|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: ذهن بازيگران بازار ملك 98
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 1 (صفحه اول) > متن
 
 


ذهن بازيگران بازار ملك 98
بازار ملك سال آينده جهت يابي شد


دنياي اقتصاد : برداشت ذهني بازيگران بازار مسكن نسبت به تحولات قيمت در سال 98، با دو نظرسنجي تلگرامي طي دو فصل پياپي - اواخر پاييز و نيمه زمستان امسال - پايش شد. نتايج نشان مي دهد اكثريت نسبي فعالان اين بازار انتظار دارند سال آينده قيمت مسكن به ثبات برسد. با اين حال تعداد افرادي كه در نظرسنجي بهمن ماه، «افزايش قيمت مسكن در سال 98» را پيش بيني كرده اند نسبت به نظرسنجي آذر ماه، نزديك به دو برابر شده است. 5 عامل در تغيير نگاه به شكل نوسانات آتي قيمت مسكن، موثر بوده است.

دونظرسنجي از طيف فعالان بازار مسكن در يك فضاي مجازي طي پاييز و زمستان امسال درباره آينده قيمت مسكن از انتظار اكثريت نسبي براي ثبات قيمت مسكن در سال 98 حكايت مي كند. با اين حال، مقايسه اين دو نظرسنجي بيانگر بازگشت انتظارات تورمي در گروهي از فعالان بازار مسكن، ابهام سازنده ها براي چگونگي قيمت گذاري تحت تاثير جهش قيمت زمين و همچنين واقع بينانه شدن نگاه گروهي ديگر از فعالان بازار نسبت به نحوه نوسان قيمت در دوره ركود است. نتايج دو نظرسنجي با يك سوال يكسان درباره آينده قيمتي بازار مسكن كه تنها به فاصله دو ماه از يك جامعه آماري مركب از طيف هاي گوناگون فعال در بازار مسكن (كارشناسان، فعالان بازار معاملات ملك، سرمايه گذاران، سازندگان و...) در مقياس نسبتا يكسان انجام شد، نشان دهنده نوعي ابهام در ذهن گروهي از بازيگران بازار نسبت به وضعيت سال 98 است. بررسي هاي «دنياي اقتصاد» از جزئيات يك نظرسنجي كه به تازگي در يك كانال تلگرامي انجام شده است نشان مي دهد حدود سه هزار نفر از كارشناسان و فعالان بازار معاملات مسكن با پاسخ به يك سوال درباره آينده قيمتي بازار معاملات واحدهاي مسكوني در يك سال پيش رو وضعيتي را پيش بيني كرده اند كه دست كم با سه تفاوت محسوس نسبت به نحوه پاسخگويي طيف فعال بازار ملك شركت كننده در نظرسنجي مشابه در آذرماه -دو ماه قبل- همراه است.

در هر كدام از اين دو نظرسنجي كه اولي در آذر ماه و دومي در بهمن ماه سال جاري انجام شده است، حدود 3 هزار نفر از اعضاي يك كانال تلگرامي كه به صورت دوره اي اقدام به برگزاري نظرسنجي هاي گوناگون درخصوص وضعيت بازار مسكن مي كند، شركت كرده و به يك سوال مشترك درخصوص نحوه تحولات قيمتي بازار معاملات مسكن در سال آينده پاسخ داده اند. در نظرسنجي اول كه آذر ماه امسال برگزار و نتايج آن از طريق اين كانال تلگرامي تحت مديريت بهروز ملكي، كارشناس اقتصاد مسكن اعلام شد، 47 درصد شركت كنندگان در پاسخ به اين سوال كه وضعيت نوسانات قيمتي بازار مسكن در سال 98 را چگونه پيش بيني مي كنيد، «كاهش قيمت مسكن»را براي بازار معاملات آپارتمان در سال آينده پيش بيني كردند.

در همين نظرسنجي 38 درصد از شركت كنندگان اعلام كردند «ثبات قيمتي» در بازار معاملات مسكن سال آينده محتمل تر است و تنها 15 درصد از شركت كنندگان انتظار «افزايش قيمت» را براي بازار معاملات مسكن سال 98 پيش بيني كردند. اين در حالي است كه به فاصله دو ماه بعد در نظرسنجي انجام شده در همين كانال تلگرامي و با طرح مجدد همين سوال كه آينده قيمتي پيش روي بازار مسكن در سال 98 را چگونه پيش بيني مي كنيد، حدود 3 هزار نفر از اعضاي اين كانال، نتايج متفاوتي را نسبت به آنچه آذرماه و در نظرسنجي قبلي مطرح شده بود، اعلام كردند. اين بار در پاسخ به اين سوال، 41 درصد از شركت كنندگان در نظرسنجي، انتظار «ثبات قيمت مسكن» در سال 98 را مطرح كردند؛ انتظاري كه با توجه به رويه آماري بازار معاملات مسكن كه در قالب آمارهاي رسمي نيز اعلام شده است به واقعيت محتمل و مورد انتظار بازار مسكن در سال بعد نزديك تر است. همچنين همزمان با افت سهم پيش بيني مربوط به «كاهش قيمت مسكن» در سال 98 از 47 درصد در نظرسنجي آذر ماه به 32 درصد در نظرسنجي اخير (نظرسنجي بهمن ماه)، سهم پيش بيني «افزايش قيمت مسكن» در سال 98 از 15 درصد در نظرسنجي آذر ماه به 27 درصد در نظرسنجي بهمن ماه افزايش يافته است.

سهم انتظار براي افزايش قيمت مسكن در سال بعد در حالي در فاصله حدود دوماه از 15 درصد به 27 درصد در پاسخ فعالان بازار مسكن به نظرسنجي آينده قيمتي بازار ملك افزايش يافته است كه روند آماري موجود بازار مسكن نشان دهنده پيشروي بازار معاملات ملك در فاز ركود و كاهش شيب رشد قيمت مسكن است؛ در حالي كه شيب رشد قيمت مسكن طي ماه هاي گذشته در هر ماه نسبت به ماه قبل كاهش يافته و مطابق با آخرين آمارهاي رسمي به كمترين حد خود از ابتداي سال تاكنون(30 روز منتهي به پايان دي ماه) رسيده است، در پيش بيني طيف هاي مختلف فعال بازار مسكن در نظرسنجي انجام شده در اين كانال تلگرامي، انتظار براي افزايش قيمت مسكن در سال بعد، نسبت به برداشتي كه در پاييز امسال نسبت به سال 98 وجود داشت، تقويت شده است.

در واقع روند آمارهاي رسمي ارائه شده درخصوص وضعيت بازار مسكن كه نشان دهنده كاهش شيب تورم ماهانه مسكن در ماه هاي اخير و انتظار براي ادامه اين روند در ماه هاي پيش رو است در پيش بيني شركت كنندگان در نظرسنجي بهمن ماه نمود كامل پيدا نكرده است. كارشناسان اين موضوع را ناشي از شش دليل احتمالي مي دانند؛ كارشناسان معتقدند بر پايه آمارهاي رسمي انتظار مي رود بازار معاملات ملك در ماه هاي پيش رو به ثبات قيمتي برسد و نوسان قيمتي محسوسي را تجربه نكند؛ اولين عامل مي تواند ناشي از ابهام در شرايط و وضعيت پيش روي فاكتورهاي بيروني اثرگذار بر بازار معاملات مسكن از جمله فاكتورهاي سياسي و اقتصادي در سال آينده باشد كه منجر به ايجاد فضاي غبارآلود توام با نگراني در ميان طيف هاي مختلف فعال در بازار معاملات مسكن از بابت چشم انداز قيمتي مسكن در سال 98 شده است.

علت دومي كه مي توان از آن به عنوان عامل احتمالي موثر در ايجاد اين فضاي غبارآلود ياد كرد، انعكاس تحولات بازار مسكن و تحولات آماري اين بازار با «تاخير زماني» به برخي از طيف هاي فعال در اين بازار است؛ در شرايطي كه آمارهاي رسمي روندي نسبتا متفاوت از آنچه در پيش بيني گروهي از طيف هاي فعال بازار مسكن درخصوص سرنوشت قيمتي معاملات ملك در سال 98 اعلام شده است را نشان مي دهد اما تاخير در انعكاس تحولات آماري در بازار باعث شده اثر آمارها هنوز در ذهن بازيگران بازار مسكن ظاهر نشود و اين مي تواند يكي از دلايل افزايش سهم انتظار براي افزايش قيمت مسكن در نظرسنجي اخير باشد. در واقع، اثر تغيير و تحولات صورت گرفته در بازار كه در قالب آمارهاي رسمي درخصوص كاهش شيب رشد ماهانه قيمت مسكن قابل رصد است همواره با قدري تاخير در بازار منعكس مي شود. به همين علت فاصله داشتن بخشي از پيش بيني ها از واقعيت موجود مطابق با روند آماري، به دليل اين تاخير زماني، چندان غيرطبيعي به نظر نمي رسد.

هر چند كارشناسان، به عنوان سومين دليل احتمالي، «انتظارات تورمي» در سال بعد را در بالا رفتن سهم پيش بيني كنندگان «افزايش قيمت مسكن» در سال بعد موثر مي دانند. تاثير جهش پاييزي قيمت زمين بر محاسبات سازنده ها براي فروش واحدهاي مسكوني در سال آينده، نگاه واقع بينانه برخي از شركت كنندگان در اين نظرسنجي از بابت انتظار براي كاهش قيمت واقعي مسكن تحت تاثير بروز ركود در بازار مسكن مشابه دوره هاي قبلي ركود و تخليه حباب قيمتي بازار ملك و اثر رواني ريزش قيمت ارز در آذرماه و بازگشت قيمت دلار به كانال 9 هزار تومان در مسير كاهش نرخ آن، از جمله ساير دلايل مطرح در اين زمينه است.

 تيمور رحماني، اقتصاددان، در اين باره به «دنياي اقتصاد» اعلام كرد: مهم ترين عاملي كه طي دوماه گذشته منجر به بالا رفتن سهم انتظارات مربوط به افزايش قيمت مسكن در سال بعد به رغم كاهش شيب رشد قيمت ها در ماه هاي گذشته شده است، افزايش انتظارات تورمي براي سال جديد است. وي افزود: به احتمال قريب به يقين افزايش سهم انتظار براي نوسان مثبت قيمت واحدهاي مسكوني در سال 98 به رغم ركود حاكم بر اين بازار ناشي از يك تحليل از بابت انتظار براي تحمل تورم عمومي سنگين تر در سال بعد است؛ به اين معنا كه هر چند ممكن است بازار مسكن حالت ركودي به خود گرفته باشد اما تحت تاثير تورم عمومي، اين تصور در بازار ملك وجود دارد كه قيمت اسمي مسكن رشد خواهد داشت.

رحماني تاكيد كرد: به فرض ثبات شرايط فعلي در ساير فاكتورهاي بيروني اثرگذار بر بازار مسكن و با توجه به انتظارات تورمي موجود براي سال آينده، انتظار براي افزايش قيمت مسكن وجود دارد هر چند اين تغييرات قيمتي جهش گونه و شديد نخواهد بود. وي افزود: با اين حال، در صورت ثبات شرايط فعلي اقتصادي و سياسي كشور انتظار ثبات براي قيمت مسكن قوي تر از ساير انتظارات است؛ هر چند در شرايط فعلي و به دليل وجود انتظارات تورمي قيمت مسكن در سال بعد مي تواند اندكي عقب تر از سطح تورم عمومي افزايش يابد.

ذهن بازيگران بازار ملك 98


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 1 (صفحه اول)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 76 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه پيوست
متن مطالب شماره 68، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است