|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 14 (بورس كالا) > متن
 
 


خبرحدود يك ماه ديگر: قرارداد اختيار معامله زعفران راه اندازي مي شود

بهار امسال قرارداد آتي زعفران راه اندازي شد و قرار است تا كمتر از يك ماه و نيم ديگر، قراردادهاي اختيار معامله زعفران در بازار سرمايه راه اندازي و داد و ستد شود.

به گزارش «ايسنا» اوايل خردادماه سال جاري قرارداد آتي زعفران براي نخستين بار در بورس كالاي ايران راه اندازي شد. در آن روز قرارداد تحويل شهريورماه 1397 براي زعفران رشته اي بريده ممتاز (نگين) باز شد كه اين سررسيد تا تاريخ 20 شهريورماه 1397 قابل معامله بود. آن گونه كه در آن زمان اعلام شد، اندازه هر قرارداد 100 گرم زعفران رشته اي بريده ممتاز (نگين) به عنوان دارايي پايه و حد نوسان قيمت روزانه زعفران در اين معاملات مثبت و منفي 3 درصد نسبت به قيمت تسويه روز قبل بود.در آبان ماه امسال نيز سررسيد معاملاتي قراردادهاي آتي زعفران رشته اي درجه يك در بازار مشتقه بورس كالاي ايران فعال شد. تا پايان معاملات نخستين روز در اين سررسيد، بيش از 11 هزار و 900 قرارداد زعفران رشته اي براي تحويل در پايان آذرماه منعقد شد. اما به تازگي بورس كالاي ايران اعلام كرده كه معاملات قراردادهاي اختيار معامله زعفران را نيز تا پايان سال جاري راه اندازي كند.

درباره اين موضوع، مديرعامل بورس كالاي ايران با بيان اينكه ورود ابزارهاي معاملاتي جديد باعث كاهش هزينه مبادلات، رشد شفافيت و افزايش سطح مبادلات مي شود، گفته كه «راه اندازي قراردادهاي آتي زعفران در سال جاري منجر به ارتقاي ساختارهاي سنتي بازار به ساختارهاي مدرن و توسعه بازارهاي داخلي زعفران شد. از اين رو با توجه به استقبال گسترده فعالان بازار از معاملات آتي و گواهي سپرده زعفران، معاملات قراردادهاي اختيار معامله زعفران نيز تا پايان سال جاري راه اندازي مي شود.»سلطاني نژاد در بيان مزاياي استفاده از اين ابزار معاملاتي اظهار كرد: معاملات قراردادهاي اختيار(معامله) امكان تضمين فروش در قيمت هاي مشخص را براي كشاورزان فراهم مي كند. علاوه بر آن با توجه به هزينه اندك معاملاتي و شفافيت قيمت در بورس كالاي ايران، ورود كشاورزان به اين بازار به حذف بيشتر واسطه ها و مديريت قيمت زعفران منجر خواهد شد.

اختيار معامله، قراردادي دوطرفه بين خريدار و فروشنده است كه بر اساس آن خريدار قرارداد، حق (نه الزام و تعهد) دارد كه مقدار معيني از دارايي مندرج در قرارداد را با قيمت معين و در زماني مشخص بخرد يا بفروشد. درواقع در اين قرارداد، دو طرف توافق مي كنند كه در آينده معامله اي انجام دهند، به طوري كه خريدار اختيار معامله، در ازاي پرداخت مبلغ معيني، حق خريد يا فروش دارايي مندرج در قرارداد را در زماني مشخص با قيمتي كه هنگام بستن قرارداد تعيين شده است، به دست مي آورد.از طرف ديگر، فروشنده قرارداد اختيار معامله، در مقابل اعطاي اين حق به خريدار با دريافت مبلغ معيني هنگام عقد قرارداد، بر اساس مفاد قرارداد، آماده فروش دارايي مذكور است. چنان كه از تعريف قرارداد اختيار معامله پيداست، دارنده قرارداد (خريدار) در اعمال حق خود مختار است و به عبارت ديگر هيچ تعهد و الزامي ندارد و در صورت صرف نظر وي از اجراي قرارداد، مبلغي را كه در ازاي اين حق پرداخته است از دست مي دهد؛ از طرف ديگر فروشنده در صورت تمايل خريدار، مجبور به اجراي قرارداد است.

«ريو تينتو» باوجود مشكلات به رشد و توسعه ادامه مي دهد

فولاد ايران : گزارش اخير موسسه اعتبارسنجي فيچ حاكي از آن است كه چشم انداز سال هاي آينده شركت معدني ريو تينتو كه دومين شركت معدني بزرگ دنياست خوش بينانه و مثبت است. انتظار مي رود عملكرد اين شركت معدني در فصل هاي آتي نيز رو به بهبود باشد، چرا كه اين شركت در تلاش است هزينه هاي توليد را پايين بياورد، نقدينگي بيشتري داشته باشد و سرمايه گذاري در تكنولوژي هاي جديد براي بهبود كارآمدي شركت را افزايش دهد.در اين بين كاهش توليد چين كه از سال گذشته شروع شده بر رشد تقاضاي سنگ آهن اين كشور اثر منفي مي گذارد و طبعا بر بازار شركت ريوتينتو نيز اثر خواهد گذاشت

يك كارشناس ارشد بازار سرمايه: بورس كالا از عوامل كليدي رونق كسب و كار بوده است

ميزان : يك كارشناس ارشد بازار سرمايه گفت: اين روز ها به دليل چهلمين سال پيروزي انقلاب اسلامي، دستاورد هاي اين سال ها مورد ارزيابي قرار مي گيرد كه در بررسي ها نشان مي دهد راه اندازي بورس فلزات و كشاورزي و در ادامه شكل گيري بورس كالاي ايران از عواملي كليدي در بهبود و رونق فضاي كسب و كار در سال هاي اخير بوده است. اسلامي بيدگلي بيان كرد: اگر روز هاي قبل از راه اندازي يك بستر شفاف به نام بورس كالا را به خاطر بياوريم، تصويري از معاملات بدون آمار و شفافيت، عدم رعايت انصاف در قيمت گذاري كالاها، معاملات با نرخ هاي دستوري و استفاده عده اي امتيازات ويژه و رانت به نمايش در مي آيد كه با راه اندازي بورس كالا عمده اين مشكلات تا حد زيادي برطرف شد.

اين كارشناس بازار سرمايه افزود: واقعي شدن قيمت ها در بستر بورس كالا بود كه باعث شد، توليد صنايع جان تازه اي بگيرد و با حذف فاصله هاي عجيب قيمت كالا ها از درب كارخانه تا بازار، سود اصلي حاصل از توليد نيز به چرخه توليد برسد. براين اساس نقش بورس كالا در احياي صنايع و رونق كسب و كار طي اين سال ها غير قابل انكار است.وي اظهار كرد: از ديگر مزاياي بورس كالا مي توان به ايفاي تعهدات خريداران و فروشندگان كالا ها در سررسيد، كاهش ريسك معاملات به ويژه در زمينه تسويه وجوه و استانداردسازي و كيفيت كالاها، خروج مبادلات از تشريفات زمانبر و از همه مهم تر شفافيت بالاي آماري اشاره كرد.به گفته اسلامي بيدگلي علاوه بر اين مزايا، استاندارد كردن كالاها، بهبود كيفيت كالا، افزايش اعتماد ميان توليدكنندگان و مصرف كنندگان، افزايش سرعت دسترسي بازيگران به كالا ها از اثرات راه اندازي بورس كالا در اقتصاد محسوب مي شود.اين كارشناس بازار سرمايه معتقد است كه تمام اين اتفاقات به عنوان گامي براي بهبود فضاي كسب و كار در كشور و حركتي به سوي افزايش بهره وري در كشور به شمار مي رود.

صداي پاي خريداران خارجي زعفران در بورس كالاي ايران

نماينده مردم تربت حيدريه در مجلس گفت: با نگاه ملي به عرضه زعفران در بورس كالا، توانستيم در مدت زمان كوتاه آثار استفاده از ظرفيت هاي بورس كالا را در بازار داخلي و حتي جهاني مشاهده كنيم كه گام بعدي، ورود خريداران خارجي زعفران به بورس كالاي ايران است.

سعيد باستاني در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با بيان اينكه بورس كالا مرجع قيمت زعفران براي كشاورزان شده است، گفت: در گذشته براي عرضه زعفران در بورس كالاي ايران، تعيين يك محدوده كيفيتي به منظور عرضه به مانعي تبديل شده بود كه با برطرف شدن اين موضوع، در حال حاضر چهار گريد زعفران در بورس كالا عرضه و معامله مي شود كه شفافيت آماري بورس باعث شده كشاورزان نيز بتوانند از قيمت هاي زعفران مطلع شوند. وي با بيان اينكه ورود زعفران به بورس اتفاق مثبتي براي بخش كشاورزي كشور به شمار مي رود، گفت: در مسير بورس، شفافيت قيمت و كشف قيمت حرف اول را مي زند، از اين رو بايد نسبت به عرضه ساير محصولات كشاورزي نيز در بورس كالا اقدام كنيم تا علاوه بر واقعي شدن قيمت ها و ارتباط موثر توليدكننده و مصرف كننده، نقش دلالان نيز در بازارها كمرنگ شود.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 14 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه مديريت توسعه فناوري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 701)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است