|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/24: ردپاي قطري ها در شركت هاي «كوشنر»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4545 24/11/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


ردپاي قطري ها در شركت هاي «كوشنر»
ضيافت ناتمام داماد ترامپ با سرمايه داران قطري


عكس: AFP

پروژه هاي اقتصادي كوشنر چگونه به سياست خارجي آمريكا جهت مي دهد؟

دنياي اقتصاد : وقتي خبري منتشر شد دال بر اينكه قطر ممكن است به تامين مالي يك آسمانخراش متعلق به خانواده «جرد كوشنر»، داماد ترامپ، در نيويورك كمك كند، در دوحه ابروها در هم فرو رفت. كوشنر يكي از متحدان كليدي محمد بن سلمان، وليعهد عربستان است؛ هماني كه قطر را تحريم اقتصادي و اين كشور كوچك را به تامين مالي تروريسم متهم كرد.

«دميتري ژانيكوف»، «هربرت لاش» و «سعيد اظهر» گزارشگران رويترز در گزارش 11 فوريه نوشتند كه «بروكفيلد»- يك سرمايه گذار جهاني در صنعت املاك كه دولت قطر در آن سرمايه گذاري كرده است - سال گذشته به توافقي با دوحه دست يافت كه موجب شد شركت املاك خانوادگي كوشنر با عنوان «برج خيابان پنجم شماره 666» واقع در منهتن از بحران مالي نجات يابد. دو منبع مطلع به خبرنگاران رويترز گفتند كه اين تامين مالي نشان مي دهد كه چگونه يك كشور «گازخيز» با پول هاي كلان به دست آمده از صادرات گاز، مبالغ گزافي را از طريق صندوق هاي مالي كه راه انداخته در كشورهاي خارجي سرمايه گذاري مي كند.

«ژانيكوف- لاش- اظهر» در گزارش خود مي نويسند مقام هاي اين كشور تصميم گرفته اند كه«سازمان سرمايه گذاري قطر» (QIA) در جاهايي سرمايه گذاري كند كه كنترل كامل بر آن دارد و در بخش ها، مناطق يا حوزه هايي كه كنترل كامل بر آن ندارد از سرمايه گذاري اجتناب ورزد. اين چيزي است كه منابع مطلع از آن سخن گفتند. يكي از اين منابع گفتند كه «قطر ديد نامش در اين معامله وارد شده... بنابراين، QIA به دنبال استراتژي «سمبل كاري» رفت تا مبادا نامش بد در برود.» دولت قطر در اين رابطه اظهارنظري نكرده است. «شركت مديريت دارايي بروكفيلد» در كانادا از طريق واحد مشاور املاك خود با نام «شركاي املاك بروكفيلد» به شركت كوشنر كمك مالي كرد و اين شركت را از تنگنا نجات داد. شركت قطري هم 5 سال پيش 9 درصد از سهام اين شركت كانادايي را به دست آورد. شركت مادر و زيرمجموعه هايش در اين رابطه سخني نگفته و موضعي نگرفته اند.

گفتني است اوايل سال 2018 هم چارلز كوشنر، پدر جرد كوشنر با علي شريف العمادي، وزير دارايي قطر در نيويورك ديدار كرد و خواستار سرمايه گذاري دولت قطر در يك برج شركت هاي كوشنر واقع در منهتن شد. برج خيابان پنجم «گل سر سبد» تجارت املاك خانواده كوشنر است. شركت هاي كوشنر ساختمان مذكور را در سال 2007 به قيمت 8/ 1 ميليارد دلار خريداري كرد. كوشنر پيش از استعفا از سمتش و پيوستن به دولت ترامپ، طرحي 5/ 7 ميليارد دلاري براي توسعه مجدد اين آسمانخراش 41 طبقه ارائه كرد و به دنبال سرمايه گذار خارجي در اين پروژه بود تا از بدهي هاي هنگفتش كه ظاهرا 448/ 1 ميليارد دلار بود بكاهد. ديدار چارلز كوشنر و وزير دارايي قطر چند هفته پيش از آن انجام شد كه دولت عربستان و برخي متحدانش مناسبات ديپلماتيك با قطر را محدود كرده و تمام مرزهاي زميني، دريايي و هوايي را به روي اين كشور بستند.

در هر حال، منابع مطلع به رويترز گفتند كه تغيير استراتژيك «سازمان سرمايه گذاري قطر» سال 2018 انجام شد. گزارشگران رويترز صندوق مالي دولت قطر را يكي از «اسرارآميزترين» صندوق هاي مالي در جهان معرفي كرده اند. «استراتژي سمبل كاري» يا به قولي «استراتژي تجديدنظر» قطر تاثيرات چشمگيري بر عرصه سرمايه گذاري جهاني دارد زيرا QIA يكي از بزرگ ترين سرمايه گذاران دولتي در جهان است كه بيش از 320 ميليارد دلار سرمايه را در مديريت خود دارد. اين سازمان قطري سرمايه زيادي طي دهه گذشته به غرب فرستاده و توانسته بانك هاي بريتانيايي و سوئيسي را در بحران مالي سال 2008 نجات دهد و در هتل هاي عظيمي مانند هتل پلازاي نيويورك و هتل ساووي و فروشگاه هارودز در لندن سرمايه گذاري كند.

سازمان سرمايه گذاري قطر، در سال 2005 توسط دولت قطر، با هدف مديريت بر مازاد درآمدهاي نفت خام و گاز طبيعي اين كشور، سپس سرمايه گذاري در بازارهاي بين المللي (ايالات متحده آمريكا، اروپا و آسيا-اقيانوسيه) تاسيس شد. سازمان مذكور هم اكنون در شمار زيادي از شركت هاي چندمليتي در صنايع مختلف، داراي سهام است. براي نمونه مي توان به گروه فولكس واگن (6/ 15درصد)، رويال داچ شل (3درصد)، باركليز (65/ 6درصد)، كرديت سوئيس (20/ 5درصد)، بورس لندن (4/ 15درصد)، گلنكور (42/ 8درصد)، ويوندي (3درصد)، لاگاردر (80/ 12درصد)، وئوليا (5درصد)، گروه ايرباس (6درصد)، ميراماكس فيلمز (100درصد)، سينزبوريس، پورشه، اچ اس بي سي و آلفا بانك اشاره كرد. همچنين در بخش ورزش نيز مالك 100درصد از سهام باشگاه فوتبال پاري سن ژرمن و باشگاه ورزشي الغرافه است.

گزارشگران رويترز مي نويسند اين آسمانخراش كه ساخت آن با بدهي همراه بود و در اوت گذشته از سوي بروكفيلد تامين مالي شد اجاره اش به مدت 99 سال از سوي اين شركت پرداخت شده و شرايط مالي اش هم افشا نشده است. سازمان سرمايه گذاري قطر 9 درصد از سهام «شركاي املاك بروكفيلد»- كه به BPY معروف است- را خريده است. اين شركت در تورنتو و نيويورك در سال 2014، معادل 8/ 1 ميليارد دلار فهرست شده بودند. «شركاي املاك بروكفيلد» يا BPY حدود 87 ميليارد دلار سرمايه دارد و اين بخشي از سرمايه بيش از 330 ميليارد دلاري شركت مادر بروكفيلد است. سهام خريداري شده از سوي QIA همراستا با استراتژي دولت قطر براي افزايش سرمايه گذاري در املاك مهم در آمريكاست. با اين حال اين سرمايه گذاري موجب نشد كه كرسي اي به قطر در BYP تعلق گيرد. رويترز به نقل از يكي از منابع نزديك به «مديريت دارايي هاي بروكفيلد» مي نويسد كه البته صندوق سرمايه گذاري قطر در معامله خيابان پنجم دخيل نبود. منابع مذكور به رويترز مي گويند كوشنر مدت ها يكي از حاميان كليدي بن سلمان در واشنگتن بود. با اين حال، كوشنر هم از توبره مي خورد و هم از آخور. آنجا كه منافعش اقتضا كند با عربستان در هم مي آميزد؛ عربستاني كه از نيمه سال 2017 قطر را تحريم و مورد محاصره قرار داد. اما همين كوشنر كسي است كه سرمايه قطري ها را وارد شركت هاي خود كرد. منابع مطلع به رويترز مي گويند نقش سازمان سرمايه گذاري قطر در شركت هاي كوشنر همچنان در ابهام است. منبع دوم كه با استراتژي QIA آشناست به رويترز مي گويد: «هيچ جنبه مثبتي براي سرمايه گذاري صندوق سرمايه گذاري قطر وجود ندارد، زيرا قطري ها مي خواهند كنترل كامل مقصدي كه سرمايه شان را آنجا مي برند به دست بگيرند. از آنجا كه چنين امكاني براي آنها در آمريكا نبود ممكن است شراكتي هم نداشته باشند.»

اين منبع به رويترز مي گويد شايد قطر به اين وسيله مي خواست بر دولت ترامپ اعمال نفوذ كند. به گفته اين منابع، QIA سرمايه گذاري خود در بروكفيلد يا ديگر جاها را بر باد نمي دهد اما ديگر در معاملات مشابه سرمايه گذاري نمي كند. با اين حال، در نوامبر «منصور ابراهيم المحمود» رئيس جديد شركت سرمايه گذاري قطر يا QIA جانشين رئيس قديمي آن يعني «شيخ عبدالله بن محمد بن سعود آل ثاني» شد و اندكي بعد شيخ محمد بن عبدالرحمان آل ثاني رئيس آن شد. به نوشته رويترز، مبالغ موجود در صندوق سرمايه گذاري قطر از صدور گاز به دست مي آيد.

در هر حال، لب كلام گزارش رويترز در مورد ابهام در روابط قطر و آمريكا اين است كه تلاش كوشنر براي سودآور كردن برج 41 طبقه خيابان پنجم منهتن (از سال 2007 كه اين برج را خريد) تا سال 2015 موفق نبود. او به شيخ حمد بن جاسم آل ثاني رو زد كه در آن زمان نخست وزير قطر بود. شيخ حمد در ابتدا موافقت كرد تا حداقل 500 ميليون دلار براي نجات املاك كوشنر سرمايه گذاري كند.

اين پروژه، پس از انتخاب ترامپ به عنوان رئيس جمهور آمريكا و براي جلوگيري از تداخل تجارت خانواده ترامپ با رياست جمهوري طي روندي، تحت نظارت سازمان مالي دولتي آمريكا قرار گرفت. در طول سال هاي 2015 و 2016 مذاكرات ادامه داشت، زيرا پول ارائه شده توسط شيخ حمد كافي نبود. كوشنر و پدرش چارلز كوشنر به ناچار دست به دامان شركت چيني شدند. پس از انتخاب ترامپ به عنوان رئيس جمهور آمريكا و كوشنر دامادش به عنوان مشاور ارشد، اين معامله زير ذره بين رفت و باعث شد شركت چيني هم از قرارداد كنار بكشد. سرمايه گذاري طرف قطري نيز در همين راستا فسخ شد.

رويترز مي افزايد بحران در روابط آمريكا و قطر و موضع سختگيرانه ايالات متحده در برابر قطر «شايد» به اين معامله مالي ناموفق مربوط باشد. زماني كه ركس تيلرسون، وزير امور خارجه آمريكا خواستار پايان بحران قطر شد، ترامپ با تيلرسون مخالفت كرد و گفت: «قطر از لحاظ تاريخي تروريسم را در سطح بسيار بالايي مورد حمايت مالي قرار داده است.»

ردپاي قطري ها در شركت هاي «كوشنر»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4545 به تاريخ 24/11/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 17 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 10 (پياپي 204)، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است