|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: فرمان بازار در دست دلالان
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4657
چهار شنبه 26 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


فرمان بازار در دست دلالان
روند صعودي قيمت ها در بازار كليد خورد


دنياي اقتصاد : بازار خودرو با نزديكي به آخرين ماه سال، به واسطه حضور گسترده دلالان و واسطه گران قيمت هاي شگفت انگيزي به خود مي بيند. در اين بين اگر چه هفته جاري با توجه به تعطيلات دو روزه تصور مي شد كه تقاضايي در بازار نباشد و قيمت ها لااقل در اين هفته ثبات خود را حفظ كند، اما برخي از دست اندركاران بازار درگفت وگو با «دنياي اقتصاد» اعلام كردند كه در هفته جاري قيمت بسياري از محصولات با رشد فزاينده اي مواجه بودند.

اين موج افزايش قيمت در شرايطي اتفاق افتاده كه دست اندركاران بازار سه دليل براي اين مساله عنوان مي كنند. محدوديت در عرضه خودرو از سوي شركت هاي خودروساز عمده ترين دليلي است كه از سوي فعالان بازار در ارتباط با افزايش قيمت ها عنوان مي شود. با افت توليد شركت هاي خودروساز از خرداد ماه سال جاري، روند عرضه اين شركت ها به بازار دچار اختلال شد. ناتواني خودروسازان در تامين نياز بازار سبب شد تا قيمت ها روند صعودي به خود بگيرد. اين مساله خود عاملي شد تا واسطه ها و دلالان حضور پررنگي در بازار داشته باشند. بازگشت دلالان به بازار با توجه به ناتواني ادامه دار خودروسازان در عرضه خودرو دومين دليلي است كه فعالان به آن اشاره مي كنند و  حضور پررنگ واسطه ها را در چند روز اخير عامل بي ثباتي بازار  مي دانند.

سومين نكته اي كه دست اندركاران بازار به آن اشاره مي كنند، نبود نظارت از سوي دستگاه هاي نظارتي است. آنها مي گويند در نبود نهادهاي نظارتي، واسطه ها و دلالان، بازار را به دست گرفته و قيمت هاي بي ثباتي براي بسياري از خودروها به خصوص پرتيراژها اعلام مي كنند. بنابراين شاهد هستيم كه سه راس يك مثلث، يعني ناتواني شركت هاي خودروساز در عرضه، بازگشت دلالان و عدم نظارت بر بازار سبب شده طي هفته اي كه گذشت بازار از حالت عادي خارج و در جاده بي ثباتي حركت كند.

در اين زمينه رئيس اتحاديه نمايشگاه داران خودرو تهران در گفت وگو با «دنياي اقتصاد» وقوع اين نابساماني را قابل پيش بيني مي خواند و تاكيد دارد كه ريشه اين مساله را بايد در چراغ سبز وزارت صنعت، معدن و تجارت به شركت هاي خودروساز مبني بر عرضه محصولاتشان با قيمت 5 درصد زير حاشيه بازار جست وجو كرد. سعيد موتمني، آزادسازي قيمت خودرو را در شرايطي كه عرضه از مبدا دچار اشكال است، آفتي مي داند كه اين روزها به جان بازار خودرو افتاده است. اين فعال بازار مي گويد: وزارت صمت بايد ابتدا به وضعيت عرضه خودروسازان سر وساماني مي داد و بعد مجوز افزايش قيمت ها را صادر مي كرد.

در حالي موتمني معتقد است وزارت صنعت در ابتدا بايد موانع موجود از سر راه توليد خودرو را برمي داشت بعد اقدام به افزايش قيمت محصولات از مبدا مي كرد كه رضا رحماني وزير صنعت، معدن و تجارت پيش از آزاد سازي قيمت خودرو وعده افزايش توليد و به همراه آن كاهش قيمت ها را داده بود. حال آنكه با كاهش عرضه نه تنها قيمت ها در بازار روند نزولي نداشته بلكه پيش بيني مي شود كه قيمت كارخانه اي خودروها نيز با قيمت گذاري حاشيه بازار باز افزايش يابد.

به اين ترتيب به نظر مي رسد هر چه به پايان سال نزديك تر مي شويم با توجه به رشد هميشگي تقاضا در اين بازه زماني، قيمت ها همچنان روند صعودي خود را حفظ كنند. بنابراين مي توان گفت كه آژير قرمز در بازار شنيده مي شود. براي برون رفت از اين وضعيت بايد هر چه سريع تر وزارتخانه و نهادهاي نظارتي در بازار دخالت كرده و ثبات را به بازار بازگردانند.

تابلوي قيمت داخلي ها قرمز شد

حالا سراغ قيمت محصولات داخلي طي هفته جاري مي رويم. طبق اظهارات فعالان بازار، پرايد 111 در حال حاضر با قيمت 42 ميليون تومان در بازار موجود است. اين در شرايطي است كه ديگر محصول خانواده پرايد يعني مدل  131 با قيمت 40 ميليون تومان در بازار قيمت خورد. به نظر مي رسد بايد اين واقعيت را پذيرفت كه قيمت پرايد از بازه 30 تا 40 ميليون توماني خارج شده و در بازه 40 تا 50 ميليون توماني تثبيت مي شود. از بازار تيباي صندوق دار و تيبا 2 هم خبر مي رسد اين خودروها به ترتيب با قيمت 45 و 49 از سوي فروشندگان عرضه مي شود. ساينا نيز در هفته اي كه گذشت به قيمت 50 ميليون تومان رسيد.

در خانواده پژو، مدل 207 اتومات در حال حاضر با قيمت 117 ميليون تومان در بازار موجود است. همين خودرو با گيربكس معمولي با قيمت 89 ميليون تومان در اختيار خريداران قرار دارد. پژو 206 تيپ 2 و تيپ 5 طي هفته اي كه گذشت به ترتيب با قيمت 71 ميليون تومان و 80 ميليون تومان در بازار حضور دارند. مدل صندوق دار اين خودرو نيز در بازار، 81 ميليون تومان قيمت دارد. پژو 405 هم با قيمت 60 ميليون تومان قابل خريداري است. حال سراغ محصولات رنو در بازار مي رويم. ساندرو استپ وي اتومات كه در ميان محصولات رنو پر طرفدار است، در حال حاضر با قيمت 136 ميليون تومان از سوي فروشندگان در اختيار خريداران قرار مي گيرد.

بعد از آن ساندرو اتومات با قيمت 125 ميليون در بازار موجود است. ساندرو اتومات بعد از مدل استپ وي اين خودرو در جايگاه دوم به لحاظ قيمتي قرار دارد. ساندرو استپ وي و ساندرو با گيربكس معمولي، در حال حاضر با قيمت 112 و 107 ميليون تومان قابل خريداري هستند. تندر اتومات در حال حاضر 118 ميليون تومان در بازار قيمت دارد. تندر E2 هم 98 ميليون تومان قيمت خورده است. پارس تندر با قيمت 100 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود.

سمند EF7 طي هفته اي كه گذشت، قيمت 65 ميليون و 500 هزار تومان را در بازار تجربه كرد. پژو پارس اتومات در هفته اي كه گذشت با قيمت 95 ميليون تومان در بازار حضور داشت. در شرايطي كه دنا معمولي در بازار ناياب است. دنا پلاس و دنا پلاس توربو به ترتيب با قيمت 112 و 131 ميليون تومان در بازار داد و ستد مي شود. رانا هم طي هفته اي كه گذشت 65 ميليون تومان قيمت خورد. خودرو چيني دانگ فنگ H30 كه توسط ايران خودرو مونتاژ مي شود، در حال حاضر با قيمت 99 ميليون تومان از سوي فروشندگان به خريداران عرضه مي شود. همچنين كيا سراتو و پژو 2008، دو محصول مونتاژي ايران خودرو و سايپا، در حال حاضر به ترتيب با قيمت 211 ميليون و 238 ميليون تومان قابل خريداري هستند.

تبعيت وارداتي ها از تنش داخلي ها

سري هم به بازار خودروهاي وارداتي بزنيم. طي هفته گذشته بازار خودروهاي وارداتي نيز با تبعيت از بازار خودروهاي داخلي روند صعودي قيمتي را تجربه كرد. در حالي كه اين اميد ايجاد شده بود با ترخيص خودروهاي معطل مانده در گمرك، روند صعودي قيمت ها كنترل شود، شاهد هستيم كه همچنان خبري از ترخيص اين خودروها نيست و در شرايطي كه امكان واردات خودرو نيز وجود ندارد، خودروهاي وارداتي در جاده افزايش قيمت حركت مي كنند. با اين شرايط سوناتا هيبريد، 585 ميليون تومان از سوي فروشندگان عرضه شده است. سانتافه طي هفته اي كه گذشت، رشد قيمتي را تجربه كرد. اين خودرو با قيمت 580 ميليون تومان در بازار خريد و فروش مي شود. توسان هم رشد اندك قيمتي داشت، اين خودرو با قيمت 495 ميليون تومان در بازار موجود است. النترا افزايش قيمت 35 ميليون توماني را تجربه كرد. اين محصول كره اي با قيمت 380 ميليون تومان در بازار  حضور دارد. در خانواده كيا هم سورنتو به نسبت هفته گذشته تغيير قيمتي نداشته است. اين خودرو در حال حاضر با قيمت 610 ميليون تومان در دسترس خريداران قرار دارد. فروشندگان، اسپورتيج و سراتو را به ترتيب با قيمت هاي 540 ميليون و 400 ميليون تومان عرضه مي كنند.

اپتيما هم اكنون 550 ميليون تومان از سوي فروشندگان قيمت خورده است. فروشندگان براي تويوتا RAV4 مدل 2018، در حال حاضر 680 ميليون تومان  قيمت تعيين كرده اند. لكسوس NX به نسبت هفته پيش افزايش قيمتي نداشت. اين خودرو در حال حاضر با قيمت يك ميليارد و 20 ميليون تومان قابل خريداري است. ميتسوبيشي ASX طي هفته اي كه گذشته ثبات قيمتي را تجربه كرد. در حال حاضر با 420 ميليون تومان در بازار حضور دارد. تاليسمان در حال حاضر با قيمت 590 ميليون تومان قابل خريداري است. نيسان جوك نيز در اين هفته رشد قيمتي را تجربه نكرد و در حال حاضر با قيمت 350 ميليون تومان در بازار موجود است. خريداران مي توانند كمري هيبريد را هم با پرداخت 540 ميليون تومان در اختيار بگيرند.

فرمان بازار در دست دلالان


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 25 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه مطالعات اجتماعي گردشگري
متن مطالب شماره 1 (پياپي 13)، بهار و تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است