|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/11/25: خبر
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4656
سه شنبه 25 تير 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4546 25/11/97 > صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني) > متن
 
 


خبرتسهيل واردات لاستيك خودروهاي سنگين

دنياي اقتصاد : بر اساس اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت واردات لاستيك خودروهاي سنگين بدون ارائه گواهي مبدا آزاد شد و بررسي صحت كيفيت و اصالت آن در گمركات كشور صورت خواهد گرفت.

در نامه  وزارت صنعت، معدن و تجارت به گمركات كشور آمده است كه واردات لاستيك (خودروهاي) سنگين از كشورهاي ثالث بدون ارائه گواهي مبدا بلامانع است. به منظور حمايت از حقوق مصرف كنندگان و صحت كيفيت و اصالت لاستيك، اخذ گواهي بازرسي در مقصد حمل و كنترل استاندارد در گمركات كشور الزامي است.

رئيس مركز اصناف و بازرگانان منصوب شد

دنياي اقتصاد : رضا رحماني، وزير صنعت، معدن و تجارت با صدور حكمي، پيمان زندي را به سمت رئيس مركز اصناف و بازرگانان منصوب كرد. به گزارش «شاتا»، در بخشي از اين حكم وزير صنعت، معدن و تجارت خطاب به دست اندركاران، مديران و مسوولان عنوان كرده است كه در راستاي دستيابي به اهداف و ايفاي ماموريت ها و وظايف، با محور قرار دادن 12 سياست و برنامه مساعدت و همكاري لازم را به عمل آوردند.

«توسعه تجارت و ارائه خدمات نوين بازرگاني در حوزه اصناف با رويكرد توسعه بازرگاني داخلي و حمايت همه جانبه از توليد ملي»، «ساماندهي نظام صنفي و شبكه هاي توزيع»، «تقويت حرفه اي و تخصصي واحدهاي كوچك و متوسط بخش اصناف و هدايت به سمت فعاليت هاي توليدي و صادرات گرا»، «افزايش بهره وري و رقابت پذيري در نظام توزيع و بازار كالاها و خدمات مرتبط با نظام صنفي»، «پيگيري ايجاد اشتغال دراصناف با اولويت ايجاد اشتغال در صنوف توليدي»، «تدوين خط مشي و برنامه هاي مربوط به اصلاح امور اصناف و همچنين پيشنهاد آيين نامه ها و دستورالعمل ها»، «تدوين راهكارهاي مناسب براي ارتقاي سطح كيفيت ارائه خدمات اصناف به مردم»، «الكترونيكي كردن امور سازمان هاي صنفي»، «تعامل سازنده و اثربخش با تشكل هاي بخش خصوصي به ويژه اتاق هاي اصناف»، «تسهيل و حمايت از شيوه هاي نوين كسب و كار در حوزه نظام صنفي»، «اقدام و كمك به بهبود مستمر فضاي كسب و كار رقابتي درحوزه اصناف» و «طراحي، هماهنگي و ايجاد يكپارچگي در نظام توزيع و شركت هاي پخش سراسري» 12 سياستي است كه بايد در دستوركار متوليان صنعت كشور قرار گيرد.

استراتژي معدن در 10 سال آينده

دنياي اقتصاد : معاون طرح هاي توسعه معدن و صنايع معدني ايميدرو بر لزوم تدوين «ساختار نياز بخش معدن» براي 10 سال آينده تاكيد كرد. به گزارش روابط عمومي سازمان توسعه و نوسازي معادن و صنايع معدني ايران در نشست «فعال سازي و توسعه معادن كوچك؛ محور توسعه اقتصادي»، اردشير سعدمحمدي بر لزوم تدوين ساختار نياز بخش معدني براي 10 سال آينده تاكيد كرد به طوري كه بتوان با نگرشي جديد از طريق سلسله مراتب، جهت گيري ها و سياست دهي ها را بهبود بخشيد.

وي افزود: حدود 10هزار معدن در كشور وجود دارد كه از اين ميزان 4 هزار معدن غيرفعال هستند. از 6 هزار معدن نيز 500 معدن بزرگ و مابقي كوچك و متوسط مقياس هستند. وي تاكيد كرد: بايد روي فعال سازي و توسعه بيش از 9هزار معدن كار كنيم كه اين امر نيازمند ايجاد سيستمي با ساختار مشخص است تا بتوان از نتايج آن استفاده كرد. سعدمحمدي گفت: نيازمند ايجاد تيم بازرگاني حرفه اي هستيم چرا كه بسياري از معادن كوچك در فروش، بازاريابي و عرضه با مشكل مواجه هستند. به گفته وي، ايجاد چنين تيم كارشناسي مي تواند به آنها كمك و مسير مشخصي را در كشور ايجاد كند. اين در حالي است كه خروجي آن مي تواند براي وزارتخانه در سياست گذاري هاي كشور مورد استفاده قرار گيرد. معاون طرح هاي توسعه معدن و صنايع معدني ايميدرو بر ايجاد «كلينيك درماني معدني» تاكيد كرد و گفت: از آنجا كه بسياري از معادن كوچك ما دچار چالش هايي هستند اين تيم بايد از لحاظ ساختار فني بتواند كمك هاي علمي- فني را به آنها ارائه دهد تا شرايط بهتري نسبت به گذشته داشته باشند. وي همچنين يادآور شد: ايجاد بانك اطلاعاتي به منظور يكسان سازي اطلاعات بين همه سازمان ها و تشكل هاي معدني از نيازهاي اين حوزه است. سعدمحمدي خاطرنشان كرد: شناخت و افزايش ظرفيت ها از ديگر موارد مهم در حوزه معدن و صنايع معدني است.

محمدرضا بهرامن، رئيس خانه معدن ايران نيز گفت: هدف ما اين است كه دولت شرايطي را فراهم كند تا معادني كه به هر دليلي تعطيل هستند يا از ظرفيت كامل خود استفاده نمي كنند را در اختيار خانه معدن قرار دهد تا بتوان آنها را فعال كرد. وي افزود: خوشبختانه در اين راستا طرح احيا، فعال سازي و توسعه معادن كوچك مقياس اجرا شد كه به اعتقاد اينجانب تاكنون با موفقيت همراه بوده است. وجيه الله جعفري، مديرعامل شركت تهيه و توليد مواد معدني ايران هدف حضور افراد در جلسه را حمايت از معادن فعال و غيرفعال دانست و اظهار كرد: چهار ركن اصلي در اين طرح شامل سرمايه گذار، صاحبان معادن؛ كه معمولا سرمايه پذيرهستند، دولت؛ اعم از سازمان زمين شناسي، وزارت صنعت، معدن و تجارت، ايميدرو، صندوق بيمه سرمايه گذاري معدني و همچنين تشكل ها و خانه معدن هستند كه در جهت بسترسازي تلاش مي كنند.

مهرداد اكبريان نيز يادآور شد: شوراي احياي معادن كوچك و متوسط وظيفه دارد بانك اطلاعاتي قدرتمندي ايجاد كند كه مباحث معدني را ارائه دهد. طرح احياي معادن كوچك و متوسط مقياس بايد دائمي باشد و بودجه مجزا براي آن درنظرگرفته شود. همچنين انجام كار كارشناسي نيز از ديگر نيازهاي اين حوزه به شمار مي آيد. فريد دهقاني گفت: در اين حوزه صندوق بيمه سرمايه گذاري معدني مي تواند به عنوان كاتاليزور وارد اين زنجيره شود. وي ادامه داد: در حوزه معادن كوچك نيز مي توان ريسك سرمايه گذاري را كاهش داد و همچنين بررسي هاي فني و اقتصادي معادن را با سرعت و دقت بالاتري به سرانجام رساند. وي يادآور شد: تفاهم نامه اي با شركت مس درخصوص صدور بيمه نامه ها داريم و در حوزه هاي ديگر نيز آماده همكاري هستيم. در اين نشست مسائلي همچون افزايش حقوق دولتي، مجوزهاي زيست محيطي به ويژه در بخش طلا، فراهم نبودن امكانات زيرساختي، افزايش هزينه هاي حمل و نقل، عدم استفاده از ظرفيت هاي موجود در توليد، توجه به معادن مناطق كم برخوردار و لزوم توجه به پژوهش و بهره وري به بحث گذاشته و راهكارهاي آن بررسي شد.

خبر


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4546 به تاريخ 25/11/97، صفحه 3 (صنعت، معدن و بازرگاني)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 14 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
شرق
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه نگرش هاي نو در جغرافياي انساني
متن مطالب شماره 3 (پياپي 1103)، تابستان 1398را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است