|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: تداوم گام هاي محتاط آيفكس
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 10 (بورس) > متن
 
 


فرابورس 
تداوم گام هاي محتاط آيفكس


نويسنده: مينا افروزي

دنياي اقتصاد : شاخص كل فرابورس ايران طي معاملات روز گذشته، حركت پر افت و خيز كم دامنه اي را از خود نشان داد. فضاي كم نوسان معاملات روز يكشنبه در خريد و فروش هاي ديروز نيز ادامه يافت. نبود دليل محكمي براي جذب تقاضا در هفته نيمه تعطيل جاري، حركت كند بازار را موجب شد كه شاخص كل را با نوسان بسيار محدودي جابه جا كرد و بر سطح 7/ 1934 واحدي قرار داد. از طرفي تداوم فشار فروش در بازار تسهيلات مسكن افت تقريبا دسته جمعي اوراق مسكن را در پي داشت. در حالي كه بازار بدهي با روند ثابت تري طي شد كه در نتيجه آن بازدهي اسناد خزانه اسلامي بدون تغيير باقي ماند.

معاملات بازار سهام هفته جاري همگام با انتظارات اكثريت فعالان و تحليلگران آغاز شد. انتظاري كه بنا به نامعلوم بودن مذاكرات تجاري چين و آمريكا و خطر افت مجدد قيمت هاي جهاني، نيمه تعطيل بودن هفته جاري و نااطميناني از عوامل سياسي اثرگذار شكل گرفت و به كم نوسان بودن شاخص كل طي هفته جاري اشاره داشت. روندي كه در معاملات ديروز نيز انعكاس يافت و حركت كم دامنه آيفكس را منجر شد. سهامي ذوب آهن اصفهان كه هفته گذشته پس از جهش قيمت سنگ آهن عامل مهمي براي رشد شاخص كل ثبت شد، روز گذشته مسير متفاوتي را پيمود و افت بيش از پنج واحدي نماگر بازار را منجر شد. در مقابل، پتروشيمي مارون و هلدينگ صنايع معدني خاورميانه با افزودن در مجموع بيش از شش واحد از كاهش بيشتر آيفكس جلوگيري كردند.

  صنايع بازار اول و دوم

روز گذشته در بازار اول و دوم بيش از 314 ميليون سهم به ارزش نزديك به 82 ميليارد تومان دست به دست شد. اين نقدينگي گرچه نسبت به متوسط ارزش معاملات هفته گذشته افت قابل توجهي را نشان مي داد، با اين حال نسبت به نقدينگي معاملات خرد يكشنبه جاري از افزايش 14 درصدي برخوردار شد. صنعت فلزات اساسي، مقصد عمده نقدينگي بود كه بيش از يك چهارم ارزش معاملات را رقم زد. در ادامه با فاصله بسيار زياد، صنعت بيمه و صندوق بازنشستگي و همچنين زراعت نيز از ديگر صنايع پرمعامله ديروز بودند. در مقابل زيرمجموعه خودرو كمترين نقدينگي گردش يافته سه شنبه را به خود اختصاص داد. رصد 27 صنعت فعال فرابورس از منظر رشد شاخص نيز حاكي از افزايش متوسط قيمت سهام در 15 صنعت بود. صنايع استخراج زغال سنگ، قند و شكر و همچنين سيمان از جمله گروه هايي بودند كه به ترتيب بيشترين رشد شاخص روزانه را به خود اختصاص دادند. در مقابل، ميان 12 صنعت قرمزپوش، گروه هاي تك سهمي ساير واسطه گرهاي مالي و سپس توليد محصولات الكترونيكي و نوري به عنوان زيان ده ترين صنايع روز شناخته شدند.همچنين در معاملات امروز (چهارشنبه 24 بهمن)، سهام جديدي در بازار دوم فرابورس مورد عرضه اوليه قرار مي گيرد. بر اين اساس سهام شركت كشت و دامداري فكا پس از پذيرش در بازار دوم در بيستم خرداد سال جاري، طي معاملات روز جاري به روش ثبت سفارش عرضه مي شود. از ميان تعداد كل سهام شركت كه 300 ميليون است، 60 ميليون سهم (معادل 20 درصد) به عرضه گذاشته مي شود. «زفكا» به عنوان دوازدهمين عرضه اوليه فرابورس در سال جاري، چهارمين نماد گروه زراعت است كه در اين مدت به بازار دوم سهام پيوسته است.

  همگام با بازيگران

در دومين روز كاري هفته جاري نيز فرابورس با تغيير مالكيت ارزش غالب سهام به نفع سهامداران حقوقي به كار خود پايان داد. نزديك به 18 ميليون سهم از سبد سهامداران حقيقي به پرتفوي حقوقي ها حركت كرد كه ارزش آن بالغ بر 7 ميليارد تومان محاسبه شد. كانون تمركز خريداران عمده، سهام شركت پتروشيمي زاگرس را در بر گرفت، به طوري كه افزون بر 200 هزار سهم «زاگرس» به ارزش حدود يك ميليارد از سبد سهامداران خرد خارج و به سوي سهامداران عمده منتقل شد. اولويت بعدي اين دسته از سهامداران در معاملات سهامي ذوب آهن اصفهان و سپس پتروشيمي غدير منعكس شد كه در مجموع از خريد مثبت 2 ميليارد توماني معامله گران حقوقي بهره مند شدند. از اين روز، متوسط خريد بازيگران عمده در سهام صنايع فلزات اساسي و نيز محصولات پتروشيمي بيشترين مقدار را در بين ساير صنايع ديگر داشت.در سوي مقابل، تك سهم «چكاپا» بيشترين خريد سهامداران حقيقي را در اختيار گرفت كه بيش از يك ميليارد تومان برآورد شد. نمادهاي معاملاتي «غشهداب» و «بهپاك» نيز در مراتب بعدي تقاضاي سهامداران خرد قرار گرفتند. به اين ترتيب، محصولات كاغذي و همچنين محصولات غذايي و آشاميدني از بيشترين حمايت فعالان خرد بازار برخوردار شدند.

رصد ساير بازارها

روز گذشته در بازارهاي چندگانه فرابورس ايران بيش از 623 ميليون برگه بهادار به ارزش 409 ميليارد تومان معامله شد كه بخش عمده آن در بازار اوراق با درآمد ثابت به گردش درآمد. در اين بازار افزون بر يك ميليون و 400 هزار ورقه به ارزش حدود 124 ميليارد تومان خريد و فروش شد كه غالب آن در معاملات اوراق اسناد خزانه اسلامي رقم خورد. داد و ستدهاي اوراق خزانه در شرايطي پايان يافت كه بازار شاهد روند نزولي بسيار محدودي در شمار اندكي از اوراق بود. از اين سو، متوسط نرخ بهره اوراق عنوان شده بدون تغيير نسبت به مقدار روز يكشنبه در سطح 3/ 21 درصدي باقي ماند. بيشترين نرخ سود موثر به اوراق با نماد معاملاتي «اخزا714» تعلق داشت و كمترين نيز با مقدار 2/ 20 درصدي ازآن «اخزا712» بود.در بازار تسهيلات مسكن نيز بيش از 82 هزار برگه به ارزش بيش از 4 ميليارد تومان معامله شد كه غلبه عرضه بر تقاضا در روند قيمتي اكثر اوراق تسهيلات مسكن مشهود بود. در ميان اوراقي نيز كه رشد بهاي محدودي را به ثبت رسانده بودند، تسهيلات مسكن با سررسيد تير 96 صدرنشين بود. در مقابل، اوراق تسهيلات مسكن به سررسيد تير 97 با كاهش افزون بر 3 درصدي، بيشترين افت قيمت را تجربه كرد. همچنين در اين روز، دامنه قيمت ها در بازه حدود 57 هزار تومان تا 54 هزارتومان شكل گرفت كه از كاهش دسته جمعي قيمت ها خبر مي داد.

تداوم گام هاي محتاط آيفكس


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 10 (بورس)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 7 بارآثار ديگري از " مينا افروزي"

  انتخاب هاي غلط
مينا افروزي *، جام جم 25/6/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله غدد درون ريز و متابوليسم ايران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 103)، فروردين و ارديبهشت 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است