|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: جزاير نوساني بورس تهران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4655
دو شنبه 24 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 9 (بورس) > متن
 
 


جزاير نوساني بورس تهران
حركت متضاد شاخص هاي اصلي سهام ريشه يابي شد


دنياي اقتصاد : شاخص كل بورس تهران در معاملات ديروز دومين افت متوالي خود را ثبت كرد. نماگر اصلي سهام در اين روز در غياب شمار زيادي از سهامداران 495 واحد افت كرد و به سطح 157 هزار و 972 واحد رسيد. مشاركت بيشتر فروشندگان در فضاي نيمه تعطيل ديروز را مي توان به فضاي خاكستري حاكم بر سهم هاي بزرگ و بنيادي نسبت داد كه نماگر اصلي بازار را توام با افول موج هاي هيجاني در گروه هاي مستعد وادار به عقب نشيني كردند. به طور كلي الگوي اخير حاكم بر سهام را مي توان به جزيره هايي نوساني تشبيه كرد كه از هفته گذشته در بازار پديدار شد و تا معاملات ديروز ادامه يافت. فقدان ليدر، ناپايداري روندها و پيروي بازار از اخبار و رويدادهاي خاص را مي توان از نشانه هاي بروز چنين الگويي در بازار سهام برشمرد.

 بورس بازي در قالب هاي جزيره اي

بازار سهام در هفته هاي قبل براي مدت ها با پيشتازي بلامنازع سهام بانك ها و خودرويي ها در جذب نقدينگي به كار خود ادامه مي داد. ايجاد محيط نامساعد حول سهام كالايي، توجه شمار زيادي از بورس بازان را جلب موضوع تسعير دارايي هاي ارزي بانك ها، افزايش سرمايه و ارزيابي مجدد دارايي ها در بنگاه هاي زيان ده كرد و در نتيجه، بخش غالب جريان نقدينگي را به اين دو صنعت پرحاشيه و ساير سهم هاي مستعد از گروه هاي كوچك و متوسط سرازير كرد. پيش از آن نيز بازار غالباتحت سيطره سهم هاي اصطلاحا دلاري به روند خود ادامه مي داد و گروه هاي كالايي صدرنشين جذب نقدينگي در بين صنايع بورسي بودند. اما از هفته قبل شاهد تغيير روندهاي كلي حاكم بر بازار و تضعيف جريان هاي ليدرمحور هستيم. علائم تغيير اين الگو از هفته گذشته با رشد محسوس تقاضا در گروه فلزات و كاهش متقابل تحركات در گروه بانكي و خودرويي پديدار شد و جالب اينكه اين روند در معاملات كم عمق و نيمه تعطيل هفته جاري پايدار نماند و طي روز گذشته بار ديگر شاهد عقبگرد متقاضيان در سهام غول هاي فلزات بوديم. پايان موج هيجان تجديد ارزيابي ها و همچنين تداوم فضاي خاكستري پيرامون سهام كالايي را مي توان از دلايل اصلي اين روند دانست.

با وجود عمق كم معاملات در دو روز اخير با بررسي روند قيمت ها مي توان به تصويري جزيره اي از رفت و آمد پول ها و نوسان كم رمق قيمت در گروه هاي مختلف دست يافت. از هفته گذشته كه تقاضاي سهام در جبهه بانكي ها و خودرويي ها رو به كاهش گذاشت، برخي از سهم ها به اتكاي حركت مثبت قيمت هاي جهاني يا برخي با اخبار موثر داخلي تغيير روند دادند. اما نكته جالب اينجاست كه برخلاف ادوار گذشته حركت ها دوام چنداني نداشت و جبهه تقاضا خيلي زود عقب نشست. گروه فلزات و گروه سيمان از جمله بارزترين نمونه هايي هستند كه طي اين هفته با فراز و نشيب هاي ناپايداري همراه بوده اند.

 تقلاي ناكام شاخص زير فشار بزرگان

معاملات بورس تهران طي روز گذشته در شرايط نسبتا متعادل سهم هاي بزرگ كالايي آغاز شد و شاخص كل در ابتداي كار حدود 90 واحد ارتفاع گرفت. اما شاخص كل تحت تاثير فضاي منفي حاكم بر گروه هاي بانكي و خودرويي و عقب نشيني آرام قيمت در غول هاي گروه فلزات، رفته رفته از سقف روزانه فاصله گرفت و در  پايان كار 495 واحد افت كرد. فشار عرضه و افت قيمت در سهم هاي بانكي و خودرويي نه تنها به خنثايي اثر مثبت نمادهاي معدني بر نماگر بازار انجاميد بلكه شاخص را وادار به عقب نشيني به دامنه منفي كرد. در اين فضا، عمق كم معاملات  و فقدان تقاضا در معاملات ليدرهاي گروه هم اثر محسوسي بر جاي گذاشت و در تنزل بيشتر نماگر بازار موثر واقع شد.

اين همه در شرايطي رقم خورد كه قيمت جهاني كالاهاي اساسي طي روز گذشته در محدوده مثبت قرار داشت. قيمت هاي جهاني پس از فشار شاخص دلار و افت نسبي در معاملات دوشنبه اخير، ديروز اندكي رشد كردند. با وجود اين، فعالان نسبتا كم تعداد بورس تهران در جريان دادوستدهاي ديروز واكنش همسويي به نوسان قيمت هاي جهاني نشان ندادند. حتي سيگنال هاي ارسالي از بورس كالا در معاملات ديروز هم توجه چنداني برنينگيخت. به نظر مي رسد فعالان بورسي هنوز در انتظار نشانه هاي قطعي تري از سوي بازار جهاني پس از پايان مذاكرات صلح تجاري در انتهاي اين هفته هستند تا مشاركت بيشتري در سهام دلاري بورس تهران را رقم زنند. فشار عرضه و عقبگرد قيمت در نماد بزرگان فلزات را مي توان پيامد بلافصل اين گارد احتياطي دانست. ديروز نماد ملي مس ايران و فولاد مباركه پس از نماد بانك هاي صادرات و ملت بيشترين تاثير منفي را بر نماگر بازار بر جا گذاشتند. اين در شرايطي بود كه قيمت كاتد مس شركت ملي مس ايران در تالار معاملات فيزيكي بورس كالا تحت رقابت نزديك عرضه و تقاضا در مقايسه با آخرين جلسه معاملاتي در هفته قبل حدود 9 درصد رشد نشان داد. به نظر مي رسد عمق كم دادوستدها، غياب شمار زيادي از سهامداران در كنار انتظار براي رونمايي از نتايج نهايي مذاكرات چين و آمريكا معاملات اين سهم و ساير هم گروهي هاي متاثر از بازار جهاني را در سايه برده است.

 مصونيت جهاني سنگ آهني ها

برخلاف ضعف بزرگان فلزات و همچنين عقبگرد پتروپالايشي ها، سهام معدن كاران بورسي با محوريت سنگ آهني ها در روز گذشته شرايط متفاوتي را با قدرت نمايي متقاضيان تجربه كرد. ديروز دو نماد بزرگ سنگ آهني يعني نماد گل گهر و معدني چادرملو بيشترين حمايت را از شاخص كل به عمل آوردند. «كگل» و «كچاد» در اين روز 109 واحد از دماسنج اصلي بازار حمايت كردند. به طور كلي، تداوم رشد قيمت جهاني سنگ آهن را بايد عامل اصلي تحركات مثبت در سهام معدني بورس تهران طي روز گذشته دانست. اختلال فعاليت هاي توليدي غول سنگ آهني دنيا يعني شركت واله در برزيل عامل اصلي تداوم روند رو به رشد قيمت اين ماده خام شده است كه توانست وابستگان بورسي را از فشار عرضه ها مصون بدارد.

 هجوم براي خريد سهام سيماني

سهام گروه سيمان بورس تهران طي روز گذشته بار ديگر در كانون توجه معامله گران قرار گرفتند. هجوم قابل توجه سهامداران خرد براي خريد سهام سيماني نه تنها صف هاي پرشمار خريد را در پي داشت، بلكه متوسط قيمت در اين گروه را  9/ 2 درصد افزايش داد. حضور دسته جمعي سهامداران در صف خريد اين گروه را بايد در اخبار پيرامون افزايش نرخ سيمان جست وجو كرد. طي هفته هاي اخير سهام سيماني غالبا بر محور جذابيت ارزش  جايگزيني و سپس انتظار براي دريافت مجوز افزايش نرخ سيمان با استقبال سهامداران خرد روبه رو شده اند. در همين راستا ديروز سايت «دنياي بورس» در گفت وگو با عبدالرضا شيخان، دبير انجمن صنفي كارفرمايان صنعت سيمان به بررسي آخرين وضعيت افزايش قيمت سيمان پرداخت. اين مقام مسوول با اشاره به موضوع افزايش 20 درصدي نرخ سيمان، جهش تورمي و افزايش هزينه هاي شركت هاي سيماني را عامل ناگزير افزايش نرخ دانسته اما زمان مشخصي را براي تحقق اين موضوع اعلام نكرده است. به گفته شيخان، در حال حاضر افزايش نرخ سيمان، در انتظار بررسي هاي يك مركز مالي معتبر از قيمت تمام شده صنعت سيمان است. به نظر مي رسد علاوه بر موضوع ارزش جايگزيني و افزايش نرخ سيمان، انتشار خبري درخصوص تفاهم نامه همكاري با سوريه بر رشد تقاضاي سهام گروه سيمان(به عنوان يكي از صنايع منتفع) طي روز گذشته موثر بوده است.

 عقبگردهاي گروهي

همزمان سهام گروه بانكي طي روز گذشته تحت فشار عرضه با افت دسته جمعي قيمت مواجه شدند و در اين ميان، برخي از نمادهاي بانكي نظير بانك دي و پست بانك در محدوده صف فروش به كار خود پايان دادند. خودروسازان هم در همين مسير حركت كردند. به نظر مي رسد تقاضا پس از فروكش تب تجديد ارزيابي ها در سهم هاي اين گروه در حال عقب نشيني هستند. فقدان انگيزه بنيادي سبب شد تا بيشترين خالص فروش سهامداران خرد در گروه بانك ها ثبت شود. البته سهامداران حقيقي به طور كلي در معاملات كم رمق ديروز فروشنده سهم بودند تا خريدار. در واقع خروج سرمايه هاي خرد مختص گروه بانك ها نبود بلكه سهامداران حقيقي در 19 گروه غالبا در نقش فروشنده ظاهر شدند و به همين دليل مالكيت در اين گروه ها و مجموعا در كل بازار به نام سهامداران بزرگ تغيير كرد.

جزاير نوساني بورس تهران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 9 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Journal of health, Safety and environment
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است