|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: برگزاري نشست چهار دهه سياست خارجي ايران
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 2 (خبر) > متن
 
 


رويداد 
برگزاري نشست چهار دهه سياست خارجي ايران
با حضور ظريف، صالحي، متكي، خرازي و ولايتي انجام شد


دنياي اقتصاد : نشست چهار دهه سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، عصر ديروز (سه شنبه) با حضور ظريف، صالحي، متكي، خرازي و ولايتي برگزار شد. به گزارش «ايسنا» اين نشست با حضور محمدجواد ظريف، وزيرخارجه كنوني و وزراي سابق امورخارجه، سفراي خارجي مقيم تهران، شخصيت هاي سياسي و دانشگاهي و مديران و كاركنان وزارت امورخارجه در مركز مطالعات سياسي و بين المللي اين وزارتخانه برگزار شد.

در اين نشست مشاور مقام معظم رهبري در امور بين الملل با بيان اينكه مهم ترين دستاورد جمهوري اسلامي ايران طي 40 سال گذشته عزتمندي و اقتدار است، گفت: اصل كلي كه در همه دوره ها و البته با برنامه هاي متفاوت در سياست خارجي بر آن تكيه شده است، عزت، حكمت و مصلحت است. علي اكبر ولايتي به شرايط خطير كنوني اشاره كرد و گفت: انسجام اين ملت و صيانت از وحدت آن يك وظيفه شرعي، اخلاقي، وجداني و ملي است و هر ندايي كه بخواهد به وحدت آسيب وارد كند، با عكس العمل تند ملت مواجه خواهد شد و بنابراين انتظار مردم از نخبگان، پرهيز از ورود به هر مبحثي است كه بخواهد با اختلاف افكني «اميد» مردم ايران را هدف قرار دهد. او مقاومت در برابر رفتار ظالمانه و مستكبرانه نظام سلطه، به ويژه آمريكا را تنها راه پيش رو دانست و تاكيد كرد: تحريم و محاصره ظالمانه و غيرقانوني آمريكا و رفتار ناپسند اروپا از سوي ملت ايران پذيرفته نيست.

آمريكا باج خواهي مالي و امنيتي مي كند

در ادامه رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي گفت: امروز دولت آمريكا به باج خواهي مالي از كشورهايي مثل چين، روسيه و حتي اروپا مي پردازد و از طرف ديگر مي بينيم كه آمريكا شروع به باج خواهي امنيتي كرده است. به گزارش «ايرنا» سيدكمال خرازي در نشست چهار دهه سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران، استقلال، آزادي و جمهوري اسلامي را سه شعار محوري انقلاب عنوان كرد و افزود: ما براي اين سه شعار هزينه هاي سنگيني را پرداخته ايم، چه در ابتداي پيروزي انقلاب كه با تروريسم روبه رو بوديم و چه در جنگ هشت ساله و بعد از آن تحريم و همچنين ادامه تروريسم در داخل و منطقه كه با آن مواجه شديم. رئيس شوراي راهبردي روابط خارجي بيان كرد: مبارزه با دشمن طبيعتا هزينه دارد و ملت ايران اين آمادگي را نشان داده كه آماده است در راستاي اهداف انقلاب هرگونه هزينه اي را بپردازد.  خرازي در تبيين اتهام زني هاي اخير به جمهوري اسلامي ايران مبني بر اينكه عامل ناامني در منطقه است، بيان كرد: نفوذ جمهوري اسلامي در منطقه به چه معناست آيا ما منطقه را ناامن كرده ايم يا خون داده ايم براي اينكه امنيت منطقه برقرار شود و حكومت هاي منطقه سرنگون نشود. خرازي عنوان كرد: نفوذ ما اجباري نيست كه با تسخير ديگر كشورها شكل گرفته باشد، بلكه نفوذ ما معنوي است وقتي به ديگران كمك كنيد نفوذ پيدا مي كنيد و اين امري طبيعي است. ما كشورهاي ديگر را تسخير نكرده ايم.

سه اصل سياست خارجي ايران

منوچهر متكي وزير پيشين امورخارجه ايران نيز گفت: سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران سياستي برگرفته از مباني اسلام، آموزه هاي امام راحل و سه كلمه كليدي عزت، حكمت و مصلحت است. متكي در اين نشست گفت: پيام خيلي روشن مردم اين است كه ترامپ از 4 نوامبر سال 2018 گمان كرده است كه ما را در شرايطي قرار خواهد داد كه راه پيش و پس نداشته باشيم، اما رويكرد و عملكرد ترامپ نه تنها در رابطه با ايران بلكه در مجموعه مناسبات جهاني خود براي خود او راه پيش و راه پس نخواهد گذاشت. او با بيان اينكه انقلاب اسلامي يك پاسخ منطقي بود، يادآور شد: از زمان نادرشاه به بعد تقريبا ملت ايران روي استقلال جدي را به خود نديد و شرايط روز به روز سخت تر شد، در سطح جهاني هم بعد از رنسانس و از قرن 18 غرب به دنبال پايه گذاري يك حكمراني خوب بر مبناي سكولاريسم بود. وزير پيشين امورخارجه تاكيد كرد: اوايل قرن نوزدهم كمونيسم با حذف خدامحوري تلاش كرد الگوي ديگري از حكمراني را ارائه كند. انقلاب اسلامي پاسخي است به اين دو نگرش ناقص در حكمراني بر پايه دين محوري. متكي ادامه داد: صرف نظر از ميزان انطباق ما بين تئوري و نظريه هاي اسلامي، نگاه ما به سياست خارجي، از جمله اصول، قوانين و مقررات، نگاه شناخته شده اي است كه از جنگ تا صلح و از مراودات دوستانه تا قواعد خصمانه را براي ما تعريف مي كند.

مردم پايه اقتدار و امنيت ايران

محمدجواد ظريف ديگر وزير خارجه اي بود كه در اين نشست با اشاره به اينكه جمهوري اسلامي علاوه بر اصل عزت، حكمت و مصلحت دو مبناي درون زايي و برون گرايي را در سطح جهان دنبال مي كند، گفت: مردم به عنوان پايه هاي اصلي اقتدار و امنيت ايران فشارهاي دشمن را خنثي مي كنند. ظريف تاكيد كرد: ما بدون مردم هيچ هستيم و با اين مردم همه چيز هستيم؛ اين قاعده اول جمهوري اسلامي است. ما توانستيم استقلال، توسعه، امنيت و آرامش خودمان را با اتكاي به مردم به دست بياوريم و حفظ كنيم. ظريف يادآور شد: مردم ما در گذشته شاهد تلاش بيگانگان براي سلطه بر اين كشور و مقدرات آن بودند و ديدند كه سياست ما در سفارتخانه هاي خارجي تعيين مي شود و آينده و مقدرات ما در ساير كشورها تصميم گيري مي شود.  وزير امورخارجه تاكيد كرد: اين تفكر در 40 سال گذشته كه مي توانند از اين طريق به مردم ما فشار بياورند بيش از همه به خودشان ضرر زد، چه چيز باعث شد صدام حسين را تا دندان مسلح كردند، آيا جز تلاش براي سركوب اين ملت بود، چه چيز باعث شد طالبان، القاعده و داعش را سركار آوردند، آيا جز تلاش براي اين بود كه ايران را محدود كنند، كي مي خواهند اين سياست غلط را متوقف كنند و بفهمند كه اين سياست نتيجه ندارد.

ظريف گفت: چند بار بايد پيش بيني كنند و اشتباه از آب دربيايد. برژينسكي اعلام كرد كه جمهوري اسلامي بعد از حمله عراق به ايران يك هفته باقي نمي ماند. صدام حسين هفت كفن پوسانده ما هنوز اينجا سر بلند و آزاده ايستاده ايم، خود آقاي برژينسكي هم مرده است. او افزود: چرا كشورهاي غربي نمي خواهند بپذيرند كه پيش بيني هايشان غلط بوده است و يك روز بايد متوقف شود.

رئيس دستگاه سياست خارجي خطاب به سفرا و نمايندگي هاي حاضر در نشست ادامه داد: به پايتخت هايتان گزارش كنيد كه اين مردم تا كجا پاي انقلاب ايستاده اند، چند نفر از شما در گزارش روز قبل از آن نوشته بوديد كه اين مقدار شركت مي كنند. همه نوشتيد ايران 4 روز تعطيلي دارد، نوشتيد مردم دچار فشار اقتصادي هستند. مردم ناراضي هستند، ديديد كه چگونه به خيابان ها آمدند. او گفت: بنويسيد با فشار، اين مردم را از دولت شان نمي توانيد جدا كنيد و فشار اثر عكس دارد، به خاطر اينكه ما اين كشور را بر مبناي درون زايي اداره مي كنيم و اين عنصر اصلي اقتدار ماست.

برگزاري نشست چهار دهه سياست خارجي ايران


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 2 (خبر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 16 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Iranian Economic Review
شماره 56
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است