|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: كند شدن نفس واردات كالاهاي آي تي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 25 (بازار ديجيتال) > متن
 
 


كند شدن نفس واردات كالاهاي آي تي
وجود پاره اي از مشكلات در ثبت سفارش كالاهاي كامپيوتري

نويسنده: ليدا اياز

 دنياي اقتصاد : بازار واردات كالاهاي ديجيتال روند به شدت كندي را به نسبت سال پيش درهمين زمان تجربه مي كند. در شرايطي كه بسياري از شركت هاي واردكننده حالا به دليل ناتواني و كوچك شدن سيستم هاي مالي در ماه هاي اخير تغيير وضعيت داده يا از اين صنف خارج شده اند، برخي از شركت ها همچنان به دليل اجراي تعهدات خود به مشتريان، نيازمند وارد كردن قطعات مرتبط با آي تي هستند.

روند دشوار ثبت سفارش كالاها و دريافت مجوز واردات اما حالا همين اندك شركت ها را با ضررهاي مالي مواجه كرده است. به گفته رئيس هيات مديره انجمن شركت هاي وارد كننده كالا و تجهيزات رايانه اي كشور در چند هفته اخير به ندرت شركت هاي تجهيزات رايانه اي توانسته اند سفارشات خود را در سامانه وزارت صمت ثبت كنند و با تداوم چنين رويكردي اندك شركت هاي باقي مانده در اين حوزه عملا از گردونه فعاليت حذف و ورشكست خواهند شد. به گفته او براي پشتيباني بسياري از ديتاسنترهاي موجود آنها نيازمند برخي قطعات جانبي از جمله هارد هستند كه به طور بي سابقه اي ثبت سفارش اين كالا رد شده است با اين عنوان كه شركت مورد نظر پيش از اين چنين تعرفه اي را در ليست كالاهاي وارداتي خود نداشته است.

پيش از اين نيز زند، نايب رئيس اتحاديه رايانه تهران با اشاره به وجود مشكلاتي در زمينه واردات كالاهاي كامپيوتري اعلام كرده بود براي واردات صرفا به افراد داراي سابقه اين امكان داده مي شود و به اين معني است اگر سرمايه گذاري همين حالا بخواهد اقدام به سرمايه گذاري در واردات كالاهاي آي تي كند چون در سال هاي گذشته هيچ سابقه اي نداشته نمي تواند مجوز واردات دريافت كند. اين درحالي است كه شرايط و نياز اقتصادي ايجاب مي كند كه همه دستگاه ها براي ايجاد شغل و انجام كارها همكاري و همياري بيشتري از خود نشان دهند، اما همين مشكل به ركود در اين بازار دامن زده است. حالا بسياري از فعالان با چرخه اي معيوب در ثبت سفارش كالاهايشان مواجه شده و آنها كه سال ها سابقه خوبي در واردات كالاهاي كامپيوتري داشتند با موانعي پيش پا افتاده در پروسه كسب مجوز واردات كالاهايشان مواجه شده اند.

منصور شاكري، رئيس هيات مديره انجمن شركت هاي وارد كننده كالا و تجهيزات رايانه اي كشور از مشكلاتي مي گويد كه امروز در بين بسياري از واردكنندگان كالاهاي كامپيوتري رايج شده است و همين مشكلات باعث شده كه اين فعالان احتمال دهند دولت به دليل اينكه در تامين ارز ناتوان شده است راهكاري ايجاد كرده تا ثبت سفارش بسياري از كالاها براي واردات در سيستم ثبت سفارش وزارت صنعت، معدن و تجارت همراه با ايرادات صوري از سوي ارزيابان صدور مجوز كالا شود.

او به «دنياي اقتصاد» مي گويد:« تجربه شخصي من و نيز بسياري از تاجران در انجمن نشان داده كه در چند ماه اخير ثبت سفارش به طور درستي انجام نشده است و با اين روند مي توان گفت واردات به صورت جدي وجود نداشته است. به طوري كه اخيرا براي ثبت سفارش 20 هزار دلاري يك كالا با يك اشكال از سوي سيستم مواجه شده ايم مبني بر اينكه تعرفه ثبت شده به دليل اينكه در سابقه كالاهاي وارداتي اين شركت وجود نداشته قابل تاييد نيست. به طور مثال اگر يك واردكننده سال قبل گندم وارد مي كرد امسال از برند ديگري بخواهد گندم وارد كند ديگر نمي تواند. بسياري از شركت هاي واردكننده تجهيزات رايانه اي سه هفته است كه پشت درهاي تاييد ثبت سفارش و دريافت مجوز واردات مانده اند.»

به گفته او بسياري از اين شركت ها طرف قرارداد با شركت هاي بزرگ، بانك ها شركت هاي خصوصي بورس و خودروسازي هستند كه بيش از 20 سال سابقه تجارت و واردات دارند.  شاكري معتقد است بسياري از اين مشكلات ناشي از كمبود ارز و تامين آن از جانب دولت است. او ادامه مي دهد:« مشكلات ارزي براي دولت باعث شده كه در سيستم هاي تاييد ثبت سفارش كالا توقفگاه هايي شكل بگيرد تا با ايجاد سنگ اندازي هاي متعدد مانع از انجام واردات برخي از كالاها شوند.» به گفته او اين مشكلات اثرات مستقيم تحريم هاي اقتصادي بر كشور است كه در نتيجه آن معطل ماندن تاجران در واردات كالاهايشان با جريمه هاي سنگين تاخير در ورود كالا و از دست رفتن ضمانت نامه هاي بانكي مواجه مي شوند.

اوادامه مي دهد:«اين خسارت ها به تدريج باعث ورشكست شدن شركت ها و از بين رفتن سرمايه هاي بسياري مي شود. بسياري از پيمانكاران بخش آي تي در مدت اخير از گردونه كار خارج و بيكار شده اند و با چنين روندي انتظار مي روند اندك شركت هاي باقي مانده نيز به همين وضعيت دچار شوند.» او مي گويد همه شركت هاي كامپيوتري از سال ها پيش كه كشور درگير تحريم بود مشغول به فعاليت در عرصه واردات كالاهاي مشمول تحريم ها بودند و راه هاي دور زدن تحريم ها را اجرايي مي كردند تا بخش هاي آي تي كشور را پشتيباني كنند.

رئيس هيات مديره انجمن شركت هاي وارد كننده كالا و تجهيزات رايانه اي كشور مي گويد بخش آي تي براي هر كشور به مثابه اكسيژن است. «امروز كدام بانكي را مي شناسيد كه بدون ديتا سنتر بتواند فعاليت كند. هر روز صبح حتي براي پرداخت كرايه تاكسي تا پرداخت هاي مكانيزه بانكي و سيستم هاي دولتي نيازمند تجهيزات و سيستم هاي كامپيوتري هستيم كه همگي بايد از برندهاي معتبر و شناخته شده جهاني تامين شوند.» اين فعال بازار سخت افزار با بيان اينكه با چنين روندي نمي توان چشم انداز روشني را انتظار داشت، تاكيد مي كند: «ما در انجمن بارها اعلام كرديم نيازي به دلار دولتي نداريم و با دلار آزادي كه در بازار موجود است و از سوي بانك مركزي نظارت مي شود، قادر هستيم كار واردات را انجام دهيم. اما تعيين كردن سهميه و محدود كردن فضا به افراد سودجو اين فرصت را مي دهد كه از راه هاي مختلف بهره ببرند.»

كند شدن نفس واردات كالاهاي آي تي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 25 (بازار ديجيتال)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 10 بارآثار ديگري از " ليدا اياز"

  تجربه جهاني پول ملي مجازي / بررسي مركز پژوهش هاي مجلس از قانون گذاري در حوزه ارز مجازي در جهان
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 20/6/97
مشاهده متن    
  چاره جويي از كلاف توليد كالاي ديجيتال / پرداخت وام براي خريد تجهيزات و مواد اوليه موثر نبود
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 10/6/97
مشاهده متن    
  رجيستري موبايل، هشت ماه بعد / بررسي طرح شناسنامه دار كردن گوشي موبايل
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 30/5/97
مشاهده متن    
  چاره جويي براي بازار سخت افزار / دشواري تامين كالا در فقدان واردات
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 22/5/97
مشاهده متن    
  بررسي قوانين هوش مصنوعي در جهان مركز پژوهش هاي مجلس منتشر كرد
ليدا اياز، دنياي اقتصاد 14/5/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه رويكردهاي نوين در مهندسي عمران
متن مطالب شماره 1 (پياپي 301)، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است