|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: مزاياي نامه تشكر پس از مصاحبه شغلي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


كافه سوال 
مزاياي نامه تشكر پس از مصاحبه شغلي


نويسنده: Alison Green
مترجم: مريم مرادخاني
برگرفته از: the Cut

مشاور عزيز،من به تازگي از كارم استعفا داده ام و به دنبال شغل جديد هستم. تا به حال با چند شركت مصاحبه كرده ام. گاهي در مقالات ديده ام كه توصيه مي كنند حتي اگر در مصاحبه موفق بوده ايم يك نامه تشكر به مسوول مصاحبه بفرستيم. نظر شما چيست؟ آيا اين كار فايده يا تاثيري دارد؟

پاسخ: دوست عزيز، اغلب كارجويان يا اصلا نامه تشكر نمي فرستند يا اگر بفرستند، نمي دانند هدف از ارسالش چيست. بعضي ها هم حس خوبي نسبت به اين كار ندارند. اين براي خيلي ها عجيب است چون به هر حال، مصاحبه يك جلسه كاري است. پس چرا بايد به مسوول مصاحبه نامه بفرستيم و از او بابت اينكه براي ما وقت گذاشته، تشكر كنيم در حالي كه او متقابلا همين كار را نمي كند؟ آيا اين تملق نيست؟ آيا فرآيند مصاحبه خودش به اندازه كافي كارفرما را در موضع قدرت قرار نمي دهد؟ چرا بايد با اين كار به اين عدم توازن دامن بزنيم؟

اما هدف از ارسال اين نامه، تشكر از مسوول مصاحبه نيست و اصلا به اين معنا نيست كه تو چاپلوس هستي، البته به شرطي كه نامه را درست بنويسي.

مشكل اصلي، اسم اين نامه است. بهتر است از اين به بعد به جاي اينكه بگوييم «نامه تشكر»، بگوييم «نامه پيگيري» چون هدف از ارسال اين نامه ها، پيگيري است. چون اسم اين نامه ها را به اشتباه انتخاب كرده اند، بسياري از مردم نامه هايشان را به اين شكل مي نويسند:

«ممنون كه وقت گذاشتيد و با من ملاقات كرديد تا درباره جايگاه مسوول هماهنگي نشريه صحبت كنيم. من خيلي به اين شغل علاقه دارم و مشتاقم كه دوباره با شما ملاقات كنم.»

فرستادن چنين نامه اي تقريبا هيچ فايده اي ندارد. اين متن، طوري است كه انگار آن را براي رفع تكليف نوشته اي و هيچ تاثيري در جايگاه تو و ذهنيت كارفرما نسبت به تو ندارد. نامه اي كه پس از مصاحبه ارسال مي كني، بايد بر اساس گفت وگويي كه در مصاحبه داشته اي نوشته شود، نشان دهد كه درباره چيزهايي كه در جلسه شنيدي، فكر كرده و به اين نتيجه رسيده اي كه هنوز هم به اين جايگاه علاقه داري. اين يك نمونه نامه است كه به خوبي نوشته شده:

«من ديروز واقعا از مصاحبت با شما لذت بردم. بر اساس گفت وگويي كه ديروز داشتيم، به نظر مي رسد كه شركت شما به سرعت در حال رشد است و داريد اقدامات جديدي در رابطه با مشتريان انجام مي دهيد. اگر حدسم درست باشد، اين مسووليت سختي است. اما من پس از 15سال تجربه در زمينه اجرا و گسترش تيم هاي ارتباطي، كاملا با اين فعاليت ها آشنا هستم و آماده ام كه در مسير موفقيت به شما كمك كنم، به خصوص در زمينه آموزش كه با هم صحبت كرديم. مشتاقم كه درباره تيمتان بيشتر با هم صحبت كنيم تا ببينم چطور مي توانم به شما و مشتريانتان كمك كنم. اگر با هم به توافق رسيديم، از همكاري با شما هيجان زده خواهم بود.»

اين نامه با استناد به گفت وگوي مصاحبه نوشته شده و نشان مي دهد كه متقاضي با چالش هاي اين شغل آشناست و مي داند چطور مي تواند به آنها كمك كند (البته كاملا مختصر و بدون آنكه خودش را تبليغ كند) و هيجان او نسبت به شغل و ادامه گفت وگوها را نشان مي دهد.

اما اينها مربوط به محتواي نامه است. حالا چند سوال ديگر مطرح مي شود: نامه را به صورت ايميل بفرستيم يا روي كاغذ يا هر دو؟ كي آن را بفرستيم؟ اگر با چند نفر مصاحبه كرده باشيم چه؟

در بسياري از حوزه ها، بهتر است نامه به صورت ايميل فرستاده شود، چون سريع تر مي رسد. اگر نامه را در صندوق پست بيندازي، ممكن است تا نامه برسد، فرد ديگري را انتخاب كرده باشند. تازه، ممكن است نامه ات رسيده باشد اما آن را نديده باشند چون اين روزها كمتر كسي هر روز صندوق نامه اش را چك مي كند و چون اين يك مكاتبه كاري است، اشكالي ندارد ايميل بفرستي. اما بعضي از مسوولان مصاحبه، نامه دست نوشته را ترجيح مي دهند، به خصوص در حوزه هايي مثل جمع آوري اعانه كه اگر بدانند نامه را فقط براي آنان نوشته اي، اين برايشان ارزشمند است. اگر به دنبال شغلي هستي كه اين چيزها در آن مهم است، نامه دست نوشته مي تواند معجزه كند.

به هر حال، يكي از دو روش را انتخاب كن، نه هر دو را، چون زياده روي به نظر مي رسد. مي رسيم به زمان ارسال نامه. نامه را به فاصله يك يا دو روز پس از مصاحبه بفرست. براي فرستادن عجله نكن. شنيده ام كه بعضي ها نامه را قبل از مصاحبه مي نويسند و به محض اينكه به خانه رسيدند، دكمه ارسال را مي زنند. اين كار را نكن. اولا، نه تنها اين فرصت را از دست مي دهي كه نامه را بر اساس گفت وگوها بنويسي، بلكه ارسال سريع نامه ممكن است رفع تكليف به نظر برسد. بايد كاري كني كه مسوول مصاحبه بداند زمان گذاشته اي و به گفت وگوها فكر كرده اي.

 اگر با چند نفر مصاحبه كرده باشيم، بايد به همه آنها نامه بفرستيم؟ بله، اين ايده آل است. محتوا را كمي تغيير بده كه همه نامه ها شبيه هم نباشند. اگر آدرس ايميل مسوول مصاحبه را نداشتيم چه؟  مي تواني به واحد منابع انساني يا آژانس كاريابي يا مدير استخدام ايميل بزني و از آنها بخواهي كه ايميل را به مسوول مصاحبه بفرستند. آيا بايد منتظر جواب باشيم؟ بعضي از مسوولان مصاحبه به نامه جواب مي دهند، بعضي ها هم نه. اگر جواب نگرفتي، برداشت بد نكن. بعضي از مسوولان مصاحبه فكر مي كنند جواب دادن به اين نامه ضرورتي ندارد.

و اما سوال آخر. آيا نوشتن اين نامه واقعا شانس ما را بالا (يا از بين) مي برد؟ هميشه نه، اما نوشتن يك نامه در تصويري كه در ذهن آنها ايجاد كرده اي، تاثير دارد، درست مثل تمام كارهاي كوچكي كه در فرآيند مصاحبه انجام مي دهي، مثل ميزان تماس چشمي يا پوشيدن كت و شلوار.

البته اگر تو را نپسنديده باشند، نامه تشكر اين را تغيير نمي دهد و اگر بهترين گزينه آنها باشي، نفرستادن نامه، شانس استخدام شدنت را از بين نمي برد. اما اگر بين دو گزينه ترديد داشته باشند و يكي از آنها تو باشي، فرستادن يك نامه هوشمندانه مي تواند نظر آنها را به تو جلب كند. فراموش نكن كه بعضي از مسوولان مصاحبه به اين نامه ها اهميت نمي دهند اما براي خيلي ها، مهم است و محتواي نامه مي تواند نظر آنها را تغيير دهد. به عنوان يك متقاضي نمي تواني حدس بزني با چه جور آدم هايي سر و كار داري. پس منطقي است كه 10دقيقه وقت بگذاري و نامه بنويسي.

مزاياي نامه تشكر پس از مصاحبه شغلي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بارآثار ديگري از " Alison Green"

  چگونه از برگزاري جلسات مخرب جلوگيري كنم؟
Alison Green، دنياي اقتصاد 8/4/95
مشاهده متن    
  آيا اشتباهات همكارمان را اطلاع دهيم؟
Alison Green، دنياي اقتصاد 1/4/95
مشاهده متن    
  حقوق پيشنهادي دليل ردشدن در مصاحبه شغلي! / مطرح كردن حقوق پيشنهادي دليل ردشدن در مصاحبه شغلي!
Alison Green، دنياي اقتصاد 18/3/95
مشاهده متن    
  آيا بايد استرس را از كاركنان مخفي كرد؟
Alison Green، دنياي اقتصاد 4/3/95
مشاهده متن    
  چرا با وجود پيشرفت كاري اخراج شدم؟
Alison Green، دنياي اقتصاد 31/1/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مديريت صنعتي
متن مطالب شماره 32 (پياپي 1101)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است