|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: رويداد
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4661
دو شنبه 31 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 16 (خودرو) > متن
 
 


رويدادسايت ثبت سفارش خودرو باز شد

فارس : مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات وزارت صنعت گفت: سايت ثبت سفارش واردات خودرو براساس مصوبه هيات وزيران براي ترخيص خودروهاي در گمرك مانده باز شده است. سيدمهدي نيازي گفت: براساس مصوبه هيات وزيران براي ترخيص خودروهاي در گمرك مانده سايت ثبت سفارش واردات خودرو مدتي است كه باز شده است.

مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات با تاكيد بر اينكه از طريق سايت ثبت سفارش واردات خودرو  امكان ثبت سفارش فقط براي خودروهاي در گمرك مانده فراهم شده است، افزود: براساس مصوبه هيات وزيران خودروهايي كه تا تاريخ 16/ 5/ 1397 داراي قبض انبار هستند، مي توانند ثبت سفارش شوند و اين امكان براي خودروهايي كه بعد از اين تاريخ داراي قبض انبار هستند، فراهم نيست.وي همچنين تاكيد كرد: سايت ثبت سفارش براي واردات خودروهاي جديد نيست. نيازي بيان كرد: براساس مصوبه هيات وزيران كه به دستگاه هاي مربوطه ابلاغ شد خودروهايي كه تا تاريخ 16/ 10/ 97 داراي قبض انبار گمرك بودند مي توانستند با ثبت سفارش از گمركات ترخيص شوند، اما بعد از مدتي تاريخ مذكور به 16/ 05/ 97 اصلاح شد و امكان ترخيص فقط براي خودروهايي فراهم شد كه داراي تاريخ قبض انبار قبل از 16 مرداد 97 باشند.

وي در پاسخ به اين سوال كه  با توجه به  اينكه گفته مي شود، امكان جعل قبض انبار وجود دارد،  آيا نظارت هاي لازم صورت مي گيرد تا فقط خودروهاي مانده در گمركات كه داراي شرايط مذكور هستند ثبت سفارش شوند و خودرويي اضافه تر از گمركات ترخيص نشود، گفت: مسووليت بررسي  اصالت و تاييد قبض انبار خودروها با گمرك جمهوري اسلامي ايران است و در دستورالعمل 20 ماده اي وزير صنعت كه درباره نحوه ثبت سفارش و ترخيص خودروهاي در گمرك مانده ابلاغ شد، تمام اين موارد به صراحت ابلاغ شده است.

نيازي بيان كرد: بر مبناي بند 7 دستورالعمل هيات وزيران، وزير صنعت موظف شد تا ضوابط ورود و ترخيص خودروهاي موضوع تصويب نامه و دستورالعمل اجرايي آن را در چارچوب قوانين مربوط ابلاغ كند كه پيرو آن وزير صنعت يك دستورالعمل 20 ماده اي ابلاغ كرد و در آن دستورالعمل تمام وظايف سازمان هاي مربوطه ذكر شده است. مديركل دفتر مقررات صادرات و واردات وزرات صنعت بيان كرد: در دستورالعمل مذكور ذكر شده كه سازمان حمايت، معاونت امور صنايع وزارت صمت، گمرك جمهوري اسلامي ايران و بانك مركزي چه نقشي دارند و چگونه نظارت  داشته باشند. وي افزود: اطلاعات موجود در مورد خودروهاي در گمرك مانده در اختيار گمرك جمهوري اسلامي ايران است و بنابراين گمرك براي ثبت سفارش مي تواند اطلاعات موجود را بررسي كند تا فقط خودروهاي موجود در گمرك كه داراي قبض انبار به تاريخ ذكر شده هستند ثبت سفارش شود و خودروي ديگري ثبت سفارش نشود.

نيازي بيان كرد: با توجه به پيش بيني هاي صورت گرفته براي نظارت بعيد مي دانم كه خودرويي به غير از خودروهاي موجود در گمركات امكان ثبت سفارش يابد؛ زيرا گمرك و سازمان بنادر براي تمام خودروهاي موجود قبض انبار صادر كرده اند و حتي بعد از اصلاحيه تاريخ قبض انبار برآورد شد كه 50 درصد از خودروهاي موجود در گمركات يعني خودروهايي كه داراي قبض انبار بعد از تاريخ 16 مرداد 97 هستند، نمي توانند ثبت سفارش شوند.

نظارت بر برنامه 10گانه بهبود وضعيت خودروسازان كليد خورد

شاتا : نظارت بر اجراي برنامه هاي 10 گانه بهبود وضعيت خودروسازان با حضور معاون امور صنايع وزارت صنعت، معدن و تجارت به طور هفتگي كليد خورد.

معاون وزير صنعت با حضور در شركت هاي ايران خودرو و سايپا و نشست مشترك با مديران و مسوولان اجرايي اين دو خودروساز بزرگ بر اجراي برنامه 10 گانه تاكيد كرد و تدوين برنامه زمان بندي مشخص براي توسعه كيفي و كمي توليد خودرو تا پايان سال 98 را خواستار شد. فرشاد مقيمي تصريح كرد: در شرايط كنوني و با توجه به افزايش مشتريان، خودروسازان بايد ارتقاي كيفيت خودرو را در كنار افزايش توليد در نظر گيرند.

اين مسوول در مورد اجراي برنامه هاي 10 گانه گفت: افزايش كيفيت، ميزان توليد، توسعه عمق ساخت داخل و برنامه ريزي براي خصوصي سازي اين صنعت از جمله برنامه هاي طرح ساماندهي صنعت خودرو است.مقيمي عمل به همه تعهدات به مشتريان در تحويل خودروها، واگذاري اموال غيرمولد، تعيين قيمت محصولات توليدي و بازنگري قراردادهاي بين خودروسازان و قطعه سازان را از اولويت هاي اين طرح برشمرد.اين مقام مسوول با ارائه برنامه عملياتي دو خودروساز بزرگ كشور، داخلي سازي قطعات خودرو را خواستار شد و گفت: توليدكنندگان بايد با شناسايي توانمندي هاي قطعه سازان به برنامه ريزي براي توسعه توليد اين قطعات اقدام كنند.

معاون وزير صنعت برنامه ريزي براي رفع مشكل نقدينگي خودروسازان و پيگيري براي تسريع تخصيص اعتبارات به اين صنعت را مهم برشمرد و اختصاص اين تسهيلات را راهي براي افزايش توليد خودرو و بهبود كيفي اين صنعت عنوان كرد تا در ايام پاياني سال شاهد بهبود وضعيت اين صنعت و كاهش نارضايتي ها باشيم. وي موانع گمركي را از ديگر مشكلات اين صنعت دانست و گفت: با همكاري گمرك ترخيص قطعات تسهيل شده است و به زودي اين مشكل رفع مي شود. در اين نشست خودروسازان كمبود نقدينگي و روند طولاني ترخيص محموله ها از گمرك را از مهم ترين چالش هاي توليد كنندگان خواندند.

توليد سايپا به 2 هزار دستگاه در روز رسيد

سايپا نيوز : در روندي رو به رشد توليد سايپا از مرز 2 هزار دستگاه عبور كرد. بعد از ماه ها بحران در خودروسازي هاي كشور و كاهش توليد خودرو در گروه خودروسازي سايپا تا مرز 800 دستگاه، با برنامه ريزي هاي صورت گرفته و تلاش مديريت جديد روز گذشته توليد از مرز 2 هزار دستگاه در روز گذشت.

اين موفقيت در امر توليد در شرايطي رخ داده است كه تحريم هاي خودرويي نقل و انتقال ارز و قطعات منفصله خودرو را با مشكل جدي مواجه كرده و اين شركت با برنامه ريزي و همچنين همكاري قطعه سازان به اين مهم دست پيدا كرد.بديهي است تداوم اين روند نياز به حمايت هاي دولت و بانك ها براي تامين نقدينگي مورد نياز دارد و اگر منابع مالي موردنياز و مبالغ وعده داده شده، همچنين اصلاح برخي از قوانين و مقررات دست و پاگير براي خودروسازان صورت نگيرد مجددا به ناچار شاهد كاهش توليد در خودروسازان خواهيم بود.

رويداد


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 16 (خودرو)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 11 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
ماهنامه صنعت كفش
متن مطالب شماره 255، خرداد 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است