|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: رفت و برگشت بازار در دو روز «دنياي اقتصاد» روند بازار فولاد را بررسي كرد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


رفت و برگشت بازار در دو روز «دنياي اقتصاد» روند بازار فولاد را بررسي كرد


نويسنده: سارا جنگروي

 دنياي اقتصاد : قيمت ها در بازار فولاد در چند روز كاري گذشته با 10 درصد افزايش مواجه شد ولي در ساعات پاياني ديروز بيش از نيمي از اين رشد قيمت را از دست داد. در اين ميان افزايش قيمت 300 توماني دلار طي اين دو روز يكي از سيگنال هاي توجيهي براي افزايش قيمت فولاد محسوب مي شود، اما چون رشد قيمت ها از پشتوانه منطقي برخوردار نبود بازار مجددا نزولي شد؛ اين پرسش مطرح است كه در بازاري كه با ضعف جدي تقاضاي واقعي مواجه است، افزايش قيمت هاي يكي در ميان چه منطقي مي تواند داشته باشد؟ در واقع گزارش پيش رو سعي دارد تا با موشكافي شرايط بازار رابطه ميان عرضه و تقاضا و تحركات قيمتي در اين بازار را بررسي كند.

بعد از افزايش قيمت در بازارهاي جهاني و بازار دلار، فعالان حوزه فولاد به منظور از دست ندادن ارزش پولي اين بازار، به بازار سرازير شده و تصميمات شتا ب زده و هيجاني در اين بازار رخ داد، اما اين روند پايدار نماند. بررسي ميزان مقاطع فولادي معامله شده در بورس كالا نشان مي دهد كه 230 هزار تن از اين محصولات اعم از ميلگرد و تيرآهن در بهمن ماه به فروش رفته است، به علاوه 100 هزار تن شمش فولاد در اين مدت به فروش رفته است؛ سوال اين است كه با توجه به اين حجم از محصول كه قرار است طي بازه زماني 20 بهمن تا 20 اسفند در اختيار خريداران گذاشته شود، آيا بازار كشش خريد را دارد؟ آيا چنين تقاضايي به صورت واقعي در بازار وجود دارد؟

بازار فولاد هنوز از التهاب رنج مي برد. اين در حالي است كه اوج التهابات اين بازار طي دو روز كاري پس از تعطيلات بيشتر فرصت قدرت نمايي پيدا كرده است؛ به اين معنا كه پتانسيل هاي لازم رشد نرخ در شرايطي كه قيمت ها حتي كيلويي 4 هزار و 500 تومان را هم لمس كرده بود، تخليه شده است. ولي بازار در برهه كنوني هنوز از فاز رواني رشد نرخ رنج مي برد كه اين موضوع باعث مي شود رفتار بازار حالت تحليل نداشته باشد و هيجان و شتابزدگي در اين بازار حرف اول را بزند. رشد قيمت ها تا روز گذشته در بازار جو رواني داشت؛ ولي ديروز فاز جديدي به اين شرايط اضافه شد. كارشناسان معتقدند معامله ميلگرد نزديك به 4 هزار تومان در بورس كالا به اين معني است كه قيمت ها با احتساب ماليات ارزش افزوده چيزي نزديك به 4 هزار و 400 تومان را لمس كرد ولي افت قيمت ها نشان داد كه بازار از منطق خاصي تبعيت نكرده است، اين روند طي هفته آينده مشخص خواهد شد؛ چون بخش بزرگي از پتانسيل رشد قيمت ها تاكنون مستهلك شده است. وقتي ميلگرد كمتر از 3 هزار توماني در اواخر پاييز، هم اكنون در اواخر بهمن يعني نزديك به دو ماه به نزديكي 4 هزار و 500 تومان رسيده؛ به اين معنا است كه بخش بزرگي از توانمندي افزايش نرخ مستهلك شده و انتظار رشد قدرتمند و مستمر قيمت ها صحيح نيست.

عرضه ميلگرد در بورس كالا

روز گذشته در بورس كالا سه عرضه اصلي ميلگرد به ثبت رسيد كه هر سه عرضه با جذابيت خريد و ثبت تقاضاي چند برابري مورد معامله قرار گرفت، ميزان 12 هزار و 130 تن سبد ميلگرد عرضه و معامله شد در حالي كه 55 هزار و 860 تن تقاضا در بورس كالا درج شد، برتري محسوس تقاضا بر عرضه ها نشان مي دهد كه معاملات با رونق محسوسي همراه بوده كه دليل اصلي آن را مي توان در بالا بودن قيمت ها در بازار آزاد جست وجو كرد. بازار فولاد در روزهاي گذشته به دليل افزايش قيمت دلار آزاد و نيمايي، افزايش قيمت هاي جهاني، افزايش قيمت شمش، افزايش تقاضاي سنتي پراكنده در بازار و البته تقاضايي كه با نزديك شدن به روزهاي آخر سال روند مثبتي را تجربه مي كند با افزايش قيمت مواجه شده است. ولي براي تحليل دقيق تر بايد روند هفته آينده را به طور كامل رصد كرد ولي پيش بيني منطقي بازار و گفت وگو با فعالان فولاد نشان مي دهد بازار جدا از هيجانات و با پشت سر گذاشتن اين جو يك توقفي خواهد داشت و پس از آن ريزش قيمتي 5 تا 10 درصدي در تيرآهن و ميلگرد به وقوع خواهد پيوست. در واقع افزايش بيش از حد قيمت در بازار با سوخت گيري هيجاني، خروجي جز سود منطقي نداشته است.

فعالان بازار فولاد و توليدكنندگان فولادي بر اين باورند بازار فولاد موافق اين افزايش قيمت ها نيست؛ چرا كه نتيجه اين افزايش ها را كم شدن سرمايه هاي فولادي مي داند. به عقيده آنها در واقع وقتي كه بهاي هر كيلو ميلگرد از 3 هزار و 500 تومان به 4 تا 4 هزار و 500 تومان برسد با يك سرمايه ثابت (ريالي) حجم كمتري از فولاد را مي توان معامله كرد. بنابراين ناخودآگاه توانمندي معاملاتي و حتي سفته بازي در بازار فولاد كاهش خواهد يافت. بازار راضي به افزايش قيمت نيست و يكسري واسطه ها در اين بازار اقدام به ايجاد هيجانات با وام گيري از پشتوانه افزايش قيمت دلار و افزايش قيمت هاي جهاني به منظور افزايش قيمت فولاد در بازار مي كنند. در واقع پس از افزايش قيمت ها فضاي تقليدي به بازار رسوخ مي كند و قيمت ها افزايش مي يابند؛ به طوري كه در دو روز كاري گذشته پس از پشت سر گذاشتن تعطيلات، بازار اقدام به اين افزايش كرده است.

با توجه به اينكه حجم تقريبا زيادي از معاملات سلف فولادي در بورس كالا در تاريخ 20 اسفند سررسيد مي شوند، مي توان انتظار داشت بازار فروشنده خواهد شد. در آن برهه هنر كارخانه ها است كه چگونه آزاد سازي كالايي را انجام دهند كه به افزايش قيمت يا ثبات و آرامش منجر شود. در فضاي كنوني بازار ابهاماتي وجود دارد مبني بر اينكه اهالي بازار نمي دانند اقدام به خريد يا فروش كنند، در واقع فضاي كنوني بازار، فضايي مه آلود است؛ به طوري كه هم پتانسيل افزايش ناگهاني و هم پتانسيل كاهش ناگهاني را به صورت توامان دارد؛ اما اينكه كدام يك از اين دو به وقوع بپيوندد به سياست چگونگي برخورد با بازار از سوي كارخانه ها و چگونگي حضور وزارت صنعت در سمت عرضه -البته نه با اهرم هاي بخشنامه اي بلكه با آزاد سازي فرآيند معامله كالا- بستگي دارد.

رفت و برگشت بازار در دو روز «دنياي اقتصاد» روند بازار فولاد را بررسي كرد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بارآثار ديگري از " سارا جنگروي"

  فرمول اقتصادي تامين امنيت افغانستان / «دنياي اقتصاد» در گفت وگو با سركنسول ايران در هرات بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 12/6/97
مشاهده متن    
  «دنياي اقتصاد» در گفت و گو با فعالان بازار فولاد بررسي كرد: ۳ مشخصه كنوني بازار
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 9/5/97
مشاهده متن    
  نابازار فولاد / ركورد قيمت ها در بازار فولاد شكسته شد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/5/97
مشاهده متن    
  جهش ۸۰ درصدي تقاضا در ۳ ماه ۹۷ / «دنياي اقتصاد» با مقايسه دو دوره سه ماهه در بازار فولاد بررسي كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 7/4/97
مشاهده متن    
  جهش هاي شديد در بازار مقاطع / بازار فولاد در يك سال گذشته بين ۷۰ تا ۱۰۰ درصد رشد را تجربه كرد
سارا جنگروي، دنياي اقتصاد 31/3/97
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه فرهنگ ايلام
متن مطالب شماره 60-61، پاييز و زمستان 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است