|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: شرح حال تجاري 24 صنعت
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4658
پنج شنبه 27 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 3 (صنعت و معدن) > متن
 
 


شرح حال تجاري 24 صنعت
تا نيمه پاييز مشخص شد


دنياي اقتصاد : پيشتازان ماراتن صادرات و واردات صنعتي در 24 رشته فعاليت معرفي شدند. بررسي آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي دهد در هشت ماه منتهي به آبان امسال، ارزش صادرات در گروه صنعت (متشكل از بخش صنعت، پتروشيمي و گاز مايع) 23 ميليارد دلار ثبت شده كه نسبت به مدت زمان مشابه در سال گذشته، رشد نزديك به 19 درصدي را تجربه كرده است.

صادرات بخش صنعت به تفكيك گروه ها حاكي از آن است كه ارزآورترين رشته هاي صنعتي به ترتيب سه گروه «مواد و محصولات شيميايي»، «كك و فرآورده هاي حاصل از نفت» و «فلزات اساسي» بوده اند. همچنين براساس داده هاي آماري، در مدت زمان مورد بررسي، ارزش واردات در گروه صنعت (متشكل از بخش صنعت و پتروشيمي)، 24 ميليارد و 275 ميليون دلار ثبت شده كه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، 5/ 17 درصد افت داشته است. واردات بخش صنعت به تفكيك گروه ها نشان مي دهد ارزبرترين رشته صنعتي، گروه «ماشين آلات و تجهيزات» بوده است. همچنين دو گروه «مواد و محصولات شيميايي» و «وسايل نقليه موتوري» نيز در رده دوم و سوم قرار گرفته اند.

صنايع پيشتاز

كارنامه منتشر شده از وضعيت تجارت رشته هاي صنعتي از ابتداي سال جاري تا انتهاي آبان ماه، از روند مثبت صادرات 18 گروه صنعتي از مجموع 24 رشته ارزيابي شده نسبت به مدت مشابه سال قبل حكايت دارد. براساس داده هاي آماري، روند مثبت صادرات صنعتي به لحاظ ارزش در حالي ثبت شده است كه در تركيب وزني صادرات فعاليت هاي صنعتي نيز رشد صادرات 22 گروه نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل به چشم مي خورد. اما كدام رشته هاي صنعتي توانسته اند صدرنشينان ليگ صادرات صنايع كشور شوند؟ آمارهاي وزارت صمت نشان مي دهد پنج رشته فعاليت «مواد و محصولات شيميايي»، «كك و فرآورده هاي حاصل از نفت»، «فلزات اساسي»، «محصولات غذايي و آشاميدني» و «محصولات از لاستيك و پلاستيك» به لحاظ ارزشي توانسته اند بيشترين ارزآوري در هشت ماه نخست امسال را به ارمغان بياورند. ارزيابي ميزان صادرات اين پنج غول صنعتي نشان مي دهد آنها در مجموع توانسته اند بيش از 19 ميليارد دلار صادرات را به ثبت برسانند. در اين ميان گروه هاي «ماشين آلات دفتري و حسابداري»، «محصولات از توتون و تنباكو» و «راديو، تلويزيون و وسايل ارتباطي» در ليست كم ارزآورترين رشته هاي صنعتي قرار گرفته اند.

براساس آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت در مدت زمان مورد بررسي «مواد و محصولات پتروشيمي» با صادراتي بالغ بر 7 ميليارد و 515 ميليون دلار در رده نخست كالاهاي صادراتي قرار گرفته است كه در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل رشد بيش از 7 درصدي را تجربه كرده است. پس از آن گروه «كك و فرآورده هاي حاصل از نفت» با 5 ميليارد و 157 ميليون دلار جايگاه دوم صادراتي را به خود اختصاص داده است. اين گروه در مقايسه با هشت ماه منتهي به سال 96، رشد نزديك به 33 درصدي را ثبت كرده است. اما صادرات «فلزات اساسي» نيز در اين مدت به 3 ميليارد و 581 ميليون دلار رسيده كه در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل، رشد نزديك به 26 درصدي را در كارنامه خود به ثبت رسانده است. صادرات گروه «محصولات غذايي و آشاميدني» و «محصولات از لاستيك و پلاستيك» هم در هشت ماه امسال به ترتيب 2 ميليارد و 85 ميليون دلار و يك ميليارد و 101 ميليون دلار گزارش شده است. اين دو گروه به ترتيب در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل، رشد بيش از 8 درصدي و رشد بيش از 19 درصدي را تجربه كرده اند. اما كارنامه صادرات بخش معدن برخلاف صادرات رشته فعاليت هاي صنعتي آنچنان قابل قبول نبوده است. ارزيابي ها نشان مي دهد از ميان سه گروه معدني، 2 گروه «استخراج كانسارهاي فلزي» و «استخراج ساير معادن طبقه بندي نشده در جاي ديگر» نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل افت صادرات را چه به لحاظ وزني و چه ارزشي تجربه و تنها گروه «استخراج زغال سنگ و ليگنيت؛ زغال سنگ نارس (تورب)» توانسته است در هشت ماه نخست امسال رشد صادرات به لحاظ ارزشي و وزني را به ثبت برساند.

كارنامه وارداتي صنايع

آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت از وضعيت تجارت رشته هاي صنعتي از ابتداي امسال تا انتهاي آبان ماه از افت واردات 19 گروه صنعتي از مجموع 24 رشته ارزيابي شده نسبت به مدت زمان مشابه سال 96 حكايت دارد. مطابق با داده هاي آماري تنها پنج گروه «محصولات از توتون و تنباكو»، «انتشار، چاپ و تكثير رسانه هاي ضبط شده»، «كك و فرآورده هاي حاصل از نفت»، «محصولات فلزي فابريكي به استثناي ماشين آلات» و «ماشين آلات و دستگاه هاي برقي» رشد واردات را در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل تجربه كرده اند. بيشترين رشد واردات در هشت ماه نخست امسال به ترتيب در رشته فعاليت هاي صنعتي «ماشين آلات و تجهيزات»، «مواد و محصولات شيميايي»، «وسايل نقليه موتوري»، «محصولات غذايي و آشاميدني» و «فلزات اساسي» ثبت شده است. البته اين رشته فعاليت ها نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، به ترتيب افت نزديك به 15 درصد، افت نزديك به 4 درصد، افت نزديك به 27 درصد، افت بيش از 17 درصد و افت نزديك به 34 درصد را در كارنامه وارداتي خود ثبت كرده اند. علاوه بر اين وضعيت واردات بخش معدن از رشد 2 گروه معدني در مقايسه با هشت ماه منتهي به آبان سال گذشته حكايت دارد. براساس آمارهاي منتشر شده، دو رشته فعاليت معدني «استخراج زغال سنگ وليگنيت» و «استخراج ساير معادن» در مدت زمان مورد بررسي به ترتيب به لحاظ ارزشي رشد بيش از 22 درصد و رشد بيش از 17 درصد را نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل داشته اند. در اين ميان تنها گروه «استخراج كانه هاي فلزي» با افت نزديك به 24 درصد، نسبت به مدت زمان مشابه سال 96، روند نزولي در واردات را تجربه كرده است.

تجارت خارجي كالاها

ريز نمرات اقلام عمده صادراتي بخش صنعت كشور طي هشت ماه نخست امسال نيز در آمارهاي وزارت صمت مورد بررسي قرار گرفته است. بررسي صادرات كالاهاي «سرمايه اي»، «مصرفي» و «واسطه اي» در مدت زمان مورد بررسي حاكي از رشد صادرات در تمام گروه هاي مذكور به لحاظ ارزشي و وزني است. در اين ميان تنها «كالاهاي واسطه اي» به لحاظ وزني نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل، افت بيش از 6 درصدي را تجربه كرده اند. همچنين دو گروه كالايي «سرمايه اي» و «مصرفي» نيز از ابتداي سال جاري تا انتهاي آبان ماه به لحاظ ارزشي و وزني رشد قابل توجهي را در مقايسه با مدت زمان مشابه سال 96 ثبت كرده اند.

گروه كالايي «سرمايه اي» از لحاظ ارزشي رشد بيش از 222 درصد و از لحاظ وزني هم رشد بيش از 64 درصدي را نسبت به هشت ماه منتهي به آبان سال گذشته به ثبت رسانده است. همچنين گروه كالايي «مصرفي» در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل به ترتيب رشد بيش از 17 درصد به لحاظ وزني و رشد بيش از 10 درصدي به لحاظ ارزشي را در كارنامه خود به ثبت رسانده است. اما در كارنامه اقلام عمده وارداتي بخش صنعت طي هشت ماه نخست امسال چه تغيير و تحولاتي رخ داده است؟ ارزيابي ها نشان مي دهد در مدت زمان مورد بررسي، كالاهاي «سرمايه اي»، «مصرفي» و «واسطه اي» چه به لحاظ ارزشي و چه وزني افت واردات را تجربه كرده اند. گروه كالايي «سرمايه اي» از لحاظ ارزشي افت نزديك به 17 درصد و از لحاظ وزني افت 5/ 32 درصدي را نسبت به هشت ماه منتهي به آبان سال گذشته به ثبت رسانده است. همچنين گروه كالايي «مصرفي» در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل به ترتيب افت 5/ 26 درصد به لحاظ وزني و افت 30 درصدي به لحاظ ارزشي را در كارنامه خود ثبت كرده است. گروه كالايي «واسطه اي» هم كه در واردات روند نزولي را دنبال كرده، به لحاظ وزني افت بيش از 11 درصد و به لحاظ ارزشي افت نزديك به 10 درصد را نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل به ثبت رسانده است.

شرح حال تجاري 24 صنعت


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 3 (صنعت و معدن)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 8 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله تحقيقات سلامت
شماره 2 (پياپي 802)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است