|  درخواست عضويت  |  رمز خود را فراموش کرده ايد؟  |  ورود اعضا [Sign in]
جستجوي پيشرفته مطالب   |  
 جستجو:  
روزنامه دنياي اقتصاد97/12/4: آخرين پيش بيني از برندگان اسكار 2019
magiran.com  > روزنامه دنياي اقتصاد >  فهرست مطالب شماره
مشخصات نشريه
آخرين شماره
آرشيو شماره هاي گذشته
جستجوي مطالب
سايت اختصاصي
تماس با نشريه
شماره جديد اين نشريه
شماره 4587
شنبه 31 فروردين 1398


 راهنمای موضوعی نشريات
اين نشريه در گروه(های) زير قرار گرفته است:

?????


 
MGID3360
magiran.com > روزنامه دنياي اقتصاد > شماره 4553 4/12/97 > صفحه 32 (فرهنگ و هنر) > متن
 
 


آخرين پيش بيني از برندگان اسكار 2019
بامداد فردا مهم ترين رويداد سينمايي جهان برگزار مي شود


دنياي اقتصاد : فردا حدود ساعت 4 صبح به وقت ايران مراسم اسكار در سالن معروف دالبي تئاتر لس آنجلس برگزار مي شود. اين نخستين دوره از مراسم جايزه آكادمي است كه در آن شرط بندي روي برندگان جوايز، آزاد است. پيش از اين نيز رسانه ها و دوستداران سينما تمايل داشتند تا پيش از برگزاري مراسم، نزديك ترين پيش بيني ها از برندگان تنديس اسكار را منتشر كنند حالا با آزاد شدن شرط بندي بر سر برندگان اين ولع بيشتر نيز شده و تلاش ها براي ارائه يك پيش بيني نزديك به واقع، به اوج رسيده است.

با اين حال به روال معمول، نزديك شدن به زمان برگزاري مراسم، تب و تاب پيش بيني ها را هم بالا مي برد. در تازه ترين گمانه زني ها از برندگان اسكار، فيلم سينمايي «رما» به كارگرداني آلفونسو كوارون فيلمساز مكزيكي همچنان پيشتاز است. به گفته ريچارد برودي منتقد فيلم نيويوركر؛ اسكار هنوز مهم ترين جايزه سينمايي جهان و آرزوي تمام بزرگان سينما است. اگر تهيه كنندگان باور نداشتند كه اسكار براي فيلمشان مفيد است و اگر بازيگران و تكنيسين ها از تاثير اسكار بر پيشرفت كارشان مطمئن نبودند هيچ كدام 6ماه از زندگيشان را صرف كمپين براي جايزه و شركت در فرش قرمزها و نشست هاي خبري نمي كردند. خبرگزاري خبرآنلاين در اين باره نوشته اسكار تاثيرگذار است همانطور كه فعاليت حرفه اي مارتين اسكورسيزي را پس از فيلم «از دست رفته» احيا كرد و بازيگراني مثل ماهرشالا علي، وايولا ديويس و بري لارسن را در رديف نخست ستاره هاي هاليوود قرار داد. نمونه هايي از اين دست بسيار است و امسال هم نودويكمين دوره اسكار برگزار مي شود. در چند سال اخير آكادمي علوم و هنرهاي سينما به دليل تركيب اعضايش كه اغلب از مردان پا به سن گذاشته سفيدپوست تشكيل مي شد تحت فشار بود و سعي كرد با پذيرفتن هنرمندان رنگين پوست و افزايش تعداد زنان از فشارها بكاهد. همين تغيير در بدنه آكادمي نه خيلي زياد اما باعث مي شود كه برندگان اسكار هم شكل و شمايل تازه اي پيدا كنند.

«رما» مكزيكي محبوب

در مراسم اسكار امسال دو فيلم «رما» و «سوگلي » هر كدام با نامزدي در 10 شاخه بيشترين شانس را در مقايسه با ساير فيلم ها دارند.«رما» به كارگرداني آلفونسو كوارون براي نتفليكس ساخته شد و نخستين بار در جشنواره فيلم ونيز روي پرده رفت. اين فيلم از ابتدا تحسين منتقدان را برانگيخت و با شير طلايي ونيز پا به رقابت سخت فصل جوايز سينمايي گذاشت. اين فيلم پس از آن البته براي واجد شرايط رقابت اسكار شدن اكران محدودي داشت و البته به غير از اسكار در جوايز بسياري از جمله گلدن گلوب و بفتا خوش درخشيد.

« سوگلي » هم اثري است كه توجه منتقدان و كارشناسان را جلب كرده است. داستان اين فيلم به كارگرداني يورگوس لانتيموس در اوايل قرن هجدهم مي گذرد يعني زماني كه انگلستان با فرانسه در جنگ به سر مي برد. ملكه «آن» ضعيف تخت سلطنت را اشغال و بهترين دوستش سارا چرچيل به جاي او به امور حكومتي رسيدگي مي كند. تا اينكه يك خدمتكار جديد به نام ابيگل توجه سارا را به خود جلب مي كند و او را زير پرو بالش مي گيرد. ابيگل فرصتي پيدا مي كند تا به ريشه اشرافي خود بازگردد اما... فيلم «كتاب سبز» به كارگرداني پيتر فارلي هم يكي ديگر از رقباي «رما» است. اين فيلم در ژانر كمدي-درام ساخته شده و داستان از جايي آغاز مي شود كه توني ليپ كه يك محافظ ايتاليايي - آمريكايي از برانكس به حساب مي آيد، به عنوان يك راننده براي به مقصد رساندن شخصيت دكتر دان شيرلي كه يك پيانيست آفريقايي - آمريكايي چيره دست است در تور كنسرت او استخدام مي شود.

تاثير سياست بر اسكار

زياد شنيده ايم كه اسكار سياسي است و جوايز را به فيلم هايي مي دهد كه بر جريان هاي سياسي روز سوار مي شوند. البته بيراه هم نيست و اعضاي آكادمي هم مثل باقي جامعه تحت تاثير سياست ها و بحث هاي داغ روز قرار مي گيرند. اگر به اين اصل توجه كنيم بايد شانسي هم براي دو فيلم سياسي اسكار امسال يعني «معاون» و «بلك كلنزمن» در نظر بگيريم. «معاون» به كارگرداني آدام مك كي كه تكليفش مشخص است و زندگي ديك چني معروف را به تصوير مي كشد در سوي ديگر اما «بلك كلنزمن» قرار دارد كه به كارگرداني اسپايك لي به موضوع داغ نژادپرستي مي پردازد. موضوعي داغ كه برخي حتي حاضرند براي جلب توجه از آن سوءاستفاده كنند!

شانس هاي اصلي براي جوايز اصلي

 شانس اصلي بهترين فيلم به باور اكثر منتقدان و كارشناسان سينما «رما» ساخته آلفونسو كوارون مكزيكي است. و در شاخه بهترين بازيگر مرد رقابت نفسگيري در جريان است و رامي مالك برنده جايزه گلدن گلوب و انجمن بازيگران آمريكا به خاطر بازي در فيلم «راپسودي بوهمي» پيشتاز است. كريستين بيل بازيگر فيلم «معاون» هم يكي ديگر از بازيگراني است كه از او به عنوان برنده بهترين بازيگر مرد نام مي برند. البته در اين ميان برخي براي بردلي كوپر به خاطر بازي در «ستاره اي متولد مي شود» هم شانس بالايي قائل هستند.در شاخه بهترين بازيگر زن منتقدان گلن كلوز بازيگر برنده جايزه گلدن گلوب به خاطر بازي در فيلم «همسر» را شانس اصلي دريافت اسكار مي دانند. البته او در اين مسير رقيب قدرتمندي مثل اوليويا كلمن دارد كه جايزه بهترين بازيگر زن يك كمدي يا موزيكال گلدن گلوب را گرفت و بفتاي انگليسي را هم از آن خود كرد.

جايزه بهترين كارگردان هم به باور كارشناسان به آلفونسو كوارون به خاطر كارگرداني فيلم «رما» خواهد رسيد. او در اين بخش يكه تاز و به احتمال بسيار برنده اسكار است. او تا اينجاي كار تمام جوايز كارگرداني را درو كرده است. از گلدن گلوب گرفته تا انجمن كارگردانان آمريكا. در بخش بهترين فيلمنامه غيراقتباسي اغلب كارشناسان فيلمنامه «سوگلي» نوشته دبورا ديويس را پيشتاز و برنده جايزه مي دانند هر چند كه جايزه گلدن گلوب را «كتاب سبز» از آن خود كرده باشد. در رشته بهترين فيلمنامه اقتباسي هم فيلمنامه فيلم «بلك كلنزمن» نوشته اسپايك لي؛ ديويد رابينويتز، چارلي واتچتل و كوين ويلموت پيشتاز است. در رشته بهترين فيلمبرداري هم آلفونسو كوارون به خاطر فيلمبرداري «رما» شانس اصلي دريافت جايزه است. البته اينها همه گمانه زني است و بايد منتظر ماند و در بامداد دوشنبه ششم اسفند به تماشاي مراسم اسكار نشست و ديد كه هماي سعادت سينما بر شانه چه كسي خواهد نشست.

آخرين پيش بيني از برندگان اسكار 2019


 روزنامه دنياي اقتصاد، شماره 4553 به تاريخ 4/12/97، صفحه 32 (فرهنگ و هنر)

لينک کوتاه به اين مطلب:   
 


    دفعات مطالعه اين مطلب: 32 بار

 

 
 
چاپ مطلب
ارسال مطلب به دوستان

معرفی سايت به ديگران
گزارش اشکال در اطلاعات
اشتراک نشريات ديگر 

اعتماد
ايران
جام جم
دنياي اقتصاد
رسالت
كيهان
 پيشخوان
فصلنامه زمين شناسي كاربردي پيشرفته
متن مطالب شماره 27، بهار 1397را در magiran بخوانيد.

 

 

سايت را به دوستان خود معرفی کنيد    
 1397-1380 کليه حقوق متعلق به سايت بانک اطلاعات نشريات کشور است.
اطلاعات مندرج در اين پايگاه فقط جهت مطالعه کاربران با رعايت شرايط اعلام شده است.  کپی برداري و بازنشر اطلاعات به هر روش و با هر هدفی ممنوع و پيگيرد قانوني دارد.
 

پشتيبانی سايت magiran.com (در ساعات اداری): 77512642  021
تهران، صندوق پستی 111-15655
فقط در مورد خدمات سايت با ما تماس بگيريد. در مورد محتوای اخبار و مطالب منتشر شده در مجلات و روزنامه ها اطلاعی نداريم!
 


توجه:
magiran.com پايگاهی مرجع است که با هدف اطلاع رسانی و دسترسی به همه مجلات کشور توسط بخش خصوصی و به صورت مستقل اداره می شود. همکاری نشريات عضو تنها مشارکت در تکميل و توسعه سايت است و مسئوليت چگونگی ارايه خدمات سايت بر عهده ايشان نمی باشد.تمامي خدمات پایگاه magiran.com ، حسب مورد داراي مجوزهاي لازم از مراجع مربوطه مي‌باشند و فعاليت‌هاي اين سايت تابع قوانين و مقررات جمهوري اسلامي ايران است