|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


رويدادالزام به تحويل پيش فروش شده ها

خانه ملت : سخنگوي كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي گفت: مردم براي ثبت نام در پيش فروش خودرو بايد تمام شرايط، تجربه ها و بدعهدي هاي خودروسازان را مدنظر قرار دهند.

بهرام پارسايي با انتقاد از شروع مجدد پيش فروش خودرو، گفت: براساس قواعد و آيين نامه هاي دولت پيش فروش خودرو شرايط خاصي دارد؛ صدور مجوز پيش فروش مستلزم آن است كه خودروساز يا قطعات موردنياز خود را در انبار شركت يا گمرك جمهوري اسلامي ايران داشته باشد يا اسناد حمل و گشايش اعتبار را در دست داشته باشد. نماينده مردم شيراز در مجلس دهم افزود: در حال حاضر خودروسازان عدم تحويل به موقع خودروهاي پيش فروش شده قبلي را، با دلايلي مانند نبود قطعات موردنياز براي توليد در اثر تحريم، توجيه مي كنند. در حال حاضر كه شرايط تغييري نكرده و قطعه اي وارد نشده شروع مجدد پيش فروش خودرو تخلف است و دستگاه هاي نظارتي و وزارت صنعت، معدن و تجارت بايد بر اقدامات خودروسازان و پيش فروش خودرو نظارت كنند.

وي بيان كرد: در صورتي كه دستگاه هاي ذي ربط به موضوع پيش فروش مجدد خودروسازان رسيدگي نكنند با توجه به مفتوح بودن پرونده خودروسازان در كميسيون اصل 90، اين كميسيون به اين موضوع ورود خواهد كرد.سخنگوي كميسيون اصل 90 مجلس شوراي اسلامي با بيان اينكه نمي توان هشداري به مردم در مورد ثبت نام يا عدم ثبت نام در پيش فروش خودرو داد، اظهار كرد: بازار خودرو در ايران انحصاري است و مردم به جز خريد خودروي داخلي حق انتخاب ديگري ندارند.عضو فراكسيون اميد مجلس با بيان اينكه مردم براي ثبت نام در پيش فروش ها بايد تمام شرايط و تجربه هاي گذشته خودروسازان را مدنظر قرار دهند، خاطرنشان كرد: قطعا كميسيون اصل 90 مكاتباتي با وزارت صمت، سازمان هاي تعزيرات، حمايت از مصرف كننده و بازرسي انجام مي دهد چراكه اين سازمان ها مسوول نظارت بر اقدامات خودروسازان هستند. اين نماينده مردم در مجلس دهم ادامه داد: از شركت هاي خودروسازي نيز استعلامي گرفته مي شود تا دليل پيش فروش هاي جديد به رغم اينكه خودروسازان نتوانسته اند به تعهدات قبلي خود عمل كنند روشن شود. از سوي ديگر بايد مشخص شود چه ضمانتي براي تحويل به موقع خودروهايي كه در حال حاضر پيش فروش مي شود وجود دارد. وي با اشاره به راهكارهاي لازم براي تحويل هرچه سريع تر خودروهاي پيش فروش شده، يادآور شد: ساماندهي اين وضعيت به اراده وزارت صمت، دولت، مجلس، سازمان هاي نظارتي و قوه قضائيه نيازمند است.

ظرفيت اينستكس در خودروسازي

ايرنا : برخي كارشناسان صنعت خودرو با ابراز اميدواري درباره ثمربخشي سازوكار حمايت از تبادلات تجاري اروپا و ايران يا اينستكس، بر لزوم رعايت هوشياري، حفظ اصول شفافيت مالي و اطلاع رساني كامل به فعالان اقتصادي و مالي براي همراهي با آن تاكيد كردند. عضو هيات علمي گروه مهندسي خودرو در دانشگاه علم و صنعت در اين زمينه گفت: اصل اين حركت، كار بزرگي است، اما هنوز مشكلات زيادي بر سر راه وجود دارد؛ در عين حال به نظر مي رسد كه چاره اي جز آن وجود ندارد.

اميرحسن كاكايي بيان كرد: اروپا با اين حركت خود نشان داد كه به دنبال باز كردن روزنه جديدي خارج از مسير دلار است.وي يادآور شد: در 50 سال گذشته به سمت جهاني شدن تحت كنترل و سلطه آمريكا حركت كرديم، اما اكنون حركت جديدي برخلاف آن در حال شكل گرفتن است. به گفته كاكايي اروپايي ها با اين اقدام در وهله نخست به دنبال كمك كردن به خود و تامين منافعشان هستند. وي ادامه داد: در 30 تا 40 سال گذشته آمريكا حركت در مسير جهاني شدن را آغاز كرد اما در 10 سال اخير با مديريت هوشمندانه چين و رشد پيوسته و پايدار اين كشور، مسير طراحي شده پيشين در حال به هم ريختن است و بر همين اساس آمريكا حركت هايي را به منظور بر هم زدن اين بازي آغاز كرد.

اين استاد دانشگاه اضافه كرد: اروپايي ها به دنبال ايجاد كانال مالي جديدي خارج از كنترل آمريكايي ها هستند، در حالي كه همه نظام هاي مالي كلان جهان به نوعي به فدرال رزرو (بانك مركزي آمريكا) وصل است و بر اين اساس كاري پيچيده به نظر مي رسد.وي ابراز اميدواري كرد با باز شدن اين كانال مالي، بتوانيم از حقوق خود كه توسط آمريكايي ها پايمال شده دفاع كنيم و رفت و آمدها و تبادلات تجاري تسهيل شود. كاكايي اضافه كرد: اين كانال براي ايران يك آب باريكه است و همه مشكلاتمان را حل نمي كند.وي پيش بيني كرد هرچقدر اين ماجرا جدي تر شود، آمريكا بيشتر به آن حمله  مي كند؛ زيرا هژموني بزرگ آن كشور با اين اقدام شكسته مي شود. رئيس انجمن صنايع همگن قطعه سازي كشور نيز گفت: اينستكس يك قدم به جلو است، زيرا اروپا جرات كرد سازوكاري در مقابل يك جانبه نگري آمريكا ايجاد كند.محمدرضا نجفي منش افزود: اينكه اين سازوكار مالي تا چه حد موفق باشد، به اتفاقات آينده و هوشياري و هوشمندي ما بستگي دارد. وي بيان كرد: بايد ضمن حفظ حقوق خود، بهانه دست آمريكايي ها ندهيم و تا امروز نيز با اقدام غير احساسي به ويژه به هم نزدن برجام با خروج آمريكايي ها از آن، هوشمندانه عمل كرده ايم.

خودروي مشترك ايران و آذربايجان به اوكراين مي رود

ايكوپرس : مدير منطقه اروپا، آسيا، آمريكا و سي.آي.اس(CIS) ايران خودرو گفت: اين گروه صنعتي با اخذ استانداردهاي لازم براي حضور در بازارهاي رقابتي، در گام نخست خودروي دنا توليد مشترك با جمهوري آذربايجان در سايت «نفت چاله» اين كشور را به اوكراين صادر مي كند. سابينا نوبري افزود: اين گروه صنعتي با اخذ گواهينامه هاي جديد براي حضور در بازار رقابتي، فعاليت خود را با صادرات خودرو به شكل پيش ساخته (سي.بي.يو) با امضاي قراردادهاي جديد از سايت نفت چاله آذربايجان از سر خواهد گرفت.

وي اضافه كرد: قرار است در مرحله نخست تعداد محدودي دنا و دناپلاس به بازار اوكراين صادر شود كه پس از نيازسنجي، چنانچه مورد استقبال مردم قرار گيرد، سايت جمهوري آذربايجان آمادگي دارد كه انواع توليدات مورد نياز بازار را روانه اوكراين كند. نوبري يادآور شد: سال هاي 2006 تا 2010 ايران خودرو با فروش بيش از 12 هزار دستگاه خودروي سمند در اوكراين، حضور فعالي در اين بازار داشت. وي همچنين با اشاره به بازار بلاروس اظهار كرد: فروش خودرو به صورت اس.كي.دي (قطعات نيمه كامل) به بازار بلاروس از برنامه هاي بعدي كارخانه مشترك ايران خودرو آذربايجان است و به همين منظور رايزني ها براي صادرات محصولات مشترك اين كارخانه انجام خواهد شد. وي تاكيد كرد: بلاروس بازار مقرون به صرفه براي ورود به بازار روسيه است.

رويداد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 12 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله علوم پرستاري و مامايي
شماره 2 (پياپي 602)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است