|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: عبور از بزنگاه تاريخي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان) > متن
 
 


عبور از بزنگاه تاريخي


نويسنده: عباس ضيايي نيري

بورس تهران درحالي روزهاي پاياني سال 97 را پشت سر مي گذارد كه تاثير نوسانات شديد نرخ ارز در اين سال مهم ترين عامل تعيين كننده خروج نسبي سرمايه از بازار سهام بود. در اين بين اما رفته رفته با ايجاد جو باثبات در بازار موازي ارز و طلا، شاهد فروكش كردن هيجانات بورسي بوديم.

در اين ميان با تداوم روند حركت آرام نرخ ارز از يكسو و نشستن دو قدرت بزرگ اقتصادي دنيا يعني چين و آمريكا بر سر ميز مذاكره به جهت پايان دادن به جنگ سرد تجاري از سويي ديگر به نظر مي رسد بورس تهران سال آينده را در جوي نسبتا با ثبات و به دور از هيجانات كاذب سپري خواهد كرد. ولي در اين راستا همچنان شرايط كلي اقتصاد و ابهامات موجود در اين زمينه مي تواند مسير حركتي بورس را دستخوش تغييرات كند.

اقتصاد كشور در سال آينده تحت تاثير فشارهاي تحريم و بحران هايي كه از درون اين محدوديت ها نشات مي گيرد، دست به گريبان خواهد بود. همچنين چنانچه درآمدهاي دولت در سطح كنوني باقي بماند، نرخ تورم مجددا رشد خواهد داشت و به موازات آن نرخ رشد اقتصادي در كشور نيز تنزل بيشتري پيدا مي كند. ايران در سال بعد از تعليق تحريم هاي نفتي شاهد نرخ رشد نسبتا ملموسي در اقتصاد بود. اما پس از خروج آمريكا از برجام و بازگشت مجدد تحريم ها، كشور مجددا وارد فاز جديد و شديدتري در انقباض اقتصادي شد كه اين مساله توانست تاثير چشمگيري بر توان مصرفي مردم و نرخ ايجاد اشتغال در كشور داشته باشد.

لذا بايد در سال 98 منتظر روزهاي سخت تري نسبت به سال جاري در ساختار اقتصاد كشور باشيم، گرچه دولت به دنبال آن است كه با افزايش حقوق و مزاياي كارمندان و همچنين تخصيص بسته هاي حمايتي به خانوارهاي نيازمند با اين سختي ها مقابله كند اما واقعيت اين نكته است كه خسارات و مشكلاتي كه در پس اين معضلات در قدرت خريد مردم ايجاد شده به اين آساني قابل جبران نخواهد بود. بايد بپذيريم التهابات اقتصادي و بحران هايي كه به واسطه نوسانات ارزي در كشور ايجاد شد و هنوز هم مقابله با آن شايد به شكل حبابي در بالاي سر مسوولان باشد به اين راحتي سايه سنگين خود را از پيكره اقتصاد كشور برنخواهد داشت. مطمئنا معضل اصلي مردم در سال آينده مساله كاهش قدرت خريد خواهد بود. چالشي كه شايد شدت تخريب معيشتي آن در اقتصاد خانوارها امروز قابل درك نباشد و تصور شكل حقيقي آن در حال حاضر بسيار كمرنگ تر ترسيم شود.

كاهش قدرت خريد مردم در كنار بيكاري، تهديدي جدي براي كشور است و رفع اين مشكلات بايد از اولويت هاي اصلي دولت و مسوولان اقتصادي كشور باشد و بدون شك مبحث اقتصاد مقاومتي در سال آينده با تاكيدات و جديت بيشتري نسبت به سال هاي گذشته مطرح خواهد شد. لازم است توجه داشته باشيم بودجه 98 تاثير مثبت و مستقيمي بر رشد اقتصادي و ركود و تورم نخواهد گذاشت و اگر خوشبينانه قصد پيش بيني رشد اقتصادي در سال 98 را داشته باشيم، بايد عنوان كرد كه اين رقم به محدوده صفر خواهد رسيد. در واقع بيشتر پيش بيني هاي صورت گرفته در اين زمينه حكايت از كاهش نرخ رشد توليد در ايران دارد. به همين دليل به احتمال فراوان براي سال بعد اقتصاد ايران بايد منتظر نرخ رشد منفي يا در بهترين حالت رشد اقتصادي صفر درصد باشد. نكته اي كه هرگز نبايد به آن بي توجه بود، اثرات تورمي افزايش نرخ دلار است كه به تدريج در اقتصاد ايران نشان داده مي شود و با يك حساب سرانگشتي مي توان دريافت كه سال 98 نسبت به 97 مطمئنا سال سخت تري از نظر اقتصادي خواهد بود، مگر آنكه مردم و مسوولان در كنار هم به دنبال راهي براي غلبه بر اين معضلات باشند. چراكه با اندكي تامل درخواهيم يافت كه در 6 ماه اول سال 97 وضعيت درآمدهاي ارزي دولت بسيار مناسب بود چراكه افزايش قيمت نفت از بشكه اي 55 تا حدود 75 دلار رخ داد، اما مجددا مشاهده شد كه معضلات ارزي اقتصاد كشور را هدف قرار دادند. حتي در اين راستا تبليغات شروع تحريم ها از 13 آبان، منجر به آن شد كه تاثير بار رواني تحريم ها از ارديبهشت ماه در ايران صورت گيرد. متاسفانه بايد بيان كنم در سال 98 نيز شاهد تاثيرات تحريم ها و بار منفي آن بر منابع در آمدهاي دولت و همچنين بر اقتصاد ايران و صنعت توليد خواهيم بود.

مسوولان اقتصادي دولت و مجلس بايد توجه داشته باشند كه در 6 ماه ابتدايي امسال شاهد تحريم هاي جدي نبوديم و فقط بار رواني و سوء تدبير بود كه بر اقتصاد كشور فشار آورد و بر بخش هاي مختلف كشور اثر گذاشت. در سال آينده نيز تا حدودي با شرايط مشابه مواجه خواهيم بود. به اين ترتيب شرايط سختي براي دولت به وجود مي آيد چراكه بايد بتواند منابع درآمدي محدود خود را در سال آينده  با مديريتي منضبط و هوشمند كنترل كند و در كنار آن تدابير درستي را براي بقا و ادامه حيات بخش توليد در نظر داشته باشد. همچنين بايد در تفكرات اقتصادي خود اين نكته را نيز لحاظ كند كه با وجود ركود اقتصادي و مشكلات در بخش توليد نمي توان به اين بخش براي اخذ ماليات بيش از اندازه فشار آورد. اميد است با تدابير علمي و داشتن تفكر انقلابي از اين مشكلات عبور كنيم و اقتصاد كشور و معيشت ملي را به نقطه امني در ساحل آرامش و ثبات هدايت كنيم.


*كارشناس بازار سرمايهعبور از بزنگاه تاريخي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 29 (باشگاه اقتصاددانان)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " عباس ضيايي نيري"

  راهكارهاي كنترل تورم قيمت در بازار مسكن كدام است؟
عباس ضيايي نيري، رسالت 7/5/97
مشاهده متن    
  فرصت هاي جذاب در شرايط جديد
عباس ضيايي نيري *، دنياي اقتصاد 29/2/97
مشاهده متن    
  سياست خاص افزايش نرخ دلار در نگاه داوطلبان مرگ
عباس ضيايي نيري، كيهان 23/1/97
مشاهده متن    
  شاخص در برابر چراغ قرمز
عباس ضيايي نيري *، دنياي اقتصاد 15/12/96
مشاهده متن    
  بودجه 97 و سهم صندوق توسعه
عباس ضيايي نيري، كيهان 14/10/96
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي جامعه اسلامي دندانپزشكان
شماره 2 (پياپي 3102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است