|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: بررسي آمار گمرك نشان داد: سيگنال مثبت از صادرات ميعانات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


بررسي آمار گمرك نشان داد: سيگنال مثبت از صادرات ميعاناتدنياي اقتصاد : آمار روزانه گمرك كشور نشان مي دهد ايران در 18 روز ابتداي بهمن ماه به طور متوسط روزانه 476 هزار بشكه ميعانات گازي صادر كرده است. اين مقدار نه تنها بيشترين سطح صادرات اين كالا از ابتداي سال جاري محسوب مي شود، بلكه از متوسط روزانه صادرات ميعانات در سال هاي گذشته نيز بيشتر است. هرچند ممكن است با تكميل شدن ماه و انتشار گزارش ماهانه گمرك اين ارقام قدري تغيير كند؛ اما روند بهبود صادرات ميعانات حفظ خواهد شد. با شروع تحريم هاي آمريكا، صادرات ميعانات گازي كاهش قابل توجهي يافت و حتي در آذر به طور كامل متوقف شده بود.

بعد از انتشار آماري از افت قابل توجه صادرات نفت ايران همزمان با آغاز تحريم هاي آمريكا، نشانه هايي از بهبود روند صادراتي كشور ديده مي شود. آن طور كه آمار روزانه گمرك كشور نشان مي دهد، در 18 روز ابتداي بهمن ماه سال جاري، به طور متوسط 476 هزار بشكه در روز ميعانات گازي از ايران صادر شده است. اين مقدار صادرات ميعانات گازي بيشترين سطح در كل سال جاري محسوب مي شود. علاوه بر آن مقايسه اين عدد با متوسط روزانه صادرات اين ماده در سال هاي گذشته نشان از ركوردشكني ميزان فروش ميعانات گازي ايران دارد. اين در حالي است كه در فاصله آبان(شروع تحريم ها) تا بهمن ميزان صادرات  اين كالا بسيار كاهش يافته بود، به طور مثال در آذر ماه ايران هيچ محموله اي از ميعانات گازي خود را صادر نكرده است. با اين حال بايد توجه داشت كه صادرات 476 هزار بشكه در روز تنها مربوط به 18 روز ابتداي بهمن است، بنابراين متوسط صادرات ميعانات گازي ايران در كل بهمن ماه ممكن است با اين رقم متفاوت باشد. به اين معنا كه در صورتي كه ايران تا پايان اين ماه محموله ديگري صادر نكند يا اينكه موفق به ارسال محموله هاي ديگري شود، ممكن است ميزان صادرات در بهمن قدري كاهش يا افزايش يابد. علاوه بر اين آمار استخراج شده از گزارش هاي روزانه گمرك است و ممكن است هر گونه تغييري در ميزان صادرات در گزارش هاي آتي گمرك از صادرات كشور اعمال شود؛ البته بررسي روند ماه هاي پيش احتمال برابري اين آمار را با اعداد انتشار يافته از صادرات ميعانات در پايان هر ماه تا حدودي تاييد مي كند. آمار ماهانه كه در پايان هر ماه توسط گمرك منتشر مي شود از دقت بيشتري برخوردار است.

با اين حال آنچه در اين آمار قابل اتكا است، روند افزايشي صادرات ميعانات گازي ايران بعد از شروع تحريم ها است كه مي تواند نشان از بهبود روند صادراتي نفت كشور باشد. آن طور كه آمار گمرك نشان مي دهد در آبان ماه، همزمان با شروع تحريم هاي آمريكا، ميزان صادرات ميعانات گازي ايران تنها 31 هزار بشكه در روز بوده است. در ماه بعد از آن يعني در آذرماه ميزان صادرات اين كالا به طور كامل متوقف شده است. اما از دي ماه همزمان با آغاز مجدد خريد ميعانات گازي كره جنوبي از ايران، اين رقم اوج گرفته و در بهمن ماه اين روند افزايشي ادامه يافته است. در صورتي كه ايران بتواند اين سطح از صادرات ميعانات گازي را حفظ كند، نه تنها از تمام ظرفيت صادرات ميعانات گازي خود استفاده خواهد كرد، بلكه احتمال فروش آن حجم از ميعانات را كه در ماه هاي اخير روي آب يا در مخازن بندر داليان چين ذخيره كرده، به فروش رساند. در واقع اين ماده ارزشمند با شروع تحريم ها به دردسري براي ايران بدل شده است؛ چراكه همراه با گاز توليد مي شود و تنها به بهاي كاهش توليد گاز مي توان توليد ميعانات را كاهش داد. بنابراين در شرايط تحريم كه خريد ميعانات محدود شده، ايران با هزينه بسياري اين كالا را در مخازني كه در بندر داليان چين اجاره كرده يا در ناوگان شركت ملي نفتكش روي آب ذخيره كرده است. آمار نشان مي دهد ايران بيش از 19 ميليون بشكه ميعانات در بندر داليان چين ذخيره كرده است. ميزان ميعانات ذخيره شده روي آب مشخص نيست، اما در دور قبلي تحريم ها مقدار آن به بيش از 60 ميليون بشكه رسيده بود. در سال هاي اخير ايران با بهره برداري از فازهاي سه گانه پارس جنوبي، مصرف داخلي اين نوع نفت را افزايش داده است. آنطور كه وزير نفت اخيرا اعلام كرده توليد ميعانات گازي كشور تا پايان سال با بهره برداري از 4 فاز جديد پارس جنوبي به حدود 960 هزار بشكه در روز خواهد رسيد، اين در حالي است كه بين 600 تا 650 هزار بشكه روزانه ميعانات در داخل كشور به مصرف مي رسد؛ بنابراين ظرفيت صادراتي ميعانات گازي كشور بيش از 300 هزار بشكه در روز است.

از سوي ديگر بايد توجه داشت هيچ آمار دقيقي از صادرات نفت كشور در دسترس نيست و تمام آنچه موسسات و نشريات بين المللي به آن اتكا مي كنند بر اساس حدس و گمان ها و آمار غيردقيق است. با اين حال صادرات ميعانات گازي در كشور از صادرات نفت جدا شده است و گمرك برخلاف نفت، آمار صادرات ميعانات گازي را منتشر مي كند. آمار گمرك براي مقاطع زماني مختلف منتشر مي شود. در اين خصوص بررسي هاي «دنياي اقتصاد» از اين آمار در 10 سال گذشته و همچنين آمار انتشار يافته در گزارش هاي مقدماتي ماهانه تا پايان دي سال جاري و آمار روزانه منتشرشده در سايت گمرك از ابتداي بهمن تا تاريخ 18 اين ماه مي تواند مسير صادرات اين ماده را مشخص كند. بنابراين در شرايطي كه آمار دقيقي از صادرات نفت كشور در دسترس نيست آمار صادرات ميعانات گازي مي تواند نشانگر فعاليت صادراتي ايران در اين بخش باشد.

  فاصله 6ماهه خروج از برجام و شروع تحريم ها

ترامپ ماه مه 2018 مصادف با ارديبهشت سال جاري اعلام كرد كه آمريكا از توافق هسته اي با ايران خارج شده است و بر اساس آن، تحريم هاي نفتي عليه ايران ظرف 6 ماه (5 نوامبر مصادف با اواسط آبان) آغاز خواهد شد. ترامپ مدعي شده بود كه خواهان توقف كامل صادرات نفت ايران است، بنابراين كشورها در مهلت 6ماهه بايد خريد نفت از ايران را متوقف كنند. تهديدهاي كاخ سفيد موجب شد كه خروج آمريكا از برجام شروعي بر كاهش صادرات نفت ايران شود و پيش از شروع تحريم ها برخي از كشورها از خريد نفت از ايران دست بكشند.

آن طور كه گزارش منتشر شده در نشريه ميس(MEES) از ميزان صادرات نفت ايران نشان مي دهد، در فاصله ژانويه تا آگوست 2018 يعني در 8 ماه ابتدايي اين سال ميزان صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران حدود 48/ 2 ميليون بشكه در روز بوده است. اين در حالي است كه متوسط صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران در سال 2017 حدود 7/ 2 ميليون بشكه در روز برآورد مي شود. كاهش خريد نفت پيش از شروع تحريم ها از سوي كشورهاي اروپايي، تركيه و كره جنوبي مهم ترين عامل كاهش صادرات نفت ايران در اين بازه محسوب مي شود.

شركت هاي اروپايي اولين مشتريان نفت ايران بودند كه از خريد نفت ايران منصرف شدند. در 8 ماه ابتداي سال 2018، اين كشورها 500 هزار بشكه از ايران نفت خريداري كرده اند، در حالي كه متوسط خريد آنها در سال 2017 حدود 570 هزار بشكه در روز گزارش شده است. علاوه بر اين، كشورهاي اروپايي در دو ماه منتهي به شروع تحريم ها خريد نفت خود از ايران را به 200 تا 250 هزار بشكه در روز كاهش داده اند. بعد از آنها، كره جنوبي اولين كشوري بود كه خريد نفت از ايران را متوقف كرد. اين كشور همواره بزرگ ترين مشتري ميعانات گازي ايران بود، كره جنوبي در سال 2017 به طور متوسط روزانه بيش از 360 هزار بشكه از ايران نفت  مي خريد كه بخش اعظمي از اين مقدار ميعانات گازي بوده است. اما اين كشور با خروج آمريكا از برجام خريد نفت از ايران را به سرعت محدود كرد، به طوري كه متوسط خريد نفت كره جنوبي در فاصله ژانويه تا آگوست 215 هزار بشكه در روز بوده كه نسبت به متوسط 2017 بيش از 40 درصد كاهش را نشان مي دهد. علاوه بر اين كره جنوبي از سپتامبر يعني دو ماه مانده به شروع تحريم ها هيچ نفتي از ايران  نخريد.ديگر مشتريان نفت ايران اما بعد از خروج آمريكا از برجام ابتدا واردات نفت خود از ايران را افزايش داده تا از فرصت باقي مانده پيش از تحريم ها استفاده كنند، اما اين كشورها نيز در ماه هاي آخر پيش از شروع تحريم ها خريد  خود را محدود كردند. بنابراين بر اساس آمار منتشر شده در ميس، ميزان صادرات نفت ايران در سپتامبر(شهريور-مهر) حدود 72/ 1 ميليون بشكه در روز و در اكتبر(مهر-آبان) 42/ 1 ميليون بشكه در روز بوده است.

با اين حال همان طور كه ميس در گزارش خود اعلام مي كند، اين داده ها چندان دقيق نيست و ممكن است ميزان واقعي صادرات نفت ايران بيش از اين مقدار بوده باشد. ميس با اشاره به خاموش كردن رادار نفتكش ها توسط ايران، انتقال محموله از كشتي به كشتي ديگر در وسط دريا و تغيير نام و پرچم نفتكش هاي ايراني اعلام مي كند كه برآورد دقيق از ميزان صادرات نفت ايران تقريبا غيرممكن است. اين موضوع پيش از اين توسط شركت هاي ديگري مورد تاييد قرار گرفته بود، به طور مثال در حالي كه غالب شركت‎ ها ميزان صادرات نفت ايران در ماه سپتامبر را حدود 6/ 1 تا 8/ 1 ميليون بشكه در روز اعلام مي كنند، موسسه تانكر تركرز پيش از اين اعلام كرده بود ايران در سپتامبر 2/ 2 ميليون بشكه نفت صادر كرده است. علاوه بر اين واحد اطلاعات اكونوميست (The Economist Intelligence Unit) گزارش داده بود با وجود فشارهاي حداكثري آمريكا ايران توانسته در ماه نوامبر مصادف با اولين ماه آغاز تحريم ها روزانه حدود 2 ميليون بشكه در روز نفت به فروش برساند. اين در حالي است كه نشريه ميس ميزان صادرات نفت ايران در ماه نوامبر را 772 هزار بشكه در روز برآورد و اعلام مي كند كه اين مقدار صادرات نفت كمترين سطح از زمان وقوع انقلاب در ايران بوده است.

  روند صادرات نفت بعد از تحريم ها

غالب آمار نشان مي دهد كه صادرات نفت ايران همزمان با شروع تحريم ها در ماه نوامبر(14 آبان) افت شديدي را تجربه كرده است. بر اساس آمار منتشر شده در ميس ميزان صادرات در ماه نوامبر حدود 772 هزار بشكه در روز بوده كه نسبت به ماه پيش از آن حدود 45 درصد كاهش را نشان مي دهد. اين در حالي است كه همزمان با شروع تحريم ها كاخ سفيد اعلام كرد كه 8 كشور را از تحريم خريد نفت ايران معاف كرده است. چين، هند، كره جنوبي، ژاپن، تركيه، تايوان، يونان و ايتاليا كشورهايي بودند كه مجاز به خريد نفت ايران شدند.با اين حال در ماه نوامبر تنها سه كشور چين، هند و يونان خريدار نفت ايران بوده اند. آن طور كه كارشناسان مي‎گويند، بخش مهمي از كاهش صادرات نفت ايران در ماه نوامبر به دليل محدوديت هايي است كه ديگر تحريم هاي آمريكا (بيمه نفتكش ها و مبادلات مالي) عليه ايران ايجاد كرده و بخشي نيز تحت تاثير ابهامات معافيت هاي اعطايي دولت ترامپ بوده است. دولت ترامپ بر خلاف دور قبلي تحريم ها، براي برخي كشورهاي معاف شده مقداري كه مجاز به خريد نفت از ايران هستند را مشخص نكرده است.

در ماه دسامبر قدري صادرات نفت ايران افزايش يافت و به بيش از 900 هزار بشكه در روز رسيد. با اين حال خريداران نفت ايران همچنان محدود باقي ماندند، چين و هند در اين ماه به خريد نفت از ايران ادامه دادند اما يونان خريد نفت از ايران را متوقف كرد و پس از آن نيز هيچ نفتي از ايران خريداري نكرد. علاوه بر چين و هند، تركيه ديگر كشوري است كه در دسامبر از ايران نفت خريداري كرده، واردات اين كشور در اين ماه روزي 58 هزار بشكه بوده است. اما در ماه ژانويه كره جنوبي به صف خريداران نفت ايران افزوده شده است. ميس برآورد مي كند كه اين كشور در اين ماه روزانه 200 هزار بشكه از ايران نفت وارد كرده باشد. برآورد مي شود صادرات نفت خام و ميعانات گازي ايران در ژانويه به 28/ 1 ميليون بشكه در روز رسيده باشد.  اما پيش بيني مي شود وضعيت صادرات نفت كشور در ماه جاري ميلادي مجددا بهبوديافته باشد. اول اينكه آمار روزانه گمرك از رشد قابل توجه صادرات ميعانات گازي ايران خبر مي دهد و دوم، در اين ماه ژاپن نيز به صف خريداران نفت ايران افزوده شده، بنابراين تعداد خريداران رسمي نفت ايران در ماه جاري ميلادي به 5 كشور رسيده است. پيش بيني مي شود تا پايان مهلت 6ماهه معافيت ها (مه 2019) مشتري جديدي به خريداران كنوني نفت ايران افزوده نشود. در واقع از بين 8 كشور معاف شده از تحريم خريد نفت ايران سه كشور ايتاليا، يونان و تايوان از اين معافيت ها استفاده نكرده و نخواهند كرد. وزير نفت كشورمان نيز پيش از اين اعلام كرده بود كه كشورهاي اروپايي با وجود كسب معافيت ها اما از خريد نفت ايران ممانعت مي كنند.

در حال حاضر اما برآوردهاي مختلفي از ميزان صادرات نفت ايران بعد از پايان مهلت معافيت ها مي شود. ترامپ و دولت مردان او در كاخ سفيد در هفته هاي اخير بارها اعلام كرده اند كه هدف سفر كردن صادرات نفت ايران را دنبال مي كنند و بعد از پايان مهلت 6ماهه هيچ معافيتي به خريداران نفت ايران اعطا نخواهد شد. با اين حال كارشناسان اين اظهارات را بيشتر بازي رواني ترامپ با اقتصاد ايران مي دانند و بر اين باورند كه مانند دور قبل او معافيت ها  از تحريم خريد نفت ايران را به برخي كشورها اعطا خواهد كرد. با اين حال ممكن است اين معافيت ها به شكل محدودتري داده شود. مثلا 3 كشور يونان، ايتاليا و تايوان كه تا كنون نيز از اين معافيت ها استفاده نكرده اند از ليست جديد خط بخورند. با اين حال اين تهديدها ممكن است منجر به كاهش خريد نفت از ايران در ماه هاي منتهي به پايان مهلت معافيت ها يعني مارس و مه شود.

بررسي آمار گمرك نشان داد: سيگنال مثبت از صادرات ميعانات


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رهيافت انقلاب اسلامي
متن مطالب شماره 46، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است