|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: كيفيت خودروها در مدار ثبات
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


كيفيت خودروها در مدار ثبات
گزارش كيفي محصولات داخلي در اولين ماه زمستان منتشر شد


دنياي اقتصاد : انتشار گزارش كيفي خودروهاي سواري در دي ماه سال جاري گوياي آن است كه سطح كيفي محصولات توليدي همچنان روند پايدار خود را حفظ كرده است. با اين حال تنها تغييري كه در ليست كيفي دي ماه به نسبت آذرماه حاصل شده مربوط به افزايش يك ستاره كيفي به دنا محصول ايران خودرو و همچنين اضافه شدن جك S3، محصول كرمان موتور به اين ليست است.

در حال حاضر صنعت خودروي كشور اسير تحريم ها است و شركاي خارجي جاده مخصوص را ترك كرده اند. با خروج شركاي بين المللي از خطوط توليد اين گونه پيش بيني مي شد كه كيفيت محصولات داخلي تحت تاثير اين اتفاق روند نزولي به خود بگيرد، زيرا دسترسي خودروسازان داخلي به قطعات اصلي كه پيش تر از منابع خارجي تامين مي شد، در زمان تحريم امكان پذير نيست. در اين شرايط خودروسازان دو راه پيش رو دارند؛ يا از منابع ديگري به غير از شركت هاي اصلي قطعات مورد نياز خود را تامين كنند يا اينكه قطعه سازان داخلي را جايگزين منابع خارجي خود كنند. در اين زمينه بسياري از دست اندركاران توليد معتقدند كه در تامين قطعه از هر دو مسير پيش روي خودروسازان، كيفيت خودرو افت خواهد كرد. پيش تر هم صنعت خودرو در تحريم هاي اوليه هسته اي كاهش تيراژ و كيفيت را در خطوط توليد شركت هاي خودروساز تجربه كرده بود. به اين ترتيب در شرايطي كه نمودار تيراژ خودروسازان كاهشي شده است و به نوعي همان سناريوي سال هاي ابتداي دهه 90 به واسطه تحريم ها در حال تكرار است، اما شاهد ثبات نمودار كيفي خودروها هستيم؛ به طوري كه براساس آمارهاي ارائه شده از سوي شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران كيفيت خودروها در جاده ثبات حركت مي كند. بنابراين مي توان اين طور گفت كه دور جديد تحريم هاي صنعت خودرو تا اينجاي كار نتوانسته روي كيفيت محصولات داخلي و همچنين مونتاژي ها اثرگذار باشد.

اما گزارشي كه شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران از كيفيت خودروها در دي ماه ارائه كرد بيانگر آن است كه بيشتر خودروهاي داخلي سطح كيفي خود را در دي ماه حفظ كرده و همان طور كه اشاره شد تنها يك ستاره كيفي به خودروي دنا اضافه شده است.در گزارش جديد كيفي خودروهاي سواري نام 45 خودروي داخلي به چشم مي آيد كه در دسته هاي قيمتي مختلف تقسيم شده اند. طبق روش معمول شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران در ارزيابي كيفي خودروها، هر محصول بسته به امتيازات كسب شده، بين يك تا پنج ستاره كيفي دريافت كرده و در دسته قيمتي خود جاي مي گيرد. اين در شرايطي است كه طبق معمول هيچ خودرويي نتوانسته در ارزيابي كيفي جديد، تمام ستاره هاي موجود را به دست بياورد. در گزارش منتشره، اخذ يك ستاره، نشان دهنده حداقل كيفيت يك خودرو بوده و هرچه تعداد ستاره ها بالاتر باشد، به معناي آن است كه آن خودرو از سطح كيفي بهتري برخوردار است. در گزارش كيفي دي ماه، طبق روال ماه هاي گذشته، خودروهاي توليد داخل در 5 دسته «بالاتر از 100 ميليون تومان»، «بين 75 تا 100ميليون تومان»، «50 تا 75 ميليون تومان»، «25 تا 50 ميليون تومان» و «زير 25ميليون تومان» دسته بندي شده و بين يك تا چهار ستاره كيفي به دست آورده اند. در ميان 45 خودرويي كه طي اولين ماه زمستان امسال مورد ارزيابي كيفي قرار گرفته اند، 15 خودرو چهار ستاره كيفي را از آن خود كرده اند و اين يعني، حدود 33 درصد از خودروهاي يادشده توانسته اند به كيفيت نسبتا ايده آل دست پيدا كرده و برترين محصولات خودروسازي كشور در دي ماه باشند. طبق گزارش منتشره، 16 خودروي داخلي نيز موفق به اخذ سه ستاره كيفي شده اند تا در مجموع حدود 5/ 35 درصد از خودروهاي ارزيابي شده در دي ماه، سه ستاره لقب گرفته و كيفيتي متوسط را ازآن خود كنند. از آن سو اما 14 خودرو نيز توانسته اند تنها دو ستاره كيفي را در ارزيابي دهمين ماه سال جاري به دست بياورند. بنابراين حدود 31 درصد از خودروهاي توليد داخل نيز طي دي ماه امسال دوستاره بوده اند. در گزارش كيفي جديد، هيچ خودروي تك ستاره اي به چشم نمي آيد.

 پژو 2008 سرليست 4 ستاره ها

به سراغ جزئيات كيفيت خودروهاي داخلي برويم و ببينيم شرايط كيفي محصولات توليدي در دي به چه شكل است. طبق روال گزارش هاي قبلي خودروهاي حاضر در دسته بالاي 100ميليون تومان، چهار ستاره كيفي را به دست آورده اند بنابراين تغييري نسبت به گذشته نداشته اند. در اين گروه، نام سه خودروي مونتاژي به چشم مي آيد كه دو خودرو سهم ايران خودرو و خودروي ديگر محصول گروه بهمن است. در اين بين پژو 2008 به عنوان محصول پسابرجامي ايران خودرو توانسته چهار ستاره كيفي خود را حفظ كند. هرچند پس از بازگشت تحريم هاي آمريكا عليه ايران، پژو ارتباط خود را با ايران خودرو قطع كرد، با اين حال مونتاژ پژو 2008 همچنان ادامه دارد. ايران خودرويي ها با استفاده از فرصت سه ماهه اي كه بين اعلام خروج آمريكا از برجام تا بازگشت تحريم ها داشتند، توانستند حجم زيادي از قطعات 2008 را ذخيره كنند و در حال حاضر مونتاژ اين محصول به واسطه همين ذخيره سازي، ادامه دارد. با اين حال مشخص نيست پس از اتمام ذخاير قطعات 2008، ايران خودرو به واسطه تامين قطعات از منابع فرعي و همچنين داخلي سازي، باز هم بتواند به مونتاژ آن ادامه دهد. داستان در مورد سوزوكي گرندويتارا نيز به همين شكل است و چون بيشتر قطعات آن از مسير واردات تامين مي شود، ادامه توليد اين محصول هم در هاله اي از ابهام قرار دارد. البته وجود نام ويتارا در گزارش كيفي، گوياي تداوم مونتاژ اين شاسي بلند ژاپني است، اما مشخص نيست با اتمام قطعات ذخيره آن، چه سرنوشتي در انتظارش است. ويتارا در گزارش كيفي دي، چهار ستاره خود را حفظ كرده و تغييري نسبت به آذر نداشته است. همچنين در گروه بالاي 100 ميليون توماني ها، نام مزدا3 نيو هم به چشم مي آيد.

مزدا كه در آبان ماه در ليست كيفي غيبت داشت از آذرماه بار ديگر به ليست برگشته و اين روند را در دي ماه هم ادامه داده است. با توجه به شرايط تحريمي به نظر مي رسد توليد مزدا 3 هم مانند پژو 2008 و سوزوكي گراند ويتارا محدود به قطعات موجود در گمرك باشد و بعد از ترخيص آنها، اين خودرو از خطوط توليد گروه بهمن خارج شود.از خودروهاي بالاي 100 ميليون تومان بگذريم و نگاهي بيندازيم به گروه بعدي كه محصولاتي را در خود جاي داده كه به نظر شركت بازرسي كيفي و استاندارد ايران در سطح 2 قيمتي قرار دارند. در اين گروه با هشت محصول مونتاژي مواجه مي شويم كه در ميان آنها، كيا سراتو و هيوندايي اكسنت و هيوندايي مدل i20 و هاوال H2 توانسته اند چهار ستاره كيفي را به دست بياورند. در اين بين، سراتو كه در سايپا مونتاژ مي شود، در گزارش كيفي گذشته نيز چهار ستاره كيفي به دست آورده؛ بنابراين سطح كيفي آن در دي تغيير خاصي به خود نديده است. سراتو مدت هاست قيمتي بالاي 100 ميليون تومان در كارخانه دارد، با اين حال شركت بازرسي همچنان اين محصول را در گروه 75 تا 100 ميليون توماني ها قرار مي دهد.

ديگر عضو اين گروه يعني هيوندايي اكسنت با وجود قطع ارتباط خودروساز كره اي با ايران، كماكان در كرمان موتور مونتاژ مي شود. اكسنت خودرويي چهار ستاره به حساب مي آيد و نسبت به آذر تغيير كيفي خاصي را تجربه نكرده است. ديگر ميهمان كره اي گروه يعني هيوندايي i20 نيز كه در كرمان موتور مونتاژ مي شود، با كم و زياد شدن ستاره كيفي مواجه نشده بنابراين كيفيت آن در مقايسه با آذرماه ثابت مانده است. در گروه تحت بررسي اما پنج خودروي چيني نيز به چشم مي آيد و همه آنها با داخلي سازي پاييني در كشور مونتاژ مي شوند. در اين بين، هاوال كه ميهمان «گروه بهمن» به شمار مي رود، بدون تغيير نسبت به گزارش قبلي، چهار ستاره كيفي دارد. هاوال ظاهرا به تازگي مشكل توليد پيدا كرده، چه آنكه گروه بهمن به ثبت نام كنندگان آن پيشنهاد دريافت محصول جايگزين داده است.

ديگر خودروي چيني اين گروه يعني تيگو 5 كه در مديران خودرو به مونتاژ مي رسد، در گزارش كيفي دي ماه سه ستاره به دست آورده، بنابراين در مقايسه با گزارش قبلي، تغييري حاصل نكرده است. همچنين جك S5 و S3 نيز به عنوان محصولات مونتاژي كرمان موتور، با كسب سه ستاره، شرايط كيفي مشابه هم دارند. همان طور كه اشاره شد جك S3 در گزارش آذرماه حضور نداشت و از دي ماه به ليست كيفي خودروهاي سواري اضافه شده است. اين گروه ميزبان هايماS7 اتوماتيك و همچنين مدل اتوماتيك S5 اين خودرو است. اين خودروهاي چيني در خطوط توليد ايران خودرو مونتاژ مي شوند. هر دو خودرو بدون تغيير نسبت به گزارش قبلي، سه ستاره كيفي را به دست آورده اند. در نهايت عضو ديگر سطح دوقيمتي اين ليست يعني ام وي ام X33 جديد، تنها دو ستاره كيفي دارد و نسبت به ماه گذشته تغييري حاصل نكرده است.

به سراغ سطح سه قيمتي مي رويم جايي كه به نظر شركت بازرسي كيفيت و استاندارد ايران گروه خودروهاي 50 تا 75 ميليون توماني حضور دارند. طبق گزارش اعلامي، تمام خودروهاي حاضر در اين گروه، مونتاژي هاي چيني هستند و بهترين آنها بسترن B30 نام دارد. اين محصول مونتاژي گروه بهمن، در ارزيابي جديد، چهار ستاره كيفي به دست آورده و اين نشان مي دهد نسبت به گزارش قبلي، تفاوتي نداشته است. ديگر عضو اين گروه يعني چانگان كه در سايت سايپا كاشان مونتاژ مي شود همان راه بسترن B30 را رفته و مانند گزارش آذرماه اين شركت چهار ستاره كيفي را از آن خود كرده است. همچنين آريزو 5 نيز كماكان سه ستاره كيفي را به خود مي بيند و با اين حساب تغييري در سطح كيفي اين محصول مونتاژي چيني رخ نداده است. ام وي ام X22 هم ديگر عضو گروه تحت بررسي است كه در مديران خودرو مونتاژ مي شود و مانند گزارش قبلي، سه ستاره كيفي دارد. در نهايت تنها عضو دو ستاره گروه 50 تا 75 ميليون توماني ها، ليفان X60 نام دارد كه نسبت به گزارش قبلي تغييري در كيفيت آن ايجاد نشده است.

 رنو همچنان حضور دارد

نگاهي هم بيندازيم به سطح چهار قيمتي يعني دسته 25 تا 50 ميليون توماني ها كه بيشترين خودروهاي داخلي را در خود جاي داده است. مانند چند گزارش قبلي، همچنان رنويي ها و پژويي ها رده هاي ابتدايي اين گروه را به خود اختصاص داده اند. در اين بين، به نظر مي رسد رنوهاي توليدي آخرين هفته هاي ميهماني خود را در ايران مي گذرانند چه آنكه ارسال قطعات آنها به كشور متوقف شده و بعيد است توليدشان ادامه پيدا كند. طبق آمار اما ساندرو اتومات، تندر-90 اتومات، تندر-90 پلاس، پژو 207 اتومات، پارس تندر و پژو 207 معمولي شش محصول چهار ستاره اين گروه به شمار مي روند و نسبت به آذرماه، تغييري حاصل نكرده اند. در رده هاي هفتم تا پانزدهم اما با تندر-90 پارس خودرو، تندر ايران خودرو، برليانس H 230، دنا پلاس، رانا، پژو 206 صندوقدار، 206 معمولي و دانگ فنگ H30 و دنا معمولي مواجه مي شويم. در اين گروه دنا معمولي توانسته تعداد ستاره هاي خود را يك ستاره افزايش دهد و از دو ستاره در آذرماه، كيفيت خود را به سه ستاره در دي ماه ارتقا دهد. بقيه محصولاتي كه نام برده شده تغيير كيفي نداشته و همان سه ستار ه را حفظ كرده اند. در گروه مورد بررسي اما 8 خودروي دو ستاره نيز به چشم مي آيد و اتفاقا هيچ كدام از آنها در مقايسه با گزارش قبلي، با تغيير ستاره بندي مواجه نشده اند. در اين بين، ايران خودرو بيشترين نماينده را دارد؛ به نحوي كه پژو پارس توليدي در كرمانشاه و پژو 405 توليدي در خراسان، سورن و همچنين سمند توليدي سايت تبريز، با دو ستاره كيفي در سطح چهار قيمتي جا خوش كرده اند. از سايپا نيز سه نماينده دو ستاره يعني تيبا2 و ساينا و تيبا در گروه 25 تا 50 ميليوني ها به چشم مي آيد كه رده هاي 21 تا 23 را به خود اختصاص داده اند. همچنين ام وي ام315 جديد نيز نماينده دو ستاره مديران خودرو به شمار مي رود و در رده شانزدهم جا خوش كرده است. اما گزارش كيفي دي، كيفيت خودروهاي زير 25 ميليون تومان را نيز در خود جاي داده است، دسته اي قيمتي كه به احتمال فراوان در گزارش هاي بعدي جاي خود را به زير 35ميليون توماني ها خواهد داد. طبق گزارش اعلامي، در دسته قيمتي زير 25ميليون تومان، نام چهار خودروي دو ستاره به چشم مي آيد.  پرايد 131 سايپا، پرايد 132 سايپا و پرايد 131 پارس خودرو و پرايد 111 سايپا، چهار محصول اين گروه هستند كه تغييري نسبت به سطح كيفي آذرماه نداشته اند.

كيفيت خودروها در مدار ثبات


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه علوم دانشگاه تهران
شماره 3 (پياپي 117)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است