|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: چشم انداز مبهم رشد قيمت ها
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 15 (بورس كالا) > متن
 
 


چشم انداز مبهم رشد قيمت ها
«دنياي اقتصاد» بازار جهاني سنگ آهن را از چند مسير مختلف بررسي كرد


دنياي اقتصاد : با «شكسته شدن سد باطله واله» در برزيل و همزماني تقريبي با «عيد شكوفه هاي چين» به عنوان بزرگ ترين تعطيلات اين كشور هر چند گمان مي رفت كه اثرات كمتري متوجه بازار شود، ولي تا اوايل ديروز و حتي در زمان تعطيلات نيز تبعات اين اتفاق ادامه دارد. اگرچه ديروز عصر شاهد كاهش قيمت ها در بازار چين بوديم. به فاصله كمتر از 24 ساعت از اين اتفاق مهيب بود كه بهاي سنگ آهن در بازارهاي جهاني وارد يك فاز صعودي شد، اگرچه رشد قيمت فولاد صادراتي توسط كشورهاي CIS با محوريت صادرات بيلت هم به صورت رفت و برگشتي به اين روند افزايشي دامن زد و تاكنون كم و بيش اين روند صعودي ادامه يافته اما افت قيمت هاي عصر ديروز ابهامات جديدي را به اين بازار وارد كرده است.

چند روز قبل از بسته شدن بازار چين به مناسبت عيد شكوفه ها، شاهد آن بوديم كه به طور ناگهاني سد باطله واله تخريب شد؛ سد باطله اصطلاحي است در معدنكاري يعني بنايي احداث مي شود تا در كنار آن باطله حاصل از معدنكاري جمع آوري شده تا هم هزينه ها را كاهش دهد و هم فعاليت هاي اصلي را تحت الشعاع قرار نداده و به افزايش هزينه ها منتهي نشود. اما اين سد شكست و در نهايت حجم عظيمي از باطله به سمت اطراف سرازير شد تا يكي از فجايع معدنكاري در سال هاي اخير را رقم بزند.  طي اين اتفاق، شاهد تاثيرات اين حادثه بزرگ در بازار جهاني سنگ آهن و افزايش ناگهاني قيمت سنگ آهن و گندله قبل از شروع اين تعطيلات و حتي در زمان بسته بودن بازار چين بوديم؛ روز گذشته اولين روز كاري بازار چين بود و بازار سنگ آهن همچنان مثبت بود، جالب اين است كه تاثيري كه افزايش قيمت سنگ آهن روي فولاد گذاشت سريع تر از پيش بيني هاي قبلي بود، چنانچه در اين باره و در بازار جهاني گمان برده مي شد كه اين افزايش قيمت با يك فاصله يك ماهه اعمال شود ولي در طول تعطيلات عيد شكوفه ها افزايش قيمت در بازار رخ داد و شاهد آن بوديم كه كشورهاي CIS ( كشورهاي استقلال يافته شوروي سابق) قيمت شمش فولاد صادراتي خود را افزايش دادند، اين در حالي است كه فولادسازان چين از افزايش قيمت سنگ آهن و گندله خوشحال نيستند، چرا كه با اين اقدام حاشيه سودشان كاهش مي يابد. گفت وگوي «دنياي اقتصاد» با كيوان جعفري طهراني كارشناس ارشد بازارهاي جهاني سنگ آهن و فولاد نشان دهنده آن است كه روند مثبت بازارهاي جهاني سنگ آهن تا پايان ماه مارس ادامه خواهد داشت و چشم انداز بازار پس از ماه مارس غيرقابل پيش بيني خواهد بود. اين كارشناس ارشد بازارهاي جهاني سنگ آهن مي گويد: انتظاري كه از امروز به بعد در بازار وجود دارد اين است كه ضريب افزايش قيمت سنگ آهن و گندله سريع تر و بيشتر از افزايش قيمت فولاد باشد، تا زماني كه فولادسازان به يك تعادل قيمتي و يك توافق دست پيدا كنند، چنانچه با توجه به اينكه فولاد توليد شده، از سنگ آهن و گندله ارزاني بوده كه پيش از اين و در گذشته صورت گرفته است؛ ولي براي خريد جديد و توليدات جديد طبيعتا بايد قيمت را افزايش دهند كه اين موضوع به عرضه و تقاضا باز مي گردد.

او گفت: با توجه به اينكه آرام آرام از ماه مارس، پروژه هاي ساخت و ساز در چين شروع مي شود و در ماه آوريل، ژوئن و جولاي شاهد فعاليت هاي ساخت و ساز هستيم و بازار سنگ آهن و فولاد در اين برهه تحرك خوبي دارد، اگرچه تداوم اين روند پيش بيني ها اندكي سخت تر خواهد بود، در واقع درخصوص اينكه تا چه زماني بازار به همين منوال باقي خواهد ماند بايد گفت اين روند تا پايان ماه مارس ادامه خواهد داشت و در ادامه از ماه آوريل روند بازار قابل پيش بيني نخواهد بود. درست است كه واله وضعيت فورس ماژور (شرايط ويژه) اعلام كرده و براي تامين سنگ آهن و گندله مشتريانش در سه ماه اول و دوم سال با مشكل مواجه است، ولي نبايد فراموش كرد كه بقيه توليدكنندگان جهاني اعم از استراليا و هند از اين فرصت به نفع خود استفاده خواهند كرد، چنانچه هند سه روز قبل اعلام كرد كه توليد سنگ آهن و به همان نسبت صادراتش را افزايش خواهد داد؛ در واقع حادثه واله فرصتي را در اختيار توليدكنندگان و در راستاي مصلحت ها و منافع تجاري بقيه كشورهاي توليد كننده سنگ آهن قرار خواهد داد.

طهراني افزود: اثرات شكسته شدن سد باطله واله در بازارهاي جهاني هنوز ماندگار است، اين در حالي است كه شركت واله انتظار نداشت كه دولت برزيل عكس العمل شديدي در مقابل واله نشان دهد، چنانچه در حادثه معدن ساماركو كه نوامبر 2015 رخ داد، وسعت حادثه 5 برابر حادثه اخير بود، ولي عكس العمل دولت وقت برزيل به شدت حال حاضر نبود، اين در حالي است كه اثرات و تخريب هاي زيست محيطي گسترده تري را در آن حادثه شاهد بوديم؛ در اين باره مقدار جريمه اي كه دولت وقت براي شركت ساماركو تعيين كرد بالغ بر 10 ميليارد دلار و بيشتر بود. در آن حادثه بي.اچ.بي.بيلتون و واله به اين جريمه اعتراض كردند هرچند در آخر مشخص نشد كه آيا اين مقدار به دولت پرداخت شد يا خير. در حادثه اخير واله، دولت برزيل به شدت برخورد كرد و تكرار اين حادثه را شامل جريمه هاي شديدتري اعلام كرده است، در ادامه واله در يك اقدام داوطلبانه اعلام كرد كه باقي سدهاي باطله اش را ظرف مدت سه سال آينده خواهد بست. حتي اخبار جديدي اعلام شده كه دولت برزيل آنقدر روي اين موضوع حساس شده و تمركز كرده است كه روي پروژه هاي گندله سازي فعال واله در برزيل در راستاي سيستم انتقال آب كه در اين پروژه ها هست، حركت هاي نظارتي خيلي شديدي اعمال كرده است، چنانچه هركدام از اين پروژه هاي فعال اگر نتوانند به استانداردهاي زيست محيطي لازم برسند بايد تعطيل شوند. طهراني افزود: شركت واله تاكنون در رابطه با پروژه هاي گندله سازي فعالش توانسته نظر و نيازهاي دولت وقت را از نظر قوانين محيط زيستي تامين كند، با اين حال اين اخبار روي بازار تاثير گذاشته و جو رواني شديدي ايجاد كرده است، اين تاثيرات در ادامه و در ماه فوريه و مارس تداوم خواهد داشت.

  مشكلات صادراتي سنگ آهن و فولاد ايران

صادركنندگان فولاد ايران در ماه ها و روزهاي طي شده از تحريم هاي اقتصادي بين المللي عليه ايران با مشكلات ريز و درشت زيادي دست و پنجه نرم كرده اند كه در اين باره و طي هفته هاي اخير برجسته ترين مشكلي كه مطرح مي شود، موضوع گواهي از مبدا است؛ چنانچه گواهي مبدا ايران روي محموله هاي صادراتي تاثير مي گذارد و بايد به فكر يافتن راه حلي براي جايگزين كردن گواهي مبدا از كشور ديگر باشند كه اين كشور بايد هم، دوست و هم همسايه ايران باشد و اين دو فاكتور را همزمان داشته باشد، موضوع ديگر اما بارنامه دريايي است كه به علت تحريم ها صدور آن با مشكل مواجه است. در اين باره طهراني به عنوان فعال حوزه سنگ آهن گفت: هرچند افزايش كرايه حمل دريايي هم يكي از معضلات موجود است و افزايش اين كرايه موجب كاهش قيمت فوب كالا مي شود، ولي اين موضوع راه حل دارد، ولي در مقابل مسائل تحريمي ديگري كه صادركنندگان سنگ آهن و فولاد با آن درگير هستند بايد چاره اي اساسي انديشيد، در اين ميان مشكل گواهي مبدا به شدت مشكل بارنامه هاي دريايي نيست به اين دليل كه گواهي مبدا را خريداراني كه از ايران خريد مي كنند، مي پذيرند كه از كشورهاي ديگر باشد يا گواهي مبدا روي سربرگ شركت صادر شود، ولي بارنامه دريايي با مشكلات سفت و سخت تري مواجه است. ابهامات موجود در مورد دورنماي بهاي سنگ آهن و كاهش نرخ در ساعات  پاياني ديروز باز هم مورد بررسي قرار خواهد گرفت اگرچه تاكنون اين بازار موفقيت هاي بزرگي را كسب كرده است.

چشم انداز مبهم رشد قيمت ها


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 15 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of English for Academic Purposes
شماره 2 (پياپي 702)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است