|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: جزئيات پنجمين عرضه نفت خام سبك در بورس انرژي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 12 (بورس كالا) > متن
 
 


جزئيات پنجمين عرضه نفت خام سبك در بورس انرژيپنجمين عرضه نفت خام سبك شركت ملي نفت ايران در رينگ بين الملل بورس انرژي در تاريخ 29 بهمن صورت مي گيرد. به گزارش «ايسنا» در اطلاعيه پنجمين عرضه نفت خام سبك شركت ملي نفت ايران در رينگ بين الملل بازار فيزيكي بورس انرژي كه توسط شركت ملي نفت ايران منتشر شد، تاكيد شده است كه شرايط عرضه در اين دوره مشابه عرضه چهارم است.

پيش پرداخت 6 درصد و امكان تسويه 100 درصد ريالي از ويژگي هاي اين عرضه است. همچنين مدت تسويه حساب از زمان بارگيري 90 روز تعيين شده است. در مرحله پنجم عرضه نيز مانند نوبت قبل يك ميليون بشكه نفت خام سبك با حجم خريد حداقل تعداد 35 هزار بشكه و قيمت پايه 56دلار و 81 سنت براي هر بشكه تعيين شده است. بر اساس اين گزارش، عرضه نفت خام در بورس انرژي ايران در راستاي تحقق سياست هاي اقتصاد مقاومتي مبتني بر ايجاد تنوع در روش هاي فروش نفت و استفاده از ظرفيت هاي بخش غيردولتي به منظور صادرات نفت خام در دستور كار قرار گرفته است. اين در حالي است كه چهارمين عرضه نفت خام در بورس كه در 15 بهمن صورت گرفت، باز هم ناموفق بود و نفت خام بي مشتري ماند. اتفاقي كه بخش خصوصي دليل آن را محدوديت هاي خريد نفت در بورس مي داند و به دولت پيشنهاد مي دهد اين محدوديت ها برداشته شود.  در اين رابطه رضا پديدار، تحليلگر ارشد حوزه انرژي  بر اين باور است كه دليل فروش نرفتن نفت خام در بورس برخي محدوديت هاست. در حالي كه بورس انرژي مي تواند پتانسيلي براي استفاده از توانمندي هاي بخش خصوصي باشد.

پديدار با بررسي ساز و كار بورس در دنيا، اظهار كرد: معمولا در دنيا دولتي ها وارد بورس نمي شوند. هميشه اشخاص حقيقي و حقوقي بخش خصوصي وارد بورس مي شوند. من فكر مي كنم هنوز به بخش خصوصي ايران اين فرصت داده نشده است كه بتواند از توانمندي هاي خود استفاده كند. در واقع هنوز اعتماد بين فعالان بخش خصوصي و اداره كنندگان بورس و عرضه كننده يك طرفه ايجاد نشده و به همين دليل اين بخش ها نتوانسته اند از ظرفيت هاي يكديگر استفاده كنند. وي با تاكيد بر اينكه بايد زيرساخت حضور بخش خصوصي در بورس فراهم شود، توضيح داد: فراهم شدن زيرساخت به اين معني است كه سازمان بورس كارگزاري خود را توسعه دهد. فعالان اقتصادي و افرادي كه از منظر كارگزاري يا متقاضي (مصرف كننده نهايي) وارد بورس مي شوند، بايد خط اعتباري داشته باشند.

اين تحليلگر حوزه انرژي با انتقاد از وجود محدوديت ها در بورس ايران گفت: در بورس هاي دنيا اين شيوه رايج نيست كه خريدار الزام داشته باشد به موجب دستورالعمل وزارت نفت، نفت را به يك پالايشگاه بدهد. در حالي كه در ايران خريدار بايد قرارداد با پالايشگاه را ارائه كند. همچنين بايد 10 درصد پيش پرداخت بدهد كه وارد بورس شود و وقتي وارد شد، بايد 20 درصد پيش پرداخت، بپردازد. در صورتي كه در بورس هاي دنيا بورس سلف است. يعني به صورت كاغذي عمل مي شود. اين فرآيند در بورس ما تعريف نشده است. پديدار تاكيد كرد: زماني كه تا اين حد محدوديت وجود داشته باشد، بورس نمي تواند فعاليت كند. بايد محدوديت ها برداشته شود. بورس در دنيا براي توسعه فعاليت ها براي بخش خصوصي است. يعني بورس بخش خصوصي را قوي مي كند. من پيشنهاد مي كنم براي قدرتمند كردن بخش خصوصي اين محدوديت ها برداشته شود. بورس محل داد و ستد است اما اينجا داد و ستد انجام نمي شود. بورس در ايران پويا نيست. افرادي كه بورس را در اختيار مي گيرند بايد به روز باشند و عامل هاي انگيزشي در نظر بگيرند كه افراد براي مشاركت در بورس انگيزه داشته باشند. به نظر من يكي از زيرساخت ها، فرهنگ سازي است كه در حوزه انرژي نداشته ايم.

وي با بيان اينكه دولت ايران براي فروش نفت تحريم شده است، نه بخش خصوصي، ادامه داد: دولت بايد همه ابزارهاي خود را در اختيار بخش خصوصي قرار دهد كه بخش خصوصي بتواند نفت را به فروش برساند. اگر كسي هم خواست در بازار سلف وارد شود و نفت را به صورت كاغذي بخرد، اين امكان را بايد فراهم كنند. علي بختيار، عضو كميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي هم در گفت وگو با خبرگزاري مهر با اشاره به ضرورت وجود اراده در وزارت نفت براي حصول اهداف عرضه نفت در بورس گفت: اگر نفت خود را رقيب بورس بداند و رقابت كند كه ببينيم كدام مي توانيم بيشتر بفروشيم قطعا بورس نمي تواند با وزارت نفت در اين زمينه رقابت كند و با اخلال مواجه مي شود. بايد اين اراده از سوي حوزه كارشناسي تا حوزه مديريتي وزارت نفت همراه اجراي اين راهكار ضدتحريمي شود. متاسفانه در حوزه كارشناسي وزارت نفت تنها يك تفكر وجود دارد و آن اينكه به صورت انحصاري نفت بفروشيم كه هم انحصار حفظ بشود و هم بازار به هم نريزد. به همين دليل شرايط ثبت محموله به نحوي است كه نفت را تنها به كساني مي فروشيم كه پالايشگاه داشته باشند. در حالي كه مي توان با رعايت ملاحظاتي از روش هاي نوين براي تجارت نفت استفاده كرد.

وي ادامه داد: ما علاوه بر اينكه نفت را به صورت تك محموله اي در بورس عرضه مي كنيم بايد به اين سمت برويم كه نفت را به صورت دوره اي و بلندمدت عرضه كنيم. ايجاد يك بستر مناسب در بورس براي اينكه قراردادهاي دوره اي در بورس منعقد شود از جمله اقدامات مهم براي اثرگذاري بيشتر اين روش در فروش نفت كشور است. محمد اسكندري، كارشناس بازار سرمايه با اشاره به اينكه عرضه نفت در بورس مي تواند در شرايط تحريمي و غيرتحريمي به ما كمك كند و با ايجاد مزيت اقتصادي تجار نفتي داخلي را براي فروش نفت از مسيرهاي متنوع توانمند سازد گفت: اگر اين اتفاق افتاد و با استفاده از ظرفيت هاي داخلي مانع اثرگذاري تحريم ها شويم ديگر فازهاي بعدي تحريم ها اجرا نمي شود؛ زيرا ديگر اثرگذار نخواهد بود. وي در راستاي ضرورت عرضه مداوم نفت در بورس گفت: عرضه مستمر نفت در بورس هم باعث توانمندسازي تجار فعلي نفت خواهد شد و هم زمينه رويش ساير تجار را فراهم خواهد كرد. عرضه بايد مستمر باشد و نظارت هاي كافي توسط مجلس و ساير نهادهاي قانون گذار انجام شود. بايد الزامات قانوني كافي وجود داشته باشد. در بورس كالا هرجا الزام قانوني نبود مشكل داشتيم.

به گفته اسكندري اگر اراده وزارت نفت اثبات ناكارآمدي اين روش باشد قطعا به جايي نمي رسيم، اما همان طور كه قبلا هم گفتم ظاهرا اين بار اراده كافي وجود دارد و با مطالعه اطلاعيه عرضه و مشاهده ريزه كاري هاي موجود اين موضوع واضح مي شود. شفافيت فرآيند خريد و فروش يك مزيت اين سازوكار است و گمنامي نام خريداران تا حد قابل قبولي رعايت شده است. اين كارشناس بازار سرمايه در ادامه اظهار كرد: بخشي از فروش نفت حتي در شرايط غيرتحريمي بايد به صورت ريالي باشد. الان دولت درآمدش به دلار است و براي همين هر چه قيمت ارز بالاتر برود به نفعش است و دغدغه اي براي پايين آوردن قيمت ارز ندارد؛ بايد احترام به پول ملي را از همين جا شروع كنيم و نفت را به صورت ريالي بفروشيم.

جزئيات پنجمين عرضه نفت خام سبك در بورس انرژي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 12 (بورس كالا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 13 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
مجله بين المللي بهينه سازي در مهندسي عمران
شماره 4 (پياپي 904)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است