|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: كودتاي نافرجام عليه «ابوبكر البغدادي»
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4659
شنبه 29 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 4 (دنيا) > متن
 
 


گزارش 
كودتاي نافرجام عليه «ابوبكر البغدادي»دنياي اقتصاد : جزئيات جديدي از كودتاي نافرجام عليه «ابوبكر البغدادي»، رهبر داعش منتشر شده است. گفته مي شود البغدادي از اين كودتا جان سالم به در برد. يكي از افرادي كه شاهد اين ماجرا بوده مدعي است كه مبارزان خارجي داعش در يك نبرد دو روزه و تبادل سخت آتش با محافظان شخصي البغدادي شكست خوردند و پس از محاصره، همگي تسليم و اعدام شدند.

«مارتين چولوف»، گزارشگر گاردين كه از شهرك باغوز در شرق فرات گزارش مي داد در گزارش يكشنبه 10 فوريه نوشت، شاهدي كه با گاردين سخن مي گفت- پس از خروج قاچاقي از آخرين پايگاه داعش در شرق سوريه كه در اختيار داعش بود- مي گويد اين درگيري در روستاي «كشمه» (al Keshma)- روستايي نزديك باغوز در ماه سپتامبر- رخ داد. «جمعه حمدي حمدان»، 53 ساله و شهروند سوري كه توانست از آخرين مقر داعش در شرق فرات بگريزد، به گاردين مي گويد: «من البغدادي را با چشمان خودم ديدم. او در كشمه بود و در ماه سپتامبر خوارج درصدد دستگيري او بودند. اين درگيري ميان كودتاچيان و محافظان البغدادي بسيار شديد بود. آنها تونل هايي در ميان خانه ها ساخته بودند. بيشتر آنها تونسي بودند و بسياري از آنها هم كشته شدند.»

حمدان مي گويد البغدادي سپس به باغوز منتقل شد و در اوايل ژانويه از آنجا به صحرا گريخت. چولوف، گزارشگر گاردين مي افزايد روايت حمدان با گفته هاي برخي مقام هاي منطقه اي مورد تاييد قرار مي گيرد. بقاياي خلافتي كه رهبر داعش ساخته بود ظاهرا در باغوز نفس هاي آخر را مي كشد. بسياري از كارشناسان اين منطقه را آخرين پايگاه داعش در سوريه دانسته اند. نيروهاي خلافت با آگاهي از اينكه خلافت شان روزهاي پاياني عمر خود را مي گذراند خشاب هاي خود را نه روي «كافر غربي» كه روي همكيشان و هم مسلكان خود نشانه رفته و خالي كرده اند. مقام هاي نظامي ارشد «نيروهاي دموكرات سوري» (SDF) -نيروهاي كردي كه با داعش مي جنگند- نيز گفته اند كه ديگر اعضاي داعش از لژيون هاي خارجي هم به اين نبرد پيوستند از جمله اعضاي الجزايري و مراكشي داعش. يكي از فرماندهان SDF در باغوز كه با نام مستعار «عدنان عفريني» با گاردين سخن مي گفت، مي گويد: «واقعا يك درگيري سخت بود و برندگان، نيروهاي بازنده را تكفير و از دم اعدامشان كردند. اين درگيري از نيمه سپتامبر شروع شد و تلاشي واقعا جدي براي كشتن يا دستگيري البغدادي بود. فكر نمي كنيم كه رهبر داعش هنوز در شهر باشد.»

حمدان مي گويد البغدادي و نيروهاي محافظش حدود 6 ماه قبل و پيش از فرار در اين منطقه بودند. او مي گويد: «البغدادي طي اين دوره تلاش كرد به گونه اي ظاهر شود كه توجهي را به خود جلب نكند. او از خودروي قرمز رنگ قديمي استفاده مي كرد. در خيابان هيچ محافظي نداشت اما ما همگي مي دانستيم او و محافظانش كجا هستند.» گاردين نام سركرده كودتاچيان عليه البغدادي را «ابو معاذ الجزايري» ذكر كرده؛ داعش براي كشتن ابو معاذ كه به احتمال زياد يكي از 500 جنگجوي داعش است، پاداش تعيين كرد. اما برخي ديگر از گزارش ها معتقدند داعش به الجزايري اتهام دست داشتن در تلاش براي ترور سركرده خود را وارد نكرد، اما عادت به اختصاص پاداش در برابر از بين بردن برخي افراد نداشته است. ظاهرا اولين باري است كه داعش براي از ميان بردن مخالفان دروني اش جايزه تعيين كرده است. به هر روي، گاردين در ادامه گزارش خود مي افزايد شهرك «نمشا» در كنار «باغوز» به ويرانه تبديل شده زيرا نيروهاي كرد در كنار نيروهاي ويژه بريتانيايي، فرانسوي و آمريكايي تور امنيتي خود را در آخرين پايگاه داعش گسترش داده اند.

نيروهاي كرد در جبهه باغوز برآورد مي كنند كه حدود 400 مبارز سرسخت داعشي از اين منطقه محافظت مي كنند. گويا اين 400 نفر سر تسليم شدن ندارند. نيروهاي كرد مي گويند تاكنون موفق به تسخير 41 موضع از مجموع مواضع داعش در اين منطقه شده اند. تصور اين است كه نيروهاي خلافت خودخوانده غربي هاي بسياري را در اسارت داشته باشند و احتمالا قصد دارند از آنها به عنوان ابزار چانه زني در بزنگاه هاي پيش رو استفاده كنند. گزارشگر گاردين مي افزايد: تصور بر اين است كه «جان كانتيل»، روزنامه نگار بريتانيايي، در ميان اين اسيران باشد و ساكنان باغوز كه موفق به فرار شده اند مي گويند غارهايي در آن حوالي حفر شده كه از آنها براي پنهان كردن اسرا (از جمله كانتيل) و نيروهاي داعش استفاده مي شود. اين روزها بمب هاي فراواني بر اين شهرك ريخته شده است. هواپيماهاي شناسايي و جنگنده ها هم به پرواز درآمده اند. برخي در ارتفاع پايين و براي هراس افكندن در دل نيروهاي داعش و شكستن ديوار صوتي به پرواز درمي آيند. «آرام كوچار»، از مبارزان كرد مي گويد جنگجويان داعش از اين هواپيماهاي شناسايي و بدون سرنشين مي ترسند و به ندرت در خيابان ها ديده مي شوند مگر در مواقعي كه دود غليظ ناشي از انفجار و آتش و... وجود داشته باشد.

يك مقام كرد كه در فاصله اي 700 متري از مواضع داعش قرار داشت به گاردين گفت: «اين نيروها بسيار متعهد و سرسخت هستند و قصد ترك منطقه را هم ندارند. ما دو خانه را گرفتيم اما تا قبل از اينكه شب فرا برسد نيروهاي داعش اين دو خانه را از ما پس گرفتند.» شنبه شب (20 بهمن ماه) نيروهاي كرد آخرين مرحله عمليات خود براي بازپس گيري باغوز را شروع كردند؛ عملياتي كه به آنها اجازه مي دهد تا با اخراج داعش از اين منطقه، آخرين قطعه از زمين ها را از اين گروه پس گرفته و پايان نبرد با نيروهاي خلافت را اعلام كنند. از سال 2013 كه نيروهاي خلافت در اوج قدرت بودند، بخش هايي از سوريه را گرفتند و منطقه اي از شرق حلب تا موصل را در اختيار داشتند كه به نوشته گاردين منطقه اي به وسعت «ولز» در بريتانيا بود. نيروهاي خلافت با از دست رفتن سرزمين ها و قواي خود به شيوه اسلاف خود رجعت مي كنند: حملات تروريستي و اقدامات شورشي در شهرها.

روز جمعه 19بهمن ماه يك گروه 10 نفره از موتور سواران داعش قصد حمله به يك پايگاه آمريكايي در حوزه نفتي «العمر» را داشتند كه لو رفت آن هم زماني كه يكي از اين موتورها روي پلي نزديك اين پايگاه منفجر شد.  عفريني مي گويد پس از شكست داعش نبرد اطلاعاتي با آنها شروع خواهد شد زيرا آنها به درون جوامع و شهرها مي خزند و تهديدي چشمگيرتر را به دنبال خواهند داشت. او مي گويد: «حضور آنها در شهرها و ميان مردم عادي مستلزم يك جنگ اطلاعاتي در سطوح محلي است. اين كار آساني نخواهد بود.» آنها مي خواهند ويروس خود را در ميان مردم هم بگسترانند تا در موقع مقتضي باز هم بازگردند. موتور سيكلت هاي رها شده، سوخته در آتش، لباس هاي تكه تكه شده، تانكرهاي سوخته، خانه هاي ويران و... اينها تصاويري از آخرين پايگاه داعش است. كوچار مي گويد: «اين وضعيت ممكن است يك هفته يا بيشتر به طول انجامد.»

كودتاي نافرجام عليه «ابوبكر البغدادي»


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 4 (دنيا)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 41 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
Pollution
شماره 4 (پياپي 504)
 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است