|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: 50 فرصت جذب سرمايه
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


گزارش 
50 فرصت جذب سرمايه
سرمايه گذاران خارجي طرح هاي صنعتي در ثلث دوم رده بندي شدند


دنياي اقتصاد : 50 فرصت جذب سرمايه خارجي معرفي شد. داده هاي آماري منتشر شده ازسوي وزارت صمت نشان مي دهد كه حجم كل سرمايه موردنياز براي اجراي اين طرح ها بالغ بر 837 ميليون دلار است. جانمايي طرح هاي مصوب در هيات سرمايه گذاري خارجي نشان مي دهد كه بالاترين تمركز طرح ها مربوط به استان تهران است. استان خراسان رضوي نيز در رده دوم قرار گرفته است. در عين حال، برآوردها حاكي از اين است كه بالاترين رقم پيش بيني جذب سرمايه، به توليد خودروي سواري، توليد آلومينيوم، لنت ترمز و لنت كلاچ خودرو اختصاص دارد.

كارنامه جذب سرمايه هاي خارجي در ثلث دوم منتشر شد. داده هاي جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد كه اجراي 7طرح جديد صنعتي با مشاركت خارجي ها در هيات سرمايه گذاري مصوب شده است. حجم سرمايه گذاري پيش بيني شده براي اجراي اين طرح ها در مجموع 214ميليون و 771هزار دلار است كه سهم حدود 26 از حجم كل سرمايه گذاري هاي مصوب خارجي از ابتداي سال تا هشت ماه منتهي به آبان امسال را دارد. وضعيت طرح هاي صنعتي، معدني و تجاري مصوب در هيات سرمايه گذاري خارجي نشان مي دهد كه در هشت ماه منتهي به آبان امسال در مجموع 50 طرح قرار است با مشاركت خارجي ها اجرا شود كه به لحاظ تعداد نسبت به مدت مشابه در سال گذشته رشد 4/ 6درصدي داشته است. حجم كل سرمايه گذاري خارجي براي اجراي اين طرح ها بيش از 837 ميليون دلار برآورد شده كه نسبت به سال گذشته (دو ميليارد و 100ميليون دلار) افت 60درصد داشته است.

7 طرح جديد مصوب در آبان ماه

گزارش جديد وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد كه طرح هاي جديد مصوب در آبان ماه امسال قرار است در 5 استان كشور عملياتي شود. بالاترين رقم سرمايه گذاري براي اجراي اين طرح ها، مربوط به «توليد فرو سيليكو آلومينيوم» است كه قرار است در استان خراسان جنوبي اجرا شود. سرمايه پيش بيني شده براي اجراي اين طرح 177ميليون دلار برآورد شده است. «توليد پنل خورشيدي تك كريستالي و سلول خورشيدي فتو ولتائيك» نيز با سرمايه 33ميليون و 729هزار دلار قرار است در استان فارس اجرا شود. «احداث واحد توليد غذاي مسافر» (كترينگ) در استان تهران با سرمايه يك ميليون و 963هزار دلار مصوب شده است. «توليد انواع كيت هاي آزمايشگاهي و تشخيص طبي» نيز طرح مصوب ديگري براي استان تهران است كه با سرمايه 843 هزار دلاري قرار است، اجرا شود. «اكتشاف، استخراج و فرآوري معدن گلدره استان كرمان» با سرمايه 562 هزار دلاري، «توليد انواع سيليكون به فرم رزين و لاستيك» با سرمايه 337هزار دلاري و «توليد و كيت هاي آموزشي» با سرمايه 337هزار دلاري اجراي خواهد شد.

دو طرح اول در استان كرمان و طرح ديگر نيز در استان زنجان عملياتي خواهد شد. البته وزارت صنعت، معدن و تجارت براي اجراي اين 7طرح جديد تابعيت سرمايه گذار خارجي را مشخص نكرده است.

كدام كشورها بيشترين مشاركت را در طرح ها دارند: با توجه به اينكه در ادوار گذشته تابعيت سرمايه گذاران مشخص بود، آنچه در جديدترين آمارها منعكس شده، نشان مي دهد تركيه و چين بيشترين سرمايه گذاري را به خود اختصاص داده اند. تركيه توانسته در 8 طرح سرمايه گذاري كند كه از اين ميان 3 طرح را با مشاركت ساير كشورها انجام داده است. دو طرح با مشاركت جمهوري آذربايجان و يك طرح با مشاركت آلمان. از سوي ديگر چين نيز در 7 طرح سرمايه گذاري كرده است كه از اين تعداد، يك طرح را با مشاركت ايتاليا انجام مي دهد.

كدام كشورها كمترين مشاركت را در طرح ها دارند: اگرچه بسياري از كشورها در ليست سرمايه گذاران خارجي ايران قرار نگرفته اند؛ اما از ميان كشورهايي كه اقدام به سرمايه گذاري در پروژه هاي ايراني كرده اند، كشورهاي اتريش، لهستان، قزاقستان، تايوان، عراق، سوئيس و بحرين كمترين مشاركت را در بين كشورهاي سرمايه گذار خارجي دارند و هر يك از آنها تنها در يك طرح سرمايه گذاري كرده اند.

بيشترين و كمترين طرح ها در كدام استان ها اجرا مي شود: از ابتداي سال تا انتهاي آبان 50 طرح به تصويب رسيده كه از اين ميان استان تهران داراي 13 پروژه است. بعد از آن، استان خراسان رضوي با تصويب 6 پروژه بيشترين طرح ها را در خود جاي داده است. با توجه به اينكه برخي از استان ها پروژه اي را براي سرمايه گذاري خارجي به تصويب نرسانده اند و تنها 16 استان طرح هايي را براي مشاركت با خارجي ها ارائه داده اند، در ميان اين 16 استان، يزد، گيلان، گلستان، زنجان و لرستان، تنها يك طرح را براي مشاركت با خارجي ها در اختيار دارند. در مابقي استان ها، قزوين، كرمان و آذربايجان شرقي هر يك 4 طرح را به تصويب رسانده اند. آذربايجان غربي و خراسان جنوبي نيز هر يك 3 طرح را در اختيار دارند. استان هاي فارس، البرز، مركزي و قم هم هر كدام دو پروژه را براي مشاركت با خارجي ها ارائه داده اند.

بيشترين سرمايه گذاري در كدام پروژه ها صورت گرفته است: از ابتداي امسال بيشترين سرمايه گذاري توسط چيني ها در طرح «افزايش سرمايه گذاري- توليد خودرو سواري» صورت گرفته كه حجم آن رقمي معادل 230 ميليون دلار است. اين طرح در كرمان به تصويب رسيده است. پس از آن، طرح «توليد فرو سيليكو آلومينيوم» با حجم سرمايه گذاري 177 ميليون دلاري صورت گرفته است. اين سرمايه گذاري در استان خراسان جنوبي به تصويب رسيده است. اما تابعيت سرمايه گذار اين پروژه مشخص نيست. «توليد لنت ترمز و لنت كلاچ خودرو» نيز از ديگر طرح هايي است كه حجم سرمايه گذاري قابل توجهي دارد. اين طرح توسط عراق انجام مي شود و حجم سرمايه گذاري آن 118 ميليون و 709 هزار دلار است.

كمترين سرمايه گذاري در كدام پروژه ها صورت گرفته است: از ميان پروژه هاي تصويب شده، كمترين حجم سرمايه گذاري خارجي متعلق به «توليد پكيج گازي-افزايش سرمايه گذاري» است كه در استان قزوين تصويب شده و توسط ايتاليا انجام مي شود. حجم سرمايه گذاري در اين پروژه 221هزار دلار است. «توليد انواع مواد شوينده و ضد عفوني كننده» نيز با 245 هزار دلار سرمايه گذاري، از ديگر طرح هايي است كه كمترين سرمايه گذاري را به خود اختصاص داده است. اين طرح در استان گلستان به تصويب رسيده و قرار است توسط قزاقستان انجام شود. «توليد و تعمير تابلوهاي فشار قوي و ضعيف برق» و «توليد انواع پروفيل آلومينيوم» نيز سرمايه اي معادل 300 هزار دلار جذب كرده است.

بر اين اساس «توليد و تعمير تابلوهاي فشار قوي و ضعيف برق» در استان تهران تصويب شده و توسط افغانستان اجرا مي شود و «توليد انواع پروفيل آلومينيوم» در استان خراسان رضوي به تصويب رسيده و افغانستان در اين پروژه مشاركت دارد.

50 فرصت جذب سرمايه


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
International Journal of Robotics
شماره 1 (پياپي 501)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است