|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: زمان مناسب براي حذف صفر از پول ملي
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4660
يك شنبه 30 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 6 (بانك و بيمه) > متن
 
 


نگاه 
زمان مناسب براي حذف صفر از پول ملي


نويسنده: داود منظور

 موضوع حذف صفر از پول ملي از جمله موضوعاتي است كه در طول دو دهه اخير به تناوب در كشور مطرح بوده و هر بار بنا به دلايل و موانعي به اجرا نرسيده است. استدلال اصلي مدافعان تغيير واحد پول ملي در شرايط فعلي، اولا متناسب سازي نرخ برابري پول ملي با ارزهاي خارجي و ثانيا كاهش هزينه هاي مبادلاتي در اقتصاد به ويژه از طريق تسهيل حمل و نقل اسكناس، كاهش هزينه چاپ و امحاي اسكناس، تسهيل ثبت اعداد و ارقام پولي و نگهداري ساده تر دفاتر و ترازنامه ها، تسهيل بيان ارزش مقادير پولي، تسهيل كاركرد نظام هاي پرداخت و اشكال مختلف پرداخت هاي پولي از جمله خودپردازها است.

آنچه در اين ارتباط حائز اهميت به نظر مي رسد انتخاب زمان مناسب براي حذف صفر از پول ملي و فراهم آوردن مقدمات و بسترهاي لازم براي اين منظور است. تجربه هاي بين المللي حاكي از آن است كه در طول دهه هاي اخير بسياري از كشورهايي كه با ابرتورم مستمر مواجه بوده اند، درصدد تغيير واحد پول ملي خود برآمده و برخي از كشورها چندين بار اقدام به حذف صفر از پول ملي خود كرده اند. اين تجربه ها حاكي از آن است كه حذف صفر از پول ملي نقطه شروع براي انجام اصلاحات پولي واقتصادي نيست و در مقابل حلقه پاياني اصلاحات به شمار مي آيد. يكي از الزامات و پيش نيازهاي اساسي حذف صفر از پول ملي تثبيت اقتصاد و كاهش تورم به سطح تك رقمي است؛ چراكه در صورت تداوم تورم هاي بالا در اقتصاد، ارزش پول ملي همچنان در معرض كاهش خواهد بود. كشورهايي كه بدون اصلاحات اقتصادي و رفع بي ثباتي هاي اقتصاد اقدام به حذف صفر از پول خود كرده اند، بدون دستيابي به نتايج مورد نظر مجبور شده اند اين اقدام را به كرات تكرار كنند. در مقابل، كشورهايي كه پس از انجام سياست هاي اصلاحي و تثبيت اقتصادي، واحد پول خود را به عنوان يك اقدام تكميلي و به منظور مخابره علائم برقراري ثبات در بازار به كارگزاران و مردم استفاده كرده اند، به اهداف خود رسيده اند. اين كشورها بعد از اعمال سياست هاي تثبيت يا خاتمه شرايط بي ثبات كننده جنگي كوشيده اند به جامعه علامت بدهند كه دوران بد قبلي سپري شده و زمان پايداري، ثبات و اعتماد فرارسيده است. سياست تغيير واحد پولي نشان از پشت كردن به شرايط تورم و بي ثباتي و روي آوردن به شرايط ثبات از طريق اجراي سياست هاي اصلاحات اقتصادي دارد. تا وقتي با سياست هاي تثبيت و اقدامات نهادي مناسب ثبات در اقتصاد ايجاد نشده باشد، انتظار نمي رود تغيير واحد پول ملي به نتيجه مطلوب منجر شود و احتمالا تغيير مجدد واحد پول ملي اجتناب ناپذير خواهد بود.

به عنوان مثال، تركيه در شرايطي در سال 2005 اقدام به حذف 6 صفر از پول خود كرد كه توانسته بود در سال 2004 براي اولين بار پس از سال 1972 نرخ تورم تك رقمي را تجربه كند. اين كشور بعد از دو دهه اجراي سياست هاي اصلاحي، نهادي و تغييرات مثبت اجتماعي به منظور زمينه سازي براي پيوستن به اتحاديه اروپا، به عنوان آخرين حلقه مكمل اقدامات اصلاحي خود نسبت به تغيير واحد پول ملي اقدام كرد. قبل از اين اقدام، انتشار اسكناس با هفت صفر (20000000 ليره ) اين كشور را به كشوري مثال زدني در سطح جهاني تبديل كرده بود. با عنايت به تاثير به شدت منفي اين امر بر حيثيت و اعتبار پول ملي اين كشور، حذف چند صفر از پول ملي در واقع يكي از راه هاي اعاده اعتبار پول اين كشور تلقي مي شد. به اين ترتيب، پيام اصلي سياست حذف صفر از پول ملي تركيه را مي توان عزم جدي اين كشور در تداوم مهار تورم و كاهش آن به سطح يك رقمي ارزيابي كرد.

از سوي ديگر تجربه ناموفق آرژانتين در حذف صفر از پول ملي را مي توان به عنوان مثالي از سياست ناموفق حذف صفر يادآوري كرد. در سال 1970 دولت آرژانتين با كاهش دو صفر از رقم پول ملي سعي كرد با كاهش ارزش پول ملي مقابله كند. با اين حال روند نزولي ارزش پول ملي در مقابل دلار كماكان ادامه يافت. بنابراين در سال 1983 دولت براي رفع اين مشكل چهار صفر از رقم پول حذف كرد. اما تورم و بي ثباتي فروكش نكرد و به اين دليل در سال 1985 دوباره اين كشور سه صفر از پول خود را حذف كرد و باز هم نتيجه اي حاصل نشد و تورم و بي ثباتي ادامه يافت. اين تجربه هاي ناموفق بيانگر آن است كه سياست حذف صفرهاي پول ملي به خودي خود منتج به نتايج مطلوب نخواهد شد. به هر حال، متعاقب اجراي سياست هاي پولي، مالي و اصلاحي در ابتداي دهه 1990، دولت آرژانتين توانست با حذف چهار صفر از پول ملي به نتيجه مطلوب دست يابد و تورم را در اين كشور به شدت كاهش دهد.

با عنايت به تورم بالاي سال جاري و انتظار تداوم تورم بالا در سال آينده به نظر مي رسد زمان مناسب براي حذف صفر هنوز فرا نرسيده باشد. به علاوه، با توجه به محدوديت مقدورات اجرايي بانك مركزي، لازم است مقام پولي به مسائل مهم تر و اثرگذارتر به منظور اصلاح زيرساخت هاي پولي و بانكي كشور بپردازد. در اين ارتباط، اهتمام جدي به سياست تثبيت اقتصادي و كنترل تورم از طريق ارتقاي سازوكارها و سامانه هاي نظارت موثر بر بانك ها به منظور جلوگيري از اضافه برداشت بانك ها از منابع بانك مركزي و جلوگيري از افزايش پايه پولي و به دنبال آن رشد نقدينگي يكي از مهم ترين اولويت هاي بانك مركزي در شرايط كنوني به نظر مي رسد. الزام بانك ها به افزايش وصول مطالبات راكد و معوق، جلوگيري از افزايش بدهي دولت به بانك ها و بانك مركزي، توانمند سازي بانك ها از طريق افزايش سرمايه، ارتقاي سيستم حسابداري بانك ها متناسب با تحولات بانكداري در دنيا، فراهم آوردن سازوكارهاي اجرايي قانون مبارزه با پولشويي از جمله تدوين آيين نامه اجرايي و دستورالعمل هاي آن از ديگر اولويت هاي بانك مركزي به نظر مي رسد.

زمان مناسب براي حذف صفر از پول ملي


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 6 (بانك و بيمه)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 19 بارآثار ديگري از " داود منظور"

  رويكردهاي خلق حماسه اقتصادي
داود منظور *، ايران 19/1/92
مشاهده متن    
بيشتر ...

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Communication in Combinatorics and Optimization
شماره 2 (پياپي 402)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است