|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: پشت ويترين «تهران براي همه»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4662
سه شنبه 1 مرداد 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 7 (مسكن و عمران) > متن
 
 


پشت ويترين «تهران براي همه»
دودستگي در شهرداري پايتخت؛ حامي خودروسوارها از برنامه شهردار عبور كرد


سانسور دو سياست ضدترافيكي در بودجه 98 تهران

سهم تفكر غلط از بودجه مديريت ترافيك

دنياي اقتصاد : دو دستگي در حوزه سياست گذاري براي مديريت ترافيك پايتخت به سانسور برنامه شهردار تهران در بودجه سال 98 منجر شده است. شهردار فعلي تهران كه با شعار «تهران، شهري براي همه» توانست راي اكثريت اعضاي شوراي شهر تهران را جلب كند، يكي از برنامه هاي اصلي خود را كاهش تردد با خودروي شخصي و جايگزين كردن پياده روي و دوچرخه سواري تعريف كرد تا به اين ترتيب علاوه بر كاهش ازدحام ترافيك، از آلودگي هواي تهران نيز كاسته شود، اما در فاصله حرف تا عمل مديريت جديد شهر تهران، برنامه شهردار سانسور شده است.

به اين ترتيب بودجه پيشنهادي شهرداري تهران در سال آينده فاقد يك رديف قوي براي توسعه و تجهيز معابر ويژه دوچرخه است. شكل سنتي بودجه نويسي و فقدان جسارت جراحي بودجه اي در ميان بدنه كارشناسي و مديريتي شهر از يك سو و بر جا ماندن يك تفكر غلط و قديمي ميان برخي از دست اندركاران تنظيم بودجه سبب شده سهم خودروهاي شخصي از كل بودجه حفظ، اما برنامه جديد شهردار تهران براي دوچرخه سانسور شود.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، نقشه اي كه شهردار فعلي تهران براي اصلاحات پايتخت طراحي كرده، بنا را بر تبديل تهران به شهري براي همه قرار داده است، به اين ترتيب كه پايتخت را كه تاكنون در تسلط خودروسواران بوده و به همين خاطر به شهري پر ازدحام، آلوده و غير قابل زيست تبديل شده است، چنان اصلاح كند كه از ترافيك و آلودگي آن كاسته شود و همه شهروندان و نه فقط خودروسواران، از امكانات آن برخوردار شوند. پيروز حناچي، شهردار كنوني تهران در جريان رقابت با ساير نامزدهاي تصدي كرسي شهرداري به شهروندان و اعضاي شورا وعده داد تهران را به شهري با ترافيك كمتر تبديل كند و همچون بسياري از كلان شهرهاي پيشرفته، بخشي از حجم آمد و شد با خودرو به حمل ونقل با دوچرخه منتقل شود. همچنين در نقشه حناچي ميدان دادن به پياده ها در اولويت قرار گرفته تا شرايطي كه اكنون حاكم است و سواره ها بر پياده ها ارجحيت دارند، قدري تغيير كند. اما در فاصله اين حرف، وعده، شعار و برنامه شهرداري تهران تا عمل مديريت شهري جديد، يعني برنامه اي كه براي دخل و خرج سال آينده شهر تحت عنوان لايحه بوجه سال 98 تدارك ديده شده، برنامه شهردار سانسور شده است.

 براي پاسخ به اين سوال كه آيا در لايحه اي كه به شوراي شهر ارسال شده، ردپايي از برنامه شهردار وجود دارد، اين لايحه توسط «دنياي اقتصاد» بررسي و مشخص شد كه دو سياست اجرايي كه مي توانست اين برنامه را محقق كند، يكي احداث پياده راه ها و ديگري احداث و تجهيز معابر ويژه دوچرخه تقريبا سانسور شده است. اما در مقابل اين عمل متضاد از وعده شهردار تهران، همچنان فكر كهنه و غلط در شهرداري در حوزه مديريت ترافيك و حمل و نقل وزن قابل توجهي در بودجه اداره پايتخت دارد. مجموعه اين شرايط از وجود يك دو دستگي پنهان در شهرداري پايتخت خبر مي دهد كه بر اساس آن گروه حامي خودروسواران با اين تصور كه بزرگراه سازي و هزينه براي تجهيز معابر خودرويي به كاهش ازدحام ترافيك كمك مي كند، سهم قابل توجهي از كل بودجه حمل و نقل و ترافيك را به اين حوزه اختصاص داده و از روي برنامه شهردار براي توسعه عبور و مرور پاك از طريق پياده روي و دوچرخه سواري عبور كرده اند.

اين در حالي است كه نادرست بودن انديشه ارتباط مستقيم ميان توسعه بزرگراهي با كاهش ترافيك هم در عمل و هم در مطالعات علمي به اثبات رسيده و حتي عكس آن ثابت شده است. در تهران نيز نتيجه علمي مطالعات ترافيكي در اين رابطه كاملا مشهود است، كمااينكه با وجود تكميل 95 درصد از شبكه معابر بزرگراهي بر اساس هدف گذاري صورت گرفته براي سال 1404، سال به سال اتلاف وقت در ترافيك افزايش يافته و نتايج علمي مطالعات ترافيك، عينيت پيدا كرده است. ترديدي وجود ندارد كه توسعه معابر خودرويي به منزله فرش قرمزي است كه زير پاي خودروهاي شخصي گسترده مي شود و شهروندان را به تردد با خودرو به جاي حمل و نقل عمومي و دوچرخه تشويق مي كند. اما تفكر غلط و كهنه كه عكس اين موضوع را صحيح مي پندارد، با وجود تغيير در سطوح عالي مديريت شهري، همچنان در بدنه كارشناسي شهرداري وجود دارد. پيامد اين دودستگي خود را در بودجه نويسي براي سال آينده نيز نشان داده است.

كل بودجه ماموريت هاي حوزه حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران در سال آينده 5 هزار و 700ميليارد تومان است كه نسبت به بودجه سال 97 با كاهش 7/ 1 درصدي مواجه بوده است. اين در حالي است كه رقم كل بودجه شهرداري تهران 18هزار و 930 ميليارد تومان است كه با افزايش 6/ 8درصدي نسبت به سال گذشته، انتظار مي رفت سهم بودجه حمل و نقل و ترافيك نيز افزايش يابد. ذيل بودجه 5 هزار و 700 ميلياردي ماموريت هاي حمل و نقل و ترافيك، چهار جزء اصلي وجود دارد كه مهم ترين آن، مترو است. پروژه توسعه شبكه مترو مهم ترين پروژه عمراني، ترافيكي شهر تهران است كه نيازمند سرمايه گذاري قابل توجهي است. سهم مترو از كل بودجه ترافيكي تهران در سال آينده 54درصد و رقمي معادل 3 هزار و 100 ميليارد تومان است.

جزء دوم بودجه ترافيكي به حمل و نقل عمومي و نيمه عمومي غيرريلي شامل اتوبوسراني و تاكسي اختصاص دارد كه رقم آن با كاهش 25 درصدي نسبت به سال گذشته به 900 ميليارد تومان در لايحه بودجه 98 رسيده است. سهم اين رقم نيز 16 درصد از كل بودجه ترافيكي پيشنهادي براي سال آينده است. سومين جزء بودجه ماموريت هاي حمل و نقل و ترافيك تهران ناظر بر اجراي پروژه هاي ويژه معابر خودرويي و روان سازي ترافيك در معابري است كه عمدتا در اشغال خودروهاي شخصي است.

مجموع بودجه هاي پيشنهادي اين بخش كه مي توان از آنها به عنوان بودجه هاي «ترافيك زا» ياد كرد، 1182 ميليارد تومان است كه قرار است براي خدمات رساني به شهروندان خودروسوار كه بر ازدحام و آلودگي هوا مي افزايند، صرف شود. رقم مذكور حاصل سرجمع رديف هاي احداث، توسعه و تجهيز پاركينگ، احداث و توسعه معابر بزرگراهي و غيربزرگراهي، ساخت تقاطع هاي غيرهمسطح و نگهداشت تونل و پروژه هاي بزرگراهي است. سهم بودجه اختصاص يافته به حمل و نقل شخصي نيز معادل 21 درصد از كل بودجه حمل و نقل و ترافيك است. تناقض ميان سهم 16 درصدي بودجه حمل و نقل عمومي غيرريلي از بودجه ترافيكي با سهم 21 درصدي بودجه ترافيك زا، نشانه اي از وجود دو دستگي در بدنه مديريت شهري است. جزء چهارم بودجه ترافيكي به برنامه شهردار تهران مبني بر اصلاح جريان حركت و سفر در شهر تهران از طريق انتقال بخشي از سفرها به دوچرخه و رواج پياده روي از طريق ايجاد زيرساخت هاي ايمن و كافي اختصاص دارد. سرجمع رديف هاي پيش بيني شده در اين بخش شامل 119 ميليارد تومان براي بهسازي و نوسازي پياده روها و پياده راه ها و حدود 16 ميليارد تومان براي توسعه و تجهيز معابر ويژه دوچرخه است. سهم مجموع اين رديف ها از كل بودجه حمل و نقل و ترافيك 3/ 2 درصد است كه ناگفته پيداست سهم بسيار ناچيزي به اين موضوع اختصاص داده شده است. رقم بودجه ويژه معابر خودرويي در لايحه بودجه 98 معادل 1/ 9 برابر بودجه پياده راه ها و دوچرخه سواري است. بودجه ترافيك زاي شهر تهران همچنين 3/ 1 برابر بودجه حمل و نقل عمومي غيرريلي است كه اين نحوه بودجه ريزي را سوال برانگيزتر كرده است. اين نسبت نشان مي دهد در عمل تقريبا برنامه و سياست اصلي شهردار به كلي سانسور شده و تفكر غلط و كهنه ترافيكي وزن خود را در بودجه سال آينده شهرداري تهران حفظ كرده است.

به گزارش «دنياي اقتصاد»، وجود دودستگي در مديريت شهري نه تنها در لايحه بودجه 98 كه در اجراي بودجه 97 نيز خود را نشان داده و همسو با برنامه هاي كلان شهردار تهران نبوده است.

به عنوان مثال ميزان تخصيص بودجه به پروژه تقاطع غيرهمسطح بزرگراه مدرس با بلوار آفريقا امسال نيازمند تامين مالي 2 ميليارد توماني بوده كه طي 9 ماه 9/ 1 ميليارد تومان آن تخصيص پيدا كرده است؛ اين يعني تخصيص بودجه به پروژه اي كه كاربران اصلي آن خودروسواران و استفاده كنندگان از خودروهاي شخصي هستند، به سادگي و با بيشترين حد ممكن انجام شده است. در مقابل بودجه احداث و تجهيز معابر ويژه دوچرخه كه حدود 8/ 3 ميليارد تومان بوده طي 9 ماه به ميزان بسيار اندكي معادل 600 ميليون تومان محقق شده است.

همچنين ميزان تخصيص بودجه به جزء مختص خودروسواران در بودجه مصوب سال 97 طي 9 ماه نخست امسال 200 ميليارد تومان بوده در حالي كه كل تخصيص بودجه حمل و نقل غيرريلي شهر تهران در اين مدت 48 ميليارد تومان بوده است. همه اين مثال ها نشان مي دهد وضعيت تخصيص بودجه در شهرداري چگونه است و چه سمت و سويي دارد. در ظاهر به نظر مي رسد تخصيص يك ميليارد و 900 ميليون توماني براي يك پروژه از جنس بزرگراهي در مقايسه با كل بودجه 17 هزار و 900 ميليارد توماني مصوب رقم قابل توجهي نبوده و امري طبيعي است. اما واقعيت هاي داخل شهرداري نشان مي دهد برخي از پروژه هاي ضروري و حياتي همين امسال لنگ تخصيص چند 10 ميليارد تومان بوده و اين اتفاق نيفتاده است.

در اين ميان بايد در جست وجوي پاسخ اين پرسش بود كه چگونه در جريان اين تقابل و دو دستگي ناخواسته، برنامه شهردار تهران بازنده دوئل با تفكر غلط و كهنه ترافيكي در مديريت شهري شد. براي اين موضوع دو فرضيه مطرح است. فرضيه اول و خوش بينانه اين است كه به دليل شكل روباتيك بودجه نويسي در شهرداري، بدون توجه به تغيير و تحول نگاه ها، برنامه ها و سياست هاي كلي در جريان تغيير شهردار، رديف هاي هر ساله با تغييرات جزئي در رقم نسبت به سال قبل، در لايحه بودجه گنجانده مي شود و در نتيجه شاهد كپي شدن خودكار بودجه سال جاري در لايحه سال آينده هستيم. نتيجه اين موضوع تقويت خوب بودجه ترافيك زا و سهم خودروها از كل بودجه ترافيكي در مقايسه با بودجه حمل و نقل عمومي است.

اما فرضيه دومي نيز براي اين موضوع قابل تعريف است. اين فرضيه مي گويد اتفاقي كه در بودجه افتاده، آگاهانه و عامدانه از سوي گروه حامي خودروسواران كه همچنان در شهرداري تهران فعال هستند و روي تفكر غلط خود ايستادگي مي كنند، رخ داده است. شواهد نشان مي دهد وزن اين گروه در برابر گروه جديدي كه در شهرداري دوره كنوني استقرار پيدا كرده و نگاه درستي نسبت به مديريت ترافيك دارند، بيشتر است و در نتيجه همچنان شاهد اين پديده هستيم كه ارائه خدمات و امكانات شهر به استفاده كنندگان از وسايل نقليه شخصي بيشتر از اكثريت شهروندان يعني استفاده كنندگان از حمل و نقل عمومي است. به اين ترتيب تفكر توسعه معابر ويژه دوچرخه و اختصاص خيابان هاي كامل براي رواج پياده روي در نهايت شكست خورد.

تحقيقات «دنياي اقتصاد» از درون مديريت شهري حكايت از آن دارد كه هر دو اين فرضيه ها صحيح بوده و در اين رخداد نقش دارد. شكل سنتي بودجه نويسي در شهرداري تهران سبب شده دست اندركاران تنظيم بودجه چه در سطوح كارشناسي و چه در سطوح مديريتي جرات جراحي بودجه اي به معناي كاهش يا افزايش شديد رديف هاي موجود را نداشته باشند و حتي از اضافه كردن رديف به لايحه بودجه به دليل تغيير در سر و شكل ظاهري آن ابا داشته باشند. از طرفي واقعيت اين است كه هنوز در مديران مياني شهرداري و مناطق، نگاه عمراني حاكم است و تمايل به اجراي پروژه هاي عمراني همچون احداث معابر بزرگراهي، پل ها و تقاطع هاي غيرهمسطح بسيار بيشتر از اجراي پروژه هاي مروج حمل و نقل پاك است. به اين ترتيب بودجه ماموريت هاي حمل و نقل و ترافيك شهرداري تهران براي سال آينده،تغيير مثبت چنداني به نفع حمل و نقل عمومي و حمل و نقل پاك نداشته و سهم خودروي شخصي نيز در آن تقريبا مانند سال گذشته حفظ شده است.

پشت ويترين «تهران براي همه»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 7 (مسكن و عمران)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 15 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
نشريه معماري شناسي
متن مطالب شماره 10 (پياپي 204)، تير 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است