|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: سه اولويت مهم براي مديران عامل در سال 2019
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 28 (مديران) > متن
 
 


معناي مديريت 
سه اولويت مهم براي مديران عامل در سال 2019
(بخش چهل و يكم)

مترجم: علي خدادوست
برگرفته از: WEF

مقاله حاضر حاصل گفت وگوي بيل توماس با بيش از 1300 مديرعامل از بزرگ ترين شركت ها و كسب وكارهاي جهاني است كه در ژانويه 2019 در نشريه جهاني world economic forum منتشر شده است. مديران عاملي كه با ايشان صحبت مي كنم هم درگير موضوعات مشابهند. واقعيت اين است كه هيچ علم و دانشي شما را براي پذيرش چنين نقش هايي آماده نمي كند. اينكه متخصص موضوعي يا كارشناس فني باشيد و رهبري مجموعه اي را در سطح ملي و جهاني بر عهده بگيريد موجب توسعه مهارت هاي رهبري و توانمندي ها خواهد شد اما هيچ مبحث و موضوعي نيست كه اختصاصا شما را براي چالش هايي كه در سمت مديرعاملي در عصر حاضر تجربه خواهيد كرد، آماده كند.

اغلب مديران عاملي كه با آنها گفت وگو كرده ام احساس مي كنند كه انقلاب صنعتي چهارم - كه مشخصه اصلي آن درآميختگي و هم جوشي فناوري هاي فيزيكي، ديجيتالي و زيستي است- موجب دشوار شدن شغلشان شده است. البته اين بازخورد تجربي من از مديران در كشورهاي مختلف با نتايج تحقيقات علمي به اثبات رسيده است. ما با بيش از 1300 مديرعامل از بزرگ ترين شركت ها و كسب وكارهاي جهاني گفت وگو كرديم و دريافتيم كه بهترين مديران در همين اوضاع آشفته فرصت هايي يافته اند كه محصول و خدمات خود را با سرعت تغيير دهند و حتي در برخي موارد مدل تجاري خود را به كل دگرگون كرده اند و درحقيقت اين مديران تشخيص داده اند كه نياز است مهارت هاي شخصي خود را توسعه و حتي تغيير دهند تا بتوانند با چالش هاي جديد مقابله كنند.  ماحصل اين تحقيق نشان مي دهد كه مديران عامل براي سال جديد و بعد از آن بايد بر چه موضوعاتي تمركز كنند تا بتوانند كسب وكار خود را در اين دوران پرتلاطم رهبري كنند و پيش ببرند.

 1- شخصا به مصاف دنياي ديجيتال برويد: مديران عامل بايد دنياي ديجيتال را به نوعي در آغوش بگيرند. فناوري ديجيتال، امروز هسته همه كسب وكارها را تشكيل داده است.  طراحي و اجراي يك استراتژي ديجيتال و هدايت يك جريان تحول به سمت ديجيتالي شدن، نسخه اي قابل تعميم و قابل برون سپاري نيست. هزينه ها و مشكلات اجرايي آن براي هر كسب وكاري قطعا بسيار زياد خواهد بود. هنوز بسياري از مديران عامل به علت كمرنگ بودن دانش و مهارت ديجيتالي خود نتوانسته اند تمام و كمال در سمت خود ايفاي نقش كنند. بيش از 70درصد مديراني كه با آنها گفت وگو كرديم معتقد بودند كه نياز مبرم دارند كه براي اتخاذ تصميمات صحيح، به سمت يك توسعه و تحول ديجيتال محور در مدل كسب وكار خود بروند و اين كار نيازمند تمركز بر ارتقاي توانمندي هاي شخصي در حوزه ديجيتال، يادگيري مهارت هاي جديد و به كارگيري مشاوراني است كه هرچه سريع تر دانش ديجيتالشان را از سطحي كه در ساليان گذشته متوقف شده به سطح جديد به روزرساني كنند تا بتوانند تصميمات صحيحي اتخاذ كنند.  درك و فهم موضوعاتي نظير فضاي ابري، تاثير هوش مصنوعي بر نيروي كار و اصول امنيتي در فضاي مجازي، بخشي از موضوعات مهم روي ميزكار مديران عامل است كه هر روز هم به تعداد آنها افزوده مي شود.  مديران عامل همچنين تشخيص داده اند كه حفاظت از اطلاعات كاركنان و مشتريانشان نه فقط يك خط ‎مشي سازماني بلكه يك وظيفه و مسووليت كاملا شخصي برعهده ايشان است. هر هفته اخباري مبني بر نشت اطلاعات سازمان ها در رسانه ها منتشر مي شود. تقريبا 60درصد مديران نه تنها به اهميت اين رويكرد اطلاعاتي جديد واقفند بلكه خود را به صورت شخصي نيز متعهد به پاسخگويي و جبران مافات براي مشتريان مي دانند. بنابراين همه مديران عامل بايد در اولويت بندي خود زمان ويژه اي را براي توسعه دانش و مهارت هاي ديجيتال خود لحاظ كنند و همواره در موضوعات اين حوزه كه در آن مسووليتي بر عهده دارند مسلط باشند.

2- مسيريابي صحيح در توفان سياست: افزايش خطرات ژئوپليتيك - سايه تهديدات سياسي بر حوزه تجارت و نظام سرمايه جهاني- امروزه در اغلب دستور جلسات هيات هاي مديره و مجامع شركت هاي بزرگي كه من مي شناسم به چشم مي خورد و مديران آنها بازگشت اجباري به بازارهاي محدود محلي را بزرگ ترين تهديد كسب وكار خود قلمداد مي كنند. مديران عامل دريافته اند كه آنها نياز به تقويت دانش و مهارت سياسي و ژئوپليتيك خود دارند و درضمن حفظ رويكرد غير سياسي خود بايد مهارت هاي ارتباط با سياست مداران و رهبران جامعه مدني را نيز فراگيرند.  مديران مذكور همچنين به طرز دقيقي مطلع هستند كه بايد عنصر اعتماد را در تعامل با سهامداران و كارفرمايان مستحكم و پايدار سازند. «اعتماد» يكي از عناصر مهمي است كه در مقابله با خطرات، نقش بنيادي دارد.

  3- تعادل بين داده هاي اطلاعاتي و تصورات شهودي: ما در تحقيق خود به تضاد جالبي برخورديم. مديران عامل و شركت هايشان بيش ازپيش در حال سرمايه گذاري و صرف هزينه براي استخراج ديجيتالي داده هاي دقيق كمي و كيفي فعاليت هاي خودند. اين در حالي است كه نزديك به 70درصد مديراني كه با آنها گفت وگو شد تاييد كردند كه در سه سال گذشته تصميمات استراتژيك و حساس آنها متكي بر يافته هاي شهودي و حسي بوده است تا داده هاي اطلاعاتي دقيق.  بيش از نيمي از مديراني كه مصاحبه شدند در مقايسه با اطلاعات تجربي قبلي، اعتماد كمتري به داده هاي پردازش شده و تحليل هاي پيش بين رايانه اي داشتند و از سوي ديگر اطلاعات توزيع شده در بستر شبكه مجازي را موثق تر از ساير منابع اطلاعاتي مي دانند.  به نظر مي رسد مديران عامل بايد به دنبال تعادل بهتري درخصوص داده هاي اطلاعاتي استخراج شده و تصميمات شهودي خود باشند و كسب اين مهارت نيازمند صرف زمان بيشتري براي عميق شدن در جزئيات مسير پردازش داده ها در فرآيند كسب وكار و تحليل اطلاعات خروجي ديجيتال و نحوه استفاده از آنها در طراحي تصميمات استراتژيك و عملياتي است.  نتيجه گيري: مديران عاملي كه با آنها گفت وشنود داشتيم مي دانند كه براي موفقيت در مديريت امور، امروزه آن دانش و مهارتي كه هسته اصلي كسب وكارشان است كافي نيست. آنها مي دانند كه افزايش خطرات ژئوپليتيكال، خطر حملات اينترنتي در كسب وكار، ورود رقباي جديد و از سويي ادغام اين خطرات با عوامل محيطي و عملياتي مي تواند بيش از هر دوره اي موجب افزايش فشارها و سختي ها برايشان شود.  براي مواجهه با اين چالش ها، مديران عامل نياز دارند تا با سرعتي مشابه آنچه در تحول كسب وكارهايشان اتفاق مي افتد خودشان نيز متحول شوند. هرچه سريع تر اين تحول و توسعه شخصي اتفاق بيفتد، مديران زمان بيشتري براي كسب مهارت هاي جديد و پذيرش نقاط خارج از توانمندي خود خواهند داشت. امروزه پيچيدگي هاي كاري مديران در بالاترين حد خود و نظارت عمومي بر فعاليت هاي ايشان در شديدترين حالت خود بوده و سوال اصلي اين است كه آيا مديران عامل مي توانند خود را با اين پيچيدگي هاي عصر جديد وفق دهند؟

*تهيه شده در موسسه معنا
سه اولويت مهم براي مديران عامل در سال 2019


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 28 (مديران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 2 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه تحقيقات حسابداري و حسابرسي
متن مطالب شماره 41، بهار 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است