|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/23: نقش آفريني اتاق بازرگاني در دوران تحريم
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4544 23/11/97 > صفحه 5 (بازرگاني) > متن
 
 


پاسخ به فراخوان «دنياي اقتصاد» 
نقش آفريني اتاق بازرگاني در دوران تحريم


نويسنده: محمدرضا نجفي منش

 اتاق بازرگاني به عنوان مظهر و نماينده بخش خصوصي كشور، يكي از كليدي ترين بخش هايي است كه مي تواند در دوره بازگشت مجدد تحريم هاي خارجي براي اقتصاد كشور نقش آفرين و اثرگذار باشد. اتاق بازرگاني در مقطع كنوني و در شرايطي كه چند ماهي از آغاز دوباره تحريم ها مي گذرد، اقداماتي را براي مقابله با تحريم ها در دستور كار خود قرار داده و با جديت آنها را پيگيري كرده است.

از يك منظر كلي مجموعه اقدامات و سياست هاي ضدتحريمي اتاق بازرگاني به دو دسته مختلف تقسيم مي شود. در گام اول، اتاق گزارش هاي متعددي را در ارتباط با ماهيت و اثرات تحريم ها تهيه كرده و ماحصل آن را در اختيار مسوولان و نهادهاي مربوطه قرار داده است. اتاق در اين گام تلاش كرده است با بررسي هاي دقيق، مجموعه اي از پيشنهادها و راهكارهاي عملياتي را به تصميم گيران ارائه كند كه در ادامه به جزئيات اين راهكارها اشاره خواهد شد. اما در گام ديگر پارلمان بخش خصوصي جلسات متعددي را با دست اندركاران رشته ها و صنايع مختلف برگزار كرده است؛ اتاق طي اين جلسات مشكلات و موانع كسب وكارهاي مختلف كه ناشي از تحريم ها بوده را احصا كرده و راهكارهايي را به شكل متناسب براي حل هريك از آنها تدوين و ارائه كرده است.  شايد يكي از اولين مراكز و نهادهايي كه از زمان خروج دونالد ترامپ از برجام و به دنبال آن بازگشت تحريم ها، فعاليت اش را در ارتباط با تحريم ها آغاز كرد اتاق بازرگاني تهران بود. از همان زمان اتاق تهران نسبت به برنامه ريزي براي تهيه گزارش هاي تخصصي و ارائه راهكارهاي عملياتي براي مقابله با تحريم ها اقدام كرد و در اين زمينه به طور مشخص كميسيون تسهيل كسب وكار اتاق تهران گام هاي موثري برداشت و پيشنهادهايش را به سياست گذاران ارائه كرد. پيشنهادهايي كه برخي از آنها تاكنون اجرايي شد و برخي ديگر هنوز به اجرا درنيامده است.  اولين پيشنهاد پارلمان بخش خصوصي اين بود كه همان گونه كه دولت آمريكا يك نفر به نام «برايان هوك» را به طور خاص مسوول پيشبرد امور تحريم ها عليه ايران كرده، ايران هم يك نفر را به صورت تام الاختيار مشخص كند تا او برنامه هاي مقابل با تحريم ها را پي بگيرد. متاسفانه تاالان چنين فردي معرفي نشده است، البته نهادها و سازمان هاي مختلفي مسائل مربوط به تحريم ها را دنبال مي كنند، اما هنوز فردي كه به صورت همه جانبه و تمام وقت ابعاد مختلف تحريم ها را بررسي و شناسايي كند، مشخص نشده است.

اقدام ديگري كه در اتاق بازرگاني تهران و در مرحله بعد در اتاق بازرگاني ايران انجام شد، تشكيل يك كميته مقابله با تحريم ها بود. ما در اين كميته جلسات متعددي با صاحبان كسب وكار و دست اندركاران رشته هاي مختلف از جمله، «داروسازي»، «صنعت نفت»، «خودرو»، «ساخت قطعات صنعتي» و... برگزار كرديم و موارد و مشكلات هر يك از رشته ها را شناسايي و نتايج نهايي را براي مسوولان مرتبط ارسال كرديم. در همين راستا اتاق هشدارهاي لازم را به مسوولان، وزارتخانه ها، بانك مركزي و ساير نهادهاي تصميم گيرنده اعلام كرد. اتاق همچنين از نهادهاي مختلف از جمله كميسيون امنيت ملي مجلس دعوت كرد و نمايندگان اين كميسيون به اتاق آمدند و بخش خصوصي نيز مطالب اصلي در زمينه تحريم ها را منتقل كرد. در واقع مجموعه اين اقدامات به دليل نقش مشورتي اتاق بازرگاني براي قواي سه گانه از جنبه هاي مختلف صورت گرفت.

 اما بايد به اين موضوع توجه ويژه داشته باشيم كه از اين مرحله به بعد بايد گام هاي اصلي تر و مهم تري را براي مقابله با تحريم ها برداريم، مرحله اي كه مطمئنا اتاق بازرگاني مي تواند در پيشبرد اهداف مورد نظر نقش آفرين باشد و ظرفيت هاي خود را نمايان كند. اما براي خنثي سازي يا دست كم كاهش اثرات تحريم ها چهار پيشنهاد عملياتي به سياست گذاران به ترتيب زير ارائه مي شود:

1- حتما بايد شرايط كار و توليد در كشور تسهيل شود و با برداشتن موانع غيرضروري كسب وكار از خودتحريمي ها اجتناب كنيم. 2- با ايجاد يك بسيج عمومي و همگاني نيازهاي وارداتي مان را به طور دقيق شناسايي كنيم، در اين راستا بايد تلاش كنيم وابستگي به محصولات خارجي را تا حد امكان كاهش دهيم تا به طور همزمان نيازهاي ارزي كشور تعديل و مديريت شود. 3-  ضرورت دارد تبادلات تجاري خود را با كشورهاي همسايه نظير افغانستان، عراق و كشورهاي حوزه CIS افزايش دهيم. از آنجا كه حمل ونقل به اين كشورها با سهولت بيشتري انجام مي شود و هزينه كمتري هم دارد، توسعه ارتباطات با اين كشورها در شرايط تحريم بسيار حائز اهميت است.  4- در ادامه توسعه روابط اقتصادي در عرصه بين المللي، برقراري رابطه با اروپا و كشورهايي مثل چين و هند كه با اصل تحريم ها موافق نيستند، مي تواند امكان هايي را براي دور زدن تحريم ها پيش روي ما قرار دهد. البته اين كشورها با وجود مخالفت شان با تحريم ها، تحت فشار آمريكا اقداماتي را انجام مي دهند اما ما بايد با توسعه روابط مان با اين كشورها تحريم ها را دور بزنيم و از اين مرحله عبور كنيم. در همين زمينه اتاق بازرگاني گام هاي عملي برداشته است و از مقامات و سفراي كشورهايي كه امكان رابطه با ايران را دارند دعوت به عمل آورده و آنها هم در اتاق حضور پيدا كردند و در مورد شرايط و مشكلات تبادلات تجاري با ايران به گفت وگو پرداختند.  در مجموع به نظر مي رسد در شرايط اعمال تحريم ها، تعامل با كشورهايي كه همسويي بيشتري با ايران دارند مي تواند به عنوان راهكاري موثر در كانون توجه قرار گيرد تا مسيرهاي همكاري بهتر و دقيق تر براي بسط روابط، شناسايي و اجرايي شود. از سوي ديگر، توجه به نقش و جايگاه بخش خصوصي و اتاق بازرگاني از سوي مسوولان براي عبور از تحريم ها راهگشا خواهد بود، چراكه مطمئنا اتاق از اين امكان برخوردار است كه در شرايط كنوني نقشي حساس و كليدي در مقابله با تحريم ها ايفا كند.


*رئيس كميسيون تسهيل كسب و كار اتاق تهراننقش آفريني اتاق بازرگاني در دوران تحريم


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4544 به تاريخ 23/11/97، صفحه 5 (بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بارآثار ديگري از " محمدرضا نجفي منش"

  راهكارهاي مقطعي چاره ساز بازار خودرو نيست
محمدرضا نجفي منش*، ايران 11/6/97
مشاهده متن    
  بحران زدگي بازار قطعات خودرو
محمدرضا نجفي منش*، ايران 21/5/97
مشاهده متن    
  دو روي سكه يك تصميم
محمدرضا نجفي منش *، اعتماد 20/4/97
مشاهده متن    
  خودرو، توليد يا مونتاژ؟
محمدرضا نجفي منش، جام جم 11/3/96
مشاهده متن    
  نرخ بالاي سپرده يعني مرگ توليد
محمدرضا نجفي منش *، اعتماد 25/8/95
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم پيراپزشكي و توانبخشي
متن مطالب شماره 2 (پياپي 802)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است