كاهش يافته بود. اين رقم از آن جهت بسيار مهم است كه كمترين نرخ ثبت شده از هفته منتهي به 11 آبان تاكنون است و نشان مي دهد كه بازار در حال پوست اندازي جديدي است و بالا بودن حجم تقاضا را مي توان دقيقا از همين مسير مورد ارزيابي قرار داد. در هفته گذشته اما رقابت كم شد يعني التهاب هفته قبل از آن براي خريد در هر شرايط، جاي خود را به آرامش بازار داد گويي بسياري از واسطه هايي كه به منظور واسطه گري و سفته بازي اقدام به خريد كرده بودند نه تنها از ديدن نرخ هاي جديد و حجم معاملات شوكه شدند و توان عملكرد آزادانه را نداشتند بلكه از اين شرايط در بازار دلزده شده و احتمالا ميل به واسطه گري را تا حدي از دست داده اند. اين شرايط را بايد جدي گرفت اگرچه به احتمال قوي به كاهش جذابيت خريد منجر خواهد شد.

در هر حال بازار در هفته گذشته انتظار رشد عرضه ها و افزايش نرخ هاي پايه به صورت حداقلي را نداشت و همين داده موجب مي شود تا بسياري از محاسبات به هم بريزد. اين سيگنال به احتمال قوي ورود تمام قد واسطه ها را به رينگ معاملاتي با ابهام همراه مي سازد و در نهايت پتانسيل رشد نرخ در بازار را هم تغيير خواهد داد.

  هفته عجيب پليمرها و يك ركوردشكني شيرين

هفته گذشته دوره بسيار عجيبي در بازار پليمرهاي بورس كالا بود و رشد معاملاتي بزرگي را ثبت كرد گويي اين بازار با ذهنيت هاي قبلي به شدت به مقابله برخاسته است. تغيير در بازار پليمرها در هفته گذشته عميق بود و اين عمق اثرگذاري برخي از داده هاي متفاوت را بايد با دقت مورد بررسي قرار داد زيرا اين تغييرات به تكانه هاي قيمتي هم منجر خواهد شد.هفته گذشته حجم داد و ستد پليمرها در بورس كالا به نزديكي 76 هزار تن رسيد كه بالاترين حجم معاملات هفتگي از اواخر سال 94 تاكنون بوده؛ يعني ركورد معاملاتي امسال و سال گذشته با هم شكسته شده است. اين وضعيت در شرايطي محقق شد كه حجم معاملات به نسبت هفته قبل از آن رشدي 8 درصدي داشته است. همچنين اين حجم به نسبت متوسط سال جاري برتري 28 درصدي و به نسبت متوسط سال گذشته رشدي نزديك به 45 درصد را نشان مي دهد. همين ارقام براي ترسيم چهره واقعي بازار كافي است ولي در شرايطي كه انتظار داشتيم حجم معاملات براي هفته جاري به دلايل مختلف كاهش يابد اين رخداد نياز به بررسي دقيق تري خواهد داشت.

مهم ترين دليل براي رشد حجم معاملات در هفته گذشته شرايط نرخ گذاري براي قيمت هاي پايه در بورس كالاست. هفته گذشته اگرچه شاهد رشد قيمت هاي پايه در بورس كالا بوديم ولي بازار انتظار داشت كه نرخ ها بيش از اين ارقام افزايش يابد. اين انتظار در شرايطي اهميت بيشتري داشت كه هفته جاري هم شاهد اعلام نرخ نيستيم؛ يعني قيمت هاي اعلامي براي دو هفته معتبر بودند. در شرايطي كه بازار انتظار داشت قيمت هاي پايه افزايش جدي داشته باشد ولي رشد نرخ ها كمتر از حد انتظار بود مي توان گفت كه اين خوش بيني به هفته هاي بعد هم سرايت خواهد كرد؛ يعني بازار ناخودآگاه مستعد رشد قيمت هاي بورس كالا خواهد بود. از سوي ديگر هفته جاري با تعطيلات بسياري روبه رو بوده است يعني تجميع تقاضا در هفته گذشته اصلا چيز عجيبي نبوده اگرچه باز هم مي توان گفت كه مهم ترين دليل رشد معاملات همان جذابيت قيمتي بوده است. البته اگر به تجربيات پيشين باز گرديم و اطلاعات خود را از زماني كه قيمت هاي پايه در بورس كالا هر دو هفته يك بار اعلام مي شد به روزرساني كنيم متوجه مي شويم كه هميشه در دو هفته ثبات قيمت هاي پايه؛ در هفته اول حجم معاملات و ميزان تقاضا بالاتر بوده و در هفته دوم اين نرخ كاهش مي يابد. همين داده سنتي هم خود به كمك رشد حجم معاملات آمده است.

 شايد مهم ترين بستر براي رشد حجم معاملات در هفته گذشته را بتوان از مسير نوسان حجم عرضه ها جست وجو كرد. هفته گذشته كمتر از 91 هزار تن از انواع محصولات پليمري در بورس كالا عرضه شد كه به نسبت هفته قبل از آن رشدي 9 درصدي داشته است. اين رقم البته نامتعادل ارزيابي مي شود زيرا در وضعيتي كه بازار در هفته قبل از آن با حجم معاملات بالايي رو به رو بوده پتانسيل رشد عرضه ها ناخودآگاه محدود مي شود، زيرا گريدهاي مختلف توليدي داد و ستد شده و بخشي از موجودي واقعي در انبارها تخليه شده است. البته نمي توان ادعا كرد كه شركت ها كالايي را مي فروشند كه هنوز توليد نشده زيرا اين رويكرد هم خطرناك است و هم مي تواند به ريسك معامله توسط عرضه كننده بيفزايد. در هر حال شاهد رشد عرضه ها هستيم تا جايي كه حجم عرضه به نسبت متوسط امسال 30 درصد و به نسبت متوسط سال گذشته 4/ 21 درصد رشد را نشان مي دهد. ساده ترين دليل براي توجيه اين شرايط تغيير استراتژي عرضه كنندگان اصلي است يعني در اين شرايط بازارهاي داخلي به بازارهاي صادراتي ترجيح داده مي شوند آن هم براي اغلب گروه هاي كالايي كه نشان مي دهد توانمندي هاي واقعي توليد در واحدهاي عرضه كننده بيش از چيزي است كه انتظار مي رود. البته به عنوان توصيه براي عرضه كنندگان هم مي توان گفت در شرايط فعلي كه واحدهاي توليدي در صنايع تكميلي به صورت واقعي در مسير رشد توليد گام برداشته اند و بازار هم نسبتا از اجناس وارداتي خالي شده و البته صادرات هم به صورت زيرپوستي رونق جديدي گرفته بهتر است به فكر توليد كالاهايي باشند كه در بازار داخلي جذابيت و مخاطب بيشتري دارند تا بتوان از شرايط فعلي حداكثر استفاده را برد و همچنين از صنايع تكميلي هم در اين مسير حمايت كرد.

در فاز تقاضا هم شرايط نسبتا متعادل و حتي مطلوب ارزيابي مي شود. در هفته گذشته نزديك به 109 هزار تن تقاضا در بازار پليمرها به ثبت رسيد كه به نسبت هفته قبل از آن افت 25/ 2 درصدي را نشان مي دهد. اين رقم يعني تقاضاي مطلوبي در بازار به ثبت رسيده و بازار به سمت ركودي جديد از اين فاز حركت نكرده است. اين در حالي بود كه در هفته گذشته نزديك به 84 درصد از عرضه هاي پليمرها در بورس كالا مورد داد و ستد قرار گرفته است كه اين رقم يك سيگنال مطلوب براي بازار به شمار مي رود يعني اغلب عرضه ها مورد معامله قرار گرفته است.

  بازار آزاد و ابهامات حاشيه اي آن

به رغم رشد قيمت هاي پايه شاهد ثبات يا كاهش نرخ در بسياري از گريدهاي پليمري در بازار هستيم اگرچه در روزهاي اخير جرقه هاي مهمي از رشد قيمت ها به ثبت رسيده است. معاملات چند روز گذشته اما يك چيز را به خوبي نشان داد و اينكه به داده هاي مرسوم در اين بازار قطعيت چنداني تعلق نمي گيرد. به رغم رشد حجم معاملات شايد همين هفته و مخصوصا هفته آينده حجم عرضه ها بالا باشد يا شايد بازار باز هم به خريد هيجاني روي آورد. شايد هم قيمت هاي پايه باز هم دستخوش تغييرات بنيادين شود يا شايد بازار ميل به افت قيمت ها را در پيش بگيرد. بهتر است تمامي اين اما و اگرها را مدنظر قرار دهيم تا شايد كمترين آسيب از نوسانات پيش بيني نشده را تحمل كنيم. البته اين قبيل تكانه ها بيشتر بر اهالي معامله گر بازار تاثيرگذار خواهد بود و توليدكننده واقعي كاري به اين رخدادها ندارد زيرا روند عمومي در اين صنف و صنعت مدتي است كه حمايت از توليدكننده واقعي در صنايع تكميلي را مورد توجه بيشتري قرار داده است. اين بازار از اين پس با نوسانات غيرقابل پيش بيني قيمتي همراه خواهد شد يعني داده هاي عرضه و تقاضا در بازار داخلي يا حتي اقدامات نظارتي در روزهاي پاياني سال ديگر شفافيت گذشته را ندارد تا بتوان به كمك آنها نوسان نرخ را حدس زد. اين واقعيت اما به معني نبود تحليل از دورنماي بازار نيست آن هم در شرايطي كه هفته قبل هم از روند با ثبات نرخ و حتي كاهشي آن و البته تكانه هايي از رشد قيمت ها سخن گفته بوديم.

بازار اگرچه به صورت كلي مستعد رشد نرخ است و اين استعداد به خودي خود از نوسان قيمت هاي پايه قابل رهگيري است ولي در نهايت مي توان گفت كه هفته گذشته پتانسيل رشد قيمت ها سركوب يا توانمندي آن محدود شده است. براي هفته جاري هم همه چيز را بايد از حجم عرضه ها مورد ارزيابي قرار داد و اگر باز هم عرضه هاي گسترده اي به ثبت برسد بازار امكان رشد نرخ ندارد. در هر حال بازار و بازارساز گويي قصد داشته تا واسطه ها را نقره داغ كند آن هم در شرايطي كه پتانسيل عرضه ها بالابوده و البته كمتر كسي از اين توانمندي آگاه بوده است جز بازارساز اصلي. در هر حال بازار فعلي مستعد توليد است نه واسطه گري و اگرچه ميل به رشد قيمت ها وجود دارد ولي اين توانمندي به قدري نيست كه بتواند به معني يك تجارت پرسود تعبير شود. رشد قيمت ها در اين بازار به زمان نياز دارد ولي با گذشت زمان هم معلوم نيست كه آيا بازار مستعد رشد نرخ جدي خواهد بود يا خير. معاملات روزهاي اخير در نهايت به افزايش موجودي انبارها كمك خواهد كرد آن هم در شرايطي كه مسير تزريق مويرگي كالا به بازار همچون گذشته حرفه اي نيست و در اين شرايط هر كسي مي تواند بر بازار فرد ديگري اثرگذار باشد، بنابراين پتانسيل رشد نرخ را محدود ساخته ولي در كل امكان افزايش آرام قيمت ها به تبع نوسان قيمت هاي پايه وجود دارد. اين در حالي است كه برخي گريدهاي جذاب كه در روزهاي اخير با جرقه هاي رشد نرخ بيشتري همراه شده اند امكان رشد قيمت هاي بالاتري دارند كه بايد تكليف اين گروه هاي كالايي را با ديگران جدا كرد.

معاملات هفتگي پليمرها ركورد دو سال اخير را جابه جا كرد: تغيير به نفع توليد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از " محمدحسين بابالو"

  فرصت جديد براي اصلاح مكانيزم قيمت گذاري / مديركل دفتر صنايع تكميلي شركت ملي صنايع پتروشيمي در نشست خبري اعلام كرد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  پيش بيني اعمال فشار براي بازگشت به رانت / سفته بازان از برداشته شدن سقف قيمتي در بازار پتروشيمي نگرانند
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 26/6/97
مشاهده متن    
  روشن شدن آژير ركود در بازارهاي جهان؟ / داده هاي بازارهاي كالايي حكايت از عقبگرد شديد انواع كالاهاي پايه دارد
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 25/6/97
مشاهده متن    
  حسابرسي مصنوعات فولادي؛ گام دوم شفافيت
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 24/6/97
مشاهده متن    
  رمزگشايي از يك پارادوكس در بازار پتروشيمي / به رغم رشد عرضه ها قيمت ها هم افزايشي است
محمدحسين بابالو، دنياي اقتصاد 21/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه تبليغات بازرگاني
متن مطالب شماره 104، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است