|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: استفاده از شش سيگما در صنعت هتل
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 17 (گردشگري) > متن
 
 


مديريت هتلداري 
استفاده از شش سيگما در صنعت هتل


نويسنده: مسعود غلامي (gm394@yahoo.com)

 پس از موفقيت اوليه در سازمان هاي توليدي، شش سيگما به تدريج در سازمان هاي خدماتي از جمله هتل ها به طور گسترده مورد استفاده قرار گرفت. اگر چه صنعت هتلداري علاقه بيشتري در اين حوزه از خود نشان داده و بسياري از هتل ها از اين روش منافع ملموس را به دست آورده اند، اما دامنه آنان بسيار محدود است. مطالعات نشان داده هتل هايي كه اصول كنترل كيفيت را به دقت اجرا مي كنند، در مقايسه با هتل هاي ديگر مزاياي بيشتري را به دست آورده اند.

شش سيگما يك روش مديريتي است كه هدف آن افزايش كيفيت خدمات با تمركز بر كاهش تعداد نقص هاست. نكته ظريف تفاوت شش سيگما با بقيه روش ها و تكنيك هاي بهبود كيفيت و افزايش بهره وري همين نكته است كه شش سيگما اعتقاد دارد اگر بشود تعداد خطاهاي ارائه خدمات را كاهش داد، پس در درازمدت خدماتي ارائه مي شود كه هم هزينه نهايي را كاهش مي دهد و هم رضايت اكثر مهمانان افزايش پيدا مي كند. هدف اين روش از بين بردن نقص ها، كاهش هزينه ها و افزايش رضايت مهمانان است. تفاوت اساسي شش سيگما و ديگر برنامه هاي بهبود فرآيند، در ارائه يك طرح سازماني است كه باعث كشف و حل مساله در سراسر سازمان مي شود. اين روش به دنبال ارائه راه حل هاي نوآورانه با تمركز بر مهمان و به دنبال آن ارائه نوآوري در سراسر هتل است. شش سيگما يك چارچوب براي هتل براي آموزش كاركنان در زمينه عملكردهاي كليدي، شكل دادن به استراتژي ها، هماهنگ كردن خدمات خود با نيازهاي مهمانان و اندازه گيري و بهبود كارآيي فرآيندهاي كسب و كار هتلداري ارائه مي دهد. به عنوان يك اصل و شالوده، شش سيگما به تمام افراد هتل مي آموزد كه كارآمدتر و مفيدتر باشند. اما اگر قرار باشد شش سيگما در يك هتل كه خدمات اقامتي و پذيرايي ارائه مي دهد اجرا شود، بايد چگونه مراحل طي شوند؟

- در مرحله اول بايد مشخص شود قرار است روي چه بخشي از هتل كار شود؟ يعني قرار است خطاي كدام قسمت كاهش داده شود؛ به طور مثال پايين آمدن كيفيت غذاي رستوران هتل انتخاب مي شود. در اينجا چگونگي انتخاب مساله امر مهمي است.

- در مرحله دوم، با استفاده از علم آمار و براساس يكسري اصول و استانداردهايي كه مشخص و تدوين شده، وضعيت كنوني تهيه غذا در رستوران مشخص و يك امتيازي به وضعيت كنوني داده مي شود.

- در مرحله سوم، تجزيه وتحليل مشخص خواهد كرد كه مشكل از كجاست؟ يعني علت اينكه كيفيت غذاي رستوران پايين آمده چه بوده است؟

- در مرحله چهارم نيز راهكار بهبود تدوين و ارائه مي شود؛ يعني پيشنهاد داده مي شود كه براي بهبود وضعيت چه كار بايد كرد؟ چه فرآيندي بايد اصلاح بشود؟ چه موادي بايد اضافه و چه موادي بايد حذف شوند؟

- همچنين در مرحله پنجم، بعد از اصلاح در بازه هاي زماني مشخص، دائما وضعيت جديد كنترل و سطح كيفيت تهيه غذا دوباره اندازه گيري مي شود تا مشخص شود وضعيت تا چه اندازه بهتر شده است. بهتر اين است كه اين كار دائما تكرار بشود؛ اين يعني «بهبود مستمر».

اصولا براي رسيدن به اثربخشي و كارآمدي بالاتر در صنعت هتلداري با استفاده از روش شش سيگما، سه مولفه اصلي مطرح مي شود:

مولفه اول مربوط به راهبرد شش سيگما است. اين مولفه راهبردي، مسووليت مدير عالي هتل است. مولفه دوم شش سيگما، مربوط به راهكارها و تدابيري است كه چگونگي عملكرد گروه ها را در بهبود يك فرآيند نشان مي دهد. ديگر مولفه كليدي نيز مسائل فرهنگي است كه با استفاده از آنها در هتل مي توان شش سيگما را به چيزي فراتر از مجموعه اي از تدابير و روش ها بدل ساخت. از جمله اهداف شش سيگما مي توان به كاهش نوسانات و تغييرات، كاهش ايرادات و مشكلات، بهبود بازدهي فرآيندها، افزايش رضايت مهمانان، كاهش هزينه هاي هتل، بهبود كيفيت خدمات، اجراي روشي سيستماتيك براي حل مسائل، تقويت بنيه رقابتي هتل و كاهش سيكل زماني (تحويل به موقع) اشاره كرد كه هريك داراي اثرات بسيار با اهميتي هستند.

شش سيگما توانايي بهبود خدمات را دارد؛ چراكه اين مفهوم بر بهبود كار گروهي، پيشگيري به عنوان يك استراتژي مهم، نگراني در مورد روحيه كاركنان، كاهش هزينه ها، ايجاد مهارت هاي حل مشكلات كاركنان، افزايش رضايتمندي شغلي، ارائه خدمات مستمر و تصميم گيري با استفاده از داده ها به جاي فرضيه ها تمركز دارد. شش سيگما كار تيمي را بهبود مي بخشد، فرهنگ سازماني را از حالت «آتش بازي» به حالت «پيشگيري از آتش» تبديل مي كند، روحيه كاركنان را افزايش مي دهد، تعداد مراحل غير ارزش افزوده را در فرآيندهاي كسب و كار از طريق سيستماتيك كاهش مي دهد و منجر به ارائه خدمات سريع تر، كاهش هزينه هاي كيفيت، شكايات مهمانان و هزينه هاي مربوط به حل مشكل يا اشتباه مي شود. شش سيگما يك روش قدرتمند براي تشخيص مشكلات عمده و ايجاد استراتژي هايي براي غلبه بر اين مشكلات و بهبود تجربه مهمان است.

هنگام اجراي شش سيگما، يك هتل بايد چندين مساله را حل كند. در ابتدا هتل بايد جزئيات پروسه كار را متوجه شود و سپس، نيازها و انتظارات مهمانان را اولويت بندي كند. هتل ها همچنين بايد مسائل مربوط به فرآيندهاي اصلي و نحوه تعريف و اندازه گيري نقص ها را مورد توجه قرار دهند. علاوه بر اين، بايد يك روش را براي تشخيص اينكه چرا نقص در فرآيندها رخ مي دهد و چگونگي وقوع آنها را پيدا كند. هتل ها همچنين بايد تاثير وجود اين نقص ها را بر رضايت مهمان در نظر بگيرند و در نهايت، بايد يك استراتژي براي جلوگيري از نقص ها طراحي و اجرا شود.


*دانشجوي دكتراي تخصصي بازاريابي هتلدارياستفاده از شش سيگما در صنعت هتل


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 17 (گردشگري)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بارآثار ديگري از " مسعود غلامي"

  عناصر كليدي در برنامه ريزي تبليغات هتلداري
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 27/6/97
مشاهده متن    
  سيستم هاي توزيع جهاني چگونه در فروش اتاق هتل عمل مي كنند؟
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  دو كانال توزيع در هتلداري
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 13/6/97
مشاهده متن    
  هدف هتل ها در قيمت گذاري
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 6/6/97
مشاهده متن    
  فرمول قيمت گذاري در بازاريابي هتل ها
مسعود غلامي *، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان
نظر بدهيد

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله دندانپزشكي جامعه اسلامي دندانپزشكان
شماره 2 (پياپي 3102)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است